Platejz Platejz komentáře u knih

Světy v kolizi Světy v kolizi Immanuel Velikovsky

Kdyby Velikovskemu se dal v naší kultuře daleko větší prostor než Einsteinovi, mohlo by lidské myšlení urazit daleko větší kus cesty. Je jedno, zda má pravdu nebo se mýlí. Důležité je, že připouští věrohodné varianty a jako vědec učí lidstvo nikdy nebýt rigidní. Nemůži si pomoct, ale jeho způsob uvažování je jako někoho, kdo ví daleko víc věcí, než ve skutečnosti řiká...

19.08.2014 5 z 5

Gomora Gomora Roberto Saviano

Je odpověď na otázku, kde bohatí získali tolik majetku. Ilegálním obchodem. I Kennedyové zbohatli na chlastu během prohibice. A když jde o vydělání peněz u Camorry? Co třeba otrávit půdu, aby v ní nic nerostlo a my ji mohli zalevno koupit, abychom za draho mohli zaorat toxický odpad a nechat obyvatele chcípat na rakovinu v klinikách, které sami budeme vlastnit a které jsme postavili ze stejného toxického betonu? A v posledním stádiu nemoci nahlas řvali: "Ještě jsem naživu, hajzlové!" Smutné na tom je, že je to všechno pravda a už leckteré metody italské Cammory došli i k nám, že agente Bureši?

05.12.2014 5 z 5

Dějiny bestiality Dějiny bestiality Jens Bjørneboe

"Ještě deset let - a má znalost světa bude tak strašlivá, že dokáže jen ničit." Člověk má opravdu někdy pocit, že pokud se o tomhle světě dozví až přespřiliš, přestane být schopen žít normální život. Jens Bjørneboe se dostal za tu hranici a vše zaznamenal v této knize.

31.01.2014 5 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Co byste dělali, kdyby si někdo spletl poslední číslo tínňové linky a omylem vytiskl a rozlepil po městě vaše číslo domů? Na druhém konci by se ozvalo: Ahoj, chci se zabít. Potřebuji pomoc. Vaše předpokládaná odpověď: Nedělej to. Je tolik věcí, pro které lze žít. Vaše opravdová odpověď: Nejblížšíí most je od tebe vzdálen šest desetin kilometru. Nečekej. Nelpi na tom, že se tam objevím. Nezachráním Tě. Na sebevraždu potřebuješ soukromí. Pokud to doopravdy chceš, udělej to. Tvůj hovor byl účtován. Celkově zaplatíš třináct dolarů. Sebevrah bude chodit po mostě, ale nikdy neskočí, protože nikdo nebude svědkem. Pravá podstata programu pro přeživší aneb pravé zmrďásctví v přímém přenosu telefonního hovoru. Čím více času uplynulo od přečtení, tím více si uvědomuji, že člověk lpí na životě jenom proto, aby mohl ohromit a zaujmout ostatní...

01.03.2013 5 z 5

Stella Maris Stella Maris Cormac McCarthy

S blížícím se koncem autora se završilo i jeho dílo s odkazem, že život je Bohem neuchopitelnosti a že tam, kde nestačí jazyk, nastupuje matematika a že život poskytne k řešení jenom parciální diferenciální rovnici. Kdyby psal před tisíci lety a nebo by psal o tisíc let později, stále by byl současný.

29.03.2024 5 z 5

Tajný agent Tajný agent Joseph Conrad

Tajný agent není kniha, kterou byste si rádi přečetli znova, ale nicméně jde u hlubokou studii psychologie člověka. Joseph Conrad je vyjímečný právě tím, že používá krkolomné a těžko čitelné věty. Nesmí se za to odsoudit. Je lepší, když se na jednotlivé věty opravdu soustředíte. Zjistíte, že každá věta je skvost a kdyby ji měl namluvit nějaký charismatický herec, chcrochtali byste si blahem. Jeho knihy čtěte v tichu, bez zapnuté televize, bez podnětů, které by odputávali pozornost. Teprve potom pochopíte, že jeho díla jsou vyjímečná.

06.03.2013 4 z 5

Den přizpůsobení Den přizpůsobení Chuck Palahniuk

Pokud někdo pochyboval v posledních letech o Palahniukovo kvalitách, tak tato kniha pochybovačům zavře ústa. Postmodernistická satirická bible.

15.01.2019 5 z 5

Tajné společnosti - válka svobodných zednářů Tajné společnosti - válka svobodných zednářů Jan van Helsing (p)

Zaměstnáni drogami, internetem, zábavnými pořady a oscilujícími jedovatými prvky schopnými přijímat programovatelné záření, aby se nedokázali vzpouzet. Pokud je to pravda, nezbývá než se osvobodit distancováním od velkých měst do míst, která nejsou obydlená. Fantastická zednářská zpověď otevírající oči bolestně dokořan.

14.05.2013 5 z 5

Mé velitelské operace Mé velitelské operace Otto Skorzeny

Neotřelý pohled z druhé strany, než mainstream odvysílá v dokumentech. Paradoxně se vůbec nejedná o oslavu nacistického Neměcka či fašismu obecně. Je to příběh o odvaze, kterou Skorzeny nepochybně oplýval.

Nejvíce zajímavé tvrzení Churchilla, který tvrdil, že německá armáda se nesmí mobilizovat, jelikož je možné, že společně s britskými a americkými jednotkami potáhne na Moskvu.

01.03.2013 4 z 5

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Bohužel black metal naprosto ztrácí defininovanost pomocí literatury. Už jenom z toho předsudku, že jde o hudební styl. Vyjádřit slovy atmosféru black metalové hudby či koncertu nelze. Nevím jestli šlo o špatný český překlad nebo naprosté ignoranství bývalého bubeníka Gorgoroth, což by k nim i sedělo, ale jak už řekla Nina níže, v knize je několik historických mystifikací vydávajících se za fakt. Navíc mi styl psaní přišel jako styl psaní třináctiletého psychicky nevyrovnaného človíčka, ale o to asi i šlo.

19.07.2012 2 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Volná předloha kultovní hry Fallout., která se stala úspěšná po celém světě i na několik pokračování. Možná už jenom kvůli tomu, to stojí za to přečíst.

28.03.2012 4 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Ačkoliv to mnoha lidem může přijít jako zdlouhavá slovní vata plná nesmyslných kravin, má tahle kniha své kvality. Například větou: "Zatímco muž spřádá své plány, žena se pobaveně usmívá." mě David Wong totálně odrovnal, jelikož nejvíce si cením knih těch, které vám vtipnou formu potvrzují věci, které si myslíte, že víte pouze a jenom vy. Za jedno přečtení stojí určitě.

06.03.2014 4 z 5

Snová novela / Die Traumnovelle Snová novela / Die Traumnovelle Arthur Schnitzler

Kubrick tuto knihu vsadil do dnešní doby s notnou dávkou erotiky, sexu a zoufalství. Zatímco film je hmatatelný, kniha je více o glancu a snovosti.

15.10.2012 4 z 5

Zmrdi, vohnouti a my Zmrdi, vohnouti a my D-FENS

Nejlepší knihy jsou takové, které vám vtipným způsobem specifikujou, co už doopravdy víte. D-FENS si s tím nebere servítky a leckdy jsem se musel i smát. Samozřejmě, že se to trochu musí brát s nadsázkou, protože kdybyste to brali na 100%, stali by se z vás schizofrenní paranoici, kteří jsou neschopní společenského života v dnešní době.

28.03.2012 5 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Tak nějak jsem se na tuhle knížku těšil. Opravdu těšil. Příběh. Obálka. Díla autora. Scénáře k počítačovým hrám. Tak trochu bezejmenná legenda. A trošku podobné téma jako u Prokletí od Palahniuka. Ale...začátek...nadchnul, prostředek...nudil a konec...kýčovité kliše? Nicméně 3 z 5 dávám kvůli vtipným detailům a typickému potvrzování lidských vlastností.

05.01.2014 3 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Těžkotonážní nestravitelný kus vlákniny odírající prostatu do asymetričnosti. Pálící kapka vodky na penisu. Vytěsněné sexuální napětí a impulzní střílení pohledů a kulek na kohokoliv, kdo se objeví v zorném poli. Naprosto zvratového jako křivka akcií na nestabilním trhu. Váha tohoto díla se promítne až za několik desetiletí.

01.03.2013 4 z 5

Absint Absint Phil Baker

Bible absinthových pijáků. Ocenil bych pokračování, jelikož pár dobrých značek přibylo a přibývat bude nadále...a s nimi i bizarních příběhů...

25.01.2013 5 z 5

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

Welshovo nejlepší. Bylo to přesně jaké jsem to čekal. Bez přílišného sentimentu. Hajzlovství ve své nejryzejší podobě. Paráda.

20.11.2012 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Co člověk vymyslí, to je schopen uskutečnit. Nemá cenu toto dílo rozpytvávat. Sex, moc, násilí a peníze kráčejí světem ruku v ruce. Je to klišé. A kdo je upřímný sám k sobě musí uznat, že je to brak a sdělení, které by chtěl doopravdy říci by stačilo na krátký dvacetistránkový článek a ne na 400 onanistických úchyláren. Sade musel být nutně úchyl, jelikož jenom úchyla baví tyto věci donekončna psát. Místama jsem už téměř musel přeskakovat a to hlavně na konci.

28.03.2012 1 z 5