Shindo Shindo komentáře u knih

Umění války Umění války Sun-c'

Útla knižočka, ktorú zhltnete za jedno dopoludnie. Myslím ale, že miestami preceňovaná - hlavne v tých kadejakých "XY pro manažery" publikáciách, no aj tak ju možno aplikovať v rozličných situáciách, hoci treba brať ohľad na to, kedy, akým štýlom a pre koho bola kniha napísaná. Pre mňa osobne je preklad z B4U Publishing najlepší z tých, ktoré som doteraz čítal.

04.12.2017 5 z 5

Jak se věci mají Jak se věci mají Ole Nydahl

Na jednej strane pekný úvod do buddhizmu, ktorý začiatočníkovi poslúži. Na druhej obyčajná propagácia Buddhizmu Diamantovej cesty a kniha, z ktorej priam srší Nydahlovo ego. Osobne tohto človeka nemám rád už len preto, že si vybudoval slušný kult osobnosti, čo mnohým jeho stúpencom zjavne nevadí. Aj preto túto knihu beriem kriticky a s istým odstupom.

04.12.2017 2 z 5

Málokedy sa stáva, že ma nejaká kniha rozosmeje a ešte menej, že sa smejem počas celého jej čítania. Pekné ilustrácie, hromada informácií, svižný štýl písania a humor, s ktorým Zibi komentuje celú svoju cestu, to celé dáva dohromady skvost medzi cestopismi, ktorý je narozdiel od bežných turistických sprievodcov niekde inde. Toto je cestovanie, nie to, že človek príde do exotickej destinácie a potom sa pol dňa škvarí na slnku na prepchatej pláži.

04.12.2017 5 z 5

Psychologie zvládání života. Aplikace metody Abhidhamma Psychologie zvládání života. Aplikace metody Abhidhamma Mirko Frýba

Mirko Frýba, neskôr známy ako Kusalananda Thera bol zakladateľom satiterapie - psychoterapie založenej na všímavosti. - sati a hoci pred pár mesiacmi umrel, dodnes sú ľudia, ktorí v jeho odkaze pokračujú. Táto kniha sa nečíta jednoducho (pre mňa osobne aj z toho dôvodu, že autor hojne pracoval s termínmi v pálí), no je to jedna z mála ucelených kníh v CR / SR o abhidhamme a satiterapii. Ak nie jediná.

Bdělost Bdělost Anthony De Mello

Mnohí, ktorí sa snažili vopchať boha do škatuľky Anthonyho nemali radi. Ja som však za túto knihu rád, pomohla mi postupne sa vymaniť z katolíckeho fundamentalizmu, vidieť veci aj z iného uhla a pripustiť, že cirkev predsa len nie je jediná a pravá a ak boh existuje, nemožno ho zasadiť do nejakej formičky.

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Kniha, ktorá ešte aj dnes pravidelne nas...štváva kresťanov (ako vidno aj tu v komentároch) a mne osobne ako bývalému katolíkovi pomohla ujasniť si, prečo vlastne v tohto imaginárneho uja tam hore neverím. Ak má človek dosť rozumu a kritického myslenia, kniha mu možno pomôže zodpovedať otázky, utvrdí ho v názore alebo mu umožní pozrieť sa na vieru z iného uhla. Ak ju ako zarytý kresťan a priori odmietne, už mu nepomôže nikto.

Liber Null & Psychonaut Liber Null & Psychonaut Peter James Carroll

Zaujímavé čítanie. Hoci mágiu neriešim a miestami som nevedel čo je pravda a čo autorova fantázia, táto útla kniha je slušným introm do chaosmágie. Ak to fakt funguje je fascinujúce, čoho všetkého je myseľ schopná.

Škvár Škvár Charles Bukowski

Posledný Bukov román - úžasný a predsa iný. Hĺbavý, občas smutný, niekedy má človek pocit, akoby to ani nebola jeho tvorba po tých všetkých poviedkach o chlaste, defkách, dostihoch a úderoch osudu. Akoby autor sám cítil, že sa mu kráti čas.

Buk Book: Och Charles Bukowski Buk Book: Och Charles Bukowski Jim Christy

Knihu som si kúpil až po tom, čo som sa do Bukowskeho kníh riadne zažral a úprimne, pomohla mi zmeniť naňho názor a zistiť súvislosti, ktoré som dovtedy nevedel. Chlap, ktorý sa navonok prezentoval ako životom bitý ochlasta mal v skutočnosti náročný život (hlavne detstvo). Jediné, čo mi vadilo, bola istá monotónnosť fotiek - na väčšine Buk v tričku a trenkách v rôznych polohách.

03.12.2017 3 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Transakčnú analýzu beriem s istým odstupom, no je fakt zaujímavé sledovať, aké hry vlastne ľudia hrajú. Zvlášť, ak to človek začne hľ.adať aj vo vlastnom živote

03.12.2017 2 z 5