Rilian Rilian komentáře u knih

Čarodejnice Čarodejnice Roald Dahl

Pohádka hororového ražení. Na rozdíl od dnešních pohádek zde není eliminován prvek zla či není omezen, aby se ho děti nebáli, ale smáli. Hlavní čarodějnice skutečně nahání hrůzu. Velice oceňuji otevřený konec, není to zkrátka "a zazvonil zvonec..."

17.10.2015 4 z 5

Dolnosrbská mluvnice Dolnosrbská mluvnice Pětr Janaš

Dlouho očekávaná mluvnice, která pochopitelně již zahrnuje i změny v gramatice po druhé světové válce. Úplné začátečníky může ovšem spíše vylekat. Tady bych doporučoval spíše gramatiky z Německa nebo lužickosrbskou od Meškanka.

04.10.2015 5 z 5

Dědictví zkázy Dědictví zkázy Jan Urban

S nějakým komentářem jsem čekal, až dočtu celou trilogii. První a druhý díl je tragédie. Od třetího dílu jsem čekal nějaké zlepšení. Chtěl jsem dát jednu hvězdičku, protože některé pasáže se číst dají, ale ty jsou bohužel zahrabané v kýbly nudy. Občas mi přišlo, že čtu videohru. Ale oproti prvnímu a druhému dílu bych dal tak půl hvězdičky.

11.09.2015 odpad!

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Dočetl jsem celou trilogii. Hrůza. První díl je plný gramatických a stylistických chyb. O ději se raději ani nebudu vyjadřovat. Absolutně nedoporučuji.

11.09.2015 odpad!

Kronika Kronika Dětmar z Merseburku

Těžko hodnotit jako knihu. Lze uvažovat o překladu celé kroniky, jednotlivých pasážích a jejich faktografické přesnosti, ale přidržíme-li se latinského originálu a celé dílo budeme hodnotit jako historický pramen, pak význam celé kroniky nelze bagatelizovat. Kronika obsahuje mnohé zajímavosti z celého říšského prostředí. Zejména cenné jsou pasáže o východních územích, tedy i české země. V některých případech Thietmar doplňuje Kosmu. Při popisu slovanského prostředí se autor snaží vysvětlit původ mnoha vlastních jmen či jednotlivých rituálů, vesměs chybně, což svědčí o Thietmarově zájmu o východní slovanské oblasti a způsobu myšlení středověkého vzdělance.

19.08.2015 5 z 5

Arménský holocaust Arménský holocaust Lukáš Lhoťan

Je fajn, že k této problematice vyšla samostatná publikace, protože v českém prostředí je spíše součástí větších syntéz.
Problémem této knihy je ovšem její brožurový formát i styl psaní. Většinu informací z této knihy získám pohodlně po přečtení anglické nebo německé Wikipedie. Téma je velice zajímavé, ale dle mého názoru přesahuje možnosti autora.

17.08.2015 2 z 5

Atlas muslimských strašáků Atlas muslimských strašáků Bronislav Ostřanský

Rychlá reakce na dolní příspěvek vlkodlaqa - racionálně uvažující člověk hledá v literatuře, aby si utvořil vlastní názor, a poupravil si, z poučených zdrojů, poněkud zkratkovitý či zabarvený mediální obraz. Pokud se u nás přes noc vylíhne milion znalců tak složité problematiky jako jsou dějiny a současnost islámu, pak je to určitě podezřelé, a racionální člověk nečiní ukvapené závěry, nýbrž si hledá věrohodné zdroje.

Publikace přináší výběr nejčastěji citovaných pojmů o světě islámu. Autor se nesnaží stranit ani jedné straně, zkrátka poučeně říká, tak nebo onak to zkrátka je, berte nebo ne. Samozřejmě na několika místech upozorní, že je rozdíl mezi psanou verzí a realitou (např. v otázkách džihádu, jehož válečnickou stránku vyzdvihují radikálové a odpůrci islámu). Někdy bych ovšem uvítal delší popis, ale pro základní orientaci naprosto dostačuje.

12.08.2015 5 z 5

Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 1415-2015 Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 1415-2015 Petr Čornej

Publikace, která mě velice překvapila. Ukazuje, že ani takto zdánlivě drobné téma není zcela vytěžené. Kniha se samozřejmě s ohledem na nakladatelství orientuje na Havlíčkobrodsko, Lipnici a Okrouhlici. V tomto duchu ovšem úvodní Čornejova studie převyšuje ostatní. Petr Čornej při svém rozsahu zařazuje stížný list do celoevropského kontextu, přičemž ovšem další studie, např. o Benešovi z Kocourkova působí trochu "regionálně". Tím samozřejmě témata neshazuji, pouze mi připadá trochu neumělé prolnutí regionální a celoevropské historie. Jinak publikace přináší řadu zajímavých informací.

11.08.2015 4 z 5

Jižní Čechy v raném středověku Jižní Čechy v raném středověku Michal Lutovský

Zajímavá studie k mohylovým pohřebištím, které se na našem území objevují z neznámého důvodu převážně v jižních Čechách.

07.08.2015 4 z 5

Břetislav I. : Čechy a střední Evropa v prvé polovině XI. století Břetislav I. : Čechy a střední Evropa v prvé polovině XI. století Barbara Krzemieńska

Doposud v mnoha ohledech nepřekonaná a často citovaná práce!

07.08.2015 4 z 5

Mysterium templářů Mysterium templářů Louis Charpentier

Četl jsem ji už hodně dávno, ale pamatuji dobrý pocit z ní. Je fakt, že mi bylo osmnáct, ale alespoň se nejednalo o jednu z těch fantasmagorickou publikacích, jakých o Templářích vznikají desítky. Pěkně se čte, ale úvahy o relikviích je třeba vždy brát s rezervou.

07.08.2015 2 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Na rozdíl od mnohých, jsem knihu neměl jako povinnou četbu. Četla nám z ní učitelka na prvním stupni, a později jsem si knihu přečetl sám. Velice se mi líbila. Štorch byl nejen učitelem, ale také vynikajícím spisovatelem, který do svých knih zahrnul i dobové znalosti o mladém paleolitu. Nezapomenutelná je pro mě kapitola, kdy tlupa nemá oheň a snaží se přivést zpátky Lasičku. Zkrátka kniha, kterou by měli číst či alespoň znát i dnešní děti.

07.08.2015 5 z 5

Bohužel, při četbě tohoto průvodce jsem si uvědomil, jak je celá sága naivní a vratká. Pomineme hrozný překlad, který je možná zapříčiněný špatným jazykem originálu. Historie upírských smeček je dle mého názoru jenom šermování s tisíciletími. V každé válce strany co nejdříve přizpůsobují taktiku nepříteli, teda až na rumunskou smečku, která za století nepochopila, v čem je jejich slabina. Dále asi opravdu nejsem fanda, protože nepotřebuji vědět, kolik kdo měří, nebo že Renesmé nemá ještě auto. Vybrané citáty k postavám jsou zcela nic neříkající. Prostě hodně nepovedený průvodce spíše podprůměrnou ságou. Jednu hvězdičku jsem dal, protože na záchod je to četba dobrá.

01.08.2015 1 z 5

Křížem krážem : Slovanským světem Křížem krážem : Slovanským světem Ludvík Kuba

Krásný sloh a jazyk s mnoha zajímavostmi. Samozřejmě dobově politicky zabarvený, ale Kubův přínos v oblasti muzikologie a etnologie se nedá zapřít.

01.08.2015 4 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Knihu jsem si koupil, protože mi přišel zajímavý popis děje. Četla se velice rychle, v podstatě jsem ji přečetl za jediný den. Bohužel zbytek už tak pozitivní nebyl. Nelíbil se mi jazyk ani překlad knihy. Asi jsem i od děje čekal něco více komplikovanějšího. Prakticky by se mohlo jednat o jednu ze slabších epizod jedenáctého doktora = dobrý začátek, gradace děje do úplné krajnosti až zoufalosti, a následné ne zrovna přesvědčivé rozuzlení (v knize na posledních 10 stránkách).

26.07.2015 1 z 5

Tarzan z rodu Opů Tarzan z rodu Opů Edgar Rice Burroughs

Klasika bez jakýchkoliv debat, ale je pravda, že překlad za moc příliš nestojí.

21.07.2015 4 z 5

Tajemství jednorožce Tajemství jednorožce Hergé (p)

První Tintin, kterého jsem četl. Příběh mého dětství!

13.07.2015 5 z 5

Klub sebevrahů / The Suicide Club Klub sebevrahů / The Suicide Club Robert Louis Stevenson

Příjemné počtení klasické literatury.
K tomuto vydání jenom tolik, že jsem v něm nalezl překlepy.

12.07.2015 3 z 5

Příchod noci Příchod noci Isaac Asimov

Úžasné a ve své podstatě jednoduchý příběh. Právě proto autoři Asimov a Silverberg nemohou zklamat. V jejich knihách je vždy něco málo, co čtenáře překvapí nad sebou samým, že o tom nikdy nepřemýšlel. Zde je tomu kupříkladu, jakou panickou hrůzu bychom měli, kdyby se přestala střídat noc s ránem.

08.07.2015 4 z 5

Svět záhad Arthura C. Clarka A-Z: od Atlantidy k zombie Svět záhad Arthura C. Clarka A-Z: od Atlantidy k zombie John Fairley

Jako malý jsem knihu zbožňoval. S kritickým odstupem a novými poznatky samozřejmě nadšení ubývá :-)

07.07.2015 3 z 5