Politre Online Politre komentáře u knih

Zabijácké eso Zabijácké eso Garth Ennis

Díl v němž na scénu vtrhne Paragraf 8, ten nejšílenější, nejnechutnější, nejperverznější tým superhrdinů, co jsem kdy na vlastní očiska viděl. Ennis se opět utrhl ze řetězu a přináší další porci poctivé zábavy, v mých očích je série už teď lepší než Preacher, a to Kazatel nejni zrovna nejslapčí kousek.

19.09.2023 5 z 5

Cestička pavoučích hnízd Cestička pavoučích hnízd Italo Calvino

Působivá válečná novela s dětským hrdinou Pinem a jeho vnímání reality kruté doby bojů. Na to že autor napsal knihu ve 24 letech se jedná o vyspělý text, který je čtivý a syrový. Zabarvený doslov je doslova trapný, ale tak jsem se na závěr aspoň trochu zasmál, jelikož Calvinův příběh optimisticky rozhodně nekončí.

13.09.2023 4 z 5

Blouznivý Rytíř Blouznivý Rytíř Jeph Loeb

Moje oblíbená autorská dvojice Loeb-Sale a jejich gothamský debut, v němž již ukazují svůj um a cit pro netopýří komiks. Všechny tři povídky jsou skvělé, druhý příběh Šílenství mě dokonce emocionálně zasáhl, za což dávám plusový body. Pozdějším plnohodnotným a delším příběhům se samozřejmě tato kniha rovnat nemůže, ale ve formátu kratších příběhů funguje skvěle a byla by pro všechny fanoušky Batmana škoda kdyby si jej nepřečetli.

07.09.2023 5 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Baricco mě opět přesvědčil o svém výjimečném umu napsat zajímavý a umělecký text s lehkostí jemu vlastní. Tentokrát vypráví příběh pana Gwyna, spisovatele jenž se rozhodne přestat psát knihy a místo toho portrétovat lidi. Nebyl by to Mistr Baricco, aby nezvolil nevšední a tajuplnou formu.

08.08.2023 4 z 5

Království tvé Království tvé Mark Waid

Mistrovské dílo superhrdinského komiksu, jenž svým vyspělým a až filozofickým scénářem vybízí k opětovnému přečtení. Když jsem poprvé spatřil kresbu Alexa Rosse skrze displej mobilu, tak sem si řek, kruci, to musím mít ve sbírce. Fotorealistické výjevy jaké nám nabízí Ross, odkazují k práci jeho velkého oblíbence Normana Rockwella a nejednou se mi až zatajil dech z té krásy barev čpící ze stránek. Už jen listovat knihou je pro komiksového fanouška lahůdkou a když vezmeme v potaz chytrý scénář, jedná se o jednoznačnou pětihvězdičkovou lahůdku, na které by si měl pochutnat každý fanoušek DC universa.

27.07.2023 5 z 5

Ragemoor Ragemoor Jan Steven Strnad

Ragemoor se mi trefil do vkusu, scénář je kombinací Poea a Lovecrafta, dokáže upoutat vaši pozornost a přikovat vás k děsivým černobílým obrazům geniálního kreslíře Richarda Corbena. A opět je mi důkazem, jako u knihy Duchové mrtvých, že Corbenovy hororové výjevy mají tu správnou děsivou groteskní atmosféru.

10.07.2023 4 z 5

Zločin Zločin Josef Karel Šlejhar

Syrové, brutální, zlé, beznadějné, temné, kruté, naturalistické. To je jen několik málo slov, kterými bych popsal toto pozdní Šlejharovo dílo. Ve třech epizodách, z jedné dědiny jejž vyprávěč projíždí, nám autor předloží, zhmotní neúprosně zlo, jež si lidé způsobují, explicitně a nekompromisně jak z pohledu zločince, tak jejich obětí. Druhý příběh o zedníku mě doslova svou brutálně zobrazenou scénou zaskočil a to už jsem leccos takového přečetl. Musím říct ,že číst to bylo celkem náročné a rozhodně nedoporučuji slabším povahám. Stejně jako můj oblíbenec Zola je Šlejhar naturalistou a aspoň svým popisem krutostí se svému známějšímu kolegovi hravě vyrovná a rozhodně stojí i dnes za přečtení. Pochvalu zaslouží také obsáhlý doslov.

16.06.2023 5 z 5

Řezník Řezník Alina Reyes

Mezi erotickými knihami se jedná určitě o to lepší, co u nás vyšlo. Příběh je prostoupen vulgárními až oplzlými částmi, ale zároveň je psán i poeticky, jazykem básnířky. Vyznění je dosti smutné, pokud jsem tedy správně pochopil. Určitě stojí za přečtení, už jen díky svému rozsahu novely nezabere tolik času, a rozhodně nemá čas začít nudit.

16.06.2023 4 z 5

V prach se obrátíš V prach se obrátíš Alan Moore

Tentokrát se příběhy odklánějí od hororu a Moore nám zde předkládá až dojemný konec mezi Bažináčem a Abby, který se odehraje v Gothamu. Na scénu vstupují dobří známí Batman a Jim Gordon a ukáže se i Lex Luthor. I když mám tenhle Moorův run radši v hororové poloze, tak i přesto hodnotím plným počtem, jelikož jde stále o vysoký nadstandart komiksové tvorby u nás vyšlé. Jsem zvědav na poslední knihu, kam příběh bude směřovat.

14.06.2023 5 z 5

Povídka o sedmi oběšených Povídka o sedmi oběšených Leonid Andrejev

Sugestivní líčení o posledních chvílích sedmi trestanců odsouzených na smrt oběšením. Andrejev skvělé zachycuje myšlenkové pochody jednotlivých postav a jejich postoj k blízké smrti. Vyprávění je to temné, bezvýchodné a smutné a konečně odsuzující tento carský způsob poprav. Při konci života se Andrejev odklonil od bolševismu, ztrácí naději v lidstvo, opovrhuje životem a umírá.

18.05.2023 5 z 5

Prokletí Prokletí Alan Moore

S Bažináčem jsem kdysi začínal prvním dílem a byl to také jeden z prvních přečtených komiksů, který mě ne úplně přesvědčil ke koupím dalších dílů, ale dnes mám od Alana Moora přečtené všechny u nás vydané komiksy, až na sérii Swamp Thing, považuji ho za scenáristického génia, tak jsem si říkal, že na téhle sérii přeci jenom něco bude a jsem strašně rád, že jsem tak obrovskou chybu napravil a teď jsem začal od druhého dílu, který pro mě už byl o řád lepší, ale možná jsem jen více dospěl, abych docenil kvality Moorova runu.
Třetí díl jede ve všech příbězích v hororovém módu a zatím se jedná o nejlepší a nejděsivější díl ze série, uvidíme zda bude překonán. A poprvé se zde objeví John Constantine.

16.05.2023 5 z 5

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Robert Louis Stevenson

Klasika viktoriánského hororu, rozsahem spíše delší povídka/novela, stránky ubíhají před očima a čtenáře nemá ani kdy začít děj nudit. Četl jsem vydání z r. 2020 od B4U Publishing s malebnými ilustracemi Maura Cascioliho a díky vizuálnímu provedení si kniha vysloužila plný počet hvězd.

23.04.2023 5 z 5

Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou Filipe Melo

Komiks jsem pořizoval, a byla to první věc, co mě na něm zaujalo, kvůli kresbě. Ta je naprosto nádherná, je detailní a vystihuje perfektně mimiku postav, barva, o kterou se postaral Santiago Villa, posouvá vizuální stránku do nebeských výšin. Musím uznat že jsem čtení dost dlouho odkládal, možná jsem od příběhu nečekal tak mnoho, jak se mi nakonec dostalo a musím přiznat, že scénář je prostě vtahující, k originálním hlavním postavám si vytvoříte vřelý vztah a čeká na vás spousta humorných okamžiků, akčních pasáží a odkazů na béčkové filmy. V třetím dílem dojde i na konečné dobrodružství nabité emocemi a jistou reflexí všech událostí.

20.04.2023 5 z 5

Noční vlak Noční vlak Martin Amis

Existencionální detektivka o pátrání vyšetřovatelky Mike Hollihanové po smyslu smrti jedné mladé, krásné a šťastné, dokonalé ženy Jennifer Rockwellové. Zajímavý náhled do policejní práce a dobře psychologicky prokreslené charaktery jsou další devizou Amisovy rozsahem spíše novely.

24.03.2023 5 z 5

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Bezesporu se jedná o jeden z nejvýznamnějších netopýřích komiksů a pro žánr svým způsobem udělal hodně, podobně jako Mooreovi Watchmeni. Zub času je zde patrný a zavane vás ten 80vej feeling akčních filmů (např. Batman zde jezdí na koni jak John Rambo), ale i naproti tomu si příběh v mnoha ohledech nechává ponurejší a temnější ladění a dospěláčtější přístup, do té doby u DC komiksů nevídané. Nejoblíbenější Batman to pro mě nejspíš nebude, ale bavil jsem se celou dobu a proto plné hodnocení si tento Millerův počin jistojistě zasluhuje.

14.03.2023

Bbídáci Bbídáci Charles Duits

Vždycky je mi sympatické, když je autor tak trochu pankáč, neohlíží se na čtenáře ani kritiku a píše si všechno tak, jak sám chce. Upřímně řečeno Charles Duits je pro mě literárním objevem tohoto roku a jsem rád, že ho nakladatelství Malvern u nás vydalo a plánuje vydávat. Žánrově se jedná o filozofickou pornografii, což je spojení dvou zcela odlišných témat, ale tady se to daří na jedničku. Zároveň je kniha psaná až básnickým jazykem, kolikrát jsem se přistihl, že mi text přišel jako poezie v próze, což u takhle pokleslého žánru jako je zrovna pornografie je nevídané. Závěrem snad jen citát z knihy:
Štěstí je důležitější než pravda, než to, čemu říkáte pravda.

19.10.2022 5 z 5

Bouře Bouře Régine Deforges

Velice zajímavá perverzní jednohubka o lásce a smrti, kterou jsem zhtl na jedno posezení. A věru, mohu ji s klidným vědomím zařadit mezi klenoty erotické literatury u nás vydané. Rčení "láska až za hrob" zde dostává úplně nový rozměr. Pod oponou všech sexuálních dobrodružství ústřední hrdinky se skrývá hlavní motiv, a to duševní rozklad, ponor do hlubin šílenství, po ztrátě milované osoby.

05.11.2021 5 z 5

Žhavý měsíc Žhavý měsíc Mempo Giardinelli

U nás málo známá strhující novela z Argentiny. Příběh o vinně a trestu spouštící pudové vzplanutí k malé lolitce, prolíná kritika tehdejšího argentinského politického režimu. Napsáno je to svižně a surově a autor si nebere servítky.

15.06.2021 5 z 5

Probuzení nemrtvých Probuzení nemrtvých Tiziano Sclavi

Jeden z mých prvních komiksů, který jsem po letech vyštrachal ze své staré knihovny a znovu přečet. Panenko skákavá nebylo to vůbec špatný! Čekejte poctivej zombie hororovej brak s béčkovým scénářem a nebudete zklamáni. Objektivně za tři, ale z nostalgie přidávám tu jednu hvězdu navíc.

18.05.2021 4 z 5

Bohabojné ženy Bohabojné ženy Federico Andahazi

Erotický groteskní horor odehrávající se na pozadí historické události, jednoho deštivého léta ve vile Diodati, kde prý Mary Shelleyová napsala jejího legendárního Frankensteina. Příběh se však zaměřuje hlavně na doktora Polidoriho a vznik jeho povídky Upír. Faustovské téma okořeněné několika černohumornými okamžiky finišuje do podařeného konce. Bohabojné ženy je ještě snad zábavnější než Andahaziho prvotina Anatom a určitě doporučuji všem, kdo hledají originální a dekadentnější čtivo.

12.05.2021 5 z 5