RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Svět F/1 Svět F/1 Heinz Prüller

Kterak Jochen Rindt do F1 dospěl a postupně v ní uspěl. Bohužel Prüllerova kniha už nezahrnuje - tedy alespoň česká verze - nejdůležitější roky Rakušanovy kariéry, tedy i rok 1970, pro něj osudný. Dovolím si jen poznámku k níže uvedenému onpokovu komentáři: překlad je dílem Edmunda "Edy" Koukala a o něm se rozhodně nedá říci, že by nevěděl nic o základní terminologii. Navíc to byl blízký přítel Prüllerův, takže bych spíš hovořil o zdání, které klame.

Šíleně rychlá kola Šíleně rychlá kola Edmund Koukal

Koukalovo líčení osudů Jochena Rindta a poté i krátký úsek z kariéry Niki Laudy vycházelo na pokračování ve formě dvoulistu v časopisu Věda a technika mládeži (VTM). Autor byl znám svými neortodoxními názory na dění v F1, což dokazoval například v Pionýrské stezce. Jestli chystal i knižní podobu Šíleně rychlých kol už nejspíš nezjistíme, protože nečekaně zesnul uprostřed tvůrčí práce...

Watergate Watergate Václav Pavel Borovička

Plnohodnotná a detailní podoba jednoho z největších skandálů USA, který vedl až k odstoupení prezidenta Richarda Nixona z jeho druhého funkčního období. Není problémem autora, že nás doslova zahlcuje fakty, těch zvláštních okolností bylo tolik, že jinak nešlo Watergate pojmout. Rozhodně zkrácená verze v dalším autorově svazku Století šakalů se čte lépe, ale zase nám utečou některé podrobnosti.

Zde byli lvi Zde byli lvi Josef Kunský

Latinský výraz Hic sunt leones sice neodpovídá názvu, ale byl používán pro dosud nezmapovanou oblast. Ona pětice hrdinů pro knihu vybraná se proslavila v různých oblastech a odlišnými způsoby. V době vydání Thor Heyerdahl ještě žil a proto nikdo nemohl tušit, čím ještě svět překvapí. Osobně jsem nejraději četl první dvě kapitoly věnované právě Heyerdahlovi a Amundsenovi, Oldřich z Furlánska už byl nějak hůře stravitelný.

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

V držení jsme měli relikvii, původní první poválečné vydání, leč nevím proč, se Svojanovem jsme se nějak minuli. Dostal dvojí šanci, není to vůbec špatně napsaná kniha, ale jestli jsem od ní čekal víc nebo měl jinou představu - nepadli jsme si do oka. I to se občas stává a kdo ví, jestli to vše nebylo způsobeno tím, že na skutečný Svojanov jsem se doposud nedostal.

Tatry míří do Dakaru Tatry míří do Dakaru Jaroslav Dvořák

Kniha zpracovaná podle magnetofonových výpovědí dvou tatrováckých navigátorů líčí vlastně dva první velké úspěchy - 2. místo v devátém a vítězství v desátém ročníku, i když tomu napomohlo odstoupení holandské značky DAF po smrtelné nehodě jejich druhého kamionu. V zásadě nelze knize nic vyčíst, že posádky nezažívají každý den hromady příběhů, když jedou o největší úspěch v historii značky, není jejich vina. Opět zmíněná Králíkova knížka má samozřejmě podstatně jiný přístup, když autor coby novinář byl nestranným pozorovatelem.

Drama nad Sachalinem Drama nad Sachalinem Michael Brun

Jedna věc je takzvaně vařit z vody a druhá přinést důkazy. Michael Brun jich poskládal poměrně hodně, některé mají samozřejmě menší váhu, ale jiné jsou zase poměrně důležité. Problém je ten, že incident u Sachalinu byl jednou položen na určitou pozici a z ní nesmí ani o píď ustoupit. Zvlášť když viníkem je "ošklivý" Sovětský svaz. Možná by bylo dobré si vzít jednotlivá tvrzení a s pomocí informací je vyvrátit. Nejspíš by se leckdo divil. Pokud lze knize něco vyčíst - protože autor si neosobuje právo říci: "Takhle to bylo a basta!" - pak některé příliš zdlouhavé pasáže, jež nejde schovat za argument vysvětlení všech okolností.

Soudní řízení na Epsí Soudní řízení na Epsí Richard Hans Wilhelm Funk

Kosmická loď Heliophor vplula do mé knihovny na doporučení vrstevníků, kteří na mě pokřikovali termíny z jejího děje. Nejspíš by v dnešním světě zapadla, ale na druhou stranu je to přesně ten sci-fi směr, u nějž nemusíte na 120 stranách vysvětlovat způsob a smysl fungování něčeho, jehož činnost pak zabere pět vět. Další z knih, jíž by nejspíš slušela i filmová verze.

Kdy opravdu zemřel Jan Masaryk Kdy opravdu zemřel Jan Masaryk Jiří Řezník

Literatura faktu nejspíš nepatří mezi nejčastější "bestsellery", ale díky ní lze rozšířit své obzory na dozvědět se něco nového. Smrt Jana Masaryka provází mnoho mýtů a dohadů, po této jsem sáhl na doporučení jednoho z přátel. Nemohu říci, že bych z ní byl unesen, ale rozhodně jsem se dozvěděl a objasnil si nemálo nových poznatků.

15.03.2021 3 z 5

Pán z Beccy Pán z Beccy Edgar Collins (p)

První čtení někdy ve třinácti letech během deštivých prázdnin skončilo někde u zmizení Christiana Ismaye. Pak byl Pán z Beccy dlouho uložen v knihovně a po létech se opět chopil své šance. Zvláštně pojatá kriminálka s hlavním hrdinou, který je všechno možné, jen ne nepřemožitelný hrdina v drsné horské krajině plné svérázných postav a postaviček nakonec představuje velmi pozoruhodné dílo.

Šifra mistra Leonarda: fakta Šifra mistra Leonarda: fakta Simon Cox

Celosvětový úspěch přiměl vydavatele k uvedení některých skutečností "na pravou míru". Kniha zajímavá, nicméně určená pro skutečné fanoušky dané problematiky, protože jak známo, suchá řeč faktů ty méně zapálené brzy unaví.

15.03.2021 4 z 5

Záhada smrti Daga Hammarskjölda Záhada smrti Daga Hammarskjölda Viktor Mečislavovič Lesiovskij

Případ generálního tajemníka Daga Hammarskjölda bude vždy spojován s úmrtím kongžského politika Patrice Émery Lumumby. Kniha sovětského autora samozřejmě straní jeho odpůrcům, nicméně se tak děje pouze mírně v názorové rovině - faktograficky se drží toho, co se na počátku oněch výbušných 60. let stalo - zvláště když Hammarskjöld zahynul téměř na den tři čtvrti roku po Lumumbově vraždě. Kniha detailním pohledem na osobu kontroverzního politika a rozšiřuje Borovičkovu kapitolu z publikace Atentáty, které měly změnit svět.

Nešťastná fotbalová legenda Nešťastná fotbalová legenda Jiří Macků

Ladislav Přáda skutečně dlouhé roky zůstával v utajení. Krátké náznaky o jeho prokletí bylo možné zachytit v knihách Ivo Viktora či Josefa Masopusta, ale komplexnější pohled chyběl. V tomto směru patří autorovi poděkování, že dokázal vlastně z ničeho vydolovat portrét trestuhodně promarněného talentu.

Kapitán Kapitán Jiří Macků

Nenápadný mistr - kdykoliv jsem Františka Pospíšila viděl, nikdy bych ho netipoval za břitkého, svědomitého obránce. Přesto má medaile z MS i OH. Pan Macků coby známý autor sportovních knih vybírá esenci zajímavých životních osudů, ale jedno mu opravdu hodně těžko budu promíjet. Stačí si přečíst plamennou obhajobu hodnot a zásad socialistického sportu a poté jeho lkaní, co všechno za "rudochů" nesměl. Znám dost autorů, kteří se k publikování vůbec nedostali právě proto, že odmítli tendenční fráze. A bohužel neobstojí ani vysvětlení, že "musel"... Nemusel. Na druhou stranu - objektivně řečeno - bychom třeba přišli o jinak velmi dobrou knihu o výrazné hokejové osobnosti zejména 70. let minulého století.

Atentát uprostřed léta Atentát uprostřed léta Jan Voldán

Exkurze na Apeninský poloostrov s ukázkou událostí, které už většina čtenářů mohla znát z filmových počinů italské provenience. Beletristické zpracování poněkud odlehčuje tíživý fakt, že politik si v Itálii mohl v určité době házet mincí, zda se vůbec dočká konce funkčního období. Velice zajímavý je i popis vyloupení banky - i tady jde bezesporu o čin s prvky skutečných faktů.

15.03.2021 3 z 5

OK 096 se nehlásí OK 096 se nehlásí Jiří Marek (p)

Jsou tu určité vazby na skutečné události v naší letecké dopravě, ačkoliv jde spíš o několik impulsů spojených pro potřebu příběhu. Autor slavného Panoptika hříšných lidí dokázal, že se etabluje i v jiném prostředí, než je legendární "Pražská 4".

Žít nebo zemřít Žít nebo zemřít Vladimír Landa

Příběh Františka Nožičky, z něhož se stane ostřílený agent Franz Pein nese většinu prvků stylizovaného pohledu na dobu, v níž byl napsán. Sice můžeme polemizovat, jak se pouhý obchodní referent stal tak dobrým zpravodajcem, ale příběh československého emigranta je napsán velmi slušně a s výjimkou několika výhrad i uvěřitelně. Včetně konce - ten mi zase tak useknutý nepřišel...

Muž z oddělení "Y" Muž z oddělení "Y" Jan Voldán

Většina novodobých bijců za demokracii tuto publikaci automaticky zavrhne. Vidím v ní možný impuls pro posouzení osoby, která se rozhodla spojit svůj život s nebezpečnou hrou tehdy politicky rozděleného světa. Je pravda, že příběh George Behara, později George Blakea je podán do jisté míry odbytě, netroufám si posuzovat falšování historických faktů týkajících se samotného agenta, nicméně ohýbání dějin podle toho, jak se to komu hodí, není jen výsadou východního bloku. V knize jsou uvedeny některé pasáže, přímo vybízející k dalšímu hledání a objevování.

Případy doktora Dvořáka Případy doktora Dvořáka Jan Cimický

Jan Cimický se pohybuje v důvěrně známém prostředí a nelze říci, že tak nečiní poutavě. Některé případy mají podklady v análech kriminalistiky a Janova postava doktora Dvořáka jim dává sympatický nadhled a profesní odstup.

15.03.2021 4 z 5

Kříž Templářů Kříž Templářů Paul Christopher (p)

Nelze říci, že by autor nesáhl po zajímavém tématu. Templáři byli vždy vděčným tématem a tajemné pátrání po lecčems může vyznít atraktivně. Bohužel při četbě Kříže Templářů se nelze zbavit pocitu, že jde o vcelku umně poskládané scény, o nichž už jsme už četli - a ne zrovna málo. Jistě, náměty nejsou nevyčerpatelné, ale nikdy nepůsobí dobře, když se nějaká pasáž drží něčeho, co už tu bylo. Například Tajemství Liberatoru X 330.