Radium Radium komentáře u knih

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

První třetina mi připadala trochu nudná, až jsem knihu odkládala. Ono se totiž po nějaké době popisy co dělala pravačka, co dělala levačka a co které milence hrdina olízal docela omrzí. Pak byla ale najednou uspořádaná výprava do Číny a konečně se začalo dít něco zajímavějšího.
Na knize oceňuji především vtipná přirovnání a vývoj hrdiny (alespoň nějaký, v tomhle žánru to nebývá pravidlem).

06.01.2022 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížku jsem si koupila, protože o ní švagrová stále básní a recenze také nejsou špatné. No, asi mám jiný vkus nebo vysokou laťku nastavenou Saturninem.
V této knížce se mi dostalo jen epizodek napěchovaných situačním a občas slovním humorem, kterému ovšem k úspěchu chybí vybudování dané situace. Celou dobu jsem měla pocit, že poslouchám scénář, u něhož se autor spoléhá na to, že už to herci nějak dohrají. Ve filmu možná, v knize ne. Neustálé omílání jednoho povahového rysu každé postavy mi brzo lezlo krkem a vrchol byl závěr, který vlastně nebyl. Uprostřed další ze série epizod byl zahlášen konec prvního dílu a sbohem čtenáři. Žádné uzavření byť jen podružné linky, žádné vyvrcholení. Nic. Takže i za mě sbohem, aristokratko.

18.12.2021 2 z 5

"Život, když se aspoň trochu povede, je krásnej." Hlavně tedy, když máte tolik nezdolného optimismu jako hrdina této knihy. Bylo to mé první setkání s knihou pana Hrabala, první poslech čtení pana Mrkvičky a jsem unešená. Jen nevím, z čeho víc. Jestli z nádherné poetiky a vtipu i uprostřed těžké atmosféry druhé světové války, nebo z nádherného a naprosto přesného přednesu. Doporučuji.

05.11.2021 5 z 5

Stín Černého hvozdu Stín Černého hvozdu Míla Linc (p)

Atmosféra přicházející zimy, skvělé konce scén a zajímavé postavy, to jsou hlavní klady tohoto románu. I když těch postav je trochu moc, v první třetině jsem měla pocit, že jsem poznala už většinu obyvatel obou království. Jménem. Až na nebohou kuchtičku, kterou jsem jménem poznat chtěla. Po polovině se začne jasný příběh pomsty komplikovat politikou, která mi posléze připadala mnohem zajímavější.

30.10.2021 4 z 5

Malý bizon Malý bizon Arkady Adam Fiedler

Moje první „dospělá“ knížka, kterou jsem přečetla. V sedmi letech to bylo po pohádkách a hloupoučké Honzíkově cestě jako zjevení. Od té doby jsem z dobrodružných knížek nevylezla.:-)

18.09.2021 4 z 5

Bedny - Zabít sráče! Bedny - Zabít sráče! Rosana Zvelebilová

Jako kdyby Tarantino napsal romanci. Tak nějak by se dal charakterizovat tenhle výjimečný román. Je sprostý, brutální, vtipný a chytrý. A krásný.
Na pohled určitě, protože moc bohatě ilustrovaných knížek kromě dětských pohádek nevychází. Ale i příběh mě velmi příjemně překvapil. Všechno má svůj smysl, detaily se skvěle proplétají a styl vyprávění zkouší morálku čtenáře, jestli (případně jak moc) bude litovat masového vraha.
Navíc můžu prozradit, že knížky, na které si vyžádáte u nakladatele autorčino věnování, voní jako hlavní hrdinka. Což je vážně super! Za prvé to úžasně prohlubuje zážitek ze čtení. Za druhé jsem veskrze ráda, že nesmrdí jako neustále pozvracený hlavní hrdina.

12.08.2021 5 z 5

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Jako kniha o psaní vcelku dobré, zvláště začínajícím autorům to může ukázat cestu, jak psát erotické i jiné akční scény. Jen to vyloženě kazí použité ukázky. A překlad (opravdu se šperky vyrábějí z drahých kovů a e-mailu?) s odfláknutou redakcí (chybějící odkaz na poznámku) tomu taky nepřidaly.

04.08.2021 3 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Prostředek je ale skvělý, krásně ukazuje zbrklost hlavní hrdinky a krutost dobře propracovaného světa. Ovšem konec... Tam se asi všichni nechali strhnout a zapomněli na logiku (lapkové trpělivě čekají na možné oběti v pustině už stovky let) a korektury (poutní/putovní). Závěrečné odhalení bylo sice šokující, ale asi by chtělo víc rozpracovat. Bylo to hodně zmatené a nepřehledné.
A musím říct, že i styl ilustrací by se lépe vyjímal u nějakého méně temného příběhu.

11.02.2021 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha, kterou všichni odflákli.
Autorka, která nám představuje armádní zdravotní sestru vystrašenou z trochy krve na schodech. Redakce, která autorku nepřiměla rukopis pořádně proškrtat a dovolila i pokračování promluvy jedné postavy v dalším odstavci (za dalšími uvozovkami, aby to vypadalo jako promluva další postavy). I překladatelka, která vyplodí "svatební prstýnek", "zeď jeskyně" a nechá v textu, že vlaštovky zobou drobky.
Dočítala jsem na sílu, spíš abych se pobavila dalšími koninami.

05.12.2020 2 z 5

Orinoko Orinoko Arkady Adam Fiedler

Četla jsem ji mnohokrát a vždy jsem měla chuť sbalit se a vyrazit do pralesa.

Robinsonův ostrov Robinsonův ostrov Arkady Adam Fiedler

Nádherná dobrodružná kniha, která mě provázela velkou část dětství. Spolu s druhým dílem jsem ji přečetla aspoň pětkrát a vždy jsem byla nadšená.

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Příběh je krásný, ale styl zpracování ještě lepší. Často vzpomínám na celou kapitolu v přímé řeči, originální popis erotických scén i nejlepší konec, který jsem kdy četla.