slečna.k slečna.k komentáře u knih

Sedmdesátky Sedmdesátky Josef Káďa Kadeřábek

Sedmdesátky jsou velmi zajímavé čtení o českém pohostinství a vůbec o životních podmínkách z nepříliš vzdálené doby. Spíš než jako ucelený román na mě kniha působila jako soubor povídek, každá kapitola pojednává o někom jiném, nicméně to knize vůbec neškodí a pěkně ji sjednocuje vypravěč a prostředí hotelu. Kniha se čte lehce ale rozhodně není plytká, některé momenty jsou úsměvné, některé smutné a z dalších čiší melancholie. Ačkoliv jsem se sama narodila po revoluci, dějiny 20. století mě vždy velmi zajímaly a tato kniha 70. léta popisuje věrohodně a nepřehnaně.

22.11.2019 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Výborně napsaná kniha, pozitivní vskutku není, ale za mě je to v pořádku ani život samotný není vždy jen pozitivní. Svou atmosférou mi kniha velmi připomínala titul A uzřela oslice anděla od Nicka Cavea. Myslím, že metafora s nabarveným ptáčetem je velice nadčasová jako ostatně spousta motivů v celé knize.

03.10.2019 4 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Kniha Sametové iluze mě velmi překvapila, čekala jsem průměrnou knihu a místo toho se mi dostalo šikovně vystavěného vyprávění o osudech několika spolužáků z dob před i po revoluci. Právě střídání minulosti s přítomností je na knize to nejlepší, protože autor postupně graduje děj a ke konci už vás opravdu zajímá jak to se všemi dopadne. Jak je zmíněno již v anotaci, v tomto příběhu skutečně nikdo není bez viny a to osobně shledávám jako další plus, protože nemám ráda černobíle vyobrazené postavy. Tuto knihu vřele doporučuji a dostala ode mne krásné čtyři hvězdy.

02.10.2019 4 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

Pro mě jsou Heráci jedna z nejlepších knih od Welshe a jedna z nejlepších knih o drogách vůbec. Nezaměnitelné charaktery postav, spousta informací o drogách, hudbě a kontextu doby. Kniha je ucelená, moc se mi líbily i občasné poznámky k epidemii, které jsou zajímavé a děj pěkně doplňují.

26.09.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tak tohle byl zase jednou starý dobrý Harry Hole. Skvělá zápletka, spousta slepých uliček, a i když jsem tak už od poloviny tušila k jakému konci to spěje, stejně jsem byla nadšená z každé stránky. Kromě toho, že vás kniha chytí a nepustí, je také výtečně napsaná a to je pro mě kombinace pro plný počet hvězd.

16.09.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Erika Fosterová coby totální kráva, jako vystřižená z béčkových kriminálek známých z TV (jediný rozdíl byl, že nepracuje pro FBI). Parta policistů až ukázkově hloupých kolem ní a samozřejmě proti ní. Naprosto příšerné oslovení šéfinspektor detektiv několikrát na každé straně mě také zrovna nenadchlo a děj samotný...Co říci, věděla jsem kdo je vrah poměrně brzy ale přesto jsem doufala v zajímavý závěr a že se všechno hezky propojí, bohužel ani to se nepovedlo. Abych řekla i nějaká pozitiva, kniha se velmi snadno četla, autor umí dobře popsat místa i osoby, takže se do děje hezky přenesete a prostředí Londýna atmosféru dolaďuje. Celkově je kniha spíš pro méně náročné čtenáře. Závěrem, do této knihy jsem se pustila, protože jsem se rozhodla seznámit s "top prodejnými a oblíbenými autory", v případě tohoto konkrétního autora mi však postačí jen jedna kniha a další číst asi nebudu.

21.08.2019 2 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Další trochu neKingovka, oproti jiným jeho knihám je tady i na Kinga nezvykle mnoho popisů a úvah a hlavní postava se chvílemi až moc litovala. Nicméně opět originální příběh i postavy (především Scott u mě bodoval). Také se mi moc líbilo Kingovo hraní se slovíčky, které je v této knize výrazným prvkem. Do mé osobní top sekce Kinga se Lisey sice nedostane ale 4 hvězdičky jsem jí dala.

06.08.2019 4 z 5

Ztracené dopisy Ztracené dopisy Sarah Mitchell

Možná bych dala knize i vyšší hodnocení, kdyby ovšem neměla tak neuvěřitelně přeslazený konec.

26.07.2019 3 z 5

Stříbrná hvězda Stříbrná hvězda Jeannette Walls

S touto autorkou jsem se setkala poprvé a vzhledem k tomu, jak mě Stříbrná hvězda bavila, nikoliv naposledy. V této knize nenajdete zvraty a napínavé scény na každé stránce, její hodnota je v popsaných vztazích, v tom jak vás kniha krásně vtáhne na místo děje a v sympatičnosti postav. Také ji mohu doporučit všem, kteří stejně jako já, mají rádi knihy s dějem odehrávajícím se ve druhé polovině 20. století.

10.07.2019 4 z 5

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Plusem této knihy je, že je pravdivá (na rozdíl od různých švadlen, písařek a nevím koho dalšího z Osvětimi, jak je nyní trendem) . Mínusem je nepříliš kvalitní samotné napsání knihy, některé pasáže jsou v knize několikrát, přílišné přeskakování z časů, osob a dějů mně dvakrát nevyhovuje a také si myslím, že mohla být kniha podrobnější. Ve srovnání s knihami Narodili se aby přežili nebo Utekl jsem z Osvětimi, které považuji za velmi povedené v rámci žánru, je toto dílo těžkým průměrem.

10.07.2019 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Dlouho jsem se tomuto autorovi vyhýbala, nejsem totiž moc fanoušek detektivek. Kniha nebyla špatná, zápletka se mi líbila a celkově se dobře četla a byla i napínavá. Nicméně to je tak vše, hlubší dojem ve mně kniha nezanechala a třeba ve srovnání s trilogií Petra Maye - Ostrovem Lewis, byli Švábi žalostně bez atmosféry.

14.03.2019 3 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Růženky jsou celkem klasická Kingovka, jediné co mi trochu vadilo, nebylo velké množství postav ale spíš to, že byly mnohem méně rozvinuté, než je u Kinga jindy běžné. Co naopak považuji za plus je opravdu originální motiv, v některých posledních knihách už King lehce vykrádal sám sebe ale v této knize je vše nové (maximálně lze najít lehounkou tematickou podobnost se Svědectvím)

11.01.2019 4 z 5