RADOST RADOST komentáře u knih

První oběť První oběť Tami Hoag

Působivý úvod a vhled do myšlení a jednání vyšetřovatelů i příbuzných obětí. Ráda si přečtu knihy ze série Kovac/Lisková.

06.06.2015 4 z 5

Slepé oko Slepé oko Stuart MacBride

Nebylo to podle mého gusta. Chlast, násilí, drsnost, boj o prestiž. Na obou stranách. Napínavé ano. Ze života - snad. Pro chlapy určitě. Ale já příště vyhledám jiného autora.

29.05.2015 3 z 5

Jediná volba aneb Vzpomínky na rok 2165 Jediná volba aneb Vzpomínky na rok 2165 Jindřich Kubánek

Na pozadí své vize budoucnosti a jejího srovnávání s minulosti ukazuje autor různé praktiky totality a uplatňování státní moci. I přes nevyrovnanost a malou propracovanost nutí k zamyšlení.

25.05.2015 2 z 5

Rudá rakev Rudá rakev Sam Eastland (p)

Toto Pekkalovo pátrání mě trochu zklamalo - nejen tématem, ale i neustálými vzpomínkovými návraty do děje prvního dílu. I samotná postava Pekkaly, který nyní pracuje pro Stalina na základě vlastního rozhodnutí, se mi již nejeví tak sympaticky a zásadově,jako v prvním díle. Série však plní své poslání - ukazuje politiku i praktiky stalinismu a úskalí života v SSSR v době před druhou světovou válkou.

14.05.2015 3 z 5

Oko rudého cara Oko rudého cara Sam Eastland (p)

Poutavá detektivka především pro ty, kdo se zajímají o dějiny Ruska a praktiky stalinismu. Pekkalovo pátrání po skutečném konci carské rodiny jsem si v duchu dávala do souvislosti s poznatky z jiných knih (například jeden z dílů Dynastie Morlandů a pokusy o emigraci carské rodiny do Británie) a ruské reálie byly přesvědčivé. Přečtu si i další díly této série.

04.05.2015 4 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Od současné detektivní tvorby jsem si odskočila k té klasické, k legendární A. Christie. Uvažování H. Poirota má své kouzlo, autorčino zpracování je kvalitní, exkurze do starých časů příjemná. Nicméně překombinovaný příběh mě moc nezaujal, nevtáhl do děje, místy i nudil. Návraty k této klasice budu raději podnikat prostřednictvím filmového plátna.

01.05.2015 3 z 5

Výchova hochů na Moravě Výchova hochů na Moravě Monika Simonová

Slibná prvotina, která může zaujmout a pobavit především maturantky, vstupující bez zkušeností a s naivitou do dospěláckého života.

23.04.2015 3 z 5

Má tajemství Má tajemství Norah Shariff

Mám z toho rozporuplný dojem. Je to především srdceryvné vyprávění oběti o těžkém životě v arabské rodině s despotickým otcem a prarodiči tvrdě vyznávajícími tradice. Politovánihodné, ale i poučné. Nemohu přijmout jakousi naivitu a nerozhodnost matky i dcery. A neztotožňuji se s celkovým vyzněním knihy , glorifikujícím odvahu obětí a hanící systém a nedostatečnou pomoc institucí.Hrdinky knihy nežily ve vzduchoprázdnu, mohly předvídat, včas a lépe řešit svou situaci. Je to jiný svět, jiné zvyklosti, jiné povahy - postoje a jednání hrdinek mi až příliš připomínají jednání té skupiny obyvatel, která se spoléhá, že jejich problémy bude řešit někdo jiný.

14.01.2015 3 z 5

Síla vůle Síla vůle Barbara Taylor Bradford

Průměrná kniha o životě babičky, dcery a vnučky, které každá šla za svým cílem navzdory zaběhnutým zvyklostem.

10.01.2015 3 z 5

Penzion pro dámy Penzion pro dámy Ladislav Muška

Svěže popsaná situace po restutici majetku a způsob netradičního využití vráceného zámečku. Pobaví, je učesanější a méně ztřeštěná než Bočkova Poslední aristokratka, kterou vzdáleně připomíná.

22.12.2014 3 z 5

Cizinky Cizinky Stanislav Struhar

Pro mně to bylo zklamání. Styl vyprávění téměř reportážní, kvalitě nepřidal ani překlad. Nudnost stylu je znásobena podobností obou příběhů i jejich závěrečným vyústěním. Opakující se téma - začleňování cizinců v nové zemi a pohled místní populace na ně - mě lákalo. Ale kniha mi nepřinesla žádné nové poznání ani čtenářský zážitek a působila na mně trochu bolestínsky.

18.12.2014 2 z 5

Deštivý den Deštivý den Jiří Kostka

Jímavý příběh o tom, jak se vyrovnat s velkou tragédií; zda a jak dále žít. Určitě chytne za srdce většinu žen a možná dodá i trochu naděje a optimismu. Na mně však, i přes svá sdělení, zapůsobila kniha tak nějak nepřesvědčivě, pohádkově, s pachutí dávného ženského "červeného" čtení.

11.12.2014 3 z 5

Andílek Andílek Colleen McCullough

Mladá spořádaná zdravotní sestra se osamostatní, přestěhuje do pochybné čtvrti a tam poznává lidi jiného ražení. Román o empatii, přizpůsobivosti, jinakosti, o nezvyklých schopnostech i životních náhodách.

08.11.2014 3 z 5

Jako zvěř Jako zvěř Kerstin Signe Danielsson

Čtivé, napínavé. Dle mého názoru základní téma cíleně a nadměrně využito pro získání čtenářského ohlasu. Vše na mě působilo tak trochu přes čáru, přes hranice pravděpodobnosti.

16.10.2014 4 z 5

Tutka Tutka Radoslav Nenadál

Tři vzpomínkové povídky, vykreslující dávnou bídu, morálku, předsudky ale také sounáležitost. Pohled zpátky zaměřený na stopování citů a uvědomování si odlišné sexuální orientace.

06.09.2014 3 z 5

Spalovač mostů Spalovač mostů Jan Hartman

Náměty obou povídek byly dobré, ale styl mizerný. Jakoby autor psal slohovou práci podle nějaké příručky pro začínající studenty tvůrčího psaní.

01.09.2014 2 z 5

Domeček Domeček Tereza Límanová

Všichni máme vzpomínky na dětství. Na jeho vůně, barvy, zvuky, vztahy, pocity. Ale je jen málo těch , kdo je dovedou tak citlivě, netradičně a výstižně vyjádřit. Autorce patří chvála, umí.

25.08.2014 3 z 5

Kurvy nepláčou Kurvy nepláčou Michal Rejžo Pavlík

Povídání o střetu neprodejných s prodejnými, poctivých s nepoctivými, slušných s neslušnými. O dvou stranách jedné mince. Není to pohádka se šťastným koncem; častěji padá a vyhrává ta špinavá strana. Jde o to, zda se ještě dovede radovat, když už neumí plakat. Kam se poděly její city vůči všem a všemu okolo?

09.08.2014 3 z 5

Medvídek s falešným srdcem Medvídek s falešným srdcem John J. Lamb

Ze zvědavosti jsem si musela přečíst alespoň jednu knihu ze série medvídkovských detektivek. Ano , v mnohém je tato četba hebce plyšová, i když je i o dravosti a lidských šelmách. Detektivka na letní čtení. Nemusíte u ní příliš přemýšlet, nebrodíte se v krvi. Provází vás starší vyrovnaný a dosud zamilovaný manželský pár. Občas se i zasmějete nebo rozhořčíte nad hloupým jednáním zúčastněných. Celkově mě ale humor, styl ani příběh příliš neoslovil a po další knize ze série možná už nesáhnu.

25.07.2014 3 z 5

Otrokyně od Nilu Otrokyně od Nilu Anna Patricio

Milostný příběh egyptské dívky s pohnutým osudem se příjemně čte a zároveň nenásilně seznamuje se životem v dávném Egyptě a biblickou legendou o Josefovi.

04.07.2014 3 z 5