Odveta

Lidstvo dosáhlo hvězd a připojilo se k rozsáhlé společnosti mimozemských druhů. Ale za hranicemi prozkoumaného vesmíru číhají Smrťáci, strojová inteligence usilující o vyhlazení všeho živého v galaxii. Záhadný, vůdce prolidské tajné organizace Cerberus, je jeden z mála, kdo znají pravdu o Smrťácích. Aby zajistil přežití lidské rasy, rozjíždí obludný plán na odhalení silných i slabých stránek nepřítele. Obludnost tohoto plánu spočívá v tom, že nějakému člověku musí být implantována modifikovaná technologie Smrťáků. Pro své zrůdné experimenty už má Záhadný vybraný i vhodný subjekt – zběhlého operativce Cerberu Paula Graysona, se kterým má nevyřízené účty z minulosti. Ani Záhadný si však neuvědomuje, že tímto experimentem otevírá Pandořinu skřínku…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75129/big_odveta-mPE-75129.jpg 3.8100

Mass Effect 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Fantom Print

Retribution, 2010

Kniha Odveta

VladimirTetur

Asi nejlepší z trilogie, ale pořád nemastné neslané, jen parazitní dílo, protože do toho autor nedal více invence.

Radesan
13.08.2021

Je to mass effect, rozhodně mne to bavilo a beru to jako doplnění děje, ale o to jde.... kdo hrál hry a miluje příběh, ten tuto knihu podle mne ocení, kdo hry nehrál a nemá k příběhu vztah.... ais jej kniha neosloví. Za mne dobré :-)

Stupino
19.12.2020

Mě se to líbilo, sci fi jak má být ????. Je to čtivé a tak jdu do finiše.

Forest66
15.03.2020

Takové hodně průměrné. Neurazí, ale nikde není žádná hlubší myšlenka, dějový zvrat nebo něco, co by člověka překvapilo, utkvělo nebo odlišilo od ostatních knížek. Podobně jako u předchozích dílů, za pár měsíců si nevzpomenu vůbec na nic, co se v knížce dělo

AuroN
04.08.2019

YES! Tohle je Drew Karpyshyn, jak ho známe! Odveta je solidní jízda od začátku do konce, která rozhodně stojí za přečtení. Samozřejmě, i zde platí pravidlo, že se jedná především o servis fanouškům her a v tomto případě také čtenářům předchozího dílu, ale předpokládám, že pokud toto někdo čte, tak asi není úplný nováček, co se herního a knižního Mass Effectu týče a kdyby se náhodou stalo, že ano, tak respekt! Ale opravdu, chcete-li tohle číst, minimálně knihu Vzestup a první dvě hry potřebujete znát, jinak to nemá smysl. S přehledem říkám, že se jedná o zatím nejlepší knižní díl, což samozřejmě může ještě nabourat čtyřka a nebo spin-off Andromeda, ale něco mi říká, že tady jsme na vrcholu. Karpyshyn zde předvádí, co mu jde nejlépe, ponořuje se hluboko do světa Mass Effectu, řeší otázky povinnosti, odpovědnosti a z černé a bílé dělá hustou šeď, kde si každý musí zvolit, zda například při otázce přežití lidské rasy účel světí prostředky a co všechno jsme ochotní obětovat k přežití. Tím samozřejmě mířím na záporáka série, pana Záhadného, který víceméně všechny postavy tak nějak převyšuje a z ostatních činí jen jakési nutné kulisy k vyprávění příběhu. Provázání s herním světem pak funguje na jedničku a k dokonalosti tomu chybí už jen ten velitel Shepard (blahoslaven budiž jeden z nejlepších herních charakterů všech dob). Abych to shrnul, tak ačkoliv to pořád není nijak dechberoucí literatura, rozhodně se není za co stydět. Mně, jako velkému fanouškovi série, udělala
nesmírnou radost. Díky Drew.

+ ideální tempo vyprávění, skvělá výprava, čtivé, akční
+ provázanost s hrami a předchozími romány
+ poutavý děj
+ "nej-Mass-Effectovější" román ze všech

- možná opět trochu předvídatelný děj
- román se pořád drží mantinelů, které si autor sám nastavil a přes ně dál nejde.

celkové hodnocení: 80%

Metla
13.07.2019

Literární rozšíření herního světa "Mass Effect" je s každým dílem lepší, „Odveta“ už předvádí dost slušné řemeslo. Jde o relativně volné pokračování „Vzestupu“, děj od začátku nasazuje ostré tempo, nikde nedělá zbytečné zastávky, nenudí. Zároveň mě však za celou dobu ani úplně nestrhnul, což může být do jisté míry dáno ne právě zajímavými hlavními hrdiny. Tedy těmi kladnými; záporáci (např. zabiják Kai Leng) a postavy rozporuplné (Grayson) do jisté míry vynahrazují nanicovaté charaktery admirála Andersona a vědkyně Kahlee Sandersové.
Zápletka o jednom experimentu společnosti Cerberus a jeho následcích není vyloženě blbá, přesto marně hledám důvod, proč by "Odvetu" měli číst jedinci neznalí herní série. Nemohou se v prostředí, událostech a vystupujících osobách pořádně orientovat, neznají souvislosti. Přijde mi to jako oblékat si podprdu, když nemáte prsa... nebo požírat z melounu jen pecky a nevychutnat si to podstatné okolo. Knihy jsou vítaným zpestřením RPG trilogie, zavedou fanouška zpět do oblíbeného vesmíru, doplní pár podrobností, ovšem samostatně asi příliš neobstojí.
Z pozice velmi zkušené velitelky Shepardové sem můžu preferovanou M-97 Viper vystřílet čtyři úhledné díry (75%). Jméno Shepard vám nic neříká a nevíte, co konkrétně si představit pod pojmem M-97 Viper? Odeberte z hodnocení 15-25%.

RiaKon
26.10.2017

Klady:
- charaktery postav (známí z her)
- propracované universum
- prequel ke hře Mass Effect 3
- rozšiřuje lore ME

Zápory:
- děj je slušný, ale nic extra
- pokud nebudete hrát hry, klidně přeskočte celou sérii

ME knihy jsou příjemným rozšířením universa, avšak nejedná se o zázračná díla. Všechny sledují příběh admirála Andersona, kterého známe jako mentora naší postavy ve hře. Tentokrát zavítáme na Grimsovu Akademii, kde se dozvíme nejen, jak si vede stará známá postava z první knihy, ale také nastíníme víc komplikace lidské biotiky.

witko
22.10.2017

Řekl bych nejčtivější ze série.