Seiers Seiers komentáře u knih

Mráz Mráz Bernard Minier

(Audiokniha) - Naposloucháno v pražských kolonách, kde se vám svírá vzteky žaludek, krev nemilosrdně buší do spánků a na zátylku raší chladné krůpěje potu. Pan Žák podal ve studiu uspokojivý výkon, nenudil a dokázal svižně reagovat na dějové změny. Ty však kolikrát atakovaly hranici uvěřitelnosti a - bohužel - srážely samotný příběh k vlnám průměrnosti. Hodně čtenářů připomíná podobnost Purpurových řek a Hannibala. Ani s jedním srovnáním jsem se neztotožnil; kanibal vůbec a Grangé velmi, velmi vzdáleně. "Servácovi" autor nadělil překvapivou porci policejního neumětelství (závrať ve výškách, mizerná střelba, strach ze sledování...), nicméně knize / audioknize tím neublížil. Ne všichni kladní hrdinové musí být zákonitě kříženci Supermana a ozářeného génia s úsudkem hodného nositele Nobelovy ceny. Naopak - policisté jsou také "pouze" lidé.

29.09.2016 3 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

Pohodová detektivka, na Mo dosti průměrná, ale četla se dobře. Příběh Blechy zajímavý, ale ten "Kolotoč" mi lezl na nervy.

25.09.2016 4 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Paráda. Deaver je poctivý řemeslník zvládající svůj obor na té nejvyšší úrovni. Je o něm známo, že investuje nemalý čas do detailní rešerše, a necucá si děj z prstu. I když jsem nad některými kouzly kroutil nechápavě hlavou, uvěřil jsem. A vůbec nevadilo, že vedlejší postava (Kara) šoupla Amélii tentokrát do kapsy.

07.09.2016 5 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Dennis Lehane

Výborné, ale "Sbohem, baby" je prostě o trošku lepší.

04.09.2016 5 z 5

Jezerní hřbitov Jezerní hřbitov Paul Cleave

Ale jo - šlo to. Kniha měla především pobavit, a mé očekávání bylo naplněno. Sice si nedokážu představit jak v civilizovaném světě špacíruji ve dvě ráno po hřbitově s lopatou na zádech a nikdo si mě nevšimne, jak tou samou lopatou bleskem obnažím rakev v dvoumetrové hloubce (ani s krumpáčem bych nestlačil čas pod pár hodin), ale možná mají u protinožců jinou hlínu, nebo co. A to, že postupně pečlivě ukrývaná těla v jezeře vyplavou naráz? Možná naštvané dravé ryby hromadně zaútočily na provazy. Když ale pominu tyto a další drobnosti, příběh se četl skvěle a napětí postupně gradovalo v očekávaný závěr. Rozhodně se mi Jezerní hřbitov líbil víc než Čistič.

29.08.2016 4 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Svižná nenáročná detektivka. Masterton nezapře kořeny v hororovém žánru - tady se dost vyřádil. I když pachatele každý lehce uhádne, styl vyprávění nutí číst dál a dál. Za závěr však hvězda dolů. Čeho je moc, toho je příliš. Mám rád detektivky - ne pohádky.

25.08.2016 4 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Oheň mi prostě nesedl. Forma vyprávění, absence jakékoli sympatické osoby, vzhledem k existenci pokračování lehce předvídatelný závěr. Zapátral jsem i po oprávnění označení "Světový bestseller". Vydavatel nás tahá pěkně za nos. Na severu lehký průměr, v anglicky mluvících zemích těžký podprůměr. Nakonec tedy alespoň ponaučení - do Švédska nejezdit. Žije tam jeden cvok vedle druhého.

18.08.2016 3 z 5

Pohřebiště obětí Pohřebiště obětí John Sandford (p)

Asi nejnapínavější Davenport, co jsem četl. Uvěřitelné postavy, gradující děj, za mě jednoznačně pět hvězd.

24.07.2016 5 z 5

Vina Vina Jonathan Kellerman

Na Kellermana překvapivá NUDA. Po dobrém začátku spadl příběh do fádní šedi, a zhruba od poloviny knihy řeší čtenář problém, kdy už si pro toho padoucha konečně dojdou. A předposlední kapitola už nic neřeší. Tak snad příště.

19.07.2016 3 z 5

Rozcestí Rozcestí Ross Macdonald

Detektivka předcházející uvedení L. Archera na scénu. Rok původního vydání (1948) je znát. Některé kapitoly jak ze starých filmových gangsterek (střelba ze samopalu do dveří); spíše naivní příběh okořeněný snahou vybalancovat tehdejší psychologický profil - dnes k pousmání. Překlad solidní, kniha má spád. Závěr mi připomněl jednu pasáž z filmu o Cimrmanovi: "Ale chlapče, já nejsem tvůj syn. Já jsem tvoje matka."

11.07.2016 3 z 5

Prázdná místa Prázdná místa J. M. Köhler

Nečekal jsem, že po kapitánu Exnerovi najdu "případného" pokračovatele detektivky z našich luhů a hájů. A světe div se - stalo se. Když pominu pokulhávající odpad nakladatelství MOBA v nejrozmanitějších formách, neexistuje vydavatel zaměřený na nezajímavý a pro nakladatele nudný trh bez brutálních vražd, potoků krve a zápletkách hraničících se sci-fi literaturou. Přesto mě hlavní hrdinka dostala a já jí fandil až do konce. Nechci prozrazovat nic z děje, ale jestli bude autor pokračovat v nastalé linii vyprávění, přestanu sousedům závidět Dominika Dána.

10.07.2016 5 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Určitě jsem četl od Cobena lepší příběhy (např. Nadobro ztracený), ale i tak patří "Chybíš mi" k absolutní špičce daného žánru.

06.07.2016 5 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Průměr. Od údajné jedničky Amazonu jsem čekal víc.

07.06.2016 2 z 5