Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety

Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456189/bmid_dejiny-sveta-na-prikladu-sedmi-laci-s59-456189.png 4 16 4

Příroda, peníze, práce, péče, potraviny, energie a životy: na těchto sedmi věcích stojí svět, ve kterém žijeme, a také jeho budoucnost. Moderní obchod z nich udělal pouhé laciné artikly, a tím proměnil, ovládl a zdevastoval Zemi. V Historii světa v sedmi laciných věcech rozvíjejí autoři Raj Patel a Jason W. Moore nový přístup k pochopení současných planetárních krizí. Spojují dohromady nejnovějšího výzkumu v ekologii s historií kolonialismu, dějinami bojů původních obyvatel, vzpour otroků a dalších povstání a bouří a ukazují, že v minulosti vedly krize vždy k vynálezům nových strategií, jak svět ještě více zlacnit a usnadnit přežití kapitalismu. V čase, kdy se v krizi ocitá všech sedm laciných věcí, je urgentně třeba nového a systémového myšlení. Tato kniha přináší radikálně nový způsob pochopení - a znovuzískání - naší planety v turbulentním 21. století.... celý text

Žánr:
Historie , Politologie, mezinárodní vztahy , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Neklid
Originální název:

A History of the World in Seven Cheap Things: A Guide to Capitalism, Nature, and the Future of the Planet , 2017


více info...

Komentáře (4)

Komentáře 4 Recenze 1

roso.mak
roso.mak
11.10.2023 2 z 5

Velmi potřebná kniha, která je naprosto blbě napsaná. V dějinách se tam skáče sem tam, tematicky je to zmatené, odstavce sice existují, ale k ničemu nejsou. Autor si tam vybírá, co se mu z dějin zrovna hodí, zajímavé informace tam zapadají do čistého honění trika a celou knihou se nese hrdost autorů nad tím, jak tomu pěkně rozumí.

A přitom je to zatraceně škoda. Protože kapitalismus není jen o honbě za novým iPhonem, ale o mnoha věcech, co škodí společnosti a hlavně planetě. Jenže v téhle kupě balastu, musíte číst vážně pečlivě, aby vám to došlo.

P.S. pokud máte tip na opravdu dobrou knihu na toto téma, napište mi.

Semtamťuk
Semtamťuk
24.04.2023 4 z 5

Podrobný a koherentní výklad principů kapitalismu. Pravidel, které se potácí v hranicích duálního myšlení. Bohužel bez vyhlídek do budoucna.


KapitánSmrt
KapitánSmrt
30.08.2021 4 z 5

Poměrně zajímavá agitka a historický exkurz do podstaty a původu kapitalismu. Na jakých základech je vystaven? Komu nebo čemu slouží? A je ona lacinost z názvu naším údělem? Nebo lze kapitalismu čelit a snad ho i nahradit něčím životashopnějším? Kritická část je zajímavá a umně kombinuje ekonomická i sociální témata (nerovnost, kolonialismus, rasismus apod. a to bez přehnaného sentimentu). Část, která se zabývá možnými alternativami je ale dost střídmá až vágní. Ale to je zkrátka kořen celého problému. Dnes je obtížné, takřka nemožné myslet alternativu vůči kapitalismu, však jsme jím již příliš pohlceni a prodchnuti, proto jen těžko myslíme na něco vnějšího, na něco mimo kapitalismus samotný.

memphisz
memphisz
01.03.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na dějiny zejména od 14. století přes hlediska vytěžování přírody, práce, péče, potravin, energií a lidských životů. Popis, jak rodící se kapitalismus šel ruku v ruce s otroctvím, kolonialismem, znehodnocováním dříve hodnotných věcí a dravou těžbou přírodních zdrojů. Text se vešel zhruba na 270 stran, takže je to dost letem světem, navíc značně bráno přes příklad cest Kryštofa Kolumba do Amerik, ale celkově velmi zajímavé.

Štítky knihy

civilizace

Autoři knihy

Jason W. Moore
americká, 1971
Raj Patel
americká, 1972

Kniha Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety je v

Právě čtených3x
Přečtených18x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce9x
Chystám se číst54x
Chci si koupit17x
dalších seznamech1x