t_gon t_gon komentáře u knih

Conan a kletba monolitu Conan a kletba monolitu Lyon Sprague de Camp

Taťka (Howard) zakladatel načrtl příběhy a jeho dva nejskvělejší následovníci se jich chopily a dotáhly je do finální tisknutelné podoby. Devět typických Conanovek, které máme tak rádi a žereme je autorům i s navijákem. To jsou příběhy, které utečou rychleji, než Conan z doupěte ledového červa.

Jednotlivé příběhy si drží více méně „standardní“ kvalitu krátkých Howardovských povídek včetně úvodu, kdy se dovíme, kde skončil Conan posledně a na jaký příběh chronologicky navazuje. V závěru nabereme akční tempo šinkanzenu a sledujeme Conana zbitého jak turanského psa, s holou prdelí, ale často se „zpívajícím srdcem, s tváří obrácenou ke zlatému jihu, k zemím, kde jej čekala bílá města, zalitá teplým sluncem, kde silný a odvážný muž s trochou štěstí mohl získat třpytné zlato, rudé víno a ženy hebké a dlouhonohé.“

Výborné počtení, jež má jednu vadu na kráse a to postupně stále větší počet korektorských chyb. To však není důvod k vynechání téhle pecky.

16.10.2014 5 z 5

Černé díry a budoucnost vesmíru Černé díry a budoucnost vesmíru Stephen William Hawking

V podstatě lze jen souhlasit s předešlými komentář. Výborně „jednoduše“ (i když ta poslední kapitola mě s pertubacemi trošku ničila) popsána historie a budoucnost vesmíru, rozebrána problematika černých děr a jejich využití jako dopravního prostředku (zdravím hvězdnou bránu) plus srozumitelně popsány Einsteinovy „milníky“ fyziky (teorie relativity a kvantová mechanika) takovým způsobem, aby se čtenář se zájmem o astrofyziku a „mechanismus“ vesmíru dověděl něco nového a nemusel přitom studovat doktorát z fyziky v oblasti plazmatu a jaderné fúze (:

Bonus Hawkingova dětství a jeho studijních let v úvodních kapitolách čtenáře o to více vtáhne do děje a s nabitými informacemi ho pustí až po poslechnutí poslední desky…

16.10.2014 5 z 5

Conan z ostrovů Conan z ostrovů Lyon Sprague de Camp

U střev Ahrimanových a prsů Ishtar. Tohle je Conanovka jako řemen! Děj nás seznamuje se stárnoucím Conanem (v době knihy je mu krásných 60), který více než na kralování v Tarantii myslí na pořádný souboj, kterým by završil svůj divoký život. To se mu dostane, když přímo ze dvora začne hrůza v podobě Rudých stínů unášet dvořany. Conan se ve snu setká s věštcem Epemitrem, který ho pošle na poslední výpravu přes moře na západ, jejímž cílem není nic menšího, než záchrana celého světa před temným bohem z dávných časů. Tahle výprava je však bez zpáteční jízdenky a Conan tak musí opustit vše, co budoval a dobýval (včetně rodiny) a vydat se vstříc svému poslednímu osudovému setkání s ultimátním zlem.

Akci natřískaná kniha, kdy dojde i na souboje lodí na otevřeném moři, skvělé napsané nerovné zápasy Conana proti nelidským protivníkům (čaroděj, armáda obřích krys, draci…) cestování, ženy, sprostá mluva a další přísady dělají z tohohle kousku perfektní čtení pro každého dobrodruha. Pánové de Camp a Carter prostě umí drsného cimeřana skvěle podat.

03.08.2014 5 z 5

CCNA Výukový průvodce přípravou na zkoušku 640-802 CCNA Výukový průvodce přípravou na zkoušku 640-802 Todd Lammle

Kniha sama o sobě je výborným průvodcem obsahem kurzů CCNA, ať již v rámci samo výuky, nebo kurzů v akademii. Větší význam má však ve spojení s přípravou na průmyslovou certifikaci, kde si v této malé bibli člověk projde kompletní problematiku pomocí osvědčených postupů, rad a triků. Navíc každá kapitola obsahuje jak testy pro ověření znalosti a pochopení dané kapitoly, tak je na přiloženém CD kvantum video návodů a praktických konfigurací, které se hodí nejen při praktické zkoušce završující výuku tohoto kurzu. Výborná kniha, která splňuje svůj účel („přípravu“) víc než skvěle.

CCNA: Kompletní přehled příkazů CCNA: Kompletní přehled příkazů Scott Empson

Vcelku „neocenitelný“ pomocník během studia CCNA kurzu zejména v laboratořích při praktických zapojováních a konfiguracích síťových prvků. Skvěle strukturované a přehledně rozčleněno do sekcí, dle průběhu výuky CCNA témat, příkazy srozumitelné a praktické ukázky jednotlivých argumentů příkazů také skvěle vysvětleny. Využití knihy následně po úspěšné certifikaci je také zaručeno. Výborný „síťařův“ společník.

Konfigurace směrovačů Cisco Konfigurace směrovačů Cisco David Hucaby

Přehledný, jednoduchý, ne až tak komplexní průvodce, který je vítaným pomocníkem nejen během studování problematiky sítí založených na prvcích společnosti Cisco. Kniha je přehledně rozdělena do 6 sekcí, v nichž se čtenář seznámí jak s teorií kolem sítí, tak s praktickými konfiguracemi síťových protokolů druhé a třetí vrstvy. Nežli hledat informace různě na internetu, raději sáhnout po této knize, kde je vše pěkně pod jednou „střechou“.

03.08.2014 4 z 5

Klam Klam William Dietz

Změna autora na postu pisatele knih z ME vesmíru přinesla klasicky „průměrnou“ kvalitu knih z této série. Není to vyloženě špatné, subjektivně o fous lepší než předchozí díly (Vzestup a Odveta) této „trilogie (první kniha uvádí Davida Andersona a jeho partnerka Kahlee Sandersovou, ale druhá a třetí se motá kolem Cerbera a jeho experimenty s Reaperskou technologií na Greysonovi) a i když se počátek celkem táhne, tak poslední třetina celkem sešlápne plyn.

Opět jsou zde „neduhy“ z minulých dílů typu krásně naplánovaná akce malým gangem a její svižný průběh, aby ji o pár stránek nahradila stupidita, kdy se role obrátí a útočníci jsou smeteni vskutku podobně geniálním plánem. Fanoušky potěší rozšíření historického pozadí některých postav (např. Leng, i když jeho nesmrtelnost navzdory nakládačce, kterou fasuje v průběhu celé knihy je už otravná) a narážky na hru, někoho na druhou stranu (např. mě) celkem naštve rychle splácaný konec, kdy se během dvou stran rozloučíme s nejednou z hlavních postav velmi odbytým způsobem. Kolem a kolem se však jedná o příjemné počtení z tohoto vesmíru.

A teď, když už máme pár knih venku, tak poprosím o masivní, epickou a akcí nabitou trilogií, která nás zavede do galaxie před mnoha cykly (takový boj Reaperů s Protheany nebo úplně první cyklus, kdy Leviatani byly „přechcání“ svým AI, bych bral okamžitě). Mnoho jiných světů takovou trilogii má (WarCraft, StarCraft, Halo…), tak proč by to nešlo zde?

31.07.2014 3 z 5

Odveta Odveta Drew Karpyshyn

Odveta za události odehrávající se v knize vzestup, čímž je jasně určeno, komu je kniha určena. Nyní už nejenom hráčům, ale i čtenářům, kteří mají minimálně Vzestup načtený. Děj se totiž odehrává 2 roky po událostech v knize Vzestup a na scénu vrací všechny hlavní postavy (v pár větách se dostane i na Gillian) a přidává konečně spousty nových lokací (Omega, základna Záhadného, Citadela…), cestování vesmírem a konečně i větší zapojení Reaperu (fuck smrťáckým názvům), když se v rámci provázaní s „běžící“ herní trilogií dostáváme téměř na konec Shepardovy cesty. Kniha je čtivá, děj pěkně odsýpá a ždímání korunek může pokračovat.

Jedinou velkou výtku mám ke všem těm přestřelkám a útokům jednotlivých frakcí na sebe, kdy se během chvíle efektivně vystřílí jedna frakce za použití brilantně naplánované akce a taktiky, aby vzápětí dostala na prdel druhou stranou za použití neméně podobné taktiky (zdravím Omegu-squad, Turiany a hlavně Kai Lenga a Záhadného). Tohle mi rvalo „oči“…

Vzestup Vzestup Drew Karpyshyn

Krapek horší než prvotina Vzestup cíleně zaměřená na hráče, kteří mají za sebou nejlépe první dva díly her. Jak píše tomas5327, nedokážu si představit čtenáře nepolíbeného hraním her Mass Effect, který by se měl knihou prokousat do konce a na konci ji nechtít použít jako ubrousky na grilování.
Proti Vzestupu se malinko přitvrdilo v akci, přimíchalo se do děje trochu intrik a více ras (opravdu bonus za Kvariany), ale jak je všude uvedeno, jedná se o „doplněk“ pro hráče, který bohužel nijak extra neobohatí fanoušky informacemi z tohoto vesmíru. Slušný průměr pro hráče…

Zjevení Zjevení Drew Karpyshyn

Zjevení není vyloženě špatné, jak by se mohlo z komentářů zdát a jako prvotina v písemné formě slouží jako doplněk k univerzu Mass Effect víc než dobře. Více méně se jedná o prequel k prvnímu dílu herní trilogie Mass Effect, jež vysvětluje historické pozadí některých postav z uvedené hry.
Pro nehráče by se teoreticky mohlo jednat o příjemný vstup do tohoto vesmíru, i když v porovnání s knihami založenými na jiných herních značkách by tento kousek nevyšel s příliš vysokým hodnocením. Každopádně se jedná klasicky o příjemné zpestření na dva večery, jež nedotčené buď vtáhne, nebo kompletně odradí od skvělého „živého“ vesmíru značky ME.
Poslední strany knihy jsou velmi příjemným propojením papíru s digitálním světem na monitorech (:

Conan z Aquilonie Conan z Aquilonie Lyon Sprague de Camp

Anotace slibuje putování Conana (nyní již krále Aquilonie) za pradávnými nepřáteli až na konec světa a sliby plní. Příjemně čtivé, rychle utíkající do tří etap rozdělené dobrodružství, jež servíruje spousty akčních sekvencí (jak klasických conanovských, tak i epických střetů armád) a jako bonus dostává Conan „sidekicka“ v podobě jeho syna Cona. Povedený výlet do Conanova světa.

20.07.2014 4 z 5

Conan: Prameny Černé řeky Conan: Prameny Černé řeky Rastislav Weber

Anotace knihy slibovala spolupráci dvou legend Howardovského světa – Kulla a Conana, což je něco, na co slyší snad každý milovník těchhle legend. To co však čtenář dostane je celkem trpké zklamání. Prvotní dobrodružství se panu Weberovi velmi nezdařilo.

Samotný příběh točící se kolem vykrádání starobylých hrobů (pozůstatky dávné Valusie) ležících na dalekém severu na pomezí hranic Piktské divočiny a Cimmérie tajemnými mágy, kteří vykradenými zbraněmi vyzbrojují Pikty, je v rámci látky ještě v pořádku, to co se ovšem děje v knize samotné je už celkem horší. Rozmělnění děje do „několika“ dějových linek, kdy víceméně jediná bude dotažena do konce odbytou akcí, hodně fantasy prvků a skoky v ději jsou jen pomyslným hřebíčkem do čtenářovy rakvičky. Skoky v ději se nesou celou knihou a často se dostaví pocit, kdy evidentně „chybí“ stránky mezi kapitolami. Postavy se objevují odnikud, aby nikam zase zmizely, stejně je to s vedlejšími linkami v ději a je pouze na čtenáři, aby si toho hodně domyslel a doplnil. Nové postavy jsou relativně v pořádku, i když některé (Sarémes Isobel) přináší do světa příliš „WoW-kařské“ magie (rychloléčba mrknutím oka bez ohledu na zranění) jiné na druhou stranu (Brule a Kull) jsou trestuhodně nevyužité a „vysněná“ spolupráce se dostaví stylem „hle, támhle leží“… Navíc samotný upgrade Conana na Supermana (30 řezných ran, přes krev nevidím, ale udělám trojte salto a ve vzduch ukopnu dvě hlavy) je taky spíše k smíchu. I když děj klasicky odsýpá velmi rychle a konec se dostaví dříve než by jeden čekal a jako prolog knihy slouží originální Howardová povídka Delcardina kočka, tak tohle bylo bohužel zklamání a těžko knihu doporučit, byť i skalním fanouškům.

20.07.2014 2 z 5