Silmaria Silmaria komentáře u knih

Richard III. Richard III. Jiří Kovařík

Podle mě je Richard III. oběť Tudorovské propagandy, argumenty na jeho obhajobu mě přesvědčily víc než žaloba. Navíc pan Kovařík využívá spoustu zdrojů, i dobových, což ještě zvyšuje důvěryhodnost jeho díla.
Pro mě je Richard nevinen a navíc jeden z toho mála skutečně dobrých panovníků. Žádná zrůda. Já bych ho za krále brala.

15.10.2012 5 z 5

Objevení nebe Objevení nebe Harry Mulisch

Při čtení jsem měla pocit, že je všechno absurdní a přece se to může stát, co když se to doopravdy stalo? Během celé knížky se ve mně vystřídaly snad všechny možné pocity a dojetí z nich bylo asi nejsilnější... Úžasná knížka.

21.08.2012 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Tenhle příběh mě hodně zasáhl, až příliš realisticky je popsána krutost lidí, která je i v téhle době hodně rozšířená..

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Tuhle knížku miluju, sice v příběhu nejsou velké zvraty, příběh plyne pomalu, ale to se mi právě líbí. Je to hodně o citech a pocitech, a ty autor vystihl skvěle.

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Celou sérii jsem zhltla jedním dechem, dlouho jsem se jí vyhýbala s tím, že to bude jen popis bitev, ale velmi mě překvapilo, jak odlišné je tohle vyprávění od klasického Artušovského příběhu, ale tím líp! Hltala jsem stránku za stránkou, zvratů bylo nepočítaně, ale do poslední stránky jsem nevěděla, jak to dopadne. Celou sérii rozhodně doporučuji!!! Pro mě nejlepší 4 knížky od Cornwella!

23.06.2014 5 z 5

Dědictví Dědictví Susan Kay

Zatím nejlepší knížka, kterou jsem o Alžbětě četla. Hezky ucelený příběh od narození po smrt.

05.12.2013 5 z 5

Život s jezevčíkem Život s jezevčíkem Miroslava Moučková

Vzhledem k tomu, že "drsný" jezevčík se mi doma válí v pelechu, oslovila mě tahle knížka asi víc, než někoho nezaujatého :-) Je to spíš knížka pro děti, ale kdo má rád psy a nějakého doma má, určitě tu najde moc dobře známé situace ;-)

05.01.2012 4 z 5

Jak se zbavit plenek Jak se zbavit plenek Vanda Schreierová

Zásadní informace se dá shrnout takto - seberte plínu, hodně chvalte, nekárejte, plínu už nevracejte. Zbytek je k ničemu.

18.02.2022

Červená královna Červená královna Philippa Gregory

Ještě jsem nečetla knížku, kde by byla hlavní postava tak extrémně protivná :-D Vzhledem k tomu, že fandím Yorkům, především Richardovi III., jsem Margaret přímo nenáviděla ;-) Ale knížka je to dobrá.

28.10.2014 4 z 5

Okouzlený kouzelník Okouzlený kouzelník Mary Stewart

Úžasná trilogie, po dočtení posledního dílu jsem zamáčkla slzu... Ač je Merlin kouzelník, kniha mi připadala neskutečně reálná :-) Jsem moc ráda, že je tento příběh úplně jiný než filmy o Merlinovi a Artušovi.

17.07.2013 5 z 5

Borgiové - příběh renesanční rodiny Borgiové - příběh renesanční rodiny Joachim Brambach

Kniha je opravdu plná informací a autor popisuje dobu jak před tak po Borgiech, ale i to je podle mě třeba k pochopení toho, jak se mohli Španělé tak prosadit v Itálii a jaký měla vliv jejich vláda i na dobu poté... A že je tam spousta jmen a míst - bez toho by to jaksi nešlo, kdo pravidelně čte životopisy panovníků, tak to je na to zvyklý. Tohle je seriózní biografie, jestli někdo chce číst o Borgiech jako o sadistech a úchylech, tak si bude muset vybrat jinou knížku, třeba od Hanse Schlaga Já, Lukrecie, to má se skutečnou historií společná jen jména...

01.10.2012 5 z 5

Pražské pověsti Pražské pověsti Marie Popelková

Tuhle knížku jsem dostala k desátým narozeninám a bylo to asi dost brzo, protože některé pověsti jsou přímo hororové :-) O umrlcích, přízracích a ohnivých psech ;-) Pověsti mám ráda a tohle je podle mě hodně povedená knížka. Navíc je před každým příběhem popis místa, ke kterému se pověst váže, takže se dá v dnešní Praze docela dobře dohledat :-)

Vaříme pro kojence a batolata Vaříme pro kojence a batolata Olga Mengerová

Za mě naprosto nepoužitelná knížka. Jako třetina vejce, co to jako je???? Občas v postupu prostě zmizí suroviny, které jsou v seznamu, nebo se jich v postupu použije míň. A není to rozdělené podle věku a taky spousta receptů není použitelná pro děti, co mají jen čtyři zuby.

23.10.2020 odpad!

Zkrotit vlka Zkrotit vlka Benjamin Black (p)

Spíš zkrotit nudu...

28.08.2017 2 z 5

Lady Jana Greyová - Devítidenní královna anglická Lady Jana Greyová - Devítidenní královna anglická Faith Cook

Napsané je to hezky, ale objevují se tam chyby - Richard III. je uveden jako bratr Alžběty Woodvillové, její dcera, pozdější královna, jako Kateřina, sem tam prapodivný překlad... To fakt kazí dojem.

12.11.2016 3 z 5

Čas stoleté války Čas stoleté války Jiří Kovařík

Příběhy jsou super, ale je tam strašně moc překlepů, což dost kazí dojem z celé knížky. Škoda.

06.01.2015

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Je vidět, že pan Kožík je velký fanoušek Karla IV., protože tak adorační životopis jsem ještě nečetla... Je to dobře a poutavě napsané, ale myslím, že ani Otec vlasti nebyl tak dokonalý člověk, jak nám ho pan Kožík představuje ;-)

16.09.2014 4 z 5

Šílená láska Šílená láska Catherine Hermary-Vieille

Hroznej život... Otec, manžel i syn ji jen využívali... Z toho by mi hráblo taky.
Jinak skvěle napsané.

04.02.2014 4 z 5

Theta Theta Daniela Hodrová

K pochopení je třeba přečíst si Podobojí a Kukly, na které Théta navazuje, ale i tak mě to moc nezaujalo... Předchozí romány jsou naprosto skvělé.

12.02.2013

Trýznivé město Trýznivé město Daniela Hodrová

Podobojí i Kukly naprosto skvělé, Théta už teda nic moc, tahle část mi přišla zbytečná... Bez Théty by to bylo za plnou.

12.02.2013 4 z 5