Semtamťuk Semtamťuk komentáře u knih

Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Jan Němec

Niterné rozhovory o dotyku duchovna, o vnitřní proměně devíti individualit, podané srozumitelně. Bylo citelné, že se autorská dvojice v tématu orientuje. Jedná se o velmi skromná a otevřená svědectví ukazující pestrost duchovního života.

25.04.2023 4 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Spiritismus, média, indický mesiáš a jóga, to vše v kulisách Česka počátku 20. století. Přitom je vše faktograficky podloženo autorčiným dlouhodobým vědeckým zájmem. Skrze tato témata se line cesta Svatavy, mimořádného média v rukou showbyznysu, ke svobodě a propojení tělesné a duševní stránky.

25.04.2023 4 z 5

Den byl pro mě krátkej: Paměti hrdé Romky Den byl pro mě krátkej: Paměti hrdé Romky Olga Fečová

Velmi zdařilé a zajímavé etnografické ponoření do tradičního života Romů ze slovenských osad, a zároveň nostalgické povídání o Praze v dobách, kdy si děti hrávaly na dvoře Klementina, nebo v prostorech divadla DISK. Živelná a neskutečně produktivní paní Olga je přirozenou vypravěčkou a především "babičkou" mnoha romských dětí. Z vyprávění čiší láska k životu, jehož pilíře tvoří hudba a rodina.

25.04.2023 5 z 5

Inspektor Fousek na stopě Inspektor Fousek na stopě Hana Lamková

Jednoduché detektivní příběhy, které začínajícího milovníka detektivek pobaví. Prim ovšem hraje slovní humor. Takže je to mňoukej.

25.04.2023 3 z 5

Legenda o svaté holčičce Legenda o svaté holčičce Radek Malý

Dojemná legenda o holčičce s duší anděla, která dávala ostatním lásku a starala se o druhé víc než o sebe. Z knihy sálá velmi křehká a laskavá atmosféra, na které se podílí také ilustrace. Dcera se ale zadrhávala na knižních slovech a neobvyklém slovosledu.

25.04.2023 3 z 5

Tetovaná teta Tetovaná teta Daniela Fischerová

Hravé básničky, které vyšly také na CD. Geniálně je zhudebnil Slávek Janoušek a zarecitovala Bára Hrzánová.

24.04.2023 5 z 5

Strakaté uši a sušení padouši Strakaté uši a sušení padouši Daniela Fischerová

Úžasné hrátky s jazykem, které děti asi neocení v celé šíři, dobrodružství a poznání, že bytosti nemohou být striktně rozdělené do škatulek dobrý/zlý.

24.04.2023 3 z 5

Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety Jason W. Moore

Podrobný a koherentní výklad principů kapitalismu. Pravidel, které se potácí v hranicích duálního myšlení. Bohužel bez vyhlídek do budoucna.

Euforie Euforie Elin Cullhed

Románová Sylvie Plathová je nevyrovnaná ženská, která urputně vytváří dokonalý obraz sebe samé. Ten je určen pro oči sousedů, matky, celé společnosti. Svět prožívá se silnými emočními zvraty a čtenář se pomocí zvolené ich-formy veze spolu s ní na horské dráze.

Liliputin: Povídky z války Liliputin: Povídky z války Jan Němec

Působivé povídky, které jitří emoce. Prvotní reakce na válku na Ukrajině, bez odstupu a proto intenzivní.

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Srdcová záležitost, nedílná součást dětství.

24.04.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Barvitý jazyk, úžasná symbolika a mystická rovina, základem příběhu je v podstatě jednoduchá dějová linka, která je rozpracovaná do složité kompozice, ve výsledném dojmu až překombinované. Vyprávěcí talent Bolavé to ale ustojí.