K hříchu i k modlitbě

K hříchu i k modlitbě https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30012/bmid_k-hrichu-i-k-modlitbe-45r-30012.jpg 5 62 10

Podtitul: Žena v minulém století Autorka se zamýšlí nad postavením ženy v české společnosti v kontextu dějin kultury každodennosti zhruba od 40. let 18. století do přelomu 19. a 20. století. Na základě pramenů sleduje život žen – především středních vrtev s průhledy do prostředí šlechtického, venkovského a dělnického – od narození k období zralosti, manželství a mateřství.... celý text

Senga
24.01.2023 5 z 5

Výborná kniha, čtivě napsaná. Rozebírá všechny etapy života ženy v 19. století - dobré pro ty, kteří mají tendence si tuto dobu idealizovat.

Amneris
03.05.2021 5 z 5

Paní Lenderová je skutečně odbornice, co se týče ženské emancipace. Skvěle napsaná kniha a navíc velmi čtivá.

catherinee94
30.10.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších odborných knih, co jsem četla! Autorka předávat fakta prostě umí.

Beltrix
27.07.2020 5 z 5

Tato kniha pokrývá mnoho oblastí z života žen v 19. století. I zde Milena Lenderová dokazuje, že umí psát velmi poutavě, přičemž však faktická stránka věci nijak nezaostává.

Jana_Hlus
06.07.2019 3 z 5

Bohužel je kniha psána dost neosobně a tím i nezáživně, přestože obsahuje obrovské množství velmi zajímavých faktů, jsou poskládány jeden za druhým bez Jakkéhokoliv "dochucení", ať již emoce či třeba vůně.... Pokud by byla napsaná v lehčím beletristickém stylu, byl by to nepochybně velký přínos zejména pro čtenářky (3/5).

Adush
12.06.2018 4 z 5

Co říct? Je to pěkná kniha a čtenář získá spoustu zajímavých informací o životě ženy ve společnosti. Knihu jsem dočetla zhruba jen do půlky, a zbytek jsem jen proletěla, jelikož zde na mě byla spousta informací.

Lenka4
31.01.2016 4 z 5

Přehledná a čtivá publikace o postavení žen ve společnosti a snahách o jeho zlepšení. Soustředění na střední a vyšší vrstvy je patrně způsobeno možností čerpat z dochovaných pramenů. Chudina se psaní deníčků a korespondence nevěnovala. Při možnostech, jaké měly dívky v oblasti základního vzdělání, to vlastně ani nešlo.

Adelajda_4
07.04.2014 5 z 5

Velice zajímavá a poutavě napsaná kniha od skutečné odbornice. Četla jsem ji jedním dechem a rozhodně nemám co vytknout, protože se nejedná pouze o výčet suchopárných údajů, ale o velice čtivě napsanou knihu.

JeKa
05.07.2013 4 z 5

Moc zajímavá knížka o ženách v 19. století v Čechách. Škoda jen, že se autorka soustředí převážně na prostředí měšťanské (maximálně aristokratické) a to pouze na české vlastenecké kruhy. Pro prostředí Království zemí koruny české bych uvítala širší pohled i mezi kruhy německé a židovské, neboť ne vše, co autorka konstatuje se na na ně dá vztáhnout. O zaměření i na nižší a venkovské vrstvy ani nemluvě. Proto ta jedna hvězdička dolů. Jinak je kniha velmi podnětná a čtivá. Jednotlivé kapitoly jsou členěny tématicky od narození, přes výchovu po veřejné působení. Rozhodně zajímavé čtení pro všechny, které zajímavé 19. století a osudy žen v něm.

mončičáček
04.05.2012 5 z 5

Výborná knížka k dějinám žen v 19. století. Milena Lenderová prostě umí !!!