K hříchu i k modlitbě

K hříchu i k modlitbě

Podtitul: Žena v minulém století Autorka se zamýšlí nad postavením ženy v české společnosti v kontextu dějin kultury každodennosti zhruba od 40. let 18. století do přelomu 19. a 20. století. Na základě pramenů sleduje život žen – především středních vrtev s průhledy do prostředí šlechtického, venkovského a dělnického – od narození k období zralosti, manželství a mateřství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30012/k-hrichu-i-k-modlitbe-30012.jpg 4.730
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Adush

Co říct? Je to pěkná kniha a čtenář získá spoustu zajímavých informací o životě ženy ve společnosti. Knihu jsem dočetla zhruba jen do půlky, a zbytek jsem jen proletěla, jelikož zde na mě byla spousta informací.

Lenka4
31.01.2016

Přehledná a čtivá publikace o postavení žen ve společnosti a snahách o jeho zlepšení. Soustředění na střední a vyšší vrstvy je patrně způsobeno možností čerpat z dochovaných pramenů. Chudina se psaní deníčků a korespondence nevěnovala. Při možnostech, jaké měly dívky v oblasti základního vzdělání, to vlastně ani nešlo.

Adelajda_4
07.04.2014

Velice zajímavá a poutavě napsaná kniha od skutečné odbornice. Četla jsem ji jedním dechem a rozhodně nemám co vytknout, protože se nejedná pouze o výčet suchopárných údajů, ale o velice čtivě napsanou knihu.

JeKa
05.07.2013

Moc zajímavá knížka o ženách v 19. století v Čechách. Škoda jen, že se autorka soustředí převážně na prostředí měšťanské (maximálně aristokratické) a to pouze na české vlastenecké kruhy. Pro prostředí Království zemí koruny české bych uvítala širší pohled i mezi kruhy německé a židovské, neboť ne vše, co autorka konstatuje se na na ně dá vztáhnout. O zaměření i na nižší a venkovské vrstvy ani nemluvě. Proto ta jedna hvězdička dolů. Jinak je kniha velmi podnětná a čtivá. Jednotlivé kapitoly jsou členěny tématicky od narození, přes výchovu po veřejné působení. Rozhodně zajímavé čtení pro všechny, které zajímavé 19. století a osudy žen v něm.

mončičáček
04.05.2012

Výborná knížka k dějinám žen v 19. století. Milena Lenderová prostě umí !!!