Snílek1980 Snílek1980 komentáře u knih

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Tahle knížka ve mně vyvolávala podobný pocit, jako když se zabořím do teplé, měkké deky a pomalu upíjím horké kakao, zatímco za okny krásně sněží. Vždycky, když jsem se vracela k jejím rozečteným stránkám, připadalo mi to jako návrat domů mezi milované přátele, kde se cítím přijímaná a v bezpečí. Zprvu jsem byla vůči této knize nedůvěřivá kvůli humbuku, jaký kolem ní na sociálních sítích vznikl. Přesto nelituji ani jediné minuty, kterou jsem strávila jejím čtením.

15.02.2024 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Je to milé, je to hravé, je to sprosté. Víc k tomu asi nemám co dodat.

14.02.2024 4 z 5

Gay historie Gay historie Jiří Fanel

Úžasná, neuvěřitelně obsáhlá kniha o historii queer lidí od pravěku po současnost. Něco podobného tu dlouho chybělo. Škoda, že už prakticky nejde sehnat, ale naštěstí ji mají skoro v každé knihovně.

12.02.2024 5 z 5

Obrazová encyklopedie koní Obrazová encyklopedie koní Elwyn Hartley Edwards

Tahle knížka je velká paráda. Každý milovník koní musí při jejím prohlížení prožívat extázi. Aspoň já tedy ano.

Kůň pro Krakonoše Kůň pro Krakonoše Zdeněk Heřman

Moje milovaná knížka z dětství, kterou jsem četla pořád dokola. Možná i proto jsou huculové jedním z mých nejoblíbenějších plemen koní.

Zkrocený vládce stepi Zkrocený vládce stepi Helena Kholová

Tuhle knížku jsem v dětství naprosto milovala a četla jsem ji pořád dokola. Nepojednává totiž jenom o plemenech koní, jako většina podobných publikací, ale zabývá se hlavně historií soužití člověka a koně od starověku až po dnes. Navíc je napsaná velice čtivou formou

Tygřík Vaska Tygřík Vaska Olga Vasiljevna Perovskaja

Krásná, ale chvílemi hodně smutná knížka o soužití dětí a nejrozmanitějších zvířat. Moc se mi líbila, ale brečela jsem u ní jako želva.

09.02.2024 5 z 5

Čas neandertálců / Time of Neanderthals Čas neandertálců / Time of Neanderthals Petr Neruda

Nový vědecký pohled na neandrtálce, který úspěšně bourá představy o chlupatém poloopičákovi, vydávajícím pouze nesrozumitelné skřeky. Místo toho ukazuje naše vymřelé bratrance jako plnohodnotný lidský druh, který se od nás v mnohém liší, ale zároveň je nám až překvapivě podobný.

Moje malá červená knížka Moje malá červená knížka Rachel Kauder Nalebuff

Knížka, jakých by u nás bylo potřeba mnohem víc. Jsem moc ráda, že jsem na ni ve výprodeji knihovny narazila. Jen je škoda, že jsem se s ní nepotkala jako malá holka.

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Super zajímavá knížka o původu a smyslu lidského chování. Podle mě nezestárla ani po x letech, kdy byla napsána. Už jenom proto, že jsme se od pravěku moc nezměnili.

Cesty, které voní jídlem Cesty, které voní jídlem Lenka Tomsová

Mě tahle knížka moc bavila. Čtu si ji vždycky, když mě přepadne splín. Je pro mě zaručeným nakopávačem dobré nálady. Navíc jsou mi oba pánové – Pavel Vítek i Janis Sidovský, velmi sympatičtí, takže za mě plný počet bodů a velká spokojenost.

99 kluků Micaha Summerse 99 kluků Micaha Summerse Adam Sass

Příběh mě okouzlil pohodovou atmosférou letního města a letních lásek. Všechny postavy byly sympatické, klidně bych je brala za kamarády. Hlavní hrdina Micah mi byl blízký a opravdu jsem se nemohla rozhodnout, který ze dvou kavalírů by se k němu hodil víc. Prostě skvělá oddechovka pro chvíle pohody.

09.02.2024 5 z 5

Doba kamenná - Pomsta Šedého lva Doba kamenná - Pomsta Šedého lva Veronika Válková

Další skvěle napsaná výprava do historie nejen pro mladší čtenáře. Na tento díl jsem se obzvlášť těšila, protože stejně jako antický Řím je mým koníčkem i pravěk. Obzvlášť moravský Pavlovien. Tím spíš toto Bářino dobrodružství doporučuji všem školákům. To, co se o době kamenné dozvídají z učebnic, je totiž většinou zoufale zastaralé. Paní autorka to ovšem pojala skvěle. Ukazuje čtenářům, že lovci mamutů nepobíhali po promrzlých pláních v cárech kožešin, a že ženy nebyly ve skupinách lovců a sběračů jen rohožkami na utírání nohou pánů tvorstva. Odvážné bylo tvrzení, že už tehdy žili lidé se psi, ale já mu fandím a jsem v podstatě stejného názoru, i když důkazy, alespoň pokud vím, v současnosti nejsou jednoznačné. Příběh jako takový byl krásně čtivý a napínavý. Hodně mi připomínal mé zamilované knihy o Ajle. S potěšením a zvědavostí se vrhnu na další knížky paní Válkové.

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Jedna z nejkrásnějších a zároveň nejsmutnějších knížek o zvířatech, jaké jsem kdy četla. I když je to už spousta let, ještě dneska na ni s láskou vzpomínám. Rozhodně ji doporučuji všem milovníkům psů. Věrnost, jakou v příběhu Lassie prokáže, vás zaručeně donutí ronit slzy. Protože tahle fenka se vrací domů a žádná překážka, která se jí postaví do cesty, jí v tom nemůže zabránit.

Pozdvižení v Pompejích Pozdvižení v Pompejích Veronika Válková

V první řadě musím ocenit už samotný nápad na takovou edukativní sérii pro děti. Objevila jsem ji čistě náhodou, i když rozhodně nejsem cílovka. Jako po první jsem sáhla právě po tomhle dílu, protože se o antický Řím už dlouho zajímám. Proto můžu říct, že informace v knížce, týkající se Pompejí, jsou skvěle podané. Navíc detektivní linka knihy i samotné dobrodružství Báry jsou zábavné. Věřím, že si z ní děti odnesou víc než z hodin dějepisu. Čtyři hvězdičky dávám jen z důvodu, že už dávno nejsem cílová čtenářská skupina, a tudíž jsem si příběh nemohla natolik užít, jako kdyby mi bylo kolem těch dvanácti let. Rozhodně si chci přečíst co nejvíc knížek z téhle série výprav do minulosti. Zároveň je všem školákům vřele doporučuji. Je to snadný a zábavný způsob, jak získat přehled o světových dějinách.