Sjuzz Sjuzz komentáře u knih

Sklený zámok Sklený zámok Jeannette Walls

Ak by som túto knihu mala opísať tromi slovami, bola by smutná, zraňujúca ale hlavne bola pre mňa neuveriteľná, aj keď sa jedná o skutočný príbeh.
Počas celého čítania som som pociťovala smútok. V knihe nie je ani za mak skutočného šťastia, na každej stránke čaká čitateľa viac a viac zármutku.
Ohromne zraňujúce pre mňa boli pasáže, ktoré opisovali chovanie Wallsovcov k svojim deťom. Boli sebeckí, ľahostajní, neohľaduplní, a hlavne som nepocítila hlavne zo strany matky kúsok lásky....
V niektorých situáciách by som ich až vyfackala, takí boli!
Kniha je svojí spôsobom dobrá, ale vzhľadom na ten smutný príbeh by som bola radšej keby som ju nečítala...

26.12.2018 4 z 5

Boh plače potichu II. Boh plače potichu II. Hana Repová

Po prvotnom zdesení z názvu kníh som sa tak začítala, že som chodila spať v noci. Krásny a zároveň veľmi smutný príbeh so šťastným koncom.
Aj keď sa jedná o román, moc sladkého v ňom človek nenájde, čomu som bola rada.
Kniha ma nadchla od úplného začiatku až do konca.

11.12.2018 5 z 5

Boh plače potichu Boh plače potichu Hana Repová

Po prvotnom zdesení z názvu kníh som sa tak začítala, že som chodila spať v noci????????‍♀️ Krásny a zároveň veľmi smutný príbeh so šťastným koncom.
Aj keď sa jedná o román, moc sladkého v ňom človek nenájde, čomu som bola rada.
Kniha ma nadchla od úplného začiatku až do konca.

11.12.2018 5 z 5

Stačí škrtnúť zápalkou Stačí škrtnúť zápalkou Celeste Ng

Z tejto knihy mám zmiešané pocity. Na začiatku som ju chcela odložiť ku ostatným nedočítaným... ale potom ma dej doslova uchvátil....
Dej je sám o sebe skvelý a zaujímavý, avšak tá umelá dokonalosť, ktorú si vytvorili v komunite a perfekcionizmus pani Richardsonovej ma doslova iritovali.
Keď sa tam nasťahovala Mia s dcérou, všetko sa zmenilo. Nastal zaujímavý kontrast, ktorý sa mi, keďže dokonalosť nemám rada, páčil.
Ten koniec ma šokoval a trochu ma hnevalo, že autorka nechala príbeh skončiť bez odhalenia lží.

05.12.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna malá krásna knižka, ktorá sa dá prečítať síce za hodinu, ale treba si ju prečítať viackrát za život.
Keď som ju čítala po prvýkrát (ako povinné čítanie), jediné čo ma zaujalo, boli obrázky...s odstupom času som jej dala znova šancu a som rada že sa mi dostala znova do rúk.
Detská knižka ktorú pochopia len dospelí (ak vôbec) ☝????

28.11.2018 5 z 5

Absint Absint Winter Renshaw

Čo sa mi na tomto štýle kníh páči najviac (okrem iného????) je, že vždy končí happy end-om.
Príbeh popretkávaný situáciami, ktoré dnes v živote zažije každý - krivda, klamstvo, smútok a samozrejme láska.
Nechýbajú ani zloduchovia v podobe pomstychtivej sesternice, ktorú no konci dohnala karma????????‍♀️
Páčil sa mi charakter hlavnej postavy Halston, ktorá napriek otrasnému detstvu dokázala byť skvelou ženou a nič ju nedokázalo zlomiť....až na neho...Kerouac-a. .

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

S anglickým romantizmom som ešte nemala tú česť, tak som siahla po tomto diele(verte mi, keby ste mi pred pár rokmi povedali, že si takéto knihy budem dobrovoľne kupovať, schuti by som sa zasmiala).
Dlhosiahle opisy prírody a postáv na dve strany nie sú síce nič pre mňa, ale tu mi to akosi nevadilo(proste som to preskočila...)
Krásne napísaný silný príbeh chudobného dievčaťa, ktoré sa zaľúbi do bohatého muža, svojho pána Rochestera. To, že končí happy-endom je skvelá bodka za dielom.
Táto kniha je skvost a momentálne jej patrí prvenstvo medzi mojimi obľúbenými knihami.

Sofia vždy chodí v čiernom Sofia vždy chodí v čiernom Paolo Cognetti

....aspoň že obal knihy sa podaril. Keď som ju zbadala, musela som ju mať, ale v tomto prípade sa potvrdilo - nesúď knihu podľa obalu.
Príbeh plný smútku, nemá hlavu ani pätu a ten koniec vlastne tiež.
Kniha je polepená z viacerých príbehov, ktoré spolu súvisia, ale nenadväzujú na seba. Takže v polke knihy som vlastne nevedela čo sa stalo na začiatku. Kniha vo svojej podstate nie je zlá, ale príbeh nie je až tak pútavý ako som podľa obálky očakávala????????‍♀️????

14.11.2018 2 z 5

Zraňujúca láska Zraňujúca láska Elena Ferrante

Buď som začala byť moc náročná, alebo za to môžu príliš veľké očakávania po prečítaní Neapolskej ságy. Príbeh ma moc neupútal, naopak, až do polovice knihy som čítala lebo som dúfala že sa to zlepší....Autorka prelínala minulosť s prítomnosťou štýlom, ktorý ma miatol a občas som prestala chápať súvislosti.
Názov knihy mi príde tiež dosť mimo príbehu, aj keď sa jedná o (nelásku) v zmysle matka a dcéra.
Každopádne nerada by som túto autorku zatracovala a určite sa chystám aj na ostatné jej knihy. .

24.10.2018 2 z 5

Viola Podhradská Viola Podhradská Terézia Vansová

Chcela som si prečítať niečo iné a práve v tom čase som dostala túto knihu. Áno, je iná. Je stará a čudne písaná a ja som rada, že sa mi kniha dostala do rúk a do očí teda????. Mala som na začiatku trošičku problém prelúskať sa tým štýlom písania, ale po chvíli to šlo a dokonca sa mi to páčilo. Ako vravím, bolo to iné na čo som bola zvyknutá.
Príbeh je krásny, na začiatku smutný a vlastne až v polke knihy sa začnú diať dobré veci a chvalabohu sa konči šťastne. Keďže sa jedná o pravdivý príbeh, bolo pre mňa o to smutnejšie čítať ho.
Páčilo sa mi, že je to príbeh odohrávajúci sa na slovenskom statku, čo dodávalo príbehu inakosť oproti dielam zahraničných autorov.
Určite to nebola moja posledná prečítaná stará kniha, veď aj staré majú svoje čaro

05.10.2018 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Podľa nadpisu človek očakáva, že tam budú opísané všetky zverstvá, ktoré na ľuďoch napáchal, opak je však (chvalabohu) pravdou. Až na pár strán, ktoré sa tam ohľadom jeho pokusov spomínajú sa kniha venuje príbehu Violy a celej jej “cesty” počas vojny.
Prečítala som už dosť skutočných príbehov o tom svinstve čo sa dialo počas II.svetovej....toto však bolo najhoršie z najhoršieho, niečo čo si človek ani v najhoršom sne predstaviť nevie a predsa sa to dialo, skutočne sa to niekomu stalo

06.09.2018 5 z 5

Sídlo Mansfield Sídlo Mansfield Jane Austen

Po knihe Jane Eyreová, ktorá má svoje miesto medzi mojimi NAJ knihami som sa vrhla na autorku Jane Austen (pre mňa bohužiaľ) s veľkými očakávaniami.
Áno, knihy sú si veľmi podobné, ale aj naopak veľmi vzdialené. Kým Janu Eyrovú som nevedela prestať čítať, diela Austenovej som nevedela dočítať.
Príbehy sú krásne a romantické to nemôžem poprieť. Vadili mi najviac zo všetkého príliš dlhé vety, pri ktorých som sa strácala už na začiatku. Opisovanie vlastností postáv tak časté, až ma to nudilo. Aj charaktery niektorých postáv by som v reálnom živote radšej stretnúť nechcela.

06.09.2018 3 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

Táto kniha je iná, oproti ostatným z tejto “kategórie”, táto patrila medzi tie ľahšie.
Samozrejme, veľa zlého, smrť, hlad....ale v tomto príbehu sa našiel aj optimizmus a láska, taká tá skutočná.
Páčilo sa mi, ako sa hlavný hrdina vedel vynájsť a každú šancu na záchranu chytil silno za pačesy???????? Každý jeden z týchto neskutočne krutých pravdivých príbehov je neobyčajný a na žiadnu takúto knihu nenapíšem že je zlá, nikdy.
Prečítala som ju rýchlo, za dva večery ktoré mi dieťa doprialo, padla....škoda že tak rýchlo neutekal čas aj Lalemu a Gite....

06.09.2018 4 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Kniha ma zo začiatku moc neupútala. Raz to bolo o nejakom starcovi Vangerovi a kvetoch, o Michaelovi a nejakom procese a Wennerströmom, o Lisbeth a jej nešťastnom živote s poručníkmi. Samozrejme ako v každej knihe, všetko so všetkým súvisí.

Michael napísal zlý článok a odsúdili ho lebo nemal dôkazy(mal,ale nesmel prezradiť zdroj). Najal si ho Vanger aby rozlúštil tajomstvo, na oplátku mu ponúkol informáciu o Wennerströmovi. Michael si myslí, že starému Vangerovi preskočilo, no po čase ho vyriešenie záhady pohltí, keď nachádza dôkazy, ktoré pred rokmi vyšetrovateľom unikli. Pomáha mu pritom hackerka Lisbeth, ktorú si predtým najali na “preklepnutie” Michaela. Na rok odchádza na vidiek aby sa venoval záhade Harriet. Mala som problém zapamätať si všetkých Vangerovcov a priradiť si ich kam kto patrí. Podarilo sa mi to asi v polovici knihy.

16.05.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Životom zbitá Hana si k sebe nevedomky pripútala malú Miru. Veľké rany osudu, malé náhody, stretnutia....ale až na konci knihy príde rozuzlenie a všetko dáva zmysel.
Páči sa mi na nej, že je rozdelená na viac častí a každá z nich rozpráva iný príbeh. Kniha je svojim spôsobom napínavá, miestami som nevedela prestať čítať, no tiež boli časti kedy som nevedela zastaviť slzy.
Odhovárali ma, že ju nemám čítať, vraj je príliš smutná.... Áno, je!! Toľko bolesti a smútku v jednej knihe? A predsa jej patrí prvenstvo v mojej knižnici.

05.05.2018 5 z 5