Simi Simi komentáře u knih

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

I já ji znám nazpaměť, jako celou sérii o Městské hlídce a stále a opakovaně se k ní vracím a prožívám Samovu cestu do minulosti. Vtipná, poutavá, napínavá, k vážnému zamyšlení.... Prostě dobrá knížka jako vyšitá (a to nepatřím do cechu švadlen a šiček;-)).

31.08.2016 5 z 5

Společnice pro sebevraždu Společnice pro sebevraždu Marie Blažková

Prostě milý prvorepublikový příběh, který by byl vhodným scénářem filmu pro pamětníky. Přímo tam vidím třeba Natašu Golovou a Adinu Mandlovou. Nenáročná knížka na prázdninové odpoledne s dobrým a ještě lepším koncem.

31.08.2016 5 z 5

Skrýš na konci útesu Skrýš na konci útesu Laura Walden

Čekala jsem od knihy víc. Mám ráda romantické romány, ale nesmí urážet můj, troufám si tvrdit, zdravý rozum. Takové zvraty názorů, nelogické uvažování a chování postav, to se vidí málokdy. Přitom nápad a prostředí ostrova Skye, to bylo slibné. Nevyhovoval mi ani překlad, jako bych slyšela galerku z první republiky. Ale to nejhorší na tom je, že jsem při všem tom čtení o whisky na ní nedostala chuť. Co však oceňuji, je autorčino “kouzlení” se skutečností. Dunvegan Castle, ze kterého vzala název palírny, je okouzlující hrad na ostrove Skye a stále v něm sídlí McLeodové, což je příjmení hlavní hrdinky. Palírna Ian McLeod vyprodukovala také whisky Dunvegan Castle pro místní hrad.

13.08.2016 2 z 5

Na břehu jezera Na břehu jezera Sara Gruen

Právě jsem dočetla a jsem stále pod vlivem příběhu. Neměla jsem žádné očekávání, nezajímalo mne, že je to román od autorky bestseleru Voda pro slony, nikdy jsem ho nečetla. Vybrala jsem si knihu proto, že se odehrává ve Skotsku, se kterým se nyní seznamuji doslova ze všech stran. Vyslovuji obdiv autorce, která vytvořila příběh z doby tak kruté, jakou byla druhá světová válka, z míst tak nádherných, jako je Highlands a s postavami tak odlišnými, jako byly Ty, se kterými jsem se při čtení seznámila. Příběh o hledání Nessie, je zcela podružný. Především se hledala hlavní hrdinka sama. Dříve dítě s otřesným dětstvím a mládím, které se upnulo k chlapcům ze zlaté mládeže (nic nedělám, užívám si a hlavně, že mám vyžehlené noviny), protože jen Ti se s ní přátelili. Jednoho z nich si vzala a prožívala to, jak taková bohatá a nic nedělající mládež trávila čas. Večírky, pití, tropení hloupostí, kadeřnice, manikůry a žádné povinnosti. Pak se přesouvala podle přání svého manžela a jeho kamaráda na válečné lodi do Skotska. Cesta nebyla luxusní plavbou, ti dva jí navíc oporou nebyli. Ale především se tam poprvé setkala s utrpením těžce zraněných, se lhostejností svého dosavadního okolí, a její dosavadní náhled na svět se začal měnit. Jakoby se z ní stával normální člověk a konečně našla lidi, kteří jí měli rádi pro ni samotnou. Vše dopadlo dobře, to snad mohu prozradit, i když jsem s některými Skotkami spřádala vražedné plány …..

04.08.2016 5 z 5

Skotsko Skotsko Jan Frank

Chystám se do Skotska a tato publikace je perfektní seznámení se s historií Skotska a nejen to. Díky závěrečným encyklopedickým informacím se dozvím i něco navíc o současnosti této krásné země. Oceňuji pojetí, autor se neutápí v hlubokých vědeckých sondách do historie, ale řekne vše podstatné, a to přitažlivou a zajímavou formou. Jen je třeba mít na paměti, že současné informace jsou někdy již historií, přece jen od vydání pár let uplynulo.

31.07.2016 5 z 5

Přízraky v Cotes de Nuits Přízraky v Cotes de Nuits Jean-Pierre Alaux

Spíš než detektivka to byl příběh, který se prostě mohl stát. Pro mne byla zápletka podružná, vychutnala jsem si Cookerův pobyt v Burgundsku, seznámila se s vinaři, vinicemi, degustacemi, místopisem, dostala chuť na sklenku dobreho vin rouge, dijonskou hořčici, lovila z paměti zapomenutá latinská slovíčka.... Konec trochu rychlý, připadá mi, že tak trochu jen proto, aby byla záplatka vyřešena. Hlavní účel byl v mém případě splněn, plánuji výlet do Burgundska.;-).

19.07.2016 5 z 5

Gentlemanovy tajné touhy Gentlemanovy tajné touhy Laura Lee Guhrke

Jako romantická a oddechová knížka prima, ale je nutné vypnout hlavu, protože anglická společnost a mravy té doby byly poněkud jiné. Člověk by si pomalu myslel, že rovnoprávnost žen ;-) byla odjakživa. Ale po drsné knize je tento románek jako pomazlení.

16.07.2016 3 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Kniha, kterou jsem s potěšením přečetla na dovolené a neodtrhla jsem se od ní. Pokud anotace dává novince punc super románu a navíc srovnává s bestselery, tak jsem vždycky opatrná. Nebyla jsem zklamaná, naopak. Napínavá a velmi dobře napsaná kniha. Není přecpaná psychopatickými úchylkami, jako severské krimi. Osobně bych neřadila k fantasy. Možná trochu, tipla bych že záměrně, přehnaná sonda do organizovaného zločinu předměstí. V ČR máme výhodu, jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě, takže si organizovaný zločin asi nedokážeme představit s všemi dopady. Každý, kdo navštívil třeba pařížská předměstí ví, jak je to tam husté. Tuesday vzala spravedlnost do svých rukou, snažila se pomstít sebe, ale i jiné. Když vám nepomůže ta "slepá s váhami", tak jak jinak, aby se dalo žít dál. Ocenila jsem vtipné průpovídky. Konec otevřený, pokud bude pokračování, jsem PRO. Myslím, že autor by dokázal pokračovat v příběhu Lisbeth Salanderové lépe, než DL v Dívce v pavoučí síti.

06.07.2016 5 z 5

Smrt múz Smrt múz Marie Michlová

Knihu považuji za jednu z nejlepších českých knih posledních let. Autorka si přímo hrála s osudy fiktivního hrdiny, který se potkává s velmi významnými osobnostmi doby. I když John Smith netrpí žádným syndromem, poněkud mi to, jak pluje životem, připomíná Forrest Gumpa. Jsem-li ve Skotsku, nelze si nevzpomenout, že tudy MOHL chodit i John Smith, člověk, se kterým bych sice nemohla žít, ale o kterém jsem velmi ráda četla. Ke knize se budu vracet. Knihu chce číst v kuse, ne po pár stránkách před spaním, jinak hrozí ztráta v „ději“, který není akčním příběhem.

17.05.2016 5 z 5

Zrozená z ohně Zrozená z ohně Nora Roberts

Celá trilogie je moc pěkná. Žádná složitá literatura, nádech romantiky a dobrý konec. Jako bonus hezký popis míst v Irsku a tamního životního stylu. Mohu doporučit jako četbu pro naprostý odpočinek u krbu se skleničkou irské Connemary.

23.03.2011