simona4926 simona4926 komentáře u knih

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Knihu jsem si přečetla v rámci instagramové knižní štafety. Velké díky Tereze, že si mě do štafety vybrala, a dala mi možnost, si přečíst její knihu takhle z první ruky. Dlouho jsem se takhle nezasmála, kniha je velmi vtipná, ze života, plná pedagogických zkušeností hl. postavy Šárky, sarkasmu, ženských zkušeností ve vztazích s muži. Název knihy pěkně koresponduje s dějovou linkou, a charakterizuje Šárčinu cestu (vývoj posavy, i její vztahy, a vztahy dalších vedlejších postav) napříč knihou. Autorčino zacházení s jazykem je barvité, adekvátní situacím a postavám - pěkně zvýraznila a odlišila takto postavy od sebe. Kniha je plná odkazů na jiné knihy a autory, což hodnotím velmi pozitivně, miluji, když to autor udělá. 5/5

02.04.2023 5 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Tato útlá knížečka čtenáři líčí situaci v České republice po atomové sprše. Jedná se o postapokalyptický příběh skupinky lidí, jejíž zkušenosti postupně odkrývají svět, kam autor děj zasadil.

Dílo je komplexní v mnoha ohledech: popisy toho, proč to v ČR vypadá, jak to vypadá, pozadí života hlavního hrdiny Cappyho a jeho myšlenky, dále společenský konflikt a souboj o "moc", následky sprchy ovlivňující zdraví, a mnoho dalšího.

Hlavním tématem je naděje, která dodává sílu jít dál. Autor dále hravě odkazuje na další díla - hudební i knižní, to je pro mě jako čtenářku velké plus - miluju takovéhle odkazování. A v neposlední řadě se mi líbí dvojí rozměr jazykových vyjádření, kde se střídá Adalbertova vs. Cappyho slovní zásoba. Je tím krásně vyobrazena existenciální změna, kterou si hlavní postava knihy prošla.

01.04.2023 5 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

Začneme postupně. Obálka knihy je krásná, po přečtení knihy z ní vyčtu daleko víc detailů z obsahu knihy. Je velmi hezky propracovaná. Název knihy je originální, téměř celou dějovou linku jsem čekala, kdy se odhalí vysvětlení názvu. Autor si s tím dal velmi záležet, název a i původ názvu je originální, a zobrazuje hlavní pointu příběhu (nebudu spoilerovat). Ze začátku jsem se bála, protože knihy tohoto žánru obvykle nevyhledávám, nicméně kniha je jedním slovem skvělá. Čte se sama. Autor krásně vymazlil popisy prostřědí, ukázal obrovskou fantazii při stvoření tohoto světa, kam svůj děj zasadil - změtvory, hilfy, dery, mordery atd. Všechny tyto rasy jsou originální, jiné (v dobrém slova smyslu). Autorovy slovní obraty krásně vykreslily jednotlivé situace, a vtáhli mě - čtenáře hlouběji do děje. Závěr knihy je otevřený pro možné pokračování, kdy hlavní hrdina P.+M. Může objevovat a zkoumat své schopnosti. Převzetí zde může skončit, ale i nemusí.

01.04.2023 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Ráda bych vám představila knihu 'Rapovej deník Lukáše Kouřila', ke kterému jsem se dostala v rámci spolupráce s autorem. Upřímně, když mě Lukáš oslovil, docela jsem se bála toho, že budu mít v rukou knihu, na kterou budu jen tupě zírat, protože přesahuje mojí komfortní zónu. S tou zónou jsem nebyla daleko od pravdy - to s klidem přiznám - já jsem konzument především fantasy kiteratury, ale po pár stranách jsem se ponořila do zajímavé biografie na pozadí české hiphopové scény, o které jsem nevěděla nic. A jsem ráda, že byly mé obzory rozšířeny. Děkuji! Doporučuji!
Lukáš je vypravěčem, tj. 1st person narrator. Deník má 265 stran a je dělen do kapitol, které jsou uvozeny dvoustránkovými kresbami Michaela Purmenského @farmr_one . Každá strana je složena ze dvou sloupců textu, to je velmi originální nápad. Grafické zpracování podtrhují fotografie zachycené na líčených akcích. Deník nám ukazuje Lukášovu šestnáctiletou kariéru promotéra hiphopových akcí, a začínáme v jeho čtrnácti letech. Neskutečný! Něco vyšlo, něco ne. Něco bylo výnosné, něco prodělečné. Důležitá message tohoto příběhu je, když chceš, tak to prostě půjde. A co si z knihy odnáším je motivace.

13.01.2024 5 z 5

Úděl Hvězdorozených Úděl Hvězdorozených Jan Yenkee Kalina

(SPOILER) NOVINKA v českém FANTASY/SCIFI - Úděl hvězdorozených - přečteno! *spoiler free recenze*
První třetinu knihy jsem se nalazovala na příběh. Bylo to docela náročné, četla jsem pomalu, abych pochopila co se dělo, děje a kde jsem se s hlavní postavou Greysonem ocitla. Spolu s ním jsem se učila základům, objevovala souvislosti (život-smrt-znovuzrození), poznávala unikátní svět Prayi, hvězdorozené a jejich společnost (rozdělenou dle znamení zvěrokruhu). Díky tomu, že tohle všechno bylo nové i pro Greysona jsem vstřebávala pozvolný tok informací, stíhala jsem zpracovávat novinky, ale i si uvědomovat hlubší/ne na první pohled patrná témata.
Ve druhé třetině knihy jsem byla pozorovatelem Greysonova růstu, uvědomování si údělu, hledání sebe samotného, vyrovnání se s minulostí (Vojta), poznání jeho emocí a nauky v nich číst. Seberozvojový a filosofický content si mě získal, vypisovala jsem si poznámky a lepíkovala, protože se takovým tématům posledních pár let aktivně věnuji.
Finální třetina knihy se zaměřuje na problém se strašivci ohrožující hvězdorozené a celou Prayu, který tu již byl, ale přerostl do kritických měřítek. Díky Greysově uvědomění, síle, odhodlání a obětavosti dopadne vše pro všechny tak, jak má.
A ten epilog - ?

Je nutno vypíchnout pár dalších skutečností. Tleskám Honzovi, za jeho neskutečnou fantasii. Vytvořil komplexní svět se společností, se kterým jsem se nikdy ani náznakem v literatuře nesetkala.

Je to úplně nové pojetí, nečekala jsem spoustu věcí - pojetí smrti a znovuzrození, fungování ostrova a život na něm (samotná Praya , ostrozobové a recyklace, nektar jako jídlo a lék, bedla stavitelka, perly atd.), tradice a zvyky hvězdorozených, segmentovaná společnost, tria, důraz na duševní zdraví, jejich filosofie, a mnoho mnoho dalšího.

Dávám 8,75/10 . Autor je skvělý, milý člověk, jsem strašně ráda, ze jsem ho na Humbook festivalu poznala a oslovila.

05.11.2023 5 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

ʙᴀʟᴀᴅᴀ ᴍʀᴛᴠᴇʜᴏ ꜱᴠᴇᴛᴀ. Kontinent byl magií rozpůlen. Mrtvý svět je hrozbou. Ale jak velkou? Probíhají průchody mezi světy za účelem bádání a výzkumu. Silná hrdinka Robin, hledačka, výzkumnice bere svou práci vskutku vážně. Do cesty se jí sle připlete voják kapitán Kai Austern. Jaké dobrodružství je čeká na nehostinné druhé straně Hranice?

Co ke knize říct. Zmerčila jsem ji na Humbooku 2023, přidala na TBR, poté jsem se přidala do štafety. A jsem ráda, že tomu tak bylo! Teď, po několika měsíční krizi jsem ráda, že jsou knihy, které mě z ní vytáhly - a Balada k nim stopro patří!

Líbí se vám Alina Starkov jako mapovačka objevující svou sílu světlonošky a poznává "magii" v Griše? Nebo třeba Splétači hledající nové obyvatelné světy v Arile? A co Clary zachraňující Jace u jezera Lyn v seriálu Shadowhunters? Máte rádi slow burn romance? Enemies to lovers? Originální fantasy? Magii? Tak v tom případě je tento příběh přesně pro vás.

A hodnocení? Jasných 10/10. Už se nemohu dočkat září 2024 a dalšího dílu.

05.05.2024

Havraní spolek Havraní spolek Maggie Stiefvater

První díl fantasy série 'The Raven Cycle' - Havraní spolek přečten v rámci spolupráce s @humbook. V první řadě začnu poděkováním humbookblogerkám za poskytnutí knihy! #humbookblogeři #spolupráce #recenznívýtisk

V druhé řadě bych ráda představila hlavní protagonisty - Blue (btw. jméno ), narozenou do rodiny jasnovidců, a Ganseyho, zkoumajícího elektromagnetická pole. Obě tyto charakteristiky čtenáře uvádí do děje, včetně rozlišení kapitol z holčičího a klučičího pohledu. Blue bylo předpovězeno, že až políbí svou pravou lásku, tak hoch zemře. Z tohoto důvodu se vyhýbá veškeré mužské společnosti. Co ale osud chce, to dostane, proto do Blueiny cesty "připlete" havraní hochy - skupinu studentů elitní školy, jdoucí po stopách staré legendy. Blue se rozhodne přidat k tomuto vyšetřování, na vzdory obrovskému riziku, kterého si je plně vědoma. Společně postupně odkrývají působení elektromagnetických vln, tajemství dávné minulosti a magii. Pojďte mladé hrdiny doprovodit na cestě za dobrodružstvím.

A teď nějaké motivy, které by mohly přitáhnout váš zájem - jasnovidectví, duchové, vyšetřování smrti, paranolmální jevy, prvky gotické fikce (vědecký přístup k nadpřirozenu, privilegovaná soukromá škola, temné izolující prostředí, několikanásobná symbolika havrana atd.), první láska.

Po dočtení jsem přemýšlela, jaký dojem z knihy mám. Četla se sama, je velmi příjemná, jazyk je jednoduchý a plynulý, ale vzhledem k mému věku byli hrdinové až příliš mladí (okolo 16 let). Podobný pocit jsem měla například ze Stranger Things - líbilo se mi to, ale když je mi skoro třicet, už přeci jen vyhledávám dospělejší knižní hrdiny. Ale jako zvídavá oddychovka je kniha velmi povedená.

Hodnotím 8/10

02.05.2024 4 z 5

Všechno, co jsem zapomněla Všechno, co jsem zapomněla Adéla Chrástecká

Sbírka moderní poezie je rozdělena na pět částí lyricko-epických básní. Každá část ukazuje proměnu vypravěččina point of view na základě prožitků ve vztahu. Děj je naznačen, ale spíše se jedná otevřené, upřímné, obnažené emoce. Tématem je jednoznačně láska, líčená subjektivizací autorky a lyrického ich.

Sbírka je dramatická. Zrcadlí polemiku dívky, která je ve vztahu. Pomalu začíná vidět sama sebe, a sundavá si růžové brýle. Vztah, ve kterém se nachází, je far from perfect. Ovlivňuji je, mění a formuje ji, vede tam, kam nechce, odcizuje se sama sobě. Hovoří k sobě, vnímá obě strany, proč to bylo fajn a proč to bylo strašné. Scénáře co by kdyby se jí honí hlavou. Představuje si a domýšlí si, co jak ve skutečnosti bylo. Prochází si těžkým obdobím, které prochází i myšlenky na smrt - už už aby ji nikdo nesoudil, už aby bylo ticho. Kdy ta bolest odejde? Život musí jít dál, někam dál. Po čase zapomíná, proč se tak trápila. Pořád přeci hledá lásku, proto se vrhá zpět do reality.

Bavilo mě, že každá báseň je jiná - jak formou tak i poselstvím. A ty ilustrace, které podtrhují každou stranu? Krása. Trošku jsem nasála atmosféru sbírky a ve vzpomínkách jsem se ocitla v posledním rozchodu. Autorka do každého verše vložila kus sebe. Nejvíce se mi libila báseň 'Kaluže' a 'Letní vánek.'

30.04.2024 5 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Druhý díl fantasy série 'Žár těla a ohně' - Světlo v plameni - přečten v rámci spolupráce s @humbook. Než se vrhnu k samotné recenzi, chtěla bych vyjádřit vděčnost. Velký dík, že jste si mě vybraly, holky! #humbookblogeri

Utopme se se Serafenou [odkaz na str. 74]. Bichlička (o 649 stránkách) se otvírá bitevní vřavou. Jako čtenáři jsme vhozeni do centra boje, kterým nás provází hlavní hrdinka Serafena. Ta disponuje silou a schopnostmi, které nám ukázal již první díl (*spoiler free recenze*, kdo ví - ví). Je neohrožená, tvrdohlavá, ochranitelská, schopná dokázat to, že se v ní lidé mílili. Musí si znovu získat důvěru Nykta (svého budoucího muže, prvotního boha smrti) a jeho nejbližších věrných. Sera proto nesedí na zadku a nečeká jako dámička v nesnázích, ale účastní se přímého boje. Nepřátelé si pro ni přišli a ona se přeci nenechá snadno zajmout a využít jako zbraň! Naopak opět bere osud do vlasních rukou, nebude se schovávat pod Nyktovou ochranou, a vyráží splnit své pravé poslání, svou povinnost, ikdyby by to bylo to poslední, co udělá.

A nebo ne? Je jedinou postavou, která se bude muset snažit získat důvěru ostatních? Je vztah mezi Serou a Nyktem pouhou schodou náhod nebo jsou předurčeni k něčemu vyššímu?

Jennifer se opět vyznamenala, do knihy vložila všechno - slow burn i , osud i nepřízeň osudu, jistotu i její zvyklání, vývoj hlavního páru ve vícero zajímavých směrech, troufalost i zranitelnost, vzdor i poddajnost, a mnoho dalšího. Opět pečlivě vykreslila geografii, politiku, bytosti, magii. To všechno v balanci, aby se čtenář necítil přehlcen, ale zárověň aby podpořila jeho zvídavost.

Hodnotím 9,75 . Doporučuji všem, především těm, kterým se líbila série 'Z krve a popela' (budete si ulítávat na srovnání a paralelách).

23.12.2023 5 z 5

Začátek po konci Začátek po konci Jana Jordanová

ꜱᴍʀᴛᴋᴀ ᴇʟʟɪᴇ: Začátek po konci - přečteno v rámci spolupráce s autorkou, které velmi děkuji za zaslání e-knihy.

Po přečtení anotace jsem věděla, že se mi kniha bude líbit - odhodlaná hlavní hrdinka Ellie, která zemřela, ale dostala druhou šanci - stát se Smrtkou. Aby toho dosáhla, musí projít zkouškami a výcvikem. Osud jí do cesty staví překážky, které díky odhodlání, učení, zodpovědnosti a přátelům překonává, ba dokonce nalézá lásku.

Svět, ve kterém žijí smrtky se nazývá Podsvětí, jemuž vládne Black, hlavní Smrtka. Svět smrtelníků se nazývá Nadsvětí. Smrtky cestují mezi těmito světy za účelem převádět duše zemřelých dál. Z toho Smrtky získávají životní energii. Ellie se všemu učí. Zjišťuje, že onen nový úděl není jen o zajištění "potravy", ale jde o bytí soucitným, mít kladný přístup a vytvořit pro duše pocit bezpečí. Agresivita přeci nikam nevede, v tom je hlavní hrdinka uvědomělá. To ale neznamená, že takoví jsou i ostatní adepti na Smrtky. Přátelé nebo sokové? Budou hrát fér? Dokončí Ellie výcvik?

To a mnohem více se dozvíte na 292 stranách této velmi čtivé české fantasy knihy, kterou vřele doporučuji. Hodnotím 9/10 .

23.11.2023 5 z 5