Vzestup

Vzestup https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48274/bmid_vzestup-NaJ-48274.jpg 4 118 19

Mass Effect série

< 2. díl >

Proteané, kteří zmizeli před padesáti tisíci lety, zanechali svou pokročilou technologii roztroušenou po celé galaxii. Objev proteanských ruin na Marsu umožnil lidstvu připojit se k těm, kteří už sklidili svůj díl prastarých high-tech kouzel. Jedna zločinná organizace však nechce spolupracovat, ale vládnout...

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Fantom Print
Originální název:

Ascension , 2008


více info...

Komentáře (19)


ArkAngel
ArkAngel
12.02.2023 3 z 5

Záhadný a Cerberus s jejich nechutnými praktikami na lidech, Kolektoři a jejich nechutné obchody s živým zbožím. Akademie pro biotiky. Tahle kniha nabízí spoustu zajímavých témat ze světa Mass Effectu, tak co se pokazilo? Feťák Grayson rozhodně není postava, jejíž kapitoly by mě nějak bavily a celá zápletka se super-biotičkou, kterou považuje za možnou spasitelku lidské rasy, si mohli odpustit. Kahlee Sandersová, která se představila v minulém díle, je pochopitelně funkční postavou a většina prvků knihy skvěle universum rozšiřuje. Hlavní zápletka však táhne dílo dolů, zejména pak ve druhé polovině, která je místy taková nemastná neslaná.

VladimirTetur
VladimirTetur
03.03.2022 2 z 5

Nič moč.


Claudius
Claudius
03.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Druhý díl videohry jsem (zatím) nehrál, tedy nemůžu hodnotit, jak moc kniha funguje jako prequel ke hře. Jako samostatný román nebo jako pokračování první videohry, popř. jako pokračování prvního románu to moc nefunguje. Pokračování obojího je to totiž jen velmi volné.
Líbilo se mi, že jsme se dostali na Migrační flotilu, i když to zdůvodnění bylo divné. Nikdo nikdy se na flotilu nedostal za 300 let její existence, ale najednou naše hlavní hrdinka náhodou něco ví o gethech (přičemž jim neřekne doslova nic) a najednou jsou dveře otevřeny. Copak ještě žádného kvariana nenapadlo přivést jako dar kapitánovi odborníka, který nemá kam jinam jít? Vsadím se, že šikovné techniky, biology nebo i psychology a sociology (je to civilizace namačkaná na lodích proboha, ráj sociologů) potřebují jako sůl. Stejně všichni kvariané nosí obleky i ve flotile.
Ale to je jedno, je to videoherní román, příběh je příjemný, objevujeme svět Mass Effectu, nic víc od podobné knihy nečekám.

Radesan
Radesan
13.08.2021 4 z 5

Je to mass effect, rozhodně mne to bavilo a beru to jako doplnění děje, ale o to jde.... kdo hrál hry a miluje příběh, ten tuto knihu podle mne ocení, kdo hry nehrál a nemá k příběhu vztah.... ais jej kniha neosloví. Za mne dobré :-)

Stupino
Stupino
27.11.2020 5 z 5

Zajímavé čtení, mě se to líbilo, jdu na další.

NarcisSamec
NarcisSamec
19.11.2019

No nevím, jsem plný rozpoluplných pocitů. Postavy nejsou až tak zajimavé až na pana Graysona. Líbí se mi, že se skutečně jedná o pozadí z mass effecktu, ale ten příběh mi přijde teda slabší. Pokud se nechystáte hrát hry, tak si myslám, že by se to dalo přeskočit. Pokud budete hrát hry a jste lore hound tak je to samozřejmě nutnost.

AuroN
AuroN
20.07.2019 4 z 5

Jsem mile překvapen. Po nemastném neslaném prvním dílu je sequelový Vzestup vítaným zlepšením a i když stále nedosahuje příběhových kvalit libovolného herního dílu, nemá se za co stydět. Samozřejmě i zde platí, že nevíte-li o Mass Effectu nic, nemá cenu se do této, nebo ostatně kterékoli jiné knihy pouštět. Pro takové čtenáře to ostatně ani psáno není. Od prvního dílu je rozhodně patrné zlepšení celkem tak nějak ve všem. Charaktery postav jsou prohloubeny a konečně nejsou tak ploché, objevujeme něco nového a zajímavého, konkrétně Kvariany a jejich kulturu - která by si zasloužila několik stránek navíc, ale budiž. Je zde celkem solidní záporák, ačkoliv to, že je solidní víme také spíše z her, no a pak se také jednoznačně zlepšil šablonovitý děj, který teď není už tolik přímočarý (nebo minimálně ta šablonka je hezčí) a musím říct, že mě dokázal zaujmout. Asi dvakrát jsem se u knihy pozastavil, protože mi přišla celkem drsná, ale bylo to v optimálních mezích a ona drsnost mi spíše přišla překvapující, než že by byla rušivá. Suma sumárum je to pěkná kniha. Ne Karpyshynova nejlepší, ale rozhodně lepší než ta předchozí a ještě si připravila půdu pro zajímavé pokračování. Celkový upgrade tomu u mě zajistil "povýšení" mezi ty zapamatovatelné kousky, byť jen těsně. Hlad po nové hře to ale nezahnalo, tak snad se to podaří třetímu dílu.

+ opět velmi dobrá návaznost na hru a na první knihu
+ snadno čitelné, ideální odpočinková četba
+ zajímavé charaktery a děj

- pořád lehce šablonovité
- nerozšiřuje vesmír ME tolik, kolik by zasloužil
- žádný extra šokující zvrat

celkové hodnocení: 70%

Metla
Metla
10.07.2019 3 z 5

„Vzestup“, to docela sedí: proti předchozímu „Zjevení“ vnímám krok vzhůru. Děj navazuje na předchozí události jen velmi volně, zápletka není tolik military, ubylo akce, ovšem postavy už nejsou hrubě načrtnutými obrysy, jejich osobnosti se dočkaly vítaného psychického prohloubení.
Opět se setkáme s Kahlee Sandersovou, která dohlíží na projekt rozvíjející lidské telekinetické schopnosti. Jedno z dětí v akademii výrazně vybočuje z normálu a právě o osud tohoto výjimečného děvčete je veden boj. Síť intrik kolem malé Gillian rozplétají její učitelé a otec holčičky, muž plný rozporů - nájemný zabiják Paul Grayson, si musí ujasnit, na čí straně vlastně stojí.
Určité scény především v druhé polovině románu působily poněkud zkratkovitě a jaksi halabala poslepované. Také život kvarianské Migrační flotily mohl být propracován trochu detailněji, potenciál tohoto námětu je bohatší.
Příběh jsem si užila lépe než v úvodním dílu (předtím třetí hvězda v hodnocení skomírala, nyní svým jasem téměř rozsvítila čtvrté sluníčko), stále je však vhodné brát na vědomí, že bez znalosti herní série „Mass Effect“ musí být zážitek notně okleštěný. Asi jako prohlížet si fotky neznámých lidí ze super dovolené, kde jste vůbec nebyli.
Jsem zvědavá, s čím přijde pokračování a jestli udrží stoupající kvalitu.

RiaKon
RiaKon
26.10.2017 4 z 5

Klady:
- charaktery postav (známí z her)
- zajímavé zasazení děje
- propracované universum
- prequel ke hře Mass Effect 2
- rozšiřuje lore ME

Zápory:
- děj je slušný, ale nic extra
- pokud nebudete hrát hry, klidně přeskočte celou sérii

ME knihy jsou příjemným rozšířením universa, avšak nejedná se o zázračná díla. Všechny sledují příběh admirála Andersona, kterého známe jako mentora naší postavy ve hře. Co je určitě plusem je výlet na palubu Quarianské migrační flotily, o které jsme doposud pouze slyšeli.

ViliamNovický
ViliamNovický
29.06.2017

O trochu slabšie ako prvý diel, ale opäť dobrý doplnok, ktorý vysvetľuje niektoré veci z druhého dielu hry.

Pasadenka
Pasadenka
23.03.2017 3 z 5

Tak tento díl mi přišel malinko nudnější. Komentář píšu po začtení se do třetího dílu a je jasně patrné, že si autor ohříval polívčičku a připravoval čtenáře na velké odhalení tvrdých pravd z tohoto univerza. Bylo to fajn, ale ten „tajemný“ na mě působil malinko směšně. Někdy se to hold tak úplně nepovede. Za mě průměr, už teď mě baví více trojka, ale jinak fajn. :)

lyriq
lyriq
26.02.2016 4 z 5

Trošinku slabší, než první díl, ale mnohem méně přístupná čtenářům neznalým univerza. Pro fanoušky pořád velmi dobré čtivo. :)

t_gon
t_gon
20.07.2014 3 z 5

Krapek horší než prvotina Vzestup cíleně zaměřená na hráče, kteří mají za sebou nejlépe první dva díly her. Jak píše tomas5327, nedokážu si představit čtenáře nepolíbeného hraním her Mass Effect, který by se měl knihou prokousat do konce a na konci ji nechtít použít jako ubrousky na grilování.
Proti Vzestupu se malinko přitvrdilo v akci, přimíchalo se do děje trochu intrik a více ras (opravdu bonus za Kvariany), ale jak je všude uvedeno, jedná se o „doplněk“ pro hráče, který bohužel nijak extra neobohatí fanoušky informacemi z tohoto vesmíru. Slušný průměr pro hráče…

bo2dlo
bo2dlo
05.08.2013

Koupím tuto knihu, nabídněte... děkuji

linaroth
linaroth
06.07.2013 2 z 5

Rozhodně špatný pokus o literaturu.
Ve všech ohledech oddechový brak a ještě k tomu špatně napsaný.
Kniha napsaná za účelem vydělat peníze.

Ronin Roujin
Ronin Roujin
15.06.2013 4 z 5

Na "gamesnickou" knížku překvapivě dobré.

Ben Nevis
Ben Nevis
25.10.2012 3 z 5

Čte se to dobře, ale nijak extra neobohatí ani univerzum ME ani čtenářský zážitek. Naštěstí kniha nemá takový rozsah, aby příliš nudila. Čtivo pro milovníky paperbacků na cesty.

JohnCZ
JohnCZ
07.03.2012 4 z 5

Mnohem lepší jak Zjevení. Pokračování se tentokrát odehrává někde mezi prvním a druhým dílem hry. Samotná story je opět spíše takovým doplněním universa, ale tentokrát jsou postavy osobitější, děj napínavější a tak celkově styl vyprávění čtivější. Zejména poslední třetina byla fakt dobrá. Přestože se, podobně jako u jedničky, rozhodně nejedná o nějaké přelomové literární dílo, pro fandy této herní série to je prakticky povinnost a to na poměry "komerčního doplňku" dost povedená. Drew má talent - koneckonců je jedním z autorů scénáře hry. Škoda, že je tolik omezován časovými termíny. Je to na těch knihách krapet znát. Slušné 4*

tikend
tikend
17.10.2011 4 z 5

Zaujímavé len pre fanúšikov Mass Effect. Aj to len pre skalných, pretože obsahovo kniha príliš bohatá nie je a skôr dopĺňa pozadie tohto univerza.

Štítky knihy

herní adaptace

Autorovy další knížky

Drew Karpyshyn
kanadská, 1971
2015  89%Revan
2009  92%Darth Bane: Cesta zkázy
2009  73%Zjevení
2010  73%Vzestup
2011  74%Odveta

Kniha Vzestup je v

Právě čtených3x
Přečtených176x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených4x
Knihotéce96x
Chystám se číst31x
Chci si koupit24x
dalších seznamech3x