Vzestup

Proteané, kteří zmizeli před padesáti tisíci lety, zanechali svou pokročilou technologii roztroušenou po celé galaxii. Objev proteanských ruin na Marsu umožnil lidstvu připojit se k těm, kteří už sklidili svůj díl prastarých high-tech kouzel. Jedna zločinná organizace však nechce spolupracovat, ale vládnout...

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48274/big_vzestup-NaJ-48274.jpg 3.7109

Mass Effect 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Fantom Print

Ascension, 2008

Kniha Vzestup

VladimirTetur

Nič moč.

Claudius

(+ SPOILER) Druhý díl videohry jsem (zatím) nehrál, tedy nemůžu hodnotit, jak moc kniha funguje jako prequel ke hře. Jako samostatný román nebo jako pokračování první videohry, popř. jako pokračování prvního románu to moc nefunguje. Pokračování obojího je to totiž jen velmi volné.
Líbilo se mi, že jsme se dostali na Migrační flotilu, i když to zdůvodnění bylo divné. Nikdo nikdy se na flotilu nedostal za 300 let její existence, ale najednou naše hlavní hrdinka náhodou něco ví o gethech (přičemž jim neřekne doslova nic) a najednou jsou dveře otevřeny. Copak ještě žádného kvariana nenapadlo přivést jako dar kapitánovi odborníka, který nemá kam jinam jít? Vsadím se, že šikovné techniky, biology nebo i psychology a sociology (je to civilizace namačkaná na lodích proboha, ráj sociologů) potřebují jako sůl. Stejně všichni kvariané nosí obleky i ve flotile.
Ale to je jedno, je to videoherní román, příběh je příjemný, objevujeme svět Mass Effectu, nic víc od podobné knihy nečekám.

Radesan
13.08.2021

Je to mass effect, rozhodně mne to bavilo a beru to jako doplnění děje, ale o to jde.... kdo hrál hry a miluje příběh, ten tuto knihu podle mne ocení, kdo hry nehrál a nemá k příběhu vztah.... ais jej kniha neosloví. Za mne dobré :-)

Stupino
27.11.2020

Zajímavé čtení, mě se to líbilo, jdu na další.

NarcisSamec
19.11.2019

No nevím, jsem plný rozpoluplných pocitů. Postavy nejsou až tak zajimavé až na pana Graysona. Líbí se mi, že se skutečně jedná o pozadí z mass effecktu, ale ten příběh mi přijde teda slabší. Pokud se nechystáte hrát hry, tak si myslám, že by se to dalo přeskočit. Pokud budete hrát hry a jste lore hound tak je to samozřejmě nutnost.

AuroN
20.07.2019

Jsem mile překvapen. Po nemastném neslaném prvním dílu je sequelový Vzestup vítaným zlepšením a i když stále nedosahuje příběhových kvalit libovolného herního dílu, nemá se za co stydět. Samozřejmě i zde platí, že nevíte-li o Mass Effectu nic, nemá cenu se do této, nebo ostatně kterékoli jiné knihy pouštět. Pro takové čtenáře to ostatně ani psáno není. Od prvního dílu je rozhodně patrné zlepšení celkem tak nějak ve všem. Charaktery postav jsou prohloubeny a konečně nejsou tak ploché, objevujeme něco nového a zajímavého, konkrétně Kvariany a jejich kulturu - která by si zasloužila několik stránek navíc, ale budiž. Je zde celkem solidní záporák, ačkoliv to, že je solidní víme také spíše z her, no a pak se také jednoznačně zlepšil šablonovitý děj, který teď není už tolik přímočarý (nebo minimálně ta šablonka je hezčí) a musím říct, že mě dokázal zaujmout. Asi dvakrát jsem se u knihy pozastavil, protože mi přišla celkem drsná, ale bylo to v optimálních mezích a ona drsnost mi spíše přišla překvapující, než že by byla rušivá. Suma sumárum je to pěkná kniha. Ne Karpyshynova nejlepší, ale rozhodně lepší než ta předchozí a ještě si připravila půdu pro zajímavé pokračování. Celkový upgrade tomu u mě zajistil "povýšení" mezi ty zapamatovatelné kousky, byť jen těsně. Hlad po nové hře to ale nezahnalo, tak snad se to podaří třetímu dílu.

+ opět velmi dobrá návaznost na hru a na první knihu
+ snadno čitelné, ideální odpočinková četba
+ zajímavé charaktery a děj

- pořád lehce šablonovité
- nerozšiřuje vesmír ME tolik, kolik by zasloužil
- žádný extra šokující zvrat

celkové hodnocení: 70%

Metla
10.07.2019

„Vzestup“, to docela sedí: proti předchozímu „Zjevení“ vnímám krok vzhůru. Děj navazuje na předchozí události jen velmi volně, zápletka není tolik military, ubylo akce, ovšem postavy už nejsou hrubě načrtnutými obrysy, jejich osobnosti se dočkaly vítaného psychického prohloubení.
Opět se setkáme s Kahlee Sandersovou, která dohlíží na projekt rozvíjející lidské telekinetické schopnosti. Jedno z dětí v akademii výrazně vybočuje z normálu a právě o osud tohoto výjimečného děvčete je veden boj. Síť intrik kolem malé Gillian rozplétají její učitelé a otec holčičky, muž plný rozporů - nájemný zabiják Paul Grayson, si musí ujasnit, na čí straně vlastně stojí.
Určité scény především v druhé polovině románu působily poněkud zkratkovitě a jaksi halabala poslepované. Také život kvarianské Migrační flotily mohl být propracován trochu detailněji, potenciál tohoto námětu je bohatší.
Příběh jsem si užila lépe než v úvodním dílu (předtím třetí hvězda v hodnocení skomírala, nyní svým jasem téměř rozsvítila čtvrté sluníčko), stále je však vhodné brát na vědomí, že bez znalosti herní série „Mass Effect“ musí být zážitek notně okleštěný. Asi jako prohlížet si fotky neznámých lidí ze super dovolené, kde jste vůbec nebyli.
Jsem zvědavá, s čím přijde pokračování a jestli udrží stoupající kvalitu.

RiaKon
26.10.2017

Klady:
- charaktery postav (známí z her)
- zajímavé zasazení děje
- propracované universum
- prequel ke hře Mass Effect 2
- rozšiřuje lore ME

Zápory:
- děj je slušný, ale nic extra
- pokud nebudete hrát hry, klidně přeskočte celou sérii

ME knihy jsou příjemným rozšířením universa, avšak nejedná se o zázračná díla. Všechny sledují příběh admirála Andersona, kterého známe jako mentora naší postavy ve hře. Co je určitě plusem je výlet na palubu Quarianské migrační flotily, o které jsme doposud pouze slyšeli.