SONP SONP komentáře u knih

Diamanty jsou věčné Diamanty jsou věčné Ian Fleming

Přelouskáno v angličtině. Oproti filmu jde o trochu serioznější počin, zajímavé je, jak v první třetině knihy Fleming fušuje do řemesla Dicku Francisovi s popisy dostihových podvodů. Z dnešního hlediska je zápletka poněkud nevýrazná - Pašování kradených diamantů ze Sierry Leone do USA? Koho to zajímá!. Až by se zdálo, že američtí gangsteři nejsou pro 007 důstojným soupeřem - koneckonců chybí tu i pořádný záporák. Z historického hlediska jsem ocenil zajímavé popisy Las Vegas 50. let a třešničkou na dortu byl popis cesty domů na RMS Queen Elisabeth. Na knižního Goldfingera to nemá, ale přesto 80%.

23.11.2015 4 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Za originallitu by nemohlo toto dílko dostat více než nějakých 20%. V zásadě se jedná o remix prvního filmu, skoro všechny rekvizity už tu byly - planeta s turbulentní atmosférou, záhadná gigerovská loď, banda nehrdinných dělnických kosmonautů, pár chitinových výtečníků a z toho plynoucí vyvražďovačka. Děj je ale celkem šikovně vmáčknut mezi první a druhý film, Ripleyové z prožitého začíná tak trochu hrabat, android Ash zde také má svoji roli a tak člověk autorovi neoriginalitu snadno promine a rád si zasurfuje na vlně vzpomínek. Jako dovolenkový jednohubkový e-book ideální, ale není to kniha, ke které bych se časem vrátil.

07.05.2015 4 z 5

Syn Jidášův Syn Jidášův Markus Heitz

Dočteno s obtížemi, kniha mi bohužel vůbec nesedla, i když se mi první díl hodně líbil - snad proto, že žádná z postav (možná až na jednu) mi skoro vůbec nebyla sympatická; záporáky přitom mívám rád. Navíc dílo je napsané z pohledu každé z postav zvlášť jakýmsi až povídkovým způsobem, jednotlivé útvary spolu na první pohled jakoby nesouvisí, a k rozuzlení dojde až v samém závěru knihy (a způsob propojení dějových linií, jakkoliv překvapivý, mě také tak docela nesedl). Zkrátka do třetího dílu asi už nepůjdu, škoda.

03.05.2015 2 z 5

Signály z vesmíru Signály z vesmíru Vladimír Babula

Na některé knihy je třeba dívat se úhlem pohledu doby, ve které vznikly, jakož i doby, ve které námi byly čteny poprvé. Tento ohmataný a kýmsi pokreslený „komunistický rodokaps“, který jsem v rodinné knihovně nalezl někdy v 10 letech, mne tenkrát zcela uchvátil a dlužno podotknout, že mne přivedl k literární scifi spolu s Nosovem, Vernem a Součkem. Mám rád naivní utopie a toto je jedna z nich. Tehdejší ideologií je možná kniha infiltrována až příliš, ale což z Vernových knih také nečiší nadřazenost západní civilizace a techniky nad civilisovanými divochy? Ano, příběh je přímočarý, postavy černobílé – a bílí jsou samozřejmě sověti a černí jsou obdivovatelé prohnilého kapitalismu minulosti. Ale je to také výpověď o podivuhodné cestě vesmírem, o optimismu vývoje lidstva v budoucnu, viděného ovšem tehdejší optikou. A není bez zajímavosti se dozvědět, čemu tenkrát byli lidé schopni upřímně věřit, a zamyslet se nad tím, proč tato utopie dopadla tak jak dopadla ve skutečnosti a proč svět nežije v míru a v přátelství mezi národy, zaštítěn všeumějící vědou. Být objektivní, musel bych dát hodnocení méně. Ale vzhledem k tomu, co pro mě tento „utopistický brak“ znamená, musím dát prostě 80%. A to také za úžasné Škodovy retrofuturistické ilustrace! Kvůli nim jsem si koupil druhý díl, který jsem nikdy nečetl a možná ani číst nebudu.

19.04.2015 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

V druhém díle série o Cormoranu Strikovi Rowlingová zjevně zúročila své letité zkušenosti s britským literárním světem. Sice je zajímavé přemýšlet o tom, nakolik je popisované podhoubí knih inspirované skutečností, za sebe ale musím říci, že na rozdíl od světa modelek, fotografů, rockových hvězd a přihřátých modních návrhářů mne ten plný spisovatelů, agentů a redaktorů zase až tolik za srdce nevzal. Detektivní zápletka přitom je poměrně zajímavá, i když trochu překombinovaná. Hlavní hrdinové fungují stále stejně dobře, ale počkám si, až budou mít nějaký zajímavější případ než ten spisovatelský. Doufám ale, že půjde třeba o nějakou vraždu třeba mezi bezdomovci - čím dál víc se mi totiž zdá, že Strike (s dřevěnou nohou namísto ukoptěného baloňáku) jde se svými průniky do světa bohatých lidí v klonovaných šlépějích por. Columba.

29.03.2015 3 z 5

Kardinál z Kremlu Kardinál z Kremlu Tom Clancy

Na to, že originál knihy pochází z r. 1988, je až překvapivé, nakolik autor realisticky vystihl sovětské prostředí jak v životě obyčejných lidí tak i partajních špiček. I když jsou američané v knize až nepřirozeně kladní, nebrání to čtenáři fandit i některým ruským postavám a snad i tomu bezejmennému islámskému bojovníkovi, na jehož příběhu je krásně vidět, jak si američané někdy sami pod sebou podřezávají větev podporou některých revolučních frakcí.
Kniha ovšem trochu v druhé polovině odpuzuje svojí rozvleklostí, musel jsem dokonce sáhnout k přeskakování některých pasáží a troufám si tvrdit, že nebýt to Clancy, u nakladatele by mu taková delka knihy neprošla.
70%

13.10.2014 3 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Z prvních dvou (a zejména z druhého) dílů této série jsem byl nadšen, a tak jsem po dílu třetím sáhl takřka ihned poté, co se objevil na pultech. Tento díl (po výtečném úvodu s minulostí Inevery, který jsem zhltl jedním dechem) se však zhruba před polovinou dostal do fáze, kdy se děj natolik zpomalil a rozmělnil, že jsem skoro úplně ztratil chuť knihu číst. Příběh byl bez napětí (byl-li vůbec jaký), postavy (zejména z linie Arlena, Rojera a spol.) se chovaly tak, že mi jejich osud byl lhostejný. Celkově kvalita "pseudoarabské" krasijské linie převýšila ty ostatní - jakmile skončila a autor přešel k liniím ostatním, šel prožitek rapidně ke dnu. A lze jen souhlasit s ostatními čtenáři v tom, že kniha nemá žádný konec, byť aspoň dílčí. Pro mě jedno z největších zklamání v sériích vůbec, nicméně mám obavu, že jakmile vyjde další díl, že mi autor vytáhne z kapsy dalších pár stovek a stejně si ho přečtu. Už mi ovšem současná záliba (nejen fantasy) autorů v sériích začíná lézt krkem.

28.07.2014 3 z 5

Silou svého zraku Silou svého zraku Tim Powers

Fascinace anglosaských spisovatelů romantickými hvězdami poezie 19. století je opravdu neuvěřitelná. Kdo by čekal, že scifista jako já se v literatuře hned dvakrát vydá do bydliště Johna Keatse na římských španělských schodech, a přesto se to stalo - prvně v Simmonsově Endymionu a podruhé zde. Pro našince, který nemá osudy těchto básniků v malíku, může výt kniha dosti obtížně čitelná, a přesto je zajímavá a páně Powersovy vize roztáčejí fantazii na plné obrátky.

Knize ovšem chybí silnější příběh, který by čtenáři poskytoval motivaci ji otevřít a vydat potřebnou energii ke čtení, které samo o sobě je zhusta náročnější než běžný denní program, takže klasických pár desítek čtení před spaním opravdu nepřipadá do úvahy. Ke konci mne kniha natolik unavila, že jsem si na pár dní odskočil k jiné a po návratu jsem téměř nevěděl, kde mi hlava a postavy stojí.

Pro mě hodnocení 7/10, ale pokud máte čas se knize věnovat i pár hodin denně, zážitek jistě bude i lepší.

28.07.2014 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Sociálně vyloučená lokalita, rozvedený a vnitřně rozervaný detektiv s rodinnými spory, po 20 letech nalezené tělo mladé dívky. Na první pohled si čtenář řekne: další detektivka. Přes nespornou, ale poměrně nevýraznou detektivní zápletku jde ale spíš o sociální román, který čtenáře pohrouží hlouběji do společenského bahna Irska, o kterém, pravda, u nás v české kotlině mnoho nevíme a tak nám o něm může autorka navyprávět ledacos. Postavy jsou zajímavě napsané, nešustí papírem a rozhodně nejsou černobílé. Kniha trpí trochu rozplizlým koncem - detektivní zápletka je vyřešena asi ve třech čtvrtinách knihy a zápletka rodinná trochu vyšumí doprázdna. Jako zástupci mužské populace mne trochu iritovalo příliš ženské uvažování titulní mužské postavy. Popíjejícího zkrachovalce umí prostě lépe napsat Nesbo. Přes všechny neduhy knihy dávám 4/5.

05.05.2014 4 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

Jakkoliv je kniha zábavná a má spád (ať už ji napsal pan Preston nebo snad doopravdy pan Crichton), nemohu si pomoci - hlavní zápletka je prostě dětinská. Miniaturní letadla s titěrnými kokpity, metrová runway, osmimilimetroví lidé a proti nim obří pavouci a mnohonožky: tohle všechno už v minulosti vynalezl profesor Myšpulín. A nezmění to ani zlé nadnárodní korporace, průhledně dodávající technologii teroristům.

15.04.2014 3 z 5

Léčba ostrou břitvou Léčba ostrou břitvou Daniel Polansky

Jakási noirová detektivka s mečem a magií. Jako doprovodný příběh počítačové hry by to snad obstálo, ale kniha je to veskrze průměrná. Postavy jsou buď nepříliš zajímavé nebo jakoby zkopírované odjinud, akce je nezáživná a detektivní zápletka místy nedává smysl. A tak jsem si z celé knihy asi nejvíce užil diskuse hrdiny s hlavou "čínské" mafie v asijsky květnatém slohu. Místy jsem se ale opravdu nudil. Třeba se autor v budoucnu ještě vyšvihne, zda mne ale přesvědčí k četbě dalších dílů, to se uvidí.

15.04.2014 3 z 5