Vzestup

Proteané, kteří zmizeli před padesáti tisíci lety, zanechali svou pokročilou technologii roztroušenou po celé galaxii. Objev proteanských ruin na Marsu umožnil lidstvu připojit se k těm, kteří už sklidili svůj díl prastarých high-tech kouzel. Jedna zločinná organizace však nechce spolupracovat, ale vládnout...

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/48274/vzestup-NaJ-48274.jpg 3.786

Mass Effect (2.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Fantom Print

Ascension (2008)

Kniha Vzestup

AuroN
dnes

Jsem mile překvapen. Po nemastném neslaném prvním dílu je sequelový Vzestup vítaným zlepšením a i když stále nedosahuje příběhových kvalit libovolného herního dílu, nemá se za co stydět. Samozřejmě i zde platí, že nevíte-li o Mass Effectu nic, nemá cenu se do této, nebo ostatně kterékoli jiné knihy pouštět. Pro takové čtenáře to ostatně ani psáno není. Od prvního dílu je rozhodně patrné zlepšení celkem tak nějak ve všem. Charaktery postav jsou prohloubeny a konečně nejsou tak ploché, objevujeme něco nového a zajímavého, konkrétně Kvariany a jejich kulturu - která by si zasloužila několik stránek navíc, ale budiž. Je zde celkem solidní záporák, ačkoliv to, že je solidní víme také spíše z her, no a pak se také jednoznačně zlepšil šablonovitý děj, který teď není už tolik přímočarý (nebo minimálně ta šablonka je hezčí) a musím říct, že mě dokázal zaujmout. Asi dvakrát jsem se u knihy pozastavil, protože mi přišla celkem drsná, ale bylo to v optimálních mezích a ona drsnost mi spíše přišla překvapující, než že by byla rušivá. Suma sumárum je to pěkná kniha. Ne Karpyshynova nejlepší, ale rozhodně lepší než ta předchozí a ještě si připravila půdu pro zajímavé pokračování. Celkový upgrade tomu u mě zajistil "povýšení" mezi ty zapamatovatelné kousky, byť jen těsně. Hlad po nové hře to ale nezahnalo, tak snad se to podaří třetímu dílu.

+ opět velmi dobrá návaznost na hru a na první knihu
+ snadno čitelné, ideální odpočinková četba
+ zajímavé charaktery a děj

- pořád lehce šablonovité
- nerozšiřuje vesmír ME tolik, kolik by zasloužil
- žádný extra šokující zvrat

celkové hodnocení: 70%

Metla

„Vzestup“, to docela sedí: proti předchozímu „Zjevení“ vnímám krok vzhůru. Děj navazuje na předchozí události jen velmi volně, zápletka není tolik military, ubylo akce, ovšem postavy už nejsou hrubě načrtnutými obrysy, jejich osobnosti se dočkaly vítaného psychického prohloubení.
Opět se setkáme s Kahlee Sandersovou, která dohlíží na projekt rozvíjející lidské telekinetické schopnosti. Jedno z dětí v akademii výrazně vybočuje z normálu a právě o osud tohoto výjimečného děvčete je veden boj. Síť intrik kolem malé Gillian rozplétají její učitelé a otec holčičky, muž plný rozporů - nájemný zabiják Paul Grayson, si musí ujasnit, na čí straně vlastně stojí.
Určité scény především v druhé polovině románu působily poněkud zkratkovitě a jaksi halabala poslepované. Také život kvarianské Migrační flotily mohl být propracován trochu detailněji, potenciál tohoto námětu je bohatší.
Příběh jsem si užila lépe než v úvodním dílu (předtím třetí hvězda v hodnocení skomírala, nyní svým jasem téměř rozsvítila čtvrté sluníčko), stále je však vhodné brát na vědomí, že bez znalosti herní série „Mass Effect“ musí být zážitek notně okleštěný. Asi jako prohlížet si fotky neznámých lidí ze super dovolené, kde jste vůbec nebyli.
Jsem zvědavá, s čím přijde pokračování a jestli udrží stoupající kvalitu.

RiaKon
26.10.2017

Klady:
- charaktery postav (známí z her)
- zajímavé zasazení děje
- propracované universum
- prequel ke hře Mass Effect 2
- rozšiřuje lore ME

Zápory:
- děj je slušný, ale nic extra
- pokud nebudete hrát hry, klidně přeskočte celou sérii

ME knihy jsou příjemným rozšířením universa, avšak nejedná se o zázračná díla. Všechny sledují příběh admirála Andersona, kterého známe jako mentora naší postavy ve hře. Co je určitě plusem je výlet na palubu Quarianské migrační flotily, o které jsme doposud pouze slyšeli.

ViliamNovický
29.06.2017

O trochu slabšie ako prvý diel, ale opäť dobrý doplnok, ktorý vysvetľuje niektoré veci z druhého dielu hry.

Pasadenka
23.03.2017

Tak tento díl mi přišel malinko nudnější. Komentář píšu po začtení se do třetího dílu a je jasně patrné, že si autor ohříval polívčičku a připravoval čtenáře na velké odhalení tvrdých pravd z tohoto univerza. Bylo to fajn, ale ten „tajemný“ na mě působil malinko směšně. Někdy se to hold tak úplně nepovede. Za mě průměr, už teď mě baví více trojka, ale jinak fajn. :)

lyriq
26.02.2016

Trošinku slabší, než první díl, ale mnohem méně přístupná čtenářům neznalým univerza. Pro fanoušky pořád velmi dobré čtivo. :)

t_gon
20.07.2014

Krapek horší než prvotina Vzestup cíleně zaměřená na hráče, kteří mají za sebou nejlépe první dva díly her. Jak píše tomas5327, nedokážu si představit čtenáře nepolíbeného hraním her Mass Effect, který by se měl knihou prokousat do konce a na konci ji nechtít použít jako ubrousky na grilování.
Proti Vzestupu se malinko přitvrdilo v akci, přimíchalo se do děje trochu intrik a více ras (opravdu bonus za Kvariany), ale jak je všude uvedeno, jedná se o „doplněk“ pro hráče, který bohužel nijak extra neobohatí fanoušky informacemi z tohoto vesmíru. Slušný průměr pro hráče…

bo2dlo
05.08.2013

Koupím tuto knihu, nabídněte... děkuji

herní adaptace

Drew Karpyshyn