Teraesa Teraesa komentáře u knih

Rozprávka Rozprávka Stephen King

Toto bola presne moja šálka kávy!
Kingove knihy milujem, ale táto mi sadla zatiaľ úplne najviac. Veľmi sa mi páčilo, ako poprepájal strašidelno a rozprávku (ono pôvodne to aj tak nie je ďaleko od seba, že?).
Pokojne by som prívítala viac takýchto netradičných kúskov od neho.

A nakoniec:
Odvážny pomáha, zbabelý dáva dary.

17.12.2023 5 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Veľmi nadčasové.

"Lenže to je na ľudskej rase prekrásne: nikdy nebude taká znechutená alebo beznádejná, aby sa vzdala opakovania záchrany múdrosti."

"'Naplň si oči údivom,' radil mi, 'ži, akoby si mal o desať sekúnd padnúť na zem mŕtvy.'"

Matkin hrob Matkin hrob Lisa Regan

Naozaj je to s každou častou lepšie a lepšie. Navyše, táto časť sa čitateľa dokáže viac dotknúť, lebo sa odhalí prekvapivý plot twist zo života hlavnej postavy. To proste vždy funguje.

29.04.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Film som síce videla dvakrát, ale z knihy sa mi kvalitne zapiekol mozog...

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

Dorian bol šťastným človekom, až kým mu niekto "neotvoril myseľ". Stačil jeden rozhovor na to, aby začal hľadať niečo, čo neexistuje, aby začal utekať pred niečím, čomu sa nedá zabrániť. Od tej chvíle ho identifikovala jeho krása. Krása stala sa mu bližšou než vlastná duša.

Je prototypom mladého človeka, ktorý sa tak zúfalo snaží nájsť, kým naozaj je... až na konci stráca samého seba.

"Lebo ovplyvniť niekoho znamená dať mu svoju vlastnú dušu."

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Na knihe ma najviac prekvapilo, koľko lesníkov vlastne nechápe lesu pravdaže, stále prichádzajú nové poznatky, čo autor pútavo prepája, ale aj tak som sa čudovala, ako môžu správcovia lesnych hospodárstiev to nevidieť odporúčam každému, v rámci enviromentálnej výchovy!

15.05.2023 5 z 5

Svetlo medzi oceánmi Svetlo medzi oceánmi M. L. Stedman

Keď som knižku začínala čítať, netušila som, ako silno sa ma dotkne. Napohľad jednoduchý príbeh je pretkaný hlbokou bolesťou, ľuďmi, ktorí chcú robiť správne rozhodnutia, a nevyhnutnými následkami. Napriek tomu si myslím, že keby dostali druhú šancu, nedokázali by sa rozhodnúť inak... lebo niektoré veci sú jednoducho silnejšie ako my sami.

09.01.2023 5 z 5

V podstate som celkom v poriadku V podstate som celkom v poriadku Gail Honeyman

Túto bravúrnu knihu som si chcela už dlhšie prečítať a som veľmi rada, že sa mi to konečne podarilo. Eleanor mi prirástla k srdcu takmer okamžite. Jej "divnosť" a úprimnosť osviežovali postavu svojou autenticitou. Aj ostatné postavy boli dostatočne, uveriteľne opísané. Dejovú linku a napredovanie príbehu autorka tiež skvelo zvládla. Čítalo sa to jednoducho, hoci témy boli častokrát veľmi ťaživé.
Vo výsledku ma táto kniha príjemne prekvapila, hoci už od začiatku som o nej mala vysokú mienku, vďaka hodnoteniam. Vynikajúca kniha.

29.12.2022 5 z 5

Smäd po živote Smäd po živote Irving Stone (p)

Svoju vášeň - maľovanie - objavil po mnohých sklamaniach, po rokoch neúspechov. A to ani nevedel, že úspech bude pred ním utekať po celý jeho život, a bude žiť z ruky do úst.
Vincentov kľukatý chodník žitia, počas ktorého najskôr hľadal, kým by sa mal stať, a potom hľadal sám seba vo svojom povolaní.
Najviac vo mne ostal práve moment, kedy pri pohľade na zlomených ľudí po baníckom nešťastí, pochopil ich bôľ a chcel ho zachytiť na papier. Odvtedy ho múza neopustila a premaľoval každý deň, hľadajúc svoj štýl, chcel odovzdať svetu svoj pohľad naň. Chcel, aby každý videl podstatu vecí, ktoré maľoval, aby každý obdivoval charaktery, ktoré dlhé dni a týždne pozoroval, študoval, maľoval... Áno, Vincent bol študentom života.

"Utíšil v sebe zverskú bolesť a bol šťastný, lebo už nepremýšľal o svojom nešťastí."

24.08.2022 5 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Andrzej Sapkowski

Uff, tak to bola pecka, za mňa zatiaľ najlepšia zo série! ️
Nemám absolútne čo vytknúť, Sapkowského štýl je nenahraditeľný.

Pani jazera Pani jazera Andrzej Sapkowski

Neskutočné finále zaklínačskej série...!

Píšem, naozaj neskutočné, pretože som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Séria gradovala od prvej časti stále viac - už keď som si myslela že ma nemôže nič prekvapiť - zrazu som ostala v šoku.

Silne sa dalo z kníh poznať Sapkowského štýl, ktorý každou knihou bol viac a viac majstrovskejší... V posledných dvoch knihách ma veľmi milo prekvapil retrospektívny štýl písania príbehu, bolo to také príjemné osvieženie - niečo, čo čitateľa obohatí; akoby tento príbeh už nebol len príbehom, ale akosi zapečatený, verejne známa legenda v zaklínačskom svete...

Ale čo ma potešilo asi úplne najviac, bolo Cirino cestovanie medzi svetmi. Milujem také hranie sa s časom a priestorom, čo človeku otvára nekonečne veľa možností, ešte ďalšie prekvapenia a pocit akéhosi nekonečného tajomna, ktorý dopĺňa atmosféru celej knihy.
Tajomstvá sa otvárajú postupne, čas beží a vracia sa, svet sa prelína s iným...

Sérii by som nič nevytkla. Možno niekedy som sa nedokázala naplno sústrediť na opis jednotlivých bojov a pre množstvo mien mi chvíľu trvalo, keď som po pár dňoch vzala opäť do ruky knihu, zas a znovu dostať sa do plynulosti deja, ale nezmenila by som to za nič. Je to autorov štýl, jeho rukopis, odtlačok jeho majstrovskej mysle.

Dokonalé, k sérii sa v budúcnosti určite vrátim!

Tisíc žiarivých sĺnk Tisíc žiarivých sĺnk Khaled Hosseini

Bolesť, ktorá preniká skrze celým príbehom, zapríčiňuje to, že o tejto knihe sa nedá siahodlho rozprávať. Hlavne preto, lebo ilustruje život, ktorý je pre nás, Európanov, veľmi ťažko pochopiteľný.
Preto, rovnako ako aj pri Majstrovi šarkanov, čitateľ sa musí sám previesť cez ťažké situácie ľudí, pre ktorých sa slovo 'vojna' dostalo do každodenného slovníka.

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Po prečítaní mam v sebe rozporuplné pocity. Na jednej strane sa to čítalo dobre, zápletka zaujímavá, na druhej strane mi však celkom nesadla hlavná postava často mi to tak prišlo, že koná nelogicky, a síce, možno to bol zámer, ale mne to prišlo neprirodzené. Celkovo tak dávam 3,5 hviezdičky, aj to to zachraňuje posledných 100 strán.
Som zvedavá, či nasledujúce časti série ju posunú k vyšším hodnoteniam.

19.04.2023 3 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Chvíľu mi trvalo, kým som sa stotožnila s charaktermi postáv, no oceňujem opis ich vnútorného sveta a tiež krásu prírody, ktorá sprevádza čitateľa pozdĺž celého príbehu.

21.05.2022 4 z 5

Chrám Matky božej v Paríži Chrám Matky božej v Paríži Victor Hugo

Toto krásne magnum opus Victora Huga pozdvihuje ľudskú dušu aj po storočiach...

Dcéra snehu Dcéra snehu Eowyn Ivey

Dcéra snehu je majstrovským dielom autorky, ktorá dokonale pozná kraj, v ktorom vyrastala. Príbeh načisto uchváti a očarí každého, robí to však nenápadne a nenásilne. Robí to tak jemne, ako si človek zvyká na aljašskú prírodu. Hoci si najskôr nevie privyknúť na jej nevyvážený rytmus dňa, noci a ročných období, po čase sa obzrie späť a nechápe, ako mohol kedysi túžiť po niečom inom. Taký je aj tento príbeh, jemný no drsný zároveň, radosť a bolesť sa prelínajú v jednu stuhu a tkajú niť života.
Knihu ani nemožno ohodnotiť inak. Krajší záver roka som si nemohla priať.

30.12.2023 5 z 5

Parížska knižnica Parížska knižnica Janet Skeslien Charles

Čo povedať na knihu, ktorá spája moje obľúbené miesto, obľúbenú činnosť a obľúbenú tému rozhovorov? Milujem knihy o knihách. Cítim pri čítaní nadšenie, že niekto tiež považuje túto tému za podnetnú. Nehovoriac o tom, keď je príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami a prežitý opravdivými osobami. Knihu som si užívala každým dúškom a prečítala som ju ani neviem ako. Nemôžem hodnotiť inak než 5/5.

02.11.2023 5 z 5

Búrková sezóna Búrková sezóna Andrzej Sapkowski

Počas čítania som mala pocit, ako keby som hrala vedľajšie questy v hre. Nie je to úplne hlavná dejová linka, ale s vedľajšími questmi je hra oveľa zaujímavejšia, bohatšia, človek viac spoznáva postavy a fantazijný svet. Aj táto kniha mi prišla ako také príjemné osvieženie toho, čo poznáme a na čo sme zvyknutí. Niektoré epizódky boli lepšie, niektoré menej dobré, ale ja som sa celkovo bavila.
*3,5

17.06.2023 4 z 5

Dievča v jeho tieni Dievča v jeho tieni Audrey Blake

Veľmi obdivujem príbehy z lekárskeho prostredia, ešte k tomu keď ide o historickú medicínu, a úplne najviac keď ide o ľudí, ktorí si musia vybojovať svoju pravdu. Teším sa už na Chirurgovu dcéru!

23.05.2023 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

To bolo milé, aj keď na konci trošku smutné.

18.02.2023 4 z 5