SteveV SteveV komentáře u knih

Mikeš Mikeš Josef Lada

Česká literární klasika, a to zaslouženě. Jen doufám, že nám to zanedlouho zákonodárci u nás nebo v EU nezakážou :-( Mimochodem - Nácíček je možná zřejmě zdrobnělina od Ignác.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Zeměplochu mám velice rád, první seznámení s ní jsem měl právě díky Barvě kouzel cca před 15 roky. Shodou okolností jsem se teď konečně dostal k audioknize, kterou jsem dostal k Vánocům cca před dvěma roky. Snad to bude tedy začátek mé opětovné cesty Zeměplochou.
Jak mě kniha po té době zaujala?

Je na ni znát, že to ještě není ta Zeměplocha, na kterou se člověk postupem času zvykl. Aby ne - v roce 1983 Zeměplocha teprve vznikala a Zeměplošský styl psaní Terryho Pratchetta se teprve tříbil. Tato kniha je ryzí parodií (v tom nejlepším slova smyslu!) na hrdinské fantasy, zatímco postupem času se totiž Sir Pratchett dostal v knihách Zeměplochy spíše k parafrázi našeho světa.
Už v Zeměplošské prvotině je ale naprosto zjevné, že Terry má úžasné vyjadřovací schopnosti a fantazie autora nezná mezí. Těch nápadů, které do díla dokázal vměstnat, to je neuvěřitelné. Mě osobně nejvíc zaujala Zeměplošská řešení foťáku nebo hodinek. V první knize se také objeví dvě z mých nejoblíbenějších postav celé Zeměplochy - Smrť a Zavazadlo. (Je úžasné, kolika různými způsoby a jak neuvěřitelně zábavně lze popsat Zavazadlo neomylně se snažící se dostat za svým pánem!)
I ty momenty Deus ex machina, které v knize jsou, jsou cokoliv, jen ne očekávaným řešením situace.

Samostatnou kapitolou je překlad páně Kantůrka. Plně po právu se o něm Sir, dokud si pro něj L.P. 2015 nepřišel Smrť, vyjadřoval v superlativech. No a audiokniha panem Kantůrkem namluvená - to je lahoda. (Jen ten Smrť by nemusel znít tak moc jako ze sudu - bylo tomu hůře rozumět.)

Proč ne pět hvězdiček? Asi je to mou sečtělostí Pratchettova díla a jsem prostě zvyklý mít tam i tu parafrázi Zeměplocha - náš svět. Protože to v pozdějších dílech jde Terrymu náramně. Krom toho musím nějak rozlišit výbornou knihu od naprosto vynikající, no ne? :-)

21.11.2017 4 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Velice čtivá a poučná knížka pro děti. Mohu jen doporučit.

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Česká literární klasika, a to zasloužená. Co víc dodat?

Národ Národ Terry Pratchett

Znovupřečtením Národa jsem otevřel čtenářský rok 2017 a zvolil jsem velice dobře. Ten příběh musí chytnout za srdce snad každého. Je tam osobní tragédie, hlavní postavy to rozhodně nemají jednoduché, jsou tam odlehčené pasáže a nezaměnitelný Pratchetův humor ale hlavně - ten příběh je neuvěřitelně čtivý! A ten konec - sice jsem ho asi čekat mohl (zejména proto, že jsem to už předtím četl...aneb co to asi vypovídá o mé paměti...), ale byl pro mě nečekaný. A i díky tomu tato kniha vybočuje a vyčnívá. Jsem milovník Zeměplochy, ale tohle je pro mě jedna z nejlepších Pratchettovin ze všech!

01.03.2017 5 z 5

Anna a Anička Anna a Anička Martina Špinková

Neznám jinou knihu, která by dětem citlivě vysvětlila, jak to se stářím a umíráním je. Pravda, pro naši tříletou dcerku smrt není tabu, nicméně je velmi zvídavá. Takže při čtení čehokoliv prakticky neustále zastavuje a ptá se na to, čemu nerozumí. Při čtení Anna a Anička se ptala překvapivě málo, což si vykládám tak, že je to psáno tak, aby to skutečně i takto malé děti pochopily.

Filuta Filuta Terry Pratchett

Někde jsem si přečetl, že Filuta se odehrává ve stejném světě jako Národ. Možná ano, možná ne, je to vlastně jedno.
Musím se před Terrym sklonit, jak věrně dokázal zachytit atmosféru dobového Londýna tak, že to na čtenáře dokázalo skutečně dýchnout. To on prostě umí :-)
Na druhou stranu je bohužel pravda, že kariérní vzestup Filuty mi přišel poněkud rychlý a ne zcela uvěřitelný. Jedna věc je být ve správný čas na správném místě, ale tolik štěsteny...to se nad ním opravdu musela držet ruku Dáma. A navíc byl Filuta až příliš nezranitelný, neměl jsem o něj strach. A to je trošku škoda.

Ale abych to shrnul - Filuta mě rozhodně chytl a nepustil, takže i když to nepovažuji za dokonalou knihu, své místo na poličce si rozhodně zaslouží!

01.03.2017 4 z 5

O moudré velrybě a další pohádky O moudré velrybě a další pohádky Monika Nikodemová

Krásné pohádky s dobrým ponaučením, psané jednoduchým jazykem pro mladší děti. Velice oceňuji.

29.12.2017 4 z 5

Fantasy & Science Fiction 2006/05 Fantasy & Science Fiction 2006/05 * antologie

Bohužel mě v zásadě žádná povídka příliš neoslovila, snad jen Bez paměti - jaký dopad na příbuzné má péče o člověka s degenerativním mentálním onemocněním. Ale jako celek mě výběr moc nenadchnul.

09.11.2017 2 z 5