Jak si lidé hrají

od:


KoupitKoupit eknihu

Když kniha Jak si lidé hrají vyšla poprvé před bezmála padesáti lety, stala se revolučním textem umožňujícím porozumět, co se skutečně děje mezi lidmi během základních sociálních interakcí. Publikace se stala na dlouhou dobu populárně psychologickým bestsellerem, který autorovi přinesl slávu a uznání, a jednou ze základních knih transakční analýzy. My všichni bez přestání hrajeme hry – sexuální hry se zástupci druhého pohlaví, manželské hry s našimi partnery, mocenské hry s našimi šéfy, soutěživé hry s našimi přáteli... Berne nás nechává porozumět tajným trikům a nevědomým manévrům, které jsou součástí našich důvěrných vztahů. Po přečtení knihy se všichni v nějaké hře poznáme a poznáme i naše partnery, rodiče, kolegy. Některé věci se změnily, tak jako doba, ale některé se nemění. Proto zůstává tato kniha i po letech stále aktuální a přínosná pro pochopení vztahů mezi lidmi a chování vlastní i ostatních....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96238/jak-si-lide-hraji-kfz-96238.jpg 3.875
Orig. název:

Games People Play (2010)

Žánr:
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
pindo
27. září

Na tento bestseller šesťdesiatych rokov som bol naozaj zvedavý. Mám pocit, že celý koncept "hier" transakčnej analýze uškodil. Myslím, že Berne by urobil oveľa lepšie keby jednoducho ponúkol knihu o určitých opakujúcich sa (habituálnych) prejavoch človeka, ktoré sú implicitne nabité dynamickým motívom a možno ich mapovať. Napríklad "Hra s ohňom", kde hráč využíva jemu známy mechanizmus správania k dosiahnutiu skrytého zámeru. Avšak niektoré situácie sú tak násilne vtlačené do štruktúry hry, že presakujú cez okraj. Hra "Nech si to spolu rozdajú", podľa mňa nie je ani tak hrou, ako evolučný aspekt, ktorý Homo sapiens úplne nezanechal svojím predkom.

Každá sociálna interakcia je špecifická a určite determinovaná vonkajšími a vnútornými vplyvmi, ktoré nemožno generalizovať do nejakej "objektívne" platnej štruktúry. Tuším v tejto teórii infantilizmus psychoanalýzy, ktorý je pravdepodobne príliš zveličený a autora uchvátil. Taktiež by som súhlasil s vývinom ega, ale opäť akási nutkavá potreba štrukturalizovať ho na typy: rodič, dospelý a dieťa na mňa pôsobí nedôverne. Skôr by som rozprával o možných špecifických egách, ktoré v rôznych pomeroch vykazujú známky zrelosti, či naopak detinskosti.

V závere dodávam, že ma prekvapilo pomerne nízke hodnotenie na bestseller, ale taktiež dávam len tri hviezdičky za detailný popis rôznych životných situácií a možných dôsledkov.

parxel
23. srpna

Tuto knihu jsem si chtěl strašně dlouho přečíst, ale stále jsem to odkládal. Když jsem se k ní po letech konečně dostal, tak jsem zjistil, že mi už nemá co nabídnout. Zkrátka některé knihy mají svůj čas, kdy je má člověk číst a pak už je lepší se k nim nevracet. Jak si lidé hrají je jednou z těchto knih.

Janek
01. srpna

Hodně jsem se na tuhle knížku těšila, a tak jsem teď taky hodně zklamaná. Většina analýz se mi zdá příliš stručná, zjednodušená a povrchní. Možná jen neznám ten základ, na který autor odkazuje a navazuje, možná mi chybí něco, co by tomu dalo smysl. Jde jistě o originální pohled na lidské vztahy, jednání a chování, ale styl, jakým je vše popisováno, mi nesedl.

JaninaB.
30. července

Po uzasnych prednaskach s Honzou Vojtko jsem se s chuti pustila do cteni. Prvni cast byla skvele opacko jiz ziskanych informaci. Samotny popis her a jejich analyza mi uz nic moc nedalo. V podstate mi doslo, ze sama uplatnuju velkou radku her, jen se uplne neztotoznuji s popisem v knize. Takze ty me hry se mi nepodarilo rozklicovat. I tak jsem rada, ze jsem knihu precetla a muzu ji s cistym svedomim doporucit vsem, co se potrebuji pohrabat ve svem vlastnim ja.

Shindo
03.12.2017

Transakčnú analýzu beriem s istým odstupom, no je fakt zaujímavé sledovať, aké hry vlastne ľudia hrajú. Zvlášť, ak to človek začne hľ.adať aj vo vlastnom živote

kapr
01.04.2017

Eric Berne

Srdcovka. O dva exempláře této knihy jsem již postupně přišel. Teď mám další, možná už dokonce dva.
Kniha vám o vás i vašem okolí mnohé prozradí. Určitě doporučuji!
-
2018 08 24
Tak už jsem k ní před časem, čistě náhodou, přišel i v ruštině.

LordSnape
16.03.2017

O samotné transakční analýze nevím co si myslet, ale popis samotných her mě hodně bavil. Je pravda, že už se některé motivy mohly změnit a určitě přibyla i spousta dalších her, které by určitě stály za to, aby je někdo zapsal a představil širší čtenářské obci. Popularitě Berneho knížky se nedivím. Přišel s něčím novým, neokoukaným a dokázal psychologii vztahů a mezilidského kontaktu vysvětlit i lajkovi. Jen je škoda, že se českého vydání nedožil.

zipporah
12.12.2016

Transakčná analýza je určite jedna z vecí, ktoré zasiahli do mojej pamäti snáď už do konca života, to je sila jednoduchých pravidiel. Dostala som sa k nej cez Psychoterapiu a reedukáciu, učebnicu staršieho ročníka, pre laika ale postačujúcu. Už vtedy ma chytila stručnosť a dôvtipné spracovanie nejedného deja v komunikácii na sotva pol strane. Komunikácia je neopominuteľnou podmienkou života, pre mňa Ariadnina niť, podstata, ktorá nás sprevádza v spoločnosti, ťahá nás buď k svetlu poznania alebo vedie na ceste do pekel.

Tri stavy ego od Berneho... Vôľa od Schopenhauera... Svedomie od Kanta... to sú azda tri aspekty z duchovného sveta, ktorými sa vždy rada prizriem javom a vďaka nim pochopím, ako fungujú naše existencie a PREČO sa deje to, čo sa deje... Pretože prírodné vedy tieto veci nevysvetľujú dostatočne a pre ne je prioritou odpovedať na otázku AKO.

Pre človeka je najdôležitejšie v psychológii poznať Motivácie a Očakávania, Berne pitvá správanie človeka v spoločenskom styku. Krásna pripomienka o čase vraví, že v chaotickom čase sme veľmi znepokojení, frustrovaní a trpíme depresiami. Pokiaľ nie je možné, aby človek získal spoločnosť, odrazu sa ocitne v neštrukturalizovanom čase a preto by sa mal vrhnúť do činnosti alebo do fantázie...... Existuje 5 foriem v spoločenskom styku a nie je možné byť v dvoch naraz: 1. obrady, 2. zábava, 3. hry (najviac textu, takže aj my trávime najviac času hrami), 4. dôverné vzťahy, 5. činnosť...... mali by sme sa nachádzať v jednej z nich vždy, keď nespíme.. Hrami si kompenzujeme absenciu dôverných vzťahov a skrývame strach z vytvárania týchto vzťahov, ktoré sú najdôležitejšie, a preto sú vzácne.

Kniha je skvelá, má veľa pekných myšlienok, je objavnou - človek sa dozvie o sebe viac, než keby si prečítal o tom, ako si v Starom zákone už zo zvyku trhajú rúcha..., natrafíte aj na vtipnú poznámku a sama musím upozorniť budúceho čitateľa, aby ho pojmy neodrádzali, pretože nemajú ten štandardný význam, aký poznáme, čiže hra nie je ako hra v bežnom ponímaní, platí to aj pre zábavy a obrady.. Oplatí sa to prečítať aj budúcim spisovateľom, Jak si lidé hrají je zbierka receptov pre dynamické poviedky:D:D A ako inak, každý sa tam nájde.. tu neplatí žádne "Jeden musí z kola ven".... jednoducho: všetci sme "v tom" ;)

Yarwen
08.09.2016odpad!

Jedna z nejhorších knih, které jsem četl. Autor míchá odborné výrazy s infantilními a hlavně všechno možné skládá do směšných zkratek, kterých je moře a text se tak stává hůře srozumitelným. Pohnutky chování pacientů vysvětluje jen jediným možným způsobem, dle mého názoru často nepravděpodobným. Ačkoli je kniha vydávaná za vědeckou práci, působí hodně amatérským, neřknu-li přímo kýčovitým dojmem.
Pokud se chcete něco dozvědět o transakční analýze, sáhněte po knize "Já jsem OK, ty jsi OK" od Thomase Harrise. Tomuto paskvilu se vyhněte obloukem.

Jonny
29.08.2016

Kniha je stručná a výstižná. Čtení není úplně snadné - některé strany jsem musel přečíst víckrát, aby mi neunikl význam. Díky knize jsem pochopil, proč lidé dělají tak zvláštní věci - zkrátka si hrají.

rossx
03.08.2016

Ve své době přelomová kniha, nečte se ovšem nijak snadno. Výborný vhled do světa motivací, ať už svojí nebo ostatních.

Michla76
09.12.2015

Tak si lidé hrají, a tak si lidé škodí. Myslím, že je to spíš kniha pro poučené laiky než pro někoho, kdo si od ní slibuje, že konečně odhalí, proč se lidé chovají, tak jak se chovají. Ona totiž dává vhled, nikoli návod, i když je návodná.
Před četbou je lépe být už trochu poučen anebo se už lehce o téma zajímat. Pak není nutné stěžovat si na použité zkratky a termíny. Spoustu by jich měl člověk beztak ovládat už jen když studuje na gymnáziu - alespoň za mě ještě v 90. letech 20. stol. to tak bylo. Inu, tak to je, když lidé čtou jen soudobé bestsellery, a pak se jim do ruky dostane kniha, která obsahuje krom vět jednoduchých také věty rozvité.

Fairiella
18.11.2014

Ty zkratky mě někdy dost mátly, stejně jako některé termíny, ale při dostatečném soustředění a máte-li o dané téma zájem, a tak znáte i další skutečnosti okolo, je to velmi zajímavé a poučné čtení. Nejde to číst jen jednou od začátku do konce, s listováním jsem trochu u takhle koncipované knihy předem počítala.

ivanah
28.09.2014

Poučné, ale i zábavné dílo popisující vzorce lidského chování ve společnost, kterého jsme sami často svědkem či aktérem, aniž bychom si to uvědomovali. Ke konci jsem ovšem ve všech scénářích a hrách měla celkem zmatek. Klobouk dolů před všemi, kdo musí tyto stereotypy a jejich skryté pohnutky ovládnout kvůli práci :)

kejty91
02.09.2014

No kniha byla vcelku zajímavá.

Jak si ale ti lidé tedy hrají? Vždy ve třech ego stavech se vzájemně ovlivňují podle patřičného stavu, ve kterém se nacházejí. Hry jsou rozděleny do několik skupin ale většina se prolíná. Sice se ke knize budu muset ještě párkrát vrátit abych si některé z her zapamatovala lépe, každopádně během čtení jsem si mnohé transakce začínala uvědomovat zpětně na lidech se kterými komunikuji.

Každopádně, chce to čas a někoho dalšího, kdo by vám to kdyžtak příblížil, pokud nechápete.

bokken
22.04.2014

Jak už zde bylo řečeno, kniha je to náročná, hlavně kvůli terminologii, kterou si buď musíte zapsat, nebo si ji zapamatujete, a nebo budete listovat zpátky. Bylo by chybou, pokud byste ji četli ve formě e-booku jako já, pak je to listování o dost složitější, a člověka to i přestane bavit. Rozhodně to není kniha jen na jedno přečtení. Avšak kdo si dá tu práci, vyplatí se mu.

petaSk
30.03.2014

O něco horší a méně srozumitelný počin než Co řeknete až pozdravíte, od stejného autora. Nesrozumitelný hlavně kvůli použitým zkratkách a klasifikací za pomoci pojmů, na jejich vysvětlení musíte stále listovat zpátky. Je taky znát, že tématicky a názorově je kniha psaná v 60. letech, a to co bylo tehdy považováno za perverzi nebo nenormální chování, se stalo už běžnou věcí. Nicméně i přesto, kniha stále obsahuje spoustu pravd o hrách, které lidé do dneška hrají, i když některé z nich byly nahrazeny jinými.

nef7
23.01.2014

Zajímalo by mě, jak se na tuto knihu dívají lidé z oboru. Přestože vím, že od jejího vydání už uplynulo mnoho let a dnešní poznatky jsou už zase bezesporu dál, na mě "scénáře" většiny uvedených her působily příliš černobíle a tak zjednodušeně, že snad v běžném životě se v tak banálních formách ani nemohou vyskytovat.

miuk
30.09.2013

Čtivé, velmi zajímavé. Pomůže rozklíčovat některé situace v životě.

Sykysan
02.05.2012

Fascinující text a "otvírák očí". Škoda, že otevřením očí nám nijak nepomáhá, protože tak jsme naprogramovaní a nic to nezmění:-D

Ikkju
10.02.2012

Výborné čtení o společenských hrátkách. Jako osoba s nízkou společenskou inteligencí mám občas tuhle knížku jako mapu k tomu "co se to sakra děje" v různých vztazích... A jako samotáře mě zas překvapilo prohlášení že jsou lepší špatné společenské vztahy než žádné..

vesirena
30.01.2012

nádherná kniha, která je určitě přínosná pro každého, kdo se snaží zjistit něco o sobě a často se ptá, proč se mu děje právě to nebo ono...
Je zde popsáno základních 36 her, které spolu vedou 2 lidé při komunikaci...stačí, když scénář ovládá jen jeden (a to ještě jaksi nevědomě) a když mu skočíte na udičku, tak se vezete...hry jsou vlastně scénářem toho, jak mezi sebou komunikujeme a jak je možné jejich využitím manipulovat druhým...ovšem není to psáno se záměrem, jak toho dosáhnout, ale jak takové hry druhých rozpoznat a účinně se jim bránit.
dovolím si vložit soupis her jen část z obsahu knihy, to bude více užitečné než moje povídání...třeba vám to něco připomene ;o)

V každém případě ji doporučuji k přečtení jen lidem, kteří chtějí na sobě trošku zapracovat a nebojí se o sobě něco dozvědět.

Eric Berne JAK SI LIDÉ HRAJÍ-Nakladatelství Dialog 1992

Přehled her
Úvod / 68
Životní hry / 71
Alkoholik / 71
Dlužník / 79
Kopejte do mě / 83
Počkej, ty darebáku - já ti ukážu (POTYDA) / 84
Vidíš, k čemu jste mě dohnali! (VICEDO) / 87


7 / Manželské hry / 92
Kout / 92
Soud / 96
Frigidní žena / 99
Otrokyně / 102
Kdyby nebylo tebe (KDYNET) / 106
Vidíš, jak se obětuji / 106
Drahoušek / 110

8 / Společenské hry / 112
To je hrozné, viďte? (TOJEHR) / 112
Vrták / 115
Kazisvět / 116
A nemohl byste - Ano, ale (ANEBY) / 118

9 / Sexuální hry / 127
Ať si to spolu rozdají (ASPRO) / 127
Perverze / 128
Hra s ohněm / 130
Hra s punčochou / 133
Kravál / 135

10/ Hry podsvětí / 137
Zloději a policajti (ZAP) / 137
Jak vzít roha / 142
Teď ho vezmem na hůl (VEHŮL) / 144

11/ Hry v poradnách / 147
Skleník / 147
Myslím to s vámi dobře (MYTODO) / 149
Sociální případ / 154
Naivka / 158
Psychiatrie / 161
Budižkničemu / 165
Protéza / 167

12/ Neškodné hry / 172
Odborník na dovolené / 172
Kavalír / 173
Dobrodinec / 175
Všeuměl / 176
Ještě budou rádi, že mne poznali / 177