stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Krutá hra Krutá hra Max Seeck

Druhý díl detektivní série s hlavní vyšetřovatelkou Jessicou Niemi. První díl s názvem Věrný čtenář se mi líbil, recenzi najdete u mě na profilu. A tento další nezklamal!
Helsinská policie vyšetřuje zmizení dvou mladých, populárních blogerů. Zmizení spolu na první pohled nesouvisí, postupně se však začnou odhalovat jisté okolnosti, které pojí nejen zmizení, ale i specifická úmrtí mladých dívek. Zároveň opět nahlížíme do Jessičina osobního života a jejích psychických potíží, se kterými jsme se seznámili již v prvním díle.
Koukám, že kniha má na Databázi o trochu nižší hodnocení, já za sebe ale mohu říct, že se mi líbila. Vraha jsem neodhadla (ale já v tom většinou nejsem moc dobrá :D), hlavní hrdinka mi byla sympatická, kapitoly byly krátké a zkrátka mě to jako celek bavilo. Co mě ale trochu mrzelo bylo to, že jsem zapomněla dost věcí, se kterými jsme se seznámili v prvním díle Věrný čtenář. Ano, dá se to číst i bez znalosti předchozího dílu, ale některé věci se mi bohužel nespojily (a znovu se mi první díl fakt číst nechtěl).
Pokud se do série budete pouštět, doporučuji číst knihy po sobě.

22.02.2022 4 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Vím, že není šťastné začínat sérii čtvrtým dílem a upřímně bych to asi ani nikdy dobrovolně neudělala :D, ale tahle knížka tu na mě čekala už nějaký ten týden a já její přečtení nemohla déle odkládat. Původní plán byl takový, že si postupně přečtu tři předchozí díly, než se vrhnu na Popravu, ale s ohledem na všechny ty knihy, které si chci přečíst a které se na mě smějí z knihovny jsem si říkala, že tento ideální plán je nereálný. A naštěstí na sebe knihy této série navazují volně, proto vlastně ani nevadilo, že jsem začala až čtvrtým dílem.
V knize se odehrává samostatný příběh - bohatý investor je nalezen oběšený uprostřed lávového pole, některé indicie však napovídají, že nešlo o sebevraždu. Zároveň je v bytě tohoto muže nalezen čtyřletý chlapec, který se zavražděným nemá žádnou očividnou spojitost, navíc si nepamatuje, jak se do bytu dostal, kde bydlí ani jak se jmenují jeho rodiče. Chlapec je bohužel jediným vodítkem k tomu, aby policie zjistila, kdo muže zavraždil a co se odehrálo na pozadí celé situace. Z jeho kreseb plných krve je však patrné, že byl svědkem něčeho nepříjemného. Z toho důvodu se na scénu dostává Freyja, dětská psycholožka, která malého chlapce dostává na starosti a snaží se zjistit jakékoli informace, které by policii pomohly.
Knížka byla fajn, příběh zajímavý, zapojení malého dítěte do vyšetřování je fajn originální nápad; hlavní hrdinové knížky jsou sympatičtí, odhalení zločince poměrně nečekané (alespoň pro mě), nicméně moje hodnocení nebude vyšší než 3,5/5. Fajn napínavý příběh, ale nic, co by ve mně nějakým způsobem zarezonovalo a zůstalo. Z toho důvodu za mě lepší průměr, nicméně pokud jste milovníky detektivek, myslím, že se vám kniha bude líbit.

31.01.2022 3 z 5

Lež vedle mě Lež vedle mě Gregg Olsen

Kniha Lež vedle mě se mi při čtení a záhy po jejím dočtení docela líbila. Ohodnotila jsem ji 4 hvězdičkami, jelikož mi zápletka připadala poměrně zajímavá, kniha byla napínavá a měla spád. No, jenže dnes nastal den, kdy k ní potřebuji napsat nějaké své hodnocení, a já si ji skoro vůbec nepamatuju :D (devátý den po dočtení). Už jen tento fakt mě přiměl k tomu, abych hodnocení snížila, protože pokud si ani po tak krátké době nevybavím děj, pravděpodobně byla kniha natolik nezajímá a neoriginální, že ve mně nic neulpělo.
Krátce k ději: u rekreačních chat dojde k únosu ženy před očitými svědky - těmi jsou bohužel i její manžel a dcera, kteří jsou zrovna na loďce uprostřed jezera a nemají tak možnost bezprostředně zasáhnout. Tato událost odstartuje vyšetřování, které se zprvu jeví jako jasné, posléze však začnou na povrch vyvstávat jisté okolnosti, které celou situaci zamotají.
V knize najdeme klišé typické pro současné detektivky - mladou vyšetřovatelku asociálku, která celý případ dostane na starost. Je v něm navíc zamotaná více než je zdrávo, jelikož se jí některé momenty dotýkají osobně.
Když nad knihou zpětně přemýšlím, byla to taková ta detektivka, která je fajn během čtení, ale ve finále se v ní nic super překvapivého nestane. Zápletku jsem odhadla předem (a to v tom obvykle nejsem moc dobrá), hlavní postavy ve mně nevyvolaly žádné emoce, knihu jsem přečetla rychle, ale bez nějakého většího čtenářského zážitku.
Já myslím, že pěkné 3 /5 jsou adekvátní upravené hodnocení :)

12.01.2022 3 z 5

Babičky na tahu Babičky na tahu Judy Leigh

Parta rozverných babiček, která jede na rozlučku se svobodou do Paříže? Když jsem se ke knize dostala, říkala jsem si: zní to zajímavě, buď z toho může být super zábavný příběh odehrávající se v pro mě nejkrásnějším městě ever, nebo to může být rádoby vtipný příběh využívající pařížského hypu. Jak myslíte, že to dopadlo?
Bohužel, dle mého názoru se jednalo o tu druhou kategorii... Příběh mě moc nebavil, už jen tím, že jsem ve většině případů nerozuměla jednáním jednotlivých postav a jejich rozhodnutím. Příběh byl velice předvídatelný, hned jsem věděla, k čemu dojde a jak to dopadne. Ono nápad je to hezký, vzít několik povahově rozdílných žen s různou minulostí, které se spolu vypraví na výlet, každá z nich onu cestu vidí vlastníma očima, prožívá ji vlastním vnímáním se zkušenostmi nabytými během bohatého života. Bohužel byl ale tento nápad pojat velice plytce, nešel do hloubky, hlavní hrdinky byly spíše naivky, což všeobecně moc nemám ráda…
2 hvězdičky aspoň za Paříž :)

12.01.2022 2 z 5

Dva v srdci Dva v srdci Josie Silver

Josie Silver je autorkou takových těch slaďoučkých romantických příběhů, u kterých tušíte, že se v reálném životě téměř nemohou stát, i přesto je ale čtete, jelikož vám dodávají jakousi naději či víru v život a mezilidské vztahy. Od Josie jsem četla už knihu Den, kdy jsem zahlídla lásku a dnes jsem dočetla druhou knihu autorky, která se mi dostala do rukou. A samozřejmě se neubráním srovnání. Kniha Dva v srdci mi bohužel přišla o něco slabší.
Hlavní hrdinka Lydie se vypořádává se smrtí své životní lásky, snoubence Freddieho. Po více než desetiletém vztahu si Lydia bez předchozího varování musí náhle zvyknout na život bez svého partnera, parťáka, kamaráda a bývalého spolužáka. Velice oceňuji, jakým způsobem autorka popsala truchlení hlavní hrdinky - myslím si, že každý čtenář více či méně pocítí úzkost a smutek, které na něj kniha a hlavní hrdinka přenáší. Co už mi ale přišlo poněkud nereálné a přitažené za vlasy byl způsob, jakým se Lydia se smrtí vypořádává. Celá tato snová rovina mi trochu kazila dojem z celé knihy. Mistrně zvládnuté emoce zabité naprosto nereálnými úniky ze současného světa, bohužel. Více k tomu neřeknu, ostatně i anotace poměrně mlží, nerada bych tedy prozradila nějaký spoiler.
Dovedu si představit, že by celý příběh probíhal bez oněch úniků do jiného světa, více by se zaměřil na vyrovnávání se se ztrátou a snahou začlenit se opět do normálního života. Škoda...

02.02.2021 3 z 5

Neviděla jsem tě přicházet Neviděla jsem tě přicházet Hayley Doyle

Pokud chcete nenáročnou romanťárnu na léto, nad kterou nemusíte sáhodlouze přemýšlet, sáhněte po této knížce. Jak s oblibou říkám, nezarmoutí, ale ani nenadchne. Typická lovestory, jejíž protagonisté mají okolo 30 let (možná proto mi to celé bylo tak nějak sympatické), hlavní hrdinka žije v Dubaji, což je moje srdcovka, hlavní hrdina zas v Anglii, což je moje druhá srdcovka.
Celou dobu mi děj připomínal nějakou filmovou romantickou komedii - myslím si, že kdyby se kniha zfilmovala, měla by docela dobrý předpoklad pro úspěch (u milovníků romantických komedií bez hlubšího smyslu).
Asi nemám, co víc bych ke knize řekla, vše co jsem o ní napsala ji tak nějak vystihuje od začátku až do konce.

04.08.2020 3 z 5

Den ve starověkém Řecku Den ve starověkém Řecku Jacopo Olivieri

Moc hezká kniha, ve které si přijdou na své nejen děti, ale i dospělí. Krásně ilustrovaný příběh mladého chlapce Averyho (v tomto případě řeckého Averose :)) je protkán fakty vysvětlujícími historické milníky či představujícími díla slavných osobností starořecké kultury. I já jsem zde našla spoustu informací, které jsem nevěděla, nebo už stihla za ta léta zapomenout. Rozhodně doporučuji - takovou knížku by měl mít v knihovničce každý malý školák :)

03.08.2020 5 z 5

Drobkovo podivuhodné dobrodružství Drobkovo podivuhodné dobrodružství Ondřej Elbel

Drobkovo podivuhodné dobrodružství je útlá knížečka pro děti, u které se ale nebudou nudit ani dospělí :) Vůně křídového papíru, na kterém je kniha vytištěna, mě vždy přenese zpět do dětských let :)
Kniha je doplněna o hezké ilustrace, její čtení jsem si proto vyloženě užívala (možná je to tím, že jsem dětskou knížku neměla v rukou už roky ????).
Příběh nás přenáší do světa trpaslíků smradlíků, kteří jsou všude kolem nás. Smradlíci se živí odpadky, čím zkaženější, tím lepší. Ač je nemůžeme zahlédnout, jelikož jsou lidským okem neviditelní, můžeme si být jisti, že když cítíme pronikavý nepříjemný zápach, jedná se právě o smradlíka. No a jak už název napovídá, v knize sledujeme příběh mladého smradlíka Drobka, který pátrá po příčině přeměny některých smradlíků v zahradní sádrové trpaslíky.
Příjemná knížka, pro dospělého čtení na jeden večer, pro děti možná o něco delší.

24.06.2020 3 z 5

Kouzelný ostrov Kouzelný ostrov Brenda Bowen

Kouzelný ostrov je novým románem pojednávajícím o nesourodé skupince lidí, kteří spolu tráví měsíc prázdnin na malém ostrůvku Little Lost Island v Maine. Nápad pronajmout chatu dostanou dvě ženy, Lottie a Rose, které se v podstatě téměř neznají (jejich děti chodí do stejné školky). Obě si potřebují odpočinout od každodenní reality, Lottie od svého nevěrného manžela a Rose zase od těžce zvladatelných dvojčat. Jelikož je chata velmi drahá, na základě inzerátu se k nim přidají ještě dva další lidé, kteří s nimi budou trávit prázdninový měsíc na ostrově. Jedná se o slavnou herečku Caroline, která si potřebuje odpočinout od světa médií, a starce Beverlyho, kterému v nedávné minulosti zemřel jeho milovaný partner.
Všichni tito lidé se spolu se svými problémy setkávají na magickém ostrově plném starousedlíků a během měsíce mimo všední realitu bojují se svými problémy.
Na knize bych vypíchla opravdu kouzelnou atmosféru ostrova. Myslím, že každý čtenář této knihy má po jejím dočtení chuť ostrov navštívit a okusit trochu magična, které jako by proudilo ostrovním vzduchem. Co už bych ale nevypíchla je jakási plytkost celého příběhu. V průběhu knihy zde sice dojde k nějakým milostným dramatům a letní lovestory, nedokážu ale vlastně vůbec popsat emoce jednotlivých postav.
Pokud bylo cílem autorky na čtenáře přenést atmosféru ostrova, pláže, uzavřené komunity ostrovanů a postupného pronikání čtyř našich hrdinů do každodenního života na ostrově, povedlo se to na jedničku. Pokud v nás však autorka chtěla vyvolat třeba nějaké napětí, nebo alespoň takový ten úsměvně sladký pocit, který v nás romány (a obzvlášť romány z období prázdnin odehrávající se na krásném ostrově v krásné chatě) zanechávají, moc se to nepovedlo.
Pokud chcete něco nenáročného, odpočinkového (třeba na letní dovolenou), pokud se chcete přenést na malý ostrov Maine a od děje nic moc nečekáte, směle se do knihy pusťte. Pokud od své četby však čekáte trochu více, asi se spíš porozhlédněte jinde :)

17.06.2020 2 z 5