Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Soví příběh Soví příběh Kamila Ulčová

Dobrodružný příběh pro děti, kde se zákeřní Šedáci rozhodli zničit dobro. Jen odvážné dětské srdce, které neztratilo víru v kouzelný svět, může svět zachránit tím, že se vydá na nebezpečnou cestu a musí být ochotné se pro dobro ve světě i obětovat. Může se Jája postavit zlu? Naštěstí není sama, na noční obloze přilétají Soví strážci…

Knihu jsem si zamilovala, i když už dávno nejsem dítě. Krásné ilustrace doplňují úžasný příběh.

03.07.2016 5 z 5

Artyčoková srdíčka Artyčoková srdíčka Sita Brahmachari

Konečně kniha pro mládež, která má hloubku a není jen povrchová. Artyčoková srdíčka dokážou chytnout za srdce čtenářek a ty rády prožijí děj společně s postavami.

03.07.2016 5 z 5

Pád noci Pád noci Alexander Stainforth (p)

Přiznám se, že ke knize jsem přistupovala jen jako k další nadpřirozené romanci, která se příjemně čte, ale nic víc jsem od ní neočekávala. On už ten samotný motiv tajemného zachránce, který se pohybuje rychleji než je obvyklé a ve tmě se zjevuje spíše jako přízrak než člověk, byl v tomto žánru použit již několikrát. Proto jsem byla překvapena, že autor použil originali a vykašlal se na záhadné vlkodlaky (což bylo první, co mě napadlo) a vytvořil záhadu, která Rachel ani čtenáři nedá spát.

Originální nadpřirozená detektivka s příměsí romance, což z ní dělá skvělé počtení a nevšední zážitek. Příjemná oddychovka, která zaujme a čtenář si ji vychutná.

04.12.2015 4 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Kniha Bellman & Black je velmi zajímavé čtení, ale není příliš složité, taková lehčí oddychovka, jelikož si můžete domyslet, jak to všechno dopadne. Prostě jsem čekala něco víc tajemna, možná až nádech do hororové atmosféry, ale tohle je vážně spíše společenský román o viktoriánské době a osudech hlavního hrdiny. Ne, nejsem z knihy zklamaná, ale nadšená také ne.

04.12.2015 3 z 5

Dovolenkáři Dovolenkáři Emma Straub

Dovolenkáři jsou ideální kniha na letní dovolenou, užijete nejen zábavné odpočinkové čtení, ale taky krásy Mallorky – nádherné počasí, příroda okolo horské vily a písečné pláže. Nebo při nich zavzpomínejte na léto. Domnívám se, že v ději si každý najde něco svého. Prostě příjemná oddychovka, od které nesmíte očekávat příliš.

04.12.2015 4 z 5

Amélie a barevný svět Amélie a barevný svět Petra Neomillnerová

Amélie a barevný svět je „hororová“ pohádka pro děti, kde se objevují duchové, ale příběh zase tak strašidelný není. Mladí čtenáři si knihu jistě vychutnají a užijí si noční cesty po Praze.
Mohu jedině doporučit, až lituji toho, že jsem na knihu už trochu stará. :-)

10.09.2015 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Håkan Östlundh

Krvavá lázeň je krimi thriller, jenž donutí čtenáře k soustředění na příběh a nenechá jej od čtení odtrhnout. Knihu ženou dopředu hlavně dialogy a myšlenky jednotlivých postav, a tak je děj čtivý. Věřím, že si složitý případ užijete. Jde o skvělé čtení.

10.09.2015 5 z 5

Robert Schumann: Hudba pro Kláru Robert Schumann: Hudba pro Kláru Elizabeth Subercaseaux

Robert Schumann: Hudba pro Kláru je román napsaný excelentně, čtenáře jeho četba úplně pohltí, nedokáže se od stránek odtrhnout a má možnost se vžít do hlubokého a procítěného příběhu.
Knihu mohu doporučit všem jako něco mimořádného.

Kdo zavraždil paní Skrofovou? Kdo zavraždil paní Skrofovou? Mika Waltari

„Kdo zavraždil paní Skrofovou?“ je finská detektivka, která se řadí spíše mezi klasiku detektivních románů a rozhodně nemá nic společného s dnešním severským krimi, což je v mnoha ohledech jedině dobře, i když zároveň kniha nemusí vyhovovat všem. V ději je rozhodně znát autorův literární styl, který si vystavěl díky historickým románům. Podle mého ovšem jde o zajímaný zážitek.

Tramvaj plná strašidel Tramvaj plná strašidel Petra Braunová

Příběh je dětsky naivní, čím si všechny děti rychle získá, a věřím, že by mohl být vhodný i pro společné čtení rodičů a dětí, protože si děj všichni užijí.

Tramvaj plná strašidel je skvělá pohádková kniha, která nejen pobaví, ale také ponaučení. Jen jsem litovala, že jsem dětským létům již odrostla, knihu bych si jistě užila mnohem více, než jako dospělák.

29.08.2015 4 z 5

Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Bram Stoker

Když na mě tento komix vypadl z regálu v knihovně, jako první mě upoutala titulní strana a název. Jen jsem nakoukla dovnitř, začala si prohlížet obrázky a začetla se… Neodtrhla jsem se od něho, až s poslední stránkou, kdy jsem zůstala stát a lapat po dechu, fascinovaná příběhu. Kniha vážně zapůsobí a úplně vás vtáhne do sebe.

Dracula: Skutečný deník Jonathana Harkera je vynikající hororové počtení. Komixy skoro vůbec nečtu, ale tenhle rozhodně doporučuji. Skvělý zážitek.

Malá princezna Malá princezna Ján Uličiansky

Malá princezna je velmi zdařilá pohádka pro malé děti, kterou si ovšem klidně mohou přečíst i dospělí čtenáři. Ti si sice nevychutnají příběh tolik jako zvídavé dítě, ale mohou v knize najít zalíbení díky hloubce a propracovanosti příběhu, stačí se jen trochu zamyslet a otevřít oči. Kniha se jistě hodí nejen ke čtení, ale také k předčítání dětem.

29.08.2015 4 z 5

Jane a nepříjemnost na panství Scargrave Jane a nepříjemnost na panství Scargrave Stephanie Barron

Kniha je psána z pohledu Jane Austen jako zápisy v jejím deníku a několika dopisů, což dělá čtení zajímavým a poutavým zážitkem. Tleskám autorce nad tímto skvělým nápadem a zpracováním příběhu. Postav je zde mnoho, ale všechny jsou dobře charakterizované a tak se v nich velice snadno zorientujete. Zároveň se zde autorka snaží vykreslit společnost vyšší vrstvy na venkově, která si často o sobě myslela, že je něco víc.

Jane a nepříjemnost na panství Scargrave je detektivní román, který ocení jak příznivci klasických detektivek, tak i milovníci díla Jane Austen, protože kniha velmi připomíná její romány. Jen láska a romantika v ději ustupuje do pozadí před detektivní zápletkou. Skvělé počtení.

Indiáni na válečné stezce Indiáni na válečné stezce Miloslav Stingl

Indiáni na válečné stezce jsou velice zajímavá kniha, která je doplněna o dobové kresby, rytiny i fotografie. Máme také možnost nahlédnout i do obyčejného života různých kmenů a autor vše doplnil o přehled kmenů a jednotlivých bojů a válek. Vše působí atraktivně, a proto věřím, že zaujme i takové čtenáře, kteří se historií obvykle nezabývají a při hodinách dějepisu obvykle usínali.

Vyčerpávající počtení, na které se musíte soustředit a vnímat historii. Dokonalý zážitek, který stojí za to.

29.08.2015 5 z 5

Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Margot Meusel

Jednotlivé pohádky nám ukazují jiný příběh o tom, kdo nám nosí dárky pod stromeček. V prvním naděluje svatý Mikuláš a andělíčci mu pomáhají s balením, pečením cukroví a zlacením ořechů. V druhém je to Ježíšek, který však až příliš nápadně připomíná Dědu Mráze nebo Santa Clause. A ve třetím to jsou samotní andělíčkové, kteří nejen že vše připravují, ale k tomu je svatý Petr posílá roznášet dárky do rodin s dětmi.

„Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy“ je nádherná knížečka pro malé děti, která se také hodí k předčítání před spaním. Rozhodně doporučuji, protože z jejích stránek na vás dýchne kouzlo vánoční atmosféry.

Psí škola kocoura Rudochlupa Psí škola kocoura Rudochlupa Gabriela Futová

Příběh je jednoduchý a jednotlivé lekce (neboli kapitoly) na sebe plynule navazují, proto děj odsýpá a na vtipné okamžiky se nemusí dlouho čekat. Kocour Rudochlup vymýšlí samé lotroviny (tu největší so schovává na závěr, když si uvědomí, kde je jeho skutečný domov) a občas jeho „dočasnou“ paničku vážně obdivuji, že to dokáže ustát. Zábava je v plném proudu a neskončí do konce knihy.
A pokračování tohoto příběhu by mohlo být ještě mnohem zajímavější.

Psí škola kocoura Rudochlupa je výborná pohádka pro děti od 7 let, které rádi objevují nové věci a mají rádi zvířata.

Analfabeta Negramotná Analfabeta Negramotná Ján Uličiansky

Tahle kniha mě zaujala na první pohled netradiční obálkou i názvem. Holka celá v černém a rozčepýřenými vlasy obvykle nebývá na titulních stranách dětských knih. Co kdyby se nějaké dítko nechalo inspirovat? Proto jsem neváhala a sáhla po ní.

Dívka vzbouřená proti světu dospěláků - to není nic výjimečného, ale častý pohled na vztah puperťáka s rodiči. Tak čím by kniha mohla překvapit? Má příběh, který do sebe vtáhne každé dítě!

Vytí na měsíc a jiné trapasy Vytí na měsíc a jiné trapasy Tim Collins

O hororových bytostech, jakou jsou upíři či vlkodlaci, lze psát i zábavně a s vtipem, což je dnes v době paranormálních romancí velice originální a neotřelý způsob, jenž zaujme všechny, kteří mají nádherných a sexy upírů plné zuby a nejradši by je rozprášili s kolíkem v ruce.

V této knize to ovšem rozhodně nehrozí, protože hrdinové jsou téměř vyvrhelové mezi studentstvem. V minulých dvou dílech to byl Nigel, který je sice upír, ale měl problémy s pletí, se svým kouzlem i upířími schopnostmi. Pak se to u něho trochu změnilo, ale stejně zůstal podivínem, možná i proto, jak se oblékají jeho rodiče.
Tady je hlavním postavou Luke, jenž se mění ve vlkodlaka, sice získal sílu, rychlost a ve sportu nemá konkurenci, ale zároveň ztratil inteligenci, schopnost se soustředit na učení, a to je pro šprta dost těžké období. Žádný vlkodlak není příliš chytrý, spíše to jsou neotesaní drsňáci, proto si Luke připadá tak trochu osamělý, naštěstí potká Chloe, která se před časem potýkala s podobnými problémy.

Kniha volně navazuje na Deník úúúplně obyčejného upíra: Moje „super“ rodinka a Deník úúúplně obyčejného upíra: Fakt „šílenej“ rok, kde jsme se seznámili s upírem Nigelem a jeho lidskou, později vlkodlačí dívkou Chloe. Bohužel jsou upíři a vlkodlaci úhlavními nepřáteli, proto jim to moc nevyšlo, ale zůstali přáteli. Pokud jste tyto dva díly nečetli, tak to nevadí, tady je stručně děj lehce načrtnut, takže pochopíte všechny souvislosti.

Všechny postavy (i ty vedlejší) jsou více či méně předvídatelné a ničím příliš nepřekvapí. Válka se zdá nezastavitelná, ale je jasné, že se to našim mladých hrdinům po několika problémech podaří. Nigelovi rodiče se opět předvedli ve své garderobě a musím uznat, že bojovat ve večírkových šatech z 19. století je dost extravagantní, ale stálo to za to. Upíři se prostě umí oblíkat, na rozdíl od vlkodlaků, kteří chodí v teplákách. A nesmím zapomenout zmínit Nigelovu sestru, která to se svými kamarádkami jednou nepříteli pořádně nandali, až jsem prskala smíchy.

A v tom tkví kouzlo této knihy (i ostatních dílů), pobavíte se a nasmějete. I kdybyste byli bručouni, tak to nevydržíte a budete se smát. Děj prostě nelze brát vážně, a přestože je kniha určena mládeži, tak i dospělí si ji vychutnají jako lehkou relaxační četbu. Odpočinete si a užijete si zábavu plnou humoru.

Dvojí věrnost Dvojí věrnost Elizabeth Moon

Děj plyne rychle a nenudí zbytečnými popisy, takže vás vtáhne do sebe, jen se stačí začíst. Něco už vás donutí prožívat dobrodružné eskapády bojovnice Paksenarrion společně s ní a nezáleží na tom, zda jde o vysvobození sídla elfů, boje se skřety a jinými démony, hlavní je, že si to náležitě užijete.

Kniha se mi velice líbila a přiznám se, že jsem ji prožívala až příliš a závěr mi vyrazil dech. Vidět Paks v tom stavu mi vehnalo slzy do očí a srazilo do kolen. Čekala jsem vše možné, jelikož zlo se tu příliš neukazovalo, ale když se objeví, tak to stojí za to, jenže tohle bylo naprosto neočekávané.
Jde sice o fantasy, přesto však je napsané velmi realisticky, takže se nikdo během bitvy nevyhne zranění, meče je potřeba čistit od krve nepřátel, vojáci se potí atd. Autorka si pohrála s detaily, které dodávají postavám i příběhu na skutečnosti, proto se do všeho lépe vcítíte a lépe prožijete děj společně s postavami.

Vím, že nejde o nic velkolepého, přesto mě trilogie Paksenarrion naprosto uchvátila, a to hlavně svým příjemně nekomplikovaným dějem, který čas od času hodně překvapí a dokáže hlavní hrdince pořádně zatopit. Kniha je čtivá a všechno plyne lehkým tempem, jen bitky a souboje jsou rychlé a svým způsobem plné akce.

Nabídka, která se neodmítá... Nabídka, která se neodmítá... Martin Sládek

Kniha je prvotina Martina Sládka, nehraje si nic velkolepého, přesto (i právě proto) stojí za pozornost fanoušků postapokalyptických světů, akčních přestřelek a drsných hrdinů, které je lepší neštvat, pokud tedy netoužíte sbírat své zuby (a možná i střeva) z podlahy.

Velkým kladem knihy bylo, že jsou všechny příběhy napsané čtivě a svižně, proto si četbu užijete, i když předvídáte každý krok postav, které jsou jednoduché, stejně jako dějové linie. Všechno rychle odsýpá, přestřelky doplňují hlášky, mrtvoly, a dojde i na sex. Co více si od odychovky přát?

Nabídka, která se neodmítá... je zdařilou prvotinou českého autora, jehož příběhy mě zaujaly a dalším se bránit nebudu. Pokud máte rádi sci-fi, které si nebere servírky s ničím, tak to pro vás bude tahle kniha to prvé.