rutto45 rutto45 komentáře u knih

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes y Saavedra

Keď tak pozerám na počet strán, zrejme sa mi do rúk dostala nejaká skrátená verzia Dona Quijota. Každopádne prvý diel bol o poznanie vtipnejší než diel druhý a dĺžka diela určte kladne vplýva na moje konečné hodnotenie. Situácie sú zábavne, no po určitom čase v nich badať opakujúci sa motív.

15.04.2022 4 z 5

Světem na kole Světem na kole Martin Stiller

Človeku sa až nechce veriť, na koľkých dobrosrdečných a obetavých ľudí na svojich cestách narazili.

15.04.2022 5 z 5

Manželé Goebbelsovi - Svůdník a vražedkyně Manželé Goebbelsovi - Svůdník a vražedkyně Václav Miko

Za každým veľkým nacistom stojí jeho nemenej veľká, nacistická, "drahá polovička".

31.03.2022 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Určite slabšie dielo oproti Červenému drakovi a Mlčaniu jahniat, avšak stále nadpriemerné. Pasáž vo Florencii, kedy si doktor užíval život plnými dúškami, ma neskutočne lákala toto miesto navštíviť a kapitola s restovaným mozgom na večeru ma donútila dať si pauzu a niečo si zajesť.

20.03.2022 4 z 5

Jednu hviezdu musím dať dole za to, že v knihe je mnoho "doplňujúcich" informácií, ktoré sú podľa mňa, čo sa týka prípadu, irelevantné. Ide napríklad o technické informácie autobusu, ktorý viezol Djatlovcov, informácie o tom kto alebo čo je KGB (KGB nemôže poznať fakt len človek, ktorý žil celý život niekde v jaskyni na opačnej strane zemegule) či čo sa práve v tej dobe premietalo v kinách. Lavay na druhú stranu pekne zhrnul snáď všetky konšpirácie o smrti účastníkov expedície, aj tie najšialenejšie a zhromaždil aj fakty, ktoré vám nejaký hodinový dokument na ytb neukáže (niekoľko hodinových dokumentov však áno :)).

13.02.2022 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Na jednej strane sa jedná o fakt podarené, vtipné dielo, ale na strane druhej, mi rozsah knihy prišiel trochu neprimeraný. Situácie a dialógy vám po čase prídu obdobné, ak nie opakujúce sa. Keby mala kniha o polovicu menej strán alebo aspoň o tretinu, dal by som jej 4* možno 4,5*.

13.02.2022 3 z 5

Panic je nanic Panic je nanic Miroslav Buberle

Príjemná spomienka na roky, kedy sme si mysleli, že zmyslom života je zasunúť. :)

13.02.2022 4 z 5

Prototyp Eva Prototyp Eva Pišta Vandal (p)

Pišta je jednoducho Mysliteľ s veľkým M, čo dokazuje nielen vo verejných vystúpeniach a diskusných reláciách, ale aj vo svojich literárnych a hudobných dielach. Nie som kresťan a nestotožňujem sa s jeho kresťanskými hodnotami, ale vždy si ho rád pozriem a vypočujem (a tým nemyslím len ČAD).

21.12.2021 4 z 5

Oči plné děsu Oči plné děsu Ambrose Bierce

Zbierku som si prečítal najmä kvôli Biercovi, ale musím priznať, že poviedky od Jamesa sa mi páčili viac. A to som doteraz tohto autora nepoznal.

21.12.2021 4 z 5

Zimní válka Zimní válka Eloise Engle

Naskytá sa otázka, ktorá bola položená aj v knihe, či by si Hitler skutočne trúfol na sovietov, nebyť tohto fiaska práve zo strany Červenej armády...

21.12.2021 5 z 5

Unabomber: Manifest Unabomber: Manifest Unabomber (p)

Určite mnoho myšlienok na zamyslenie, aj keď spôsob, akým na ne upozornil sa väčšine pozdávať nebude. Ale hranica medzi géniom a psychopatom bola vždy tenká...

07.09.2021 4 z 5

Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Kladivo na čarodějnice / Malleus maleficarum Iacobus Sprenger (p)

Ľutujem ľudí, ktorí v tej dobe verili podobným rečiam...

07.09.2021 2 z 5

Elitní jednotky Elitní jednotky Walter N. Lang

Kniha je napísaná pekne, zrozumiteľne, ale chcelo by to trochu obšírnejšie popísať niektoré časti. V súčasnosti je už navyše mnoho informácií neaktuálnych.

07.09.2021 3 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Táto kniha nesadne každému. Ak čakáte ucelený príbeh a na konci uspokojivé uzavretie deja, tak Muž z vysokého zámku Vám ho určite neprinesie. Naopak myšlienkové pochody jednotlivých postáv sú neskutočne vyobrazené (za mňa najlepšie predajcu Roberta Childana, ktorý neustále porovnáva charakter japonca a američana, pričom prvého menovaného vyzdvihuje až kamsi do nebies a je vlastne vďačný za japonskú okupáciu). Jednu hviezdičku strhávam za to, že kniha mohla mať ešte aspoň 100 strán.

29.06.2021 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Skvelý, napínavý horor so stokerovskou atmosférou na pozadí jedného z najhorších režimov v histórií ľudstva. Milo ma prekvapila zmienka o Abdulovi Alhazredovi a Necronomicone. Stále musím premýšľať, či autor len vzdal hold Lovecraftovi alebo tým príbeh zasadil do Lovecraftovho univerza...

29.06.2021 5 z 5

Podpaľačka Podpaľačka Stephen King

Osobne mi táto kingovka sadla menej, než tie, čo som čítal doteraz. Z nejakého dôvodu som si nemohol nájsť hlbší vzťah ani k Charlie ani k jej otcovi. Zato postava Rainbirda ma zaujala už od jeho prvej zmienky.

13.06.2021 3 z 5

Noční rasa Noční rasa Clive Barker

Prvé dielo od Barkera, ktoré sa mi do ruky dostalo. Napínavé, tajomné. Navyše v ňom sympaticky poukazuje na to, že najhoršími monštrami na svete sú ľudia.

13.06.2021 4 z 5

Záhady druhé světové války Záhady druhé světové války Vladimír Liška

Kniha nie je napísana zle, uvádza mnoho dolňujúcich informácií, ktoré v iných prameňoch nenájdeme, ale autor v niektorých kapitolách kladie viac otázok a dohadov než odpovedí.

13.06.2021 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Osobne mám rád príbehy, ktoré čerpajú zo skutočných udalostí. Terror, aj napriek svojej nekonečnej dĺžke, dokáže čitateľovu pozornosť udržať až do samého konca, čo ma prekvapilo najmä pri kapitolách, ktoré opisovali nudné, zdĺhavé, chladné dni a (najmä) noci na zamrznutých lodiach, kedy sa vlastne nič zaujímavé nedialo. Kniha je podľa môjho skromného názoru vynikajúco a detailne napísaná, pravdepodobne siahnem po ďalších dielach Dana Simmonsa.

14.02.2021 5 z 5

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Neurazí, ale ani nenadchne. Za chvíľu zabudnete, o čom to vlastne bolo a za nejakú dobu si ani nespomeniete, že ste to vôbec čítali.

14.02.2021 2 z 5