Senga Senga komentáře u knih

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha Tereza Brdečková

Velmi zajímavý pohled na Wericha ze strany jeho bližních. Není zlato všechno, co se třpytí.... Fanči mi bylo hodně líto, ten její život bych nechtěla. Ani po smrti všech blízkých neměla klid, sloužila jako "živý Werichův pomník".

01.02.2023 5 z 5

Annin vysněný domov Annin vysněný domov Lucy Maud Montgomery

Annu ze Zeleného domu jsem milovala, další díly mi přišly trochu na jedno kopyto, ale Annin vysněný domov mě opět zaujal, pobavil i dojal. Anna, už jako dospělá žena a manželka lékaře, má stále své kouzlo.

31.01.2023 5 z 5

Dům pod náměstím Dům pod náměstím Markéta Hejkalová

Ze začátku příběh vyprávěl dům, to bylo ještě přehledné. Pak se z toho stal příběh rodiny Vlkovských a dalšího spletence lidí provázaných vztahy, o kterých neměli někdy ani tušení. Vyprávění přešlo na samotné aktéry. Jejich životy prostě plynuly, čas běžel, dům stál a kniha skončila. Přišlo mi to nějak bez myšlenky, pointy - pominemi-li tu, že vše se mění, jen kamenný dům vzdoruje času, vyjma tedy jeho zubu.....

30.01.2023 3 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

V nějaké recenzi na tuto knihu stálo, že "ji lze číst s přestávkami na zvracení". Ano. Naturalistická, drsná, libující si v detailním popisu všech hrůz a zvráceností. Pro mě byl nejhorší samotný závěr, kdy jsem si říkala, že taková lidská svině snad nemůže existovat ani v knize. Vím, že podruhé už ji přečíst nedokážu.

26.01.2023 4 z 5

Strašidelný klášter Strašidelný klášter Robert van Gulik

"Tiovky" mám doma všechny, moje oblíbená, oddechová četba. Baví mě popis života a reálií v Číně. Strašidelný klášter přibližuje myšlenky a praktikování taoismu. Příjemně napínavé.

25.01.2023 5 z 5

Korespondence III Korespondence III Jan Werich

Těžko lze hodnotit něčí korespondenci, že... Ale všechny tři svazky byly velmi zajímavou sondou do života dvou lidí, kteří jsou do velké míry zmytizováni a obalení nánosem až nedotknutelnosti. Z těch dvou mi přišel mnohem chytřejší Werich, Voskovec působil chvílemi jako pozér, který se snaží o moudré výroky - což mohlo být dáno i tím, že při psaní počítal s tím, že korespondence bude jednou zveřejněna, a proto si pečlivě vedl její archiv. Dost mě překvapila jeho chladnost, téměř krutost, s jakou se zbavil svých adoptivních dcer, na nichž, dle dřívějších dopisů, visel (tedy aspoň tak to proklamoval). Tento rys se objevoval i u Wericha směrem k vlastní rodině, zvláštní. Zarazila mě i jejich averze ke každému, kdo s nimi absolutně nesouhlasil, pomlouvání lidí, kteří jim mnohdy nezištně pomohli. Každopádně čím víc se korespondence chýlila k závěru, tím byla smutnější. Únava, vyčerpání, rozčarování, rezignace, nemoci. Pokud si chce někdo doplnit více o pozadí těchto "událostí", doporučuji knihu O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha.

25.01.2023 5 z 5

K hříchu i k modlitbě K hříchu i k modlitbě Milena Lenderová

Výborná kniha, čtivě napsaná. Rozebírá všechny etapy života ženy v 19. století - dobré pro ty, kteří mají tendence si tuto dobu idealizovat.

24.01.2023 5 z 5

Vražda za scénou Vražda za scénou Ngaio Marsh

Od paní Marshové jedna z mých nejoblíbenějších. Mám od ní ráda, když popisuje život v divadle, umí být velmi poutavá, baví mě popisy hereckých povah, drobné řevnivosti, pověry.Tady sledujeme vznik představení "skotské hry". Samotná vražda mi přišla jen tak mimochodem, na okraj :) Ale inspektor Alleyn opět nezklamal a opět v divadle Delfín všechno vyřešil...

23.01.2023 4 z 5

Anička Skřítek a Slaměný Hubert Anička Skřítek a Slaměný Hubert Vítězslav Nezval

V devíti letech mě naprosto okouzlila, nemohla jsem se odtrhnout, pak jsem ji chtěla číst znovu a .... to kouzlo zmizelo, už to nebylo ono. Ale i tak na ní vzpomínám ráda.

23.01.2023 4 z 5

Dora na cestách Dora na cestách Helena Šmahelová

Škoda toho ideologického balastu. Ale asi těžko by kniha vyšla, kdyby Dora jásala nad tím, jak je NY krásný, svobodný, co všechno si může koupit, a že by v něm klidně zůstala.... :) Pokud od toho odhlédneme, řeší se otázka, co je vlastně rodina, kdo ji tvoří, a zda členové musí být nutně pokrevně spřízněni. A taky je to o střetu představ s realitou - Dora si svou vlastní matku stvořila jako iluzi ve své hlavě, každý večer s ní mluví, svěřuje se, co jí tíží....takto vyfantazírovanou matku vnímá jako něco zářivého.
Vysněná matka se té skutečné nepodobá, několik let odloučení ji její dceři úplně odcizilo, nemají si moc co říci. Spíš si Dora rozumí s jejím manželem. Vztah k nevlastní matce nachází až s odstupem, doslova když je dělí oceán. Bohužel tohle je dost doplňováno o hanění "kapitalistické ciziny", srovnávání NY s Moskvou atd. Dost mě rozesmála část, kde otec láká Doru na to, že uvidí něco mimořádného...a jde o rodný dům Karla Marxe :))

23.01.2023 3 z 5