TheMelorry TheMelorry komentáře u knih

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Jednoduché, prvoplánová, ale velmi čtivé. Jak už je zmiňováno níže, hlavní postavy jsou jedno velké klišé, ale i tak jsou sympatické, zábavné a člověk jim musí fandit. Za zmínku stojí také zajímavé prostředí, v němž se příběh odehrává a časté vtipné vsuvky a komentáře.
Jediné větší mínus je uspěchaný a přeslazený závěr.

13.09.2022 3 z 5

Jak říkat pravdu o dějinách Jak říkat pravdu o dějinách Joyce Appleby

Začátek skvělý a velmi zajímavý, stejně tak záveřečná část. Bohužel prostředek byl na mě asi až moc odborný a úplně jsem nechápala, co se autorky snaží říct.
Celkově ale knihu hodnotím jako zajímavou. Předkládá trochu jiný pohled na dějiny jako takové i konkrétní dějiny USA a zajímavě srovnává to, jak se postupem času měnil pohled na historii, osobu historika a vědeckou práci.

12.09.2022 3 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Prvním překvapením byla tloušťka knihy. Druhým to, jak skvělý příběh obsahuje.
Na první pohled jde o trochu klišé téma, ale zpracování, originální prostředí, vše prostupující francouzská atmosféra a zajímavě zpracované postavy, to vynahrazují. Velkým plusem je také to, že se vztah mezi hlavními postavami skutečně pomalu vyvíjí a nejde jen o milostné scény... i když ty tam později také jsou.

05.09.2022 4 z 5

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

Film se mi jako milá, oddechová, nenáročná romantika líbil a totéž jsem čekala i od knihy. Ve své podstatě jsem to i dostala. Co mě ale nemile překvapilo a zklamalo je opravdu velmi jednoduchý styl, jakým je příběh napsaný. Navíc mě celkem rozčilovala smýšlení a jednýní hlavní hrdinky a neuvěřitelně toxické přátelství mezi dvěma kamarády.
V tomto případě musím výjimečně konstatovat, že film se mi líbil o něco víc.

31.08.2022 3 z 5

Milovaný nevlastní bratr Milovaný nevlastní bratr Penelope Ward

Kniha se četla velmi dobře a snadno, to se musí nechat. Stejně tak téma bylo super. Ale celkové zpracování mi přišlo takové neúplné, nedopracované. Hlavní hrdinové byli fajn, ačkoliv se ne vždy chovali na svůj věk, bavilo mě výrazné jiskření mezi nimi a jejich pošťuchování. Od začátku jsem jim přála, ať vše dobře dopadne, ale hlubší emoce ve mě nevyvolali. Co mě zklamalo je závěr. Na můj vkus až moc sladký a klišé. Trošku bych ubrala.
Přesto jsem si ale čtení užila a knihu hodnotím kladně

26.08.2022 3 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Na knihu jsem slýchala samou chválu, a tak jsem se do ní hned jak to bylo možné pustila. A pochvalné hlasy nelhaly, sama jsem také nadšená.
Příběh je romantický, kouzelný, s klidnou atmosférou menšího města v blízkosti moře. Zároveň je ale plný silných pocitů a myšlenek. Vztah hlavních hrdinů je od počátku plný emocí a zdaleka to není jen láska nebo nenávist. Zvláště na jejich případě se ukazuje, že člověk často není tím, kým se na první pohled může zdát. Nechybí ani scény u kterých se člověk zasměje a ano poměrně podrobně popsané scény erotické. Ty pro mě byly celkem překvapením, ale jsou napsané tak, že rozhodně nejsou na škodu.
Téma je možná trochu klišé, ale zpracování je perfektní.

23.08.2022 5 z 5

Cítit se skvěle - vypadat skvěle! Cítit se skvěle - vypadat skvěle! Veronika Marešová

Kniha je na můj vkus až moc stručná a klouže spíše po povrchu. Zaměřuje se hlavně na to, jak člověk působí na své okolí, a co má udělat pro to, aby se cítil dobře, sebejistě a sebevědomě. Autorčin záměr je zajímavý, ale větší podrobnost by knize neuškodila.
Co musím vyzdvihnout je krásné grafické zpracování.

21.08.2022 3 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

Po úžasném prvním dílu jsem měla trošku strach, že se mu tento nevyrovná. Ale není to mu tak. Opět jsem se zamilovala do prostředí, postav, zakomponování slovanské mytologie... Pravda, začátek v lidském světě mě tolik nebavil, ale když se příběh rozjel a vrátil do Temného Navu, byla jsem nadšená. Velkým plusem je také (níže zmiňovaná) hlouběji rozebraná psychika Leny.
Celkově mě oba díly velmi mile překvapily a doufám, že se třeba časem objeví další pokračování série.

21.08.2022 4 z 5

Staré sídlo Staré sídlo Mary Ellen Taylor

Stejně jako u autorčiny předchozí knihy, i tentokrát jsem nadšená. Jedná se o příběh podobného ražení, se střídáním současnosti a minulosti a pátrání po dávných rodinných tajemstvích a vazbách. Přesto jde o něco zcela specifického, čtivého, zajímavého a místy i dojemného. Jediný problém jsem měla s prvními několika kapitolami, kdy jsem měla problém se do příběhu dostat. Ale když se to nakonec povedlo, kniha rozhodně stála za to.

15.08.2022 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Nečekala jsem to, ale jsem opravdu nadšená. Po několika prvních stranách jsem se do knihy velmi snadno začetla, hlavní postavy i prostředí mi přirosly k srdci. Celkové téma, příběh se všemožnými zvraty, atmosféra, krásné popisy rozličného prostředí a samozřejmě slovanská mytologie, to vše mi přirostlo k srdci a okouzlilo mě.
No a ten konec? Dojemný, smutný a přesto obsahující určitou naději a vidinu lepších nových zítřků.

10.08.2022 4 z 5

Jak vycházet s problémovými lidmi Jak vycházet s problémovými lidmi Silke Weinig

Kniha není vůbec špatná. Snaží se předat typy, jak jednat s problémovými lidmi a ve své podstatě přináší i několik zajímavých rad. Spíše se ale zaměřuje na osobnost čtenáře, to jak ji rozvíjet, pochopit sebe sama a své pocity, charakterové vlastnosti... díky čemuž bude reagování na problémové osoby snazší. Velkým plusem je, že není opakováno totéž, co se lze snadno dočíst i v dalších podobných publikacích. Autorka šla trochu jinou cestou a myslím, že se podařilo. Škoda jen, že není trochu podrobnější.
(3,5)

10.08.2022 3 z 5

Hrdinové: úcta k hrdinům a hrdinství v dějinách Hrdinové: úcta k hrdinům a hrdinství v dějinách Thomas Carlyle

Překvapivě čtenářsky přívětivě napsané dílo se zajímavou výpovědní hodnotou. Autor představuje několik typů hrdinů, kteří měli podle jeho mínění v dějinách význačné či důležité místo. Svá tvrzení podpírá fakty sociálními, politickými, historickými srovnáními...
Každá kapitola je přepisem jedné z přednášek na tohle téma, proto je text místy komplikovanější a různě přeskakuje mezi tématy, proto je třeba se na čtení hodně soustředit.

07.08.2022 3 z 5

Ztracené klenoty Ztracené klenoty Kirsty Manning

Krásný příběh, ve kterém je propojena skutečná hisotrická událost nalezení cheapsideských klenotů s příběhem ze současnosti. Nechybí rozplétání dávné historie, rodinné minulosti, původu drahokamů, které poklad obsahoval... V obou časových rovinách se navíc objevují postavy silných ženských hrdinek, které jsou odvážné, pevné ve svých názorech a nehodlají se sklonit před konvencemi a přáními společnosti.
Za mě je tato kniha o něco lepší než autorčina předchozí. Z velké části za to může prostředí Anglie, které je mému srdci bližší. Příběh se ale zdaleka neodehrává jen tam.

30.07.2022 4 z 5

Čechové, kteří tvořili dějiny světa Čechové, kteří tvořili dějiny světa Zdeněk Kalista

Jednotlivé probírané osoby jsou bezpochyby zajímavé a jistě se značnou měrou podílely na světovém dění tehdejší doby. Bohužel mě osobně kniha příliš nesedla. Nejspíš to bylo stylem/jazykem, jakým byla napsána.
Informace jsou zajímavé, ale zpracování už tolik ne.
(2,5)

25.07.2022 2 z 5

Tři týdny do svatby Tři týdny do svatby Ella Quinn

Jsem nadšená. Ano, jde o prvoplánovou historickou romanci, kde je předem jasné, jak vše dopadne... ale to vůbec nevadí. Příběh jako takový (čtivý, zábavný, lehce "šmrncnutý" historií) a sympatické postavy to vynahrazují.
Jako četba na odpočinek a uklidnění je kniha naprosto ideální. Nic nového sice nepřinese, ale stojí za to.

23.07.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Do knihy jsem se zpočátku (cca první třetina) nemohla začíst, dokonce jsem ji proložila jinou knihou. Když jsem se k ní ale vrátila zpět, nadchla mě a začetla jsem se hned.
Příběh jako takový je krásný, dojemný, zaplněný láskou ke knihám a prostředím knihkupectví. Stejně tak jde ale i o období 2. světové války, která je podávána z pohledu prostých lidí, kteří nevidí do zákulisní hry a neví, co se stane dál. O to silněji vše vyznívá, zvláště bombardování Londýna je podáváno velmi silným způsobem.
Co se závěrečných událostí týče, ty jsou velmi dojemné.

20.07.2022 4 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Super originální retelling na známou Červenou Karkulku, který rozhodně velmi překvapí. V pozitivním slova smyslu. Přestože se jedná o YA knihu, rozhodně bych ji doporučila i starším čtenářům. Téma, postavy i zápletky jsou velmi zajímavé a objevuje se i několik lehce drsnějších scén. No a ten konec.... opravdu doufám, že jde o začátek nové série a dozvím se, jak to bude dál.

18.07.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Zhruba prvních 100 stran jsem měla docela problém se začíst a pořád jsem nějak nechápala, co je na knize tak zajímavého. Po tomto pomyslném zlomu jsem si ale k příběhu našla cestu a už se nemohla odtrhnout. Hlavní hrdinka Skye mi přirostla k srdci a (přesně tak, jak je napsáno v komentáři níže) Burke, kladná nebo záporná postava? Přistihla jsem se, že ho vlastně omlouvám a cítím jistou sounáležitost...
Celkově můžu říct, že i přes pomalejší začátek jsem si knihu užila a v mnohém mě překvapila.
(3,5)

02.07.2022 3 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Tato kniha by se dala popsat jako milá a kouzelná, z níž přímo dýchá atmosféra klidu, pohody, čajových dýchánků a spousty spousty knih. Nic zásadního se v ní nestane, a přesto obsahuje tolik. Mimo jiné, že každý z nás má na světě své místo a dříve nebo později se k němo dopracuje.
Vše skvěle doplňují citáty ze všech možných děl klasiků.

28.06.2022 4 z 5

Jak být asertivní a říkat ne bez pocitu viny Jak být asertivní a říkat ne bez pocitu viny Damon Zahariades

Nemyslím si, že je tohle seberozvojová literatura v pravém slova smyslu. Naopak je lepší. Autor krásně vysvětluje, jak se stát asertivnějším a vše dokládá příklady z vlastního života. Nejedná se o direktivní "udělej tohle a tohle", spíš jde o doporučení, rady a nápady, jak si zjednodušit a zpříjemnit život a jak beze strachu říkat ne.
Doporučuji každému, kdo se někdy cítil zahnaný do kouta a měl problém se ubránit.

27.06.2022 4 z 5