Skallarix Skallarix komentáře u knih

Petr Fiala od A do Z Petr Fiala od A do Z Petr Fiala

(Přečteno novější vydání z roku 2021)

Vlastně o čem ta kniha je? (Tedy kromě toho, co se dočtete v anotaci). Vcelku o ničem, ale možná se něco málo dozvíte o P. Fialovi. Třeba co rád dělá a co si myslí o různých věcech - jako kupříkladu o tom, jak vidí svět striktně černobíle ohledně dobra a zla, nebo že sem tam rád kouří, ale všem tvrdí, že je zarytý nekuřák, jak šel do politiky a co se mu vše životě povedlo... a spoustu podobných informací, nad kterými se jistě fanoušci "nejpremiéra" rozplynou blahem.
Ale vyšla v době (ona upravená novější verze), kdy se spojila ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v jistou koalici SPOLU, která se dále a později víceméně spojila ještě v další koalici s jinou koalicí, a to Pirátů a Starostů (v tzv. pětikoalici), aby se mohly vůbec některé strany naprosto bez šance (jako kupříkladu TOP 09 pod taktovkou Pekarové Adamové) dostat do parlamentu při volbách v roce 2021. A dopadlo to jak dopadlo. Lidé na pozicích, kteří by se jinak neměli jak na ně dostat. Zároveň se tím vcelku obešel, či ohnul zákon, ale... Zde asi platí pravidlo "když to děláme my, je to něco jiného".

Ano, je to taková brožurka bez nějaké valné hodnoty. Takže tato kniha vyšla víceméně jako propagační materiál jeho osoby, Petra Fialy a projektů, kterých se účastní.

22.03.2023 1 z 5

Dobrý den, králíčku! Dobrý den, králíčku! Nathalie Choux

Textu kniha moc neobsahuje, ale vždyť také... Kniha je určena opravdu nejmenším. Má roztomilé pohyblivé prvky (okénka), milou kresbu a pár doprovodných rýmovaček. Děti jistě zaujme.

13.03.2023 5 z 5

Asterix a cesta kolem Galie Asterix a cesta kolem Galie René Goscinny

Zprvu jsem se obával, že díky zápletce bude tento díl postrádat na svém klasickém humoru, či bude o poznání slabší, ale kdepak... Asterix s Obelixem nezklamali ani v nejmenším. Kromě významných míst Galie, kde naši hrdinové shánějí pochoutky kvůli sázce s římským prefektem zde potkáváme také poprvé Idefixe, který je (od této chvíle) nerozlučným psím parťákem této dvojice.

10.03.2023 5 z 5

Mlok 2020 Mlok 2020 * antologie

MLOK... Můj velmi oblíbený sborník prací české (sem tam i slovenské) fantastiky a science fiction. V řadě již pětadvacátý, pro mě jakožto čtenáře teprve šestý, který jsem četl, ale i tak se opět nevyhnu alespoň lehkému srovnání se sbírkou předešlou.
Ačkoliv jsem opět hodnotil čtyřmi hvězdami, jako posledně, musím uznat, že v předešlém ročníku byl větší počet povídek, který mě zaujal a i jako celek by měl oproti MLOKu 2020 lepší hodnocení. Jenže v tomto, krom pár bravurních prací, se skrývá ještě koruna celé sbírky - a to její novela. "Tisíc příchutí ticha" je obsáhlejší práce, ale velmi dobře propracovaná, napínavá, dobrodružná... Vcelku skvělá. Ta posunula celou sbírku alespoň o hvězdu výše.
A když jsme u toho srovnávání, obálka MLOK 2020 se mi líbí daleko více, než ta minulého sborníku. Není to podstatné, nesuďme knihu podle obálky, ale... Pochválit ji můžeme.

Díky všem autorům za jejich práce a nadšení, také díky paní Vorlové, která to má vše pod křídlem.

09.03.2023 4 z 5

Mlok 2019 Mlok 2019 * antologie

Ročník plný povedených povídek. Za mě rozhodně lepší než předchozí. Více prací mě zde zaujalo nejen žánrem (zde přeci jen bylo více sci-fi povídek oproti sbírce MLOK 2018), ale i čtivostí, stylem, kterým autoři povídek své příběhy podávají nám čtenářům - ve většině případů, tedy...

26.02.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Alan Dean Foster

Vesmírná sci-fi hororová klasika. Sice se jedná o přepis scénáře do beletrické formy a příběh nikterak nerozvíjí oproti předloze, ale rozhodně stojí za přečtení.

05.02.2023 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj je jistým literárním českým klenotem a trochu mě mrzí, že ho neumím zcela ocenit. Lyrickoepický děj, tolik někdy až zapeklitých jinotajů.... Nebýt Máj rozebírán na hodinách literatury na školách jak základních, tak i střeních a vyšších, mnohé by mi jistě na první čtení uteklo. A dále - Máj není dílem, které bych četl rád znovu a znovu. Má krásné pasáže, které berou dech, ale i části, které jsou pro mně těžko uchopitelné.

04.12.2022 3 z 5

Žoldnéři fantasie - Světy za branami Žoldnéři fantasie - Světy za branami Michael Bronec

Zdařilý ročník fantasy povídek od českých autorů, spisovatelů i pisálků. Velkým překvapením pro mě byla vydařená hostující povídka D. Tučky, jehož díla si doposud u mě moc oblíbenosti nezískala. Však povídek zdařilých je tu povícero!
Opět musím ocenit doslov pana Medka a jeho zamyšlení, co vlastně brány znamenají.

02.12.2022 4 z 5

První zprava (rozhovor s Václavem Klausem) První zprava (rozhovor s Václavem Klausem) Karel Hvížďala

Spíše než jako rozhovor s Václavem Klausem o jeho osobě bych tento rozhovor vydaný knižně bral dnes jako zajímavé okénko do roku 1992. Je zhruba dva a půl roku od změny režimu a lidé začínají být rozčarovaní. Klaus v rozhovoru odpovídá na Hvížďalovy otázky a uklidňuje ohledně ekonomické situace v Československu (která nebyla zas tak slavná - viz. kupříkladu inflace, která v roce 1990 byla na 9,7 %, v roce 1991 na 56,6 % !, 1992 11,1 % a v roce 1993 dosáhla 20,8 %), o rozdělení Československa (které se nakonec stalo) a tak dále.

01.12.2022 2 z 5

Člověk z hor Člověk z hor Jean Giono

Smutné a přitom svým způsobem šťastné vyprávění starého, prostého námezdního pracanta, tuláka.

30.11.2022 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Poli Tajemná

Mé druhé setkání s prací Poli Tajemné. Oproti Šerému světu mě toto dílo oslovilo více, i když to není třeba můj šálek kávy. Možná je to čtení, které osloví více dámy a slečny. Žel, některým ženám bude téma této knihy blízké, či známé.

17.11.2022

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Tyhlety knihy... plné "pravd a moudrostí". Duchovní průvodce od dalšího "slavného životního guru". Návod, jak žít v harmonii s nejhlubší a nejčistší pravdou a v symbióze s vesmírnou láskou a energií a ... Já už ani nevím.

Nejvíce mě pobavilo krátké psaní o pivu. Pivo (jeho užívání) je prý ženská energie, která se nám, mužům nedostává. Jejich lásky a té pozitivní energie, kterou my, jakožto muži, potřebujeme. A tak tento deficit doháníme právě tímto mokem :-D Dobře. Dalo by se to převést i do reálnějších kulis - lásky se mi nedostává, nejsem spokojený se svou ženou, se svým vztahem - a tak jdu raději na pivo. A nebo se to dá podat i takto: být zamilovaný až po uši a být tou jistou "drogou" pro mě partnerka, asi bych nechodil tak často si kompenzovat tuto "láskyplnou ženskou vesmírnou energii" do knajpy. Tečka.

Ona asi drtivá většina těchto průvodců je jen plno obecně známých frází zabalených do růžové energie všehomíra (nebo dle potřeb) a přetransformovaných teologických idejí o smyslu bytí a života. Na někoho může tato kniha působit jakožto jistý pozitivní impuls pro vytouženou změnu v životě, proč ne. Ale mě tohle zcela míjelo.

19.09.2022

Sto veselých kreseb Sto veselých kreseb Josef Lada

Humorné slovní hříčky a vtipy opatřené kresbami J. Lady. Však zajímavější než zmíněné vtipy mi přišla předmluva, která byla vyňata z autorovy knihy "Kronika mého života".

11.09.2022 3 z 5

Ilustrovaná frazeologie Ilustrovaná frazeologie Josef Lada

Úsměvná oddychová knížečka veselých a vtipných kreseb J. Lady.

11.09.2022 4 z 5

Asi bych tuto záležitost osobně bral spíše jako suvenýr, nebo marketingový produkt. Je fakt, že já a diáře nejsme moc kompatibilní, i když se je snažím vést pilně, za pár měsíců mě snaha opustí a mám v něm díry. A to se týká normálních diářů - diářů, kde je prostor pro poznámky, a celkově více prostoru pro úkoly, či jakékoliv psaní k danému dni.
Na to, abych ho využíval jako normální diář je pro mě nedostačující a abych si vedl ještě vedle normálního diáře další, čtenářský, je pro mě v praktické úrovni zbytečný. Věřím, ale že mnohé potěšil a třeba knihomolům pomohl s udržením čtenářské výzvy a podobných záležitostí.

30.08.2022 2 z 5

Žoldnéři fantasie: Na stopě zločinu Žoldnéři fantasie: Na stopě zločinu Michael Bronec

Už devátý ročník Žoldnéřů. Tento rok (2018) se takového doslovu, který nacházíme v těchto sbírkách, ujal Míla Linc. Zajímavá stať o historii soudů a jiných. (Vždy mě překvapí, kolik toho mají společného výherní povídky, tedy většina z nich, že se k nim dá napsat i nějaká ta úvaha na společné téma.)

Žoldnéře fantasie mám rád, jsou skvělou příležitostí pro nováčky pisálky (ale i ty zkušenější) poměřit své síly a při troše štěstí se dostat na jisté "výsluní". Různé povídky převážně fantasy žánru, tak, jako každý rok... Co bych více psal? Stojí za přečtení. ....

20.08.2022 3 z 5

Čtení z hvězd a obelisků Čtení z hvězd a obelisků Jan Opolský

Velmi poetické a melancholické. Většina básní je obtěžkána právě onou trudomyslností, nejen při popisech krás krajin a úkazů přírody.

24.07.2022 5 z 5

Asterix a Gótové Asterix a Gótové René Goscinny

Pozor, Gótové! S Kelty (Galy) nejsou žerty! A Římané už o tom vědí své...

Velmi povedený díl. Určitě patří mezi mé oblíbenější. Kromě vtipných scének, skvělé kresby oceňuji inteligentní humor, který pobaví nejen mladší čtenáře. ... Tedy, měl by, pokud mají alespoň základní znalosti historie, "širší rozhled" a nějaké znalosti, které patří do základů inteligentních lidí. Je to typ humoru, který už dnes v modernějších dílech sotva naleznete.

02.07.2022 5 z 5

Alšova vlast Alšova vlast Ladislav Stehlík

Básně inspirované lunetami Mikoláše Alše.
Alšovy lunety oslavující slovanské předky v jejich vlasti, české kotlině.
Obrazy vzniklé na základě fantazií o jejich životě a vzhledu na základě nalezených artefaktů - šperků a zbraní.
Nalezené předměty zdobící reky vyobrazené na lunetách jsou především z nálezů dob laténských a halštatských - keltské šperky, i pozdějších "germánských" - zbraně.

... Tolik o proslovanské oslavě národa.

27.06.2022 2 z 5

Bitcoin a ti druzí: Nepostradatelný průvodce světem kryptoměn Bitcoin a ti druzí: Nepostradatelný průvodce světem kryptoměn Boris Kaliský

Ještě před touto knihou jsem četl "Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti" od D. Stroukala a J. Skalického, která je jistou uživatelsky přívětivou příručkou pro základní orientaci ve světě těch nejznámějších kryptoměn. A ačkoliv ji třeba považuji za méně povedenou ve srovnání s touto knihou -
"Bitcoin a ti druzí: Nepostradatelný průvodce světem kryptoměn", i tak bych ji také doporučil.
"Bitcoin a ti druzí: ... " je přece ale o nějakou tu příčku jinde. Boris Kalický informace vzal z širší perspektivy, nevynechal i nějaké to "proč, jak a kdy..." a přináší i praktické informace jak pro uživatele a majitele kryptoměn začínající, tak i pokročilejší, kteří možná "vědí jak na to", ale i tak jistě naleznou v této publikaci zajímavosti, které je možná minuly, či je opomněli.
Kniha sama o sobě je psána velmi čtivou a příjemnou formou. Rozhodně bych doporučil i těm, kteří se jen chtějí dozvědět, o čem se to neustále mluví v jejich okolí, i když je to něco zcela mimo ně.

19.06.2022 5 z 5