Renek Renek komentáře u knih

Povídky Povídky Ernest Hemingway

Bohatá a různorodá směs povídek, která rozhodně nenudila.

23.04.2018 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Šílené memorandum zvrácené doby, které bez příkras líčí každodenní boj o holý život mezi stovkami a tisíci stejně zbídačených tvorů. Knihu bych doporučil všem reptalům a ufňukancům, kteří si ze stěžování nad životem vytvořili živnost:). Velice silný text, který zákonitě musí hnout snad s každým. Pro mě jedna z nejlepších knih od Remarqua.

16.04.2018 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Famózní klasika. Dostal jsem se k ní až po mnoha shlédnutích různých filmových adaptací a naprosto chápu, proč se z knihy stal bestseller. Do děje je člověk vtažen prakticky ihned, deníková forma je neojedinělá a působivá. Číst knihu v noci při svíčce dokáže pořádně rozvířit fantazii. Díky pane Stoker.

13.04.2018 5 z 5

Noční let Noční let Antoine de Saint-Exupéry

Nikdy jsem nebyl fanouškem aviatiky, ale rád jsem se aspoň na chvíli přenesl do onoho světa burácejících vzdušných výšin. Výjimečná kniha se silným filozofickým přesahem.

05.04.2018 4 z 5

Černé květy Černé květy Cyprian Kamil Norwid

Náhodné setkání s Norwidem a hned je z toho láska na první pohled. Úžasná poezie nesporných kvalit, která je opravdu nadčasovou, když si člověk uvědomí, že ji Cyprian napsal před více jak 150 lety. Smekám klobouk a jdu shánět další verše.

30.03.2018 5 z 5

Osm básníků z Belgie Osm básníků z Belgie Maurice Maeterlinck

Solidní výběr z belgických autorů, z nichž jsem dříve znal pouze Verhaerena. Někteří autoři mě moc neoslovili, někteří naopak pozitivně překvapili např. takový Lerberghe. Čtyři hvězdy dávám za tu různorodost, jinak bych zůstal u třech.

22.03.2018 4 z 5

Malá tajemství Malá tajemství Miroslav Mráček - Mrazík

Intimní lyrika vyzrálé bohaté obraznosti bez zbytečného patosu. Mohu směle doporučit.

21.03.2018 5 z 5

Ze společné tvorby Ze společné tvorby Karel Čapek

Bavil jsem se bavil převelice. Ač mnohé z knihy jsem již četl dříve, rád jsem si ono čtené znovu připomenul. Nejlepší částí knihy je dle mě komedie Adam Stvořitel, kterou jsem doposud neznal a u jejíchž dialogů se nešlo nesmát (víc než je zdrávo). Smekám virtuální klobouk.

08.03.2018 5 z 5

Milostný kruh (7 povídek) Milostný kruh (7 povídek) Ivan Sergejevič Turgeněv

Excellent! Po knize "Lovcovy zápisky" druhá kniha, kterou jsem od Turgeněva četl. Jde o velice zdařilý výběr. Autor umí a vy ani na chvilku nemáte pocit, že by kvalita jednotlivých povídek kolísala. Pro milovníky ruského realismu povinnost:)

07.03.2018 5 z 5

Písně mužů Písně mužů Rudyard Kipling

Měl jsem krapet vyšší očekávání k "Písním mužů". Kniha to není vyloženě špatná, ale autorovým povídkám a novelám se dle mého nevyrovná. Každopádně pro mě lehčí nadprůměr.

01.03.2018 3 z 5

Německo Zimní pohádka Německo Zimní pohádka Heinrich Heine

Ač duše moje v Česku srůstá, epika dle mého gusta.

01.03.2018 5 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Musím říct, že jsem pouze četl scénář, hru jsem neviděl, tudíž můj zážitek není umocněný divadelním provedením, každopádně i tak se jedná o poměrně zdařilé dílko, které bych sice nezařadil mezi nejlepší kusy pánů Čapků, ale i tak se jedná o výbornou knihu. Sžíravě přesné jinotaje vypovídají o mnohém.

28.02.2018 4 z 5

Lásky a nelásky Lásky a nelásky kolektiv autorů

Pestrá směska povídek a básní nejen o lásce, která nemůže urazit, když se člověk podívá na tu plejádu výborných spisovatelů, kteří se na ní podíleli. Zaujala mě právě svou mnohotvárností různorodých vycizelovaných literárních hlasů. Takový rautový stůl opravdu bohaté hostiny.

27.02.2018 5 z 5

Za dlouho Za dlouho Jaromír Typlt

Lahodná jednohubka básnické surrealistické imaginace, ke které se určitě budu rád vracet a určitě ne "za dlouho":)

22.02.2018 5 z 5

Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky Edgar Allan Poe

Dostala se ke mě pouze druhá část "a jiné povídky". Tudíž nemohu zhodnotit literární kvality onoho dobrodružství. Každopádně povídky ač čtené již několikrát, neztrácejí nic ze své sugestivnosti a bez nadsázky je lze považovat za opravdové klenoty žánru.

15.02.2018 5 z 5

Ďáblové Ďáblové Tadeusz Nowak

Syrové svědectví doby, která místo očekávaného poválečného klidu zasela jen další strach a zmar. Autorovi se povedlo přetavit smutnou bezútěšnost polských venkovanů do románu, který byl pro mě sice ze začátku hůře uchopitelný, ale jehož tempo razantně gradovalo a kniha se stávala lepší a lepší, až se vyšplhala z původních třech na ony čtyři hvězdy :)

10.02.2018 4 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Dramatický román, které však díky nevšední poetice autorově působí až étericky a kouzelně. Protiklady utrmácené touhy po svobodě hájené za každou cenu, oproti popisu poklidné české přírody, vytváří zajímavé čtivo mnohých kontrastů, nikterak nezaostávající za tvorbou mladšího bratra:)

27.01.2018 5 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Pro mě první setkání s "Třemi muži". Měl jsem od nich krapet jiná očekávání. Sic je fajn, že se kompozice knihy nedrží klasického cestopisného schématu a originalita jí upřít nelze, ale za mě tomu "něco" chybělo. Každopádně dávám 3,5 hvězd a pokusím se splašit další "Tři muže" pro porovnání:)

26.01.2018 3 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Žasnu nad Villonem, žasnu nad Loukotkovou, žasnu nad vším. Monumentální dílo plné zvratů a nezbytné dramatičnosti. Kdybych mohl dát šest hvězdiček, neváhám.

19.01.2018 5 z 5

Příběhy sráče Příběhy sráče Jaroslav Irovský

Příjemný soubor povídek navazující na nejlepší tradice americké Beat generation a autorů jako byl Fante nebo Bukowski. Knihu jsem přečetl jedním dechem díky otevřenému, syrovému a humornému autorskému stylu. Absence point u některých povídek mě nevadila, jelikož díky prolínání s klíčovými místy jako je nonstop "U Tomáše" kniha působí svou plynulostí dojmem celku (Když pominu pár mafiánských vsuvek:)

15.01.2018 5 z 5