Teckovana Online Teckovana komentáře u knih

Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Džuničiró Tanizaki

Tajný život knížete z Musaši v překladu Vlasty Winkelhöferové jsem četl dřív. Překlad Tomáše Jurkoviče je také dobrý, jen občas mi některá novodobá česká slova úplně neseděla do jinak archaického kontextu starého Japonska. Pozornost si určitě zaslouží druhá Tanizakiho novela Mateřská bylina jošinská, která vychází česky poprvé.

24.05.2017 4 z 5

Pátý syn Pátý syn Elie Wiesel

Jak naložit s tím, kdo zabil Vašeho staršího bratra a mnoho dalších nevinných lidí? Kdo má právo vraha soudit? A je pouhá smrt pro masového vraha adekvátním trestem? Elie Wiesel nedává jasnou odpověď na všechny tyto otázky, ale nenápadně čtenáře vede k tomu, aby se nad nimi zamýšlel sám. Malá novela, ale velké a stále aktuální téma.

23.02.2017 5 z 5

Zahrada ochočených slov Zahrada ochočených slov Pavla Loucká

Pro zájemce o etymologii a sémantiku, zejména v českém jazyce. Jednotlivé kapitoly jsou ovšem psané ve formě hravých sloupků a fejetonů, takže nejde o suchou učebnici.

18.10.2016 4 z 5

Profesorova rovnica Profesorova rovnica Jóko Ogawa

Baseball mi vůbec nic neříká a středoškolská matematika pro mě znamenala víceméně nutné zlo. Přesto mám pocit, že autorka tato témata podává velmi zajímavě a s typickou japonskou elegancí. Něco podobného měl ve svých románech Sóseki Nacume.

31.05.2024 5 z 5

Zánik městečka Olšiny (12 povídek) Zánik městečka Olšiny (12 povídek) Jaroslav Havlíček

Jaroslav Havlíček byl nepochybně génius psychologické prózy a je to znát i na jeho "hororových" povídkách a novelách. Tento výbor představuje jakousi "best of" sbírku a stojí za pozornost. Jen mě mrzí, že velmi slibné romaneto Smaragdový příboj autor nestihl dokončit. :-(

25.05.2023 4 z 5

Tūla Tūla Jurgis Kunčinas

Dost divoká kniha: Lyrický text, love story, road movie a průvodce intelektuála/alkoholika po starém Vilniusu dohromady.

19.09.2022 3 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Poutavý autobiografický příběh začíná v Helsinkách a završuje se v Paříži 20. let. Nejvíc na mě zapůsobila pasáž, kdy vypravěč tančí tango se svou osudovou ženou.

"Tango je jednoznačně nejkrásnější z tanců - symbolizuje exotiku našeho života a v jeho pomalých, houpavých krocích se skrývá hudba a vášeň. Není v něm syrová, nekotrolovaná smyslnost jazzových tanců. Je zahalené, jemné - tanec pro tanec."

31.12.2021 5 z 5

Mistr Mistr Colm Tóibín

Přečíst si zajímavý životopisný román o oblíbeném autorovi zajímavých knih je samozřejmě skvělé. Ale nebylo by spravedlivé knihu přehlížet jako nějaký průměrný životopisný román o dávno mrtvé osobnosti, na to je prostě příliš dobře a živě napsaná. :-)

08.09.2021 5 z 5

Dovnitř Dovnitř Helena Hrstková

Zajímavá kniha, na prvotinu velmi slušný pokus o napínavou psychologickou prózu s plastickými postavami a uvěřitelným příběhem. Líbily se mi i vnitřní dialogy hlavního hrdiny. Byla by škoda, kdyby novela zapadla jen kvůli tomu, že nebyla nominovaná na žádné ceny. Těším se na nějaké další knihy od této autorky.

16.06.2021 4 z 5

Žena ve fialové sukni Žena ve fialové sukni Nacuko Imamura

Novela, která zprvu vypadá jako obyčejný příběh o hledání práce, ale celé se to postupně komplikuje a končí to téměř jako krimithriller. Poselství knihy: Pozor na manipulátory. :-)

27.05.2021 4 z 5

10 minut 38 vteřin 10 minut 38 vteřin Elif Shafak

Klobouk dolů před autorkou, jak se jí podařilo z několika podivných figurek istanbulské spodiny vytvořit drama, které čtenáře naprosto vtáhne, ačkoli je od prvních stránek téměř všechno prozrazeno. Originální, dojemná, ale ne kýčovitě slzopudná, vtipná a skvěle napsaná záležitost. Romantika Istanbulu z jiného úhlu pohledu, jak jej turisté příliš neznají.

26.04.2021 5 z 5

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Příjemná delší povídka s neodolatelným papouškem v hlavní roli a důstojná pocta siru Arthuru Conan Doylovi. Chabonův květnatý styl je i zde dobře patrný.

28.01.2021 4 z 5

Mrzout Mrzout Tuomas Kyrö

Fejetony na téma novot a proměn současné finské společnosti. Něco je velmi trefné, něco dost mimo mísu, občas se čtenář neznalý finských reálií moc nechytá, ale úsměvné to je každopádně. Vtipné jsou i doprovodné karikaturní ilustrace a grafická úprava knihy.

28.12.2020 3 z 5

T T Viktor Pelevin

Proklatě zamotaný příběh tvůrce a jeho hrdiny, který nejprve vypadá jako popkulturní akční brak, ale postupně se z něj stává postmoderní filozofická záležitost na téma odpovědnosti stvořitele za to, co vymyslel. Nelze než doporučit všem fanouškům Viktora Pelevina, kteří zvládají číst slovensky.

22.10.2020 5 z 5

Vědomí souvislostí Vědomí souvislostí Vladislav Vančura

Vančurovy myšlenky o umění, literatuře a o divadle jsou i téměř po sto letech zajímavé a stále aktuální. Utkvěla mi zejména úvaha na téma poslání divadla, které primárně nemá fungovat jako výdělečný podnik nebo osvětová instituce, nýbrž musí s kůží na trh - zkoušet nové neověřené věci a ty staré nahlížet z jiných nových úhlů.

22.09.2020 5 z 5

Dědečkova vyprávění o ptácích Dědečkova vyprávění o ptácích Ervin Lázár

Má úplně první kniha o ptácích. Uprchlík na ptačím stromě je sice napínavější, košatější a hlavně s hezčími ilustracemi, ale přišel až po Dědečkových vyprávěních. :-)

17.09.2020 4 z 5

Emisar Emisar Jóko Tawada

Vzhledem k současným izolacionistickým a nacionalistickým tendencím se zdá, že nějak podobně by mohla vypadat i naše blízká budoucnost, jakkoli se to může zdát bizarní. Kniha útlá svým rozsahem, ale závažná svými tématy.

01.08.2020 4 z 5

Role člověka Role člověka Kari Hotakainen

Hotakainen po tématech rozpadu rodiny a krize bydlení zabrousil do celospolečenských otázek současného Finska. Korporátní kultura ve střetu s bezdomovectvím a s cynickým bohatstvím tvoří absurdní situace ve stylu skvělého filmu Toni Erdmann. Roli člověka to také slušelo na plátně, ale kniha je samozřejmě o stupínek výše.

21.06.2020 5 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Ve zkratce a zábavně podané dějiny civilizace s mnoha šťavnatými literárními výpůjčkami a filozofickými přesahy. Koho bavil román Věčník, ať neváhá a čte. :-)

10.05.2020 4 z 5

Úzká stezka do vnitrozemí Úzká stezka do vnitrozemí Macuo Bašó

Pro příznivce japonské poezie a historie je tato útlá knížka povinností, pro ostatní čtenáře asi příliš srozumitelná nebude. Každopádně jí patří čelní místo v kánonu japonské literatury z období Edo. Text skvěle doplňují minimalistické ilustrace Kamedy Bósaie.
K překladu a doslovu japanologa Antonína Límana mám jen dvě botanické výtky: Banánovník (rod Musa) není strom a pinie (Pinus pinea) v Japonsku nerostou.

21.03.2020 3 z 5