Rose-Mary Rose-Mary komentáře u knih

Letuškou v Emirátech Letuškou v Emirátech Jana Císařová

Tato kniha je závěrečným dílem cyklu rodinné ságy Zahradnice z předměstí. Lori dostává nabídku práce palubní průvodčí u nově vzniklých aerolinií ve Spojených Arabských Emirátech. Na Ruzyni se seznamuje s personálním manažerem šejchem Amirem Al Fazghi. Na práci letušky se jí podaří získat i svoji mladší sestru Elisu. Otec Petr se seznámí s Amirem a přimluví se u manželky Lorky, aby dcerám nebránila jejich profesnímu postupu.
Po absolvování tříměsíčního přípravného kurzu začínají absolvovat nejdříve kratší lety po okolních arabských zemích, později létají do desítek vzdálenějších destinací. Jednou za rok za nimi přilétají rodiče na dovolenou, ony samy mají dvě dvoutýdenní dovolené v roce na odlet domů. Jejich otec Petr je často navštěvuje, když pilotuje let ČSA do Dubaje.
Lori je od samého začátku do Amira zamilovaná. Musí se moc ovládat, aby její cit nikdo nepoznal. Amir ji také miluje, ale i on musí svůj cit tajit. Prohlédnou je jich blízcí, dříve, než jeden druhého. Jak si nakonec mladí lidé poradí? Uhájí si svou lásku a naději na společný život přes všechny překážky dvou rozdílných světů?
Elisa zde také najde svou lásku a po ukončení tříletého pracovního poměru u AbúDhabi Air se provdá za německého pilota Markuse. Na scéně se objeví jejich nevlastní sestra Abigail. Lori Elisou pomohou bratru Petrovi najít vhodnou manželku. Lori se provdá za svoji velkou lásku, Amira Al Fazghiho.
Děj knihy skončí až začátkem dvacátého prvního století, kdy se naplní osudy všech hlavních hrdinů.

07.06.2023 5 z 5

Cizí ložnice Cizí ložnice Katarína Gillerová

Radka pracuje v realitce. Navštěvuje s klienty nabízené byty a domy. Jednoho dne se po návštěvě luxusní vily probouzí v nemocnici. Neví, co se přesně stalo. Slibně se začíná rozvíjet její vztah s inženýrem Filipem Brezou, který chce vilu koupit.
Příběh má detektivní zápletku, která má souvislost s jejím úrazem, který se jí stal při prohlídce vily, kde byla s Filipem.
Kniha se zpočátku dobře četla, děj byl napínavý.
Celý příběh se začíná pomalu rozvíjet. Vzpomíná na dětství, na bolestivou ztrátu maminky, když jí byly čtyři roky. Otec si pak vodil domů jiné ženy, které se k nim nastěhovaly a měly Radce nahradit mámu. Jen s jednou si moc rozuměla, s tetou Gitkou, která k nim přivedla své dvě dcery. S Hankou se staly kamarádkami na celý život.
Její vztah s prvním mužem Martinem ze studentských let skončil po několika letech. Ani vztah s Filipem Brezou neskončil dobře, byla podvedena jeho sliby a milostným vábením.
V druhé části knihy byl děj už více komplikovaný. Vystupovalo zde moc nových osob, většinou klienti realitní kanceláře, kterým zprostředkovávala prohlídky bytů. Snažila se před koncem knihy vyřešit všechny záhady z dětství i mládí, musela čelit spoustě problémů.
Kniha se dobře četla, vybrala jsem si ji v rámci čtenářské výzvy. Dávám jí čtyři hvězdičky.

15.05.2023 4 z 5

Manžel a záhadná blondýna Manžel a záhadná blondýna Alena Jakoubková

Další kniha od oblíbené spisovatelky. Musím říct, že zpočátku se mi zdála velmi čtivá a zajímavá. Pak jsem si začala uvědomovat, že čím dále čtu, tím se vše strašně zjednodušuje a zdá velice snadné a pozitivní. Sandřin manžel, kterému donedávna věřila, se ukazuje jako velký padouch, vůbec se nebrání podezření, že ji podvádí, ani se nesnaží omluvit a slíbit jí, že svých záletů zanechá. Žena, se kterou ji podvádí, se ukáže být její, v raném mládí odložená dcera, kterou porodila v šestnácti a dala k adopci.
Všechno jde pak už jen jako na drátku. Sandra v rozvodovém řízení najde lásku, zabere na ni mladý kluk, který by se zpočátku zdál jen "na jedno použití". Ale to ne... Marně ji kamarádky a nově nabyté přítelkyně zrazují. Nakonec to dopadne nad očekávání dobře, jak jinak. Četba je to oddechová, knihu nelze odložit, zvládla jsem ji ve dvou dnech za pár hodin. Čtyři hvězdičky.

17.02.2023 4 z 5

Rodina Rodina Jana Císařová

Rodina
Druhý díl ze série šestidílné rodinné ságy „Zahradnice z předměstí“, navazuje na první díl „Osudová setkání“. Tento díl začíná svatbou třicetileté Lorky a devatenáctiletého Petra, kteří jsou rodiči malého Petříka. Na cestě je další dítě, příští rok na prvního máje se narodí holčička Brigita.
Petr dokončuje dvouletou nástavbu studia „letecký mechanik“ a dostává místo v hangáru letiště v Tuřanech. Pak ho čeká nástup na vojnu. Naštěstí dostává umístění v Brně, kde žijí. Brzy po jeho odchodu Lorka zjišťuje, že je opět těhotná. Rok po Brigitě se má narodit třetí dítě. Situaci rodiny to velmi zkomplikuje.
Petr touží po povolání pilota. Svoji životní dráhu se mu podaří odstartovat právě na vojně. To mu sice zablokuje nárok dostat se domů z vojny o rok dříve, ale nakonec to oba manželé ustojí. Lorce se za dramatických okolností narodí další dcera, Laura. Petr se dostane domů dřív, a pokračuje v práci na letišti. Podává si přihlášku na vysokou školu obor Letecké inženýrství. Studovat bude při zaměstnání. Dva roky po Lauře se narodí třetí dcera, Elisa.
Příběh jejich rodiny je zkomplikován událostí, která má souvislost s jejich nejbližšími přáteli, sourozenci Elsou a Arnoldem Müllerovými. Petr s Lorkou přistoupí na „pomoc z čistého přátelství“, a poté oba sourozenci opouštějí Německo a odlétají do Spojených států, kde si zařídí soukromou ordinaci jako lékař a zdravotní sestra.
Před koncem dílu je Lorka opět těhotná a zároveň čekají návštěvu jejího bratra Pavla, který s rodinou emigroval do USA před deseti lety. Petr úspěšně zakončí studium a stává se pilotem civilních letadel.
Tomuto druhému dílu jsem sice dala jen tři hvězdičky, ale určitě by si zasloužil aspoň čtyři. V hodnocení se snažím být spíše střízlivá, většinou dávám o jeden stupeň níž, než by si podle mého kniha zasluhovala.

04.02.2023 3 z 5

Pod lampou není vždy tma Pod lampou není vždy tma Alena Jakoubková

Třetí díl seriálu je vyprávění o dvou sestrách, Kláře a Gábině, které si nedají pokoj, aby do všeho nestrkaly nos. Tímto popuzují soukromého detektiva Davida Holzmana, který má soukromou detektivní kancelář, a už delší dobu se pokouší upoutat Kláru. Ta má však jiného přítele, místního gynekologa, a navíc má nějaké tajemství. Ráda se uchyluje na hřbitov ke hrobu svého zemřelého manžela. Tam si jednou všimne neznámého muže, klečícího u hřbitovní zdi. Kdo je to, a co tam pohledává?
V tomto dílu opět vystupuje záhadná blondýna ze druhého dílu. Kamila, nevlastní sestra dvojčat Kláry a Gábiny, se nechává slyšet, že opět přijede do Vlčic. Sestry udivuje, co tady míní dělat. Gábina, která chystá svatbu se sympatickým advokátem, se něco dozvídá. Vidí totiž Kamilu ve společnosti jednoho muže z jejich vesnice.
Příběh končí jakoby nedokončený. Myslela jsem, že autorka napíše ještě další pokračování. Zřejmě k tomu už nedošlo. Jako všechny předchozí, i tato kniha se mi líbila.

03.02.2023 4 z 5

Sissi - Soukromý život Alžběty, císařovny rakouské Sissi - Soukromý život Alžběty, císařovny rakouské Barbara Cartland

Od Barbary Cartlandové jsem četla bezpočet knih. Většinou se čtou dobře, mají zajímavý děj a jsou poměrně krátké, říkám jim „jednohubky“, tj. knihy, které se dají přečíst během několika hodin, když mají 140 až 180 stránek. Děj je napínavý, a žene čtenáře rychle ke konci.
O Sissi, Alžbětě, císařovně rakouské, jsem přečetla více knih od různých autorů. Mohu říct, že některé mne zaujaly mnohem víc, než právě tato od Barbary Cartland. Nečetla se zrovna lehce. Musela jsem ji několikrát odložit, když jsem byla unavená líčením politických událostí nebo dějinami habsburského rodu. Každý máme rád něco jiného. Já dávám přednost ději, který zaujme čtenáře od samého začátku a vytrvá až do konce. Mám takové dvě nebo tři oblíbené spisovatelky, jejichž knihy doslova hltám, a nenudím se ani na chviličku.
Život císařovny Alžběty byl od samého začátku knihy těžký a nezáviděníhodný. Přestože si vzala císaře Františka Josefa z čisté lásky ve svém, skoro ještě dětském věku, a on sám si ji vybral místo matkou jemu určené Alžbětiny sestry Heleny, dával přednost státnickým povinnostem, a na svoji mladou ženu měl jen málo času. Alžběta trpěla pod kuratelou své tchyně, přísné a závistivé arcivévodkyně Žofie, která chtěla svoji moc udržet přes svého syna. Sissi jí vůbec jako snacha nevyhovovala. Byla příliš svobodomyslná, milovala přírodu a zvířata. V paláci jen trpěla. Čerstvě narozené děti jí vždy byly odebrány zlou tchyní s tím, že ona, sama je ještě nevychované dítě, proto nemůže své děti vychovávat. Alžběta chřadla a její zdravotní stav se rok od roku horšil…
Knihu jsem dočetla až do konce, život císařovny jsem znala i z jiných knih a s filmového zpracování.

26.01.2023 3 z 5

Někdo mne sleduje Někdo mne sleduje Jana Císařová

Nově vydaná kniha od Jany Císařové, která vyšla před koncem roku 2022. Pořídila jsem si ji s předstihem přímo od autorky na její nabídku na sociální síti. Nikde jinde, kromě několika desítek knihoven v ČR, nejdou její knihy sehnat.
Bára pracuje na úřadě práce. Setkává se tam s různými typy lidí. Velmi snadno pozná, kdo má na sociální dávky skutečně nárok, a kdo k nim přišel nějakým nečestným způsobem. Je dost odvážná, aby si troufla rýpnout do mladíků, kteří se zdají na první pohled docela zdraví a svoji práce- neschopnost určitě jen předstírají.
Od jistého dne začíná mít nejasný pocit, že ji někdo sleduje. Po cestě domů slyší za sebou kroky. Z okna bytu vidí dole na chodníku nějakou temnou postavu. Kdykoli jde kolem veřejného parkoviště, pociťuje chvění a mrazení po celém těle. Už si začíná myslet, že se jí něco zdá, co není skutečné, když začnou přicházet anonymní telefonáty. Někdo jí volá nejdříve do práce a brzy poté domů na pevnou linku. Když hovor přijme, nikdo se nehlásí, ale cítí něčí těžký dech na druhém konci. U domu na chodníku vidí už skutečnou, ale dobře maskovanou mužskou postavu. Někdo na bicyklu jí zkříží cestu. Má jasno. „Někdo mne sleduje“
Jednou přijíždí večer domů vlakem od kamarádky a cestou z nádraží ji přepadne vysoký muž, kterému ve tmě nevidí do tváře. Odvleče ji pod pohrůžkou do parku a do blízkého lesa, kde ji znásilní. Má strach o holý život, proto se nijak moc nebrání, jen slovně.
Doma zjišťuje, že ten muž jí nijak víc neublížil. Naopak ji bezpečně vyvedl z hlubin parku, odkud by sama potmě cestu nenašla, bezpečně ji dovedl až před jejich činžák a neodešel, dokud za ní nezapadly vchodové dveře. První se vrhla pod sprchu. Poté zjistila, že na jejím těle není ani jediné škrábnutí, žádný znak, že se stala obětí násilného činu, žádný důkaz, že by se bránila. Proto se rozhodne nejít na policii, aby tu věc ohlásila. Má obavy, že by jí vůbec neuvěřili.
Její život se velmi zkomplikuje. Přicházejí další a další dilemata, kdy neví, jak se správně rozhodnout. Dostává se do neskutečných zápletek a není si jistá, zda se jí někdy podaří z nich vymotat.

26.01.2023 5 z 5

Líný manžel, holé neštěstí Líný manžel, holé neštěstí Alena Jakoubková

Líný manžel, holé neštěstí
Nina zdědí po rodičích rozlehlý dům, takový menší zámeček v Kašperských Horách. Rozvádí se s manželem po zjištění jeho nevěry. Navíc jeho milenka je těhotná. Zhroutí se jí svět. Přestože zastává odpovědnou a prestižní práci zástupkyně ředitele hotelového řetězce v Praze, vezme si neplacenou dovolenou na půl roku, aby si ujasnila, co bude dělat dál.
Jak tomu bývá u knih Aleny Jakoubkové, má dobré přítelkyně. Tři v Praze a jednu v Kašperských Horách, které se jí montují do života. Jedna se předhání s druhou, aby jí našly vhodného partnera. Nina je z toho otrávená, nikoho nechce, potřebuje klid.
Odjede na rodinné sídlo do Kašperských Hor. Kamarádka Tamara jí podsune myšlenku, aby zámeček přeměnila na penzion a sama ho spravovala. To se jí líbí, ale bude to stát spoustu peněz. S manželem se po rozvodu vypořádali po prodeji jejich domu, každý dostal polovinu. To jí ale nebude stačit. Potřebuje hypotéku. Částka, kterou jí na rekonstrukci stavitel vyčíslil, je obrovská.
Kamarádky jí namlouvají jednoho nápadníka za druhým. Do poloviny knihy se stále jen vaří, peče, smaží, nakupuje, konají se velká setkání a hostiny. Autorka je dobrá kuchařka a její recepty v románech pro ženy by jistě vydaly na samotnou kuchařskou knihu.
Nina se dočasně chopí práce v hostinci svého známého, jehož dcera se právě chystá porodit. Práce ji baví, ale už se těší, až začne přeměňovat jejich rodinné sídlo na penzion. Kamarádky nemají šanci jí někoho hodit na krk, dokud sama nepozná charismatického muže. Je to bankovní inženýr Marek, který jí vyřizuje u nich v bance hypotéku. Nina je hluchá a slepá k námitkám kamarádek, aby se krotila a odbyla Markovu téměř okamžitou žádost o ruku. V jednom muži se zklamala, nyní je to něco jiného. Jak jí tento muž dokáže zavařit, to pochopí velice brzy po překotné svatbě. Od této chvíle byl román velmi napínavý. Doporučuji přečíst, i když je to jako vždy, taková idylka pro chvíle odpočinku.

18.01.2023 4 z 5

Zmizení perníkové princezny Zmizení perníkové princezny Alena Jakoubková

Tato knížka je první ze série volného vyprávění o dvou sestrách dvojčatech, Kláře a Gábině. Obě žijí samy bez partnera v malém městě, kde se všechno, co se stane, hned vyplave na povrch. Kniha má trochu detektivní nádech, neboť vypráví o záhadném zmizení mladé dívky, pekařky a cukrářky, která dodávala výtečné perníčky do Gábininy kavárny.
Sestrám je její zmizení podezřelé a dozví se, že po Blance pátrá i detektivní očko, David Holzman. Nicméně, sestry se rozhodnou vzít pátraní po své kamarádce do svých rukou. To se detektivovi vůbec nelíbí. Při prohlídce jejího opuštěného domu narazí na mladého muže, který ji také hledá. Dozví se, že Radek je její přítel a rovněž má o ni strach.
Při jejich pátrání se dozvídají další věci. Vyplave na povrch, že Blančin otec, se kterým léta neudržovala vztah, ani spojení, byl mnoho let zavřený, a nyní mu dochází lhůta, kdy má být z vězení propuštěn. Že by Blančin útěk do neznáma souvisel s jeho možným návratem? Možná něco o něm věděla a cítila se ohrožená.
Nakonec všechno dobře dopadne, jak jinak, tak vždy končí knížky Aleny Jakoubkové.

21.12.2022 3 z 5

Mayové a Sirény 2. - Královnino ztracené dětství Mayové a Sirény 2. - Královnino ztracené dětství Jana Císařová

Druhý díl dětské knihy Mayové a Sirény se odehrává o rok později, kdy se o příštích prázdninách sešly obě party dětí a teenagerů k dalším prázdninovým dobrodružstvím.
Ellen měla pro ně nachystáno velké překvapení a tajemství, kterým byla její, před dvěma měsíci narozená holčička Bridget. Pro sourozence Lawrencovy to byl šok, když s ní přijela první den jejich pobytu na ostrov, aby jim představila jejich lodního mazlíčka. Nikdo netušil, co se jí stalo koncem loňských prázdnin, poté, co oni odjeli domů.
Do jejich party přibyl i dospělý přítel, kterého si loni tak moc přáli získat za kapitána Flinta. Sami mu dali jméno "Černý Jake," protože byl černovlasý, černooký, a oblékal se většinou do černého.
Prázdninová dobrodružství a plány museli řešit s ohledem na miminko, které měla Ellen na starosti a nemohla se s nimi letos na ostrově utábořit. Přesto zažili mnoho hezkého, podnikali výpravy, plachtili po jezeře, závodili v plavání kolem ostrova, dokonce navštívili pár mil vzdálené jezero Coniston, kde se daly najít stopy po jejich milovaných Vlaštovkách a Amazonkách a spisovateli, který o nich psal. Na některých cestách za dobrodružstvím je doprovázely i jejich maminky.
Obě dětské knihy jsem si ráda přečetla. Je to dětská verze románu pro dospělé "Královna rozbouřených moří" . V těchto knížkách je popisováno hodně her a zábav, kterých se mladí hrdinové zúčastnili, a které spisovatelka v knize pro dospělé vynechala.

14.12.2022 4 z 5

Mayové a Sirény 1. - Královnou na moři i na břehu Mayové a Sirény 1. - Královnou na moři i na břehu Jana Císařová

První díl dětské knihy "Mayové a Sirény", začal dvěma inzeráty. První z nich si podali čtyři sourozenci Lawrencovi z Jižní Anglie, kteří milovali dětské knihy o Vlaštovkách a Amazonkách. Celá léta toužili se po jejich stopách vypravit, i když žili v jiném století. Když starší sourozenci Mark a Hedda dosáhli věku teenagerů a měli už dostatečné znalosti s plachtěním, rozhodla jejich maminka, že stráví příští prázdniny na jezeře Coniston nebo Windermere v kraji Lake District, kde trávili svá dobrodružství jejich románoví hrdinové.
Děti si podaly inzerát, kde hledaly spřízněné duše. Chyběly jim dvě sestry, které by se mohly ztotožnit s Amazonkami a bydlely přímo na některém ze dvou velkých jezer. Měli štěstí. Dvě sestry, které žily na břehu jezera Windermere, měly svou plachetnici, vlastnily i soukromý ostrov na jezeře, jejich inzerát objevily a odpověděly jim. Dokonce jim našly ubytování na jednom statku na břehu jezera.
Tak se stalo, že v srpnu přijeli sourozenci Lawrencovi s maminkou a všichni se setkali. Jejich prázdninová dobrodružství mohla začít.
Druhý inzerát si podal mladý muž, oxforský student, který měl před sebou poslední ročník univerzity s magisterskou zkouškou. Studoval přírodní vědy a za téma rigorózní práce si zvolil "Život v chráněné krajinné oblasti národního parku." Hledal ubytování u jezera, nejraději na hausbótu, kde by měl klid a nikdo ho při psaní své práce nerušil. Starý pan Bradford, vysloužilý námořník, který vlastnil hausbót zakotvený u východního břehu v tiché zátoce, mu odpověděl a nabídl mu ho na celé léto pronajat.
Pracovní prázdniny začaly i pro něho. Dlouho však v klidu nezůstal. Již první týden si všiml, že do jeho zátoky zajela plachetnice se čtyřmi dětmi a velmi si jeho loď prohlížely. Další dny se k nim přidala druhá plachetnice se dvěma děvčaty. Začali ho nehorázně obtěžovat.
Mayové - sourozenci Lawrencovi, a Sirény, to byly sestry Ellen a Dorotka, si přály prožívat stejná dobrodružství, jako jejich románoví hrdinové Vlaštovky a Amazonky. Podnikali výlety po jezeře, plachtili, žili na ostrově, ale chyběl jim dospělý přítel kapitán Flint. Ellen zjistila, že pro toto dobrodružství by se jim hodil onen mladý muž z hausbótu, kterého stále pronásledovali a dělali mu různé naschvály, aby ho přinutili začít se s nimi bavit.
Na konci knihy se jim to pro mnoha léčkách podařilo. Šestnáctiletá Ellen, která byla náramně sebevědomá, panovačná, to se svým chováním vůči mladému, o dost let staršímu muži přehnala, a nakonec na svoji přemrštěnou odvahu a aroganci doplatila.
Jak její příběh dále pokračoval, popisuje autorka v knize pro ženy "Královna rozbouřených moří."

13.12.2022 4 z 5

Královna rozbouřených moří Královna rozbouřených moří Jana Císařová

Román Královna rozbouřených moří se skládá ze tří částí. První z nich "Královnou na moři a na břehu" je zkráceným dějem dětské verze této knihy, 1. dílu "Mayové a Sirény". Popisuje, jak se seznámily dvě party dětí a teenagerů, kteří si chtěly hrát na hrdiny z Ransomových knih na Vlaštovky a Amazonky.
Děj se odehrádá v Severní Anglii v jezerním kraji Lake District na břehu jezera Windermere. Děti mají své plachetnice, podnikají výlety a výpravy do okolí, bydlí na ostrově, který je soukromým vlastnictvím rodiny Jankinsových, rodičů Ellen a Dorotky, které si říkaly Sirény. Obtěžují mladého muže,vysokoškolského studenta, který se usadil na hausbótu starého vysloužilého námořníka, pana Bradforda, aby zde získal materiál pro svoji rigorózní práci. Ellen to se svou odvahou a arogancí naprosto přežene a nakonec na to doplatí. Jejich přátelé, sourozenci Lawrencovi (Mayové), odjíždějí koncem prázdnin domů.
Druhá část knihy už není pro děti. Název "Královna v zajetí" vypráví o tom, jak musela Ellen přijmout "sladkou pomstu" od Paula, který od nich celé čtyři týdny trpěl pronásledování a nakonec mu připravili porážku v bitvě na hausbótu. Paul také odjíždí a Ellen po pár týdnech zjišťuje, že je těhotná. Nedokončí první ročník dvouleté Akademie, po níž by dostala Certificate A-Levels, tedy maturitu. Porodí holčičku Bridget. Paul o ničem neví, ona odmítla dát mu vědět, co jí natropil, přestože její otec vypátral jeho totožnost.
Třetí část "Jeho královna" završí děj Paulovým návratem, neboť špatné svědomí ho dohnalo zpět na sever po ukončení vysokoškolského studia. Poznává, co natropil, smiřuje se s Ellen a plánují úžasné prázdniny. Koncem července přijíždějí Mayové, děj se opět mísí s dětskou verzí druhého dílu "Mayové a Sirény". Ellen se nemůže s nimi na ostrově utábořit, ale s Paulem a někdy i s malou Bridget se zúčastňují jejich prázdninových dobrodružství.
Knihy "Královna rozbouřených moří" a dvoudílná verze dětské knihy "Mayové a Sirény", jsou autorčinou prvotinou vydanou v roce 2017 a 2018. Snažila se napsat knihu, která by oslovila předevčím čtenářky a dospívající děti, zvláště dívky. Podle mne se jí to povedlo, neboť zvláště "Královna" byla v knihovnách Zlínského kraje, později i ve velkých knihovnách ČR, často čtená.

27.11.2022 4 z 5

Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Jana Císařová

Diana opouští své rodné město a začíná nástavbové studium na dívčí rodinné škole v Čechách. Vila Adriana je internátní škola s přísným domácím režimem. Diana se rozhodla pro tuto školu daleko od domova, aby časově vyplnila dva roky, kdy bude její snoubenec Martin na vojně.
Spřátelí se se všemi dívkami na jejich pokoji. Ve volném čase poznává okolí školy a město.
Změna pro ni začne, když se dostane na praxi do potravinářského obchodu s kamarádkou Broňou. Zde poznává Petra, o málo staršího chlapce, který se právě vrátil z vojny. Diana se postupem času do něho zamiluje. Přestože je zasnoubená, nová láska ji pohltila jako lavina. Snaží se Petra poznat, seznámit se s ním, později z nich jsou kamarádi, a Diana stále o něho usiluje.
Petr se měsíc po měsíci mění k horšímu. Diana nad ním pláče, neboť poznává, že začíná neúměrně holdovat alkoholu. Později má pocit, zda dokonce nebere drogy. Někdy se zdá být takový divný. Jednou se jí zdá, že ji také miluje, jindy jeho chování svědčí o pravém opaku.
Dianin život za dva roky v internátní škole dostává úplně jiný směr. Jak dopadne jejich vztah s Martinem? Jak dopadne její láska k Petrovi? Během těch dvou let mu napsala víc než desítku dopisů. Rozebírala jeho povahu, snažila se mu pomoci.
Dá si Petr říci a přijme její radu? Jak dopadne jejich vztah a co Dianě přinese život, který ji čeká doma?
Kniha se mi moc líbila, byla velmi čtivá, dialogy a přímé řeči se střídaly jeden za druhým. Zde začínající autorka nasekala trochu chyb, kdy jí mnoho uvozovek uniklo. Ale přesto dávám čtyři hvězdičky.

23.11.2022 4 z 5

Co by se stalo, kdyby... Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková

Čtení pro nejmenší. Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Dala se rychle přečíst. Dítě si klade otázky "Co by se stalo kdyby..." a vzápětí si na ně odpovídá. Dozvídáme se například : "Co by se stalo, kdybych byl mravencem", "Co by se stalo, kdybych byl na prázdninách v Africe", "Co by se stalo, kdyby přijel dědeček". Na každou otázku si dává několik odpovědí.
Je zajímavé si přečíst, jaké plány, představy a touhy má dítě předškolního věku.

05.05.2024 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

(SPOILER) Napínavý detektivní příběh o mladé ženě Allii Jonesové. Kvůli nevěře svého partnera Sama, kterého vykázala ze svého velmi drahého new- yorského bytu, musela z finančních důvodů podat inzerát na získání spolubydlící. Z několika přihlášených si vybrala Hedru Carlsonovou. Dívka se jí zdála slušná, spíše stydlivá a nenápadná, věřila, že jí nezpůsobí problémy a budou spolu dobře vycházet.
Po krátké době poznala, že na její spolubydlící je něco divného. Nepokrytě Allii zbožňovala, snažila se ji ve všem napodobit. Po čase poznala, že jí mizí věci, které si Hedra půjčuje. Také si opatřila stejné nebo podobné oblečení, jaké měla ona. Přicházely jí podivné anonymní telefonáty od mužů s obscénními návrhy, které ona neznala, ale oni znali její jméno. Pak došlo ke krádeži kreditních karet.
Časem zjistila o její spolubydlící podivné věci a její podezření se stupňuje. Sama je na pokraji fyzických a psychických sil, neboť Hedra ji vysává ze zdravého rozumu. Policie jí příliš nepomohla, muži zákona jí nerozumí a pokládají ji za přemrštěně paranoidní. Kromě detektiva seržanta Willa Kenedyho.
Kniha se dobře četla, byla napínavá, i když někdy se zabývala dost nudnými podrobnostmi. Čtyři hvězdičky.

19.04.2024 4 z 5

Poslední řecké léto Poslední řecké léto Mandy Baggot

Zpočátku mne kniha nijak moc nebavila, nemohla jsem se začíst. Rozhovory mezi Beth a Heidi byly dost nudné, pořád se omílalo totéž. Beth byla rozvedená, ale vypadalo to, jakoby nebyla. Heidi mne občas štvala, že se snažila Beth vnucovat své myšlenky a plány.
Nakonec se její vnucený plán na dovolenou v Řecku ukázal jako to nejlepší, co mohla pro Beth udělat. Obě si dovolenou užívaly. Beth se vrátila o deset let zpátky, kdy tady spolu byly a prožila velkou lásku s Řekem Alexem. Náhoda je zavedla opět na ostrov Korfus, a další náhoda ji přivedla zpět k novému setkání s Alexem. Její kamarádka Heidi se svými lesbickými sklony si tu našla také lásku „na první pohled“. Byla jí Alexova sestřenice Elektra, což obě kamarádky zpočátku nevěděly.
V druhé části se mi kniha zalíbila a rychle jsem ji dočetla. Nakonec to byl hezký romantický příběh lásky dvou lidí z různých zemí s neuzavřeným koncem, ale plný naděje do budoucnosti pro oba.

23.03.2024 4 z 5

Jak jsem našla správnou životní cestu Jak jsem našla správnou životní cestu Jana Císařová

Autobiografická kniha Jany Císařové o její víře, osobních, pracovních a zájmových aktivitách. Jak jí Pán Bůh pomohl překonat těžké, někdy až nepřekonatelné životní události. Jak překonala těžkou zákeřnou nemoc, odkud vzala odvahu a sílu pustit se do psaní knih.
Krátká, ale výstižná knížka s pravdivými životními příběhy. Moje oblíbená autorka dalších knih, románů pro ženy.

17.02.2024 4 z 5

Krev je voda Krev je voda Alena Jakoubková

(SPOILER) Tato kniha je pokračování třech už dříve vydaných dílů o sestrách Kláře a Gábině z Vlčic. V tomto díle má už každá vážnou známost. Obě jsou zasnoubené, Gábina s advokátem Jaroslavem Kremličkou dokonce v brzké době chystají svatbu. Ne tak se se svým vztahem smiřuje Klára. Její přítel a snoubenec Miloš Korda, místní gynekolog, marně na ni naléhá, aby už konečně naplánovali datum svatby.
Kláře se po celá léta do vdávání nechce. Jednou už byla vdaná, avšak pouze na moc krátkou dobu. Její muž zahynul jako voják, nasazený v bojích na území bývalé Jugoslávie. Těhotná Klára zůstává sama se svou dcerkou Klárkou. Je to již třicet let, co odmítá vpustit dalšího muže do svého života. Stále ještě miluje svého zemřelého manžela Milana.
Doktor Miloš se musí přizpůsobovat jejím zájmům v oboru detektivního pátrání. David Holzman, soukromé očko, který řeší spoustu případů ztracených lidí, nebo věcí, jí pomáhá zvládnout rodinnou tragédii, když se jejich nevlastní sestra Kamila zapletla do kriminální činnosti, a málem ohrozila na životě všechny kolem sebe, zvláště své sestry a jejich snoubence, stejně tak jako Matěje, jejího přítele, se kterými žila.
Kniha opět obsahuje hromadu zážitků osobních příběhů jednotlivých lidí, obyvatel městečka Vlčice. Na sestrách se mi líbí, jak jsou vždy ochotné být každému k dispozici a pomoci všude, kde je potřeba. Ať už jde o jejich nejbližší přátele, přítelkyně, a rodinu, ale také pro ostatní obyvatele malého města. Jsou také nadmíru zvědavé, žádná aféra jim neunikne.
Kniha se dobře četla, od druhé poloviny jsem ji už nerada musela odložit.

26.01.2024 4 z 5

Odříkaného manžela největší krajíc Odříkaného manžela největší krajíc Alena Jakoubková

(SPOILER) Agáta se v dětství dozvídá, že měla sestru, která prý zemřela ještě dřív než se narodila. Tak jí to aspoň řekli rodiče. Přes svou kamarádku a její maminku zkoumá dál, aby se dozvěděla víc.
Jako dospělou ženu ji opouští její velká láska. Se Zbyňkem se seznámila již na střední škole a vydupala si ho přes otcův zákaz. Chodili spolu celé roky, než ho rodičům představila. Zbyňkovi rodiče ji měli rádi, společně s nimi jezdila na dovolené. Po mnoha letech ji Zbyněk opustil kvůli jiné, těsně před plánovanou svatbou.
Agáta v domě svých rodičů v Malé Úpě najde dopis, který psala její sestra Laura před deseti lety na maminčinu adresu. Otvírá se před ní záhada, jak je to ve skutečnosti s její sestrou. Její pátrání po sestře má úspěch. Dozvídá se, že má kromě sestry i neteř, která se narodila Lauře jako nemanželská, a kvůli těhotenství ji otec vyhnal z domu a prohlásil za mrtvou.
Kniha je hodně čtivá, zajímavá, plná překvapení a odhalení. Stejně jako všechny knihy Aleny Jakoubkové jsou plné kulinářského umění, kamarádských, a v této knize i rodinných vztahů, čte se dobře a rychle je přečtená.

12.01.2024 4 z 5

Ztracené nebe Ztracené nebe Eva Brabcová

(SPOILER) Letuška Barbara miluje svoji práci, bez které si svůj život nedovede představit. Doma má svého milovaného kocoura, kterého opečovává jako vlastní dítě. Udržuje nezávazný vztah s plastickým chirurgem Jindřichem. Oběma to tak vyhovuje. Posléze však tento vztah dostává trhliny.
Jeden z pilotů, který jí byl dříve velmi nesympatický, získává její oblibu. Musí přehodnotit své životní plány a postoje. Martin Limberk prožil těžkou životní zkušenost, když přišel o přítelkyni, která zemřela na rakovinu. Bára se mu líbí a oba poznávají, že si mají co říct. Mají stejné záliby. Když přijde tragédie v podobě těžkého Bářina úrazu, který jí navždy uzavře cestu vrátit se do oblak, musí tvrdě bojovat sama se sebou, ale také za lásku, kterou by málem svým ublíženým chováním ztratila.
Knihu mám moc ráda, četla jsem ji už víckrát, téma letectví a práce letušek a pilotů, mne vždy zajímala.

06.01.2024 5 z 5