Rocker007 Rocker007 komentáře u knih

Petr Zenkl Petr Zenkl Jaroslava Čečrdlová

Monografie, která vyšla v rámci katedry historie FF UJEP, kterou i studuji a jsem na to pyšný. I když se většina biografií snaží ukázat danou osobnost v lepším světle, tato kniha se nebojí říct, že na něco daná postava na něco nestačila. Osobnost Zenkla jako národního socialisty je pojatá s lidskými slabostmi i přednostmi. Nevidíme Zenklům ,,do talíře", nezjistíme kolikrát se doma pohádali nebo jakou značku saka Petr Zenkl nosil. Máme ale dokonale představenou osobnost politika, jenž vyrostl za Františka Josefa, své největší slávy se dočkal za první republiky, v období druhé republiky a protektorátu musel prožít ,,peklo na zemi" (i když se v koncentračním táboře neměl zcela špatně, resp. nebyl na úrovni běžných muklů), zažil pak rozklad třetí republiky a (a to zřejmě pocítil nejhůř), rozklad zahraničního poúnorového exilu.
K tomu všemu dodává autorka velmi slušnou zásobu použitých pramenů a dalších monografií či článků. 5 hvězdiček.

12.10.2014 5 z 5

Strana štěstí aneb první parlamentní defenestrace Strana štěstí aneb první parlamentní defenestrace Vlastimil Vondruška

Humoristický příběh z prostředí imaginární české politiky. Čistě jako výkřik, nebo ulevení si autora. Jinak než knihu na zpříjemnění večera dílo ani brát asi nejde. Občas zazní pěkné a vtipné hlášky, celkově je to ale tuctovina. Čtyři hvězdičky za humorné zážitky a spád při čtení. Někomu mohou vadit časté narážky na erotiku či přímo sex. Možná to byla snaha autora - pohoršovat. Že by pokus o umění?

17.07.2014 4 z 5

11.12.1617 - Zboření kostela v Hrobu: Na cestě k defenestraci 11.12.1617 - Zboření kostela v Hrobu: Na cestě k defenestraci Jan Kilián

Výborná kniha popisující poměry v horním městě Hrobě nedaleko Teplic. Jan Kilián na základě dlouhého archivního výzkumu vytvořil skvělý historický náhled na tak složité poměry v celém česko-saském pohraničí. Zboření evangelického kostela v Hrobech se pokládá za jednu z příčin vzniku třicetileté války. Každému jistě doporučuji nejen tuto knihu ale vůbec celou povedenou sérii Dnů, které změnily české dějiny.
Mimo to díky tomuto výzkumu se Jan Kilián začal věnovat dějinám novověku v oblasti severozápadních Čech. Tímto smekám klobouk před jeho vědeckou kariérou.

24.06.2014 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Hezké čtení. Škoda, že zde autor nedává Oldřichu z Chlumu i určité dětství a rovnou mu servíruje mrtvolu. Nemluvím ale o nějakých šťastných dětských létech plných smíchu a přátel - to je utopie.

19.06.2014 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Od knihy jsem čekal více, Eco je výborný spisovatel, ale tohle mě příliš nenadchlo.

30.04.2014 3 z 5

Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století). I., Dům a jeho lidé Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století). I., Dům a jeho lidé Richard van Dülmen

Existuje mnoho představ o životě člověka v raném novověku. Ačkoliv je pravda, že až do 19. století byla vysoká úmrtnost, neznamená to, že to byla bezcitná doba. Na mnoha zajímavých pramenech ukazuje světově známý historik život člověka a domu ve zcela jiném světle než je běžné. Nebyli to hlupáci, co jen pracovali a rodili děti. Je zde i mnoho festivit, zvyklostí, tradic, pak především symbolů mluvících až do naší doby.
První díl tohoto ,,argáče" na mě zapůsobil velmi pozitivně a všem ho vřele doporučuji.

21.04.2014 5 z 5

Vesnice „kanibalů“ Vesnice „kanibalů“ Alain Corbin

Kniha patří do stále populárnější historické řady od vydavatelství Argo. Zatímco se většina knih z této řady věnuje období středověku nebo raného novověku, je Vesnice ,,kanibalů" jednou z vlaštovek věnujících se pozdnímu novověku, 19. století.
Francouzský historik Alain Corbin podává zajímavý výklad regionální historie v kraji Dordogne v období různých revolucí. Nebyl to jen srpen 1870, ale celá řada lidových povstání od 30. let. Do dnes žijí ve vesnici potomci lidí, jenž upálili ,,prušáka" za křiku ,,ať žije republika". A tím je právě kniha výrazná od ostatních - popisuje v pohledu dějin nedávnou historii s určitým středověkým nádechem tajemna a téměř nadpřirozena. K tomu všemu připočítejme francouzskou školu a máme zde historické dílo moderních rozměrů s přijatelným stránkovým rozsahem.
K pochopení popisované situace je nutná alespoň elementární znalost francouzských dějin. Ty jsou v knize lehce naznačeny, přesto je lepší si k tématu předem něco zjistit.

14.04.2014 5 z 5

Kryštof Kolumbus – poslední z Templářů Kryštof Kolumbus – poslední z Templářů Ruggero Marino

Jako všichni komentující předemnou si i já myslím, že je to kniha nevalné úrovně. Autor se dle mého těšil, že v době Andělů a démonů nebo Šifry mistra Leonarda, se dokáže proslavit záhadami o templářích. Neříkám, že to byla škoda peněz ale je to dobré ponaučení pro budoucnost. :) Určitě dobré pro milovníky záhad a tajemna. Historie ale jde stranou.

26.03.2014 1 z 5

Českoslovenští legionáři (1914–1920) Českoslovenští legionáři (1914–1920) Karel Pichlík

Kniha, která se zabývá vznikem československých legií. Není omezena ani prostorem ani časem. Nejpřínosnější je v širokém využití pamětí vojáků, ale i oficiálních hlášení. Velmi dobré je na knize vymezení období. Zahrnuje nejen boje v cizině, ale i domácí konflikty s Polskem a Maďarskem, na které se velmi často zapomíná.
Osobně si myslím, že by v knize mohla být kapitola, která obsahuje přepsané nejdůležitější dokumenty. Například hlášení o bitvě u Zborova, nebo projev Štefánika při předávání praporu v Římě. To by možná knihu posunulo ještě dále.
Celkově shrnuto - jedná se o čtivou knihu, jenž ale obsahuje mnoho jmen bez dalšího rejstříku. Ten zřejmě schází nejvíce. I tak ale určitě doporučuji pro hlubší průnik do problematiky legionářských vojsk v cizině. Patří mezi moderní literaturu, i když si občas neodpustí určitou glorifikaci legií, která si to ale bezesporu určitou měrou zaslouží.

23.03.2014 5 z 5

Groznatův štít Groznatův štít Jiří Řípa

Kniha mi velmi připomíná mé čtení ve Štorchovkách. Knihu jsem objevil náhodou v univerzitní studovně a za 10 kč pro Ústecký útulek mi to stálo. Nelituji, je to příjemné odpočinkové čtení, které má v sobě napětí, kus historie a přitom takovou svou milou naivitu.

03.03.2014 5 z 5

Duchcov Duchcov Jan Kilián

Město Duchcov je především díky záslužné činnosti historika Jiřího Wolfa historicky živé. Knihu, kterou zmíněný historik sepsal s kolektivem autorů zvučných jmen regionálních i nadregionálních historiků, jsem otevíral s nadějí. Mé napětí se vyplatilo (podobně jako necelých 500 kč). Kniha není koncipována tendenčním směrem - Hrabišín - Casanova - Viadukt, ale plynule přechází z období do období, vzájemně se doplňuje. Značí to i výjimečnou spolupráci historiků, na které je poznat jejich společný zápal pro věc. V mé knihovně stojí na čestném místě Ústeckých regionálních dějin.

02.03.2014 5 z 5

Ozvěny bojů Ozvěny bojů Karel Klapálek

Musím říct, že tuto knihu jsem přečetl během pár dní. Byl jsem překvapen, jak otevřeně mluví autor o západní, respektive africké frontě při druhé světové válce. Autor občas pobaví zmínkou, jak si nikdo nevěděl rady s německým dělostřelectvem, ,,až tam tedy přišli naši kluci a protože to byli kluci ze škodovky, tak hned věděli co dělat a do pár dní jsme měli vlastní dělostřelectvo". Moc se mi líbila část, kdy popisuje svůj odchod z protektorátu tajně, přes lesy atd. Hezky popsané jsou detaily o komárech v Africe u Al Alameinu atd. Vůbec, v knize se o Africe čte moc pěkně. Daleko hůře snesitelná byla část o působení K. Klapálka na Ruské frontě, ale i tak je to čtivé a myslím, že i psané s nadhledem.
Tuto knihu jsem četl snad v deváté třídě, což už je asi 7 let, a stále na ní rád vzpomínám a patří na čestné místo v mé knihovně. Mimochodem, babička jí chtěla vyhodit a jsem rád, že jsem jí zachránil. Vřele každému doporučuji, i když se občas musíte nad celý děj povznést. Jde to snad ale jinak nad ,,ofi" literaturou 80. let? :)

22.11.2013 4 z 5

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Skutečně skvěle pojaté dílo založené především na práci s pramennou základnou, které je zde velmi široká. Důležitý je i několika stránkový přepis různých pamětí či kronik z obou pohledů konfliktu. Nezachází do příliš podrobných popisů, ve kterých se čtenář může ztratit. Knihu jsem četl téměř ihned po dočtení knihy Křížové výpravy od Antonyho Bridge a četla se mi daleko lépe.
Důležitá, aspoň pro mě, byla samostatná kapitola věnovaná české účasti na tažení. Za mě 5 hvězdiček.

16.11.2013 5 z 5

Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Věra Hrochová

Zatím stále čtu ale už nyní mohu říct, že dílo je zpracováno podrobněji než kniha Antonyho Brigde se stejnou tématikou. Ukázky zápisů v kronikách, zasazení do obecních dějin, velmi příjemně zpracovaná první kapitola přibližující obecnou historii ve Svaté zemi před výpravami. To vše vytváří čtivou knihu s mnoha informacemi.

05.05.2013

Oběti a jejich vrazi Oběti a jejich vrazi Stanislav Motl

Po přečtení knihy jsem měl mnoho otázek a jedna z nich byla (jak je i název jedné z knih) kdo vlastně druhou velkou válku vyhrál. Většina vysokých ,,pohlavárů" byla sice chycena a potrestána ale skuteční vrazi se ztratili a objevují se až dnes, kdy není přílišná snaha je potrestat. A má vůbec cenu je trestat? Podle mě je to čistě otázka svědomí každého z nich. Těch několik let, které by získali od soudů, by byly spíše symbolické. Navíc - jak je uvedeno v knize - jsou různé instituce, které se o takové lidi starají. Je to velmi složitá situace, viníci by se měli potrestat, ale podle mě je na to příliš pozdě.

07.04.2013

Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Pavel Skála ze Zhoře

Určitě důležitý pramen k poznání doby stavovského poznání. Musíme ale brát ohled nad zaujetím Pavla Skály ze Zhoře. Škoda, že takováto díla dnes už vycházejí jen sporadicky. Určitě by bylo zajímavé nahlédnutí Matyáše Thurna na dané období, který měl zcela jistě jiný názor :).

15.03.2013

Dubí: město lázní, skla a porcelánu Dubí: město lázní, skla a porcelánu Karel Vilím

Určitě zajímavá práce na téma Dubí. Myslím, že v takovém rozsahu je Dubí zpracováno poprvé a jistě dobře. Avšak občas se mi zdá, že je autor příliš zabrán do studia Dubí jako takového a přehlíží historii, zcela jistě stejně zajímavou, ostatních vesnic (Pozorka, Běhánky, Mstišov...). Nejde tolik do hloubky jako u Dubí samotného.

11.03.2013

Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Dušan Třeštík

Určitě skvěle napsaná kniha a výborně vytvořený popis formování střední Evropy během raného středověku. Typická Třeštíkovina :)

11.03.2013

Evropa vrcholného středověku 1150-1300 Evropa vrcholného středověku 1150-1300 John Hine Mundy

Tuto knihu zatím pročítám, avšak překvapuje mě její až neskutečná šíře. Stále mám pocit, že autor má potíže s uchopením tématu a udržet plynulost historického vyprávění. Osobně tuto knihu považuji za doplňkovou četbu k poznání ,,vrcholného středověku".

04.03.2013

Dějiny ticha: Od renesance do naší doby Dějiny ticha: Od renesance do naší doby Alain Corbin

Vlastně nevím co o knize říci. Pracuje především s tichem v umělecké tvorbě. Snad jen v jedné části se věnuje i historickým reáliím v podobě mnišských řádů.
Jak uměleckou tvorbu 19. století lze porovnat s dnešním reálným světem mi nějak během čtení nedošlo.
Nevelká kniha plná řadami odkazů na literaturu vztahující se k vnímání ticha. U kterého upozorňuje, že to vždy nemusí znamenat neslyšet.

20.06.2023 3 z 5