Thanyss Thanyss komentáře u knih

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Nemůžu si pomoct, ale jsem z první části Střetu králů poněkud rozčarovaná. Hra o trůny je napsána dobře, pořád se něco děje. Zde se spíše rozebírají mocenské intriky, králové se tu začali množit jako houby po dešti a postrádám tu ten "drive" předchozích dvou dílů. Uvidím, co přinese část druhá...

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Marťani po Kingovsku. I když příběh není špatný, knížka ve mně nezanechala zase tak silný dojem, na který jsem zvyklá u jiných kingovek a pokud bych měla srovnat Pavučinu s Tommyknockery, tak jsem pro tu druhou variantu. I přes to se jedná o kvalitní knihu, která stojí za přečtení a na ufouny se dívá netradičním pohledem.

Můj císař, můj pán Můj císař, můj pán Siegfried Obermeier

Historický román z doby vlády Karla Velikého, který sleduje panovníkovu vládu prostřednictvím jeho písaře, který se jako starý muž rozhodl sepsat svoje paměti. Je pravda, že se raději začtu do románu z prostředí Egypta nebo starověkého Řecka či Říma, ale Můj císař, můj pán dokázal uspokojit moje knižní potřeby navzdory tomu, že se odehrává úplně jinde.

Vraždící Anubis Vraždící Anubis Paul Doherty

Detektivka po staroegyptsku - už to samo o sobě je zajímavý nápad. V knížkách se to jen hemží zapeklitými detektivními příběhy, tak proč takový děj nezasadit do starověké říše. Paul Doherty navíc dokáže psát velmi pěkně a smysluplně.

Hostina pro vrány 1 Hostina pro vrány 1 George R. R. Martin

Jak už to bývá zvykem, první část je poněkud volnější a v Hostině pro vrány poznáme o něco více Lannistery. I v tomto díle nechybí překvapivý zvrat a to v podobě otcovraždy - Tyrion se stává čím dál tím více komplikovanou osobou. Každopádně mě v současné chvíli nejvíce zajímají osudy Aryi, která je nyní v Braavosu a Jona, Lorda Sněha, 998. velitele na Zdi.

18.06.2013 4 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Slavný detektiv Poirot je dopisem požádán o příjezd mužem, který se obává o svůj život. Když však dorazí na místo, onen muž je již po smrti a belgický detektiv se bez váhání pouští do vyšetřování. Když už se zdá, že se případ vyjasňuje, je objevena další mrtvola neznámého muže. Mám ráda atmosféru, kterou dokáže paní Christie vytvořit a Hercule Poirot je mi nesmírně sympatický. Jen závěr knihy mi přišel takový strohý a rychle utnutý.

18.06.2013

Hanuman Hanuman Svatopluk Čech

Vzhledem k tomu, že dobu Rakouska-Uherska znám jen z dějepisu a na vlastní kůži jsem ji nezažila, není pro mě kritika tohoto státního celku v Hanumanovi nikterak silně patrná.

Nicméně i v dnešní době má opičí král co říci. Příběh nám ukazuje opičáka, který se snažil stát člověkem a vytvořil osvícenou opičí říši. Navzdory svému úsilí je nakonec chycen lovcem a odvezen ze své domoviny.

Hanuman krásně ukazuje, na jaká úskalí narazí tvor, který se snaží stát něčím, čím není. A ikdyž všem kázal, aby se chovali jako lidé, sám se v soukromí opět mění v opici.
Opičí král mohl prožít šťastný život v pralese, místo toho skončil nešťasný daleko od domova.

18.06.2013 5 z 5

Tajemné dálky Tajemné dálky Otokar Březina (p)

Je mi líto, ale básně z Tajemné dálky mě nijak neoslovily. I když nejsem nějak velký příznivec básnických sbírek, většinou si najdu několik básní, které se mi líbí. V této sbírce jsem ovšem žádnou takovou nenašla.

17.06.2013 2 z 5

Chrám větrů 2: Proroctví císaře Jaganga Chrám větrů 2: Proroctví císaře Jaganga Terry Goodkind

Meč pravdy jsem na chvíli odložila a nějak mě ostatní četba ukolébala. takže když jsem četla Proroctví císaře Jaganga, tak mě to doslova zarazilo do sedačky :)

V příběhu je hned několik nečekaných zvratů a v polovině ve mně příběh vyvolal takový vztek. že jsem myslela, že nebudu číst dál. A pak, že knížky nevyvolávají tak silné emoce :) Každopádně ten vztek byl vyvolán vcítěním se do děje, ne tím, že by kniha stála za prd.

Za ten adrenalin, nemožnost odtrhnout se od čtení a za tu dávku emocí, nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček.

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

Milá a nevtíravá divadelní hra, která umí příjemně zpestřit nudný čas. Množství pohádkových bytostí by možná někoho mohlo odradit, ale mně v Lucerně nevadí. Dokonce jsem si oblíbila dvojici vodníků.

Viděla jsem i přímo divadelní představení a bavila jsem se stejně dobře jako při čtení, i když to může záležet i na hereckém obsazení.

Duch ohně 1: Válečný čaroděj Duch ohně 1: Válečný čaroděj Terry Goodkind

Vracíme se k Richardovi a Kahlan přesně ve chvíli, kdy skončil předchozí díl a knihy tak na sebe plynule navazují. S čím jsem se vyrovnávala, byl příchod nového národu (respektive národů) na scénu. Přeci jen jsem se už sžila s hlavními hrdiny a tak odloučení od nich pro mě bylo mírně nepříjemné, pro další děj však nezbytné.
Autor má neuvěřitelnou fantazii, i když u Válečného čaroděje jsem měla pocit, že malinko ztratil tempo. Ale věřím, že Chiméry ještě zamíchají událostmi a tak hurá na druhou část!

Mstitelé bohyně Isis Mstitelé bohyně Isis Paul Doherty

Agatha Christie to sice není, ale čistokrevný historický román taky ne. Je to vlastně kombinace obojího, takže milovníci detektivek a Egypta si přijdou na své. Tentokrát musí soudce Amerotke rozplést záhadu tajemných vykradačů hrobek. Pravda je, že hlavního padoucha jsem neodhalila, to dokázal až v závěru sám soudce.

Knížka se čte dobře, i když na plný počet to podle mě není. Přečetla jsem ji za necelý den, ale že by to bylo jedním dechem, to zrovna ne. Za mě příjemné 4 hvězdičky.

Před tváří Amonovou Před tváří Amonovou Paul Doherty

Historický román, který čerpá ze záhadného úmrtí Thutmose II., který se po vítězném návratu skácí mrtvý k zemi přímo v Amonově chrámu. Příběh nám ukazuje mocenský boj mezi budoucí faraonkou Hatšepsut a velkovezírem. Doherty píše rozhodně poutavě, ale občas postrádám nějakou situaci, která by mi vyrazila dech.

17.06.2013

Travič z Ptahova chrámu Travič z Ptahova chrámu Paul Doherty

Tak copak ještě velectěný soudce Amerotke neřešil? V Thébách opět řádí šílený travič, který nezná smilování. Kombinace starého Egypta, skrytých dvorských intrik a nebezpečných jedů je výborným koktejlem napětí a překvapení. Je pravda, že v tehdejší době byly jedy mnohem nebezpečnější, protože byly záhadné a jejich tajemství znala jen hrstka lidí. Protijedy neexistovali a tak byl účinek v drtivé většině smrtelný.

Příjemnou změnou bylo to, že se ve finále jednalo o dva odlišné případy, které byly shodou okolností propojeny. Poutavé čtení, které vám zpříjemní nudné chvíle a můžete si utvořit i obrázek o soudním vyšetřování v krajích zavátých pískem před více než 3000 lety. :)

Eragon Eragon Christopher Paolini

Obdiv autorovi, protože to, co dokázal napsat v tak mladém věku je obdivuhodné. I když se Eragon u mě nezařadil k tomu top, co jsem zatím z fantasy četla, rozhodně mě nadchnul. Příběh pěkně odsýpal a četl se jedna báseň.

Zem Zem James F. Luhr

Další krásná encyklopedie, ve které je radost listovat. Spolu se Zvířetem tvoří ozdobu v mé knihovně.

17.06.2013 5 z 5

Velké mořské putování Velké mořské putování kolektiv autorů

Zábavná forma encyklopedie pro děti, u které se nebudou nudit.

17.06.2013 4 z 5

Řekni mi proč? Řekni mi proč? kolektiv autorů

Jedna z nejzábavnějších encyklopedií, které jsem v dětsví měla. Listovala jsem si v ní pořád dokola a pak jsem chodila oslňovat rodiče, jak jsem chytrá. :)