Jak říkat pravdu o dějinách

Jak říkat pravdu o dějinách https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142888/bmid_jak-rikat-pravdu-o-dejinach-JwR-142888.JPG 4 3 1

Spojené státy americké vznikly v průběhu nemnoha let na konci osmnáctého století nejen jako samostatný stát, ale také jako svébytný národ. Zatímco v Evropě se na národní totožnost pohlíželo jako na cosi daného, co bylo jen třeba objevit a posílit, Američané sami sebe jako národ aktivně a uvědoměle budovali a historie spolu s vědou sehrávaly v tomto úsilí ústřední roli. Tři historičky přednášející na prestižních amerických univerzitách se ve svém pojednání zabývají dějinami osvícenství a historií Ameriky, nejstaršími popisy slavných revolučních dějů počínaje a současnými útoky na historickou tradici ze strany postmodernismu či feminismu konče.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)

Telling the Truth About History , 1994

TheMelorry
12.09.2022 3 z 5

Začátek skvělý a velmi zajímavý, stejně tak záveřečná část. Bohužel prostředek byl na mě asi až moc odborný a úplně jsem nechápala, co se autorky snaží říct.
Celkově ale knihu hodnotím jako zajímavou. Předkládá trochu jiný pohled na dějiny jako takové i konkrétní dějiny USA a zajímavě srovnává to, jak se postupem času měnil pohled na historii, osobu historika a vědeckou práci.