pistalka pistalka komentáře u knih

Sloni mají paměť Sloni mají paměť Agatha Christie

Sloni mají pamět je předposlední kniha, kterou velká Agatha napsala. Tehdy jí bylo už dvaaosmdesát a na knížce je to docela poznat. Znatelně chybí napětí, tempo je poměrně pomalé a ač kritika byla velmi smířlivá (k věku autorky, jejímu přínosu i kvalitám většiny prací) a ocenila výborné dialogy, vcelku všichni se shodují na tom, že jako detektivní román se "Sloni" příliš neujali a vesměs zapadli.

30.11.-0001 3 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Mile napsaná, laskavá a vtipná detektivka o vraždě, kterou pachatel předem inzeroval v místních novinách. Vesnička Chipping Cleghorn se jen hemží sympatickými drbnami v čele se slečnou Marplovou, která tu přijede navštívit svou známou. Už jen za to, jak krásně odpočinkově a starosvětsky mile Agathu knížku napsala, zaslouží si plný počet bodů. Ke konci však jde do tuha.

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

NEJLEPŠÍ AGATHIN ROMÁN S HERCULEM POIROTEM.

O Agathě Christie se tvrdí, že našla více způsobů jak tahat čtenáře za nos, než kterýkoliv jiný autor. Ten, kdo četl tuhle knihu mi jistě dá za pravdu. Bylo léto 1926, když v Británii a USA vyšel paperback The Murder of Roger Ackroyd, autorčin šestý román - odvážná kniha, která bortila vžité představy o tom, jak by měla detektivka vypadat. Kniha se na dlouhou dobu ocitla pod palbou kritiky a stala předmětem rozsáhlých debat. Christie byla dokonce vyloučena z klubu spisovatelů detektivek, protože v příběhu porušila nejhlavnější pravidlo žánru. Jak to ale často bývá, čtenáři byli nadšeni a román se prodával neobvykle dobře. Právě tímto dílem si autorka získala přízeň tisíců čtenářů, která se pak s dalšími romány stále více umocňovala.
____

Já osobně jsem tuto knihu četl dávno, ale ještě teď si pamatuju na šok, který na mě čekal na konci předposlední kapitoly. Agatha by si zasloužila Nobelovu cenu za to, jak dokáže čtenáře tahat za nos a nejdokonaleji to zvládla právě v této knize :)

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

PRVNÍ ČÁST KOMENTÁŘE OBSAHUJE NÁZNAKY DĚJE:
Nejúspěšnější a nejprodávanější román Agathy Christie začíná nenápadným dopisem, který obdrží několik Angličanů. Všichni jsou v něm zváni tajemnou hostitelkou na Černochův ostrov, kde si Neznámá otevřela nový penzion a hledá lidi, kteří by jej zdarma vyzkoušeli. Po příjezdu však skupina "šťastlivců" zjistí, že penzion a celý ostrov je prázdný - s výjimkou kuchařky a správce, kteří zde byli rovněž pozváni Neznámou. Během večeře celou skupinu hostů vyděsí hlas z gramofonu, který každého přítomného obviní z vraždy. Netrvá dlouho a lidé začnou jeden po druhém umírat. Každá smrt se pak až děsivě shoduje s obsahem básničky o deseti malých černoušcích, kterou někdo vytapetoval do pokojů. Jak ubývá počet hostů, ubývá i počet porcelánových figurek malých černoušků v obývacím pokoji, kterých bylo na začátku deset...
___

Co k tomuto velkolepému malému velkému mistrovskému dílu říci? Je to úžasná knížka, která mě zaujala jednak neuvěřitelnou čtivostí (při dobrém rozpoložení ji přečtete za jeden den), ale také skvěle vypracovanou a poutavou psychologií postav - figurek, kterých je na ostrově deset. V takovém prostředí vyvstává prostor pro autorčin "trademark" - hra s omezeným množstvím postav v uzavřeném prostoru. Christie nezdržuje, nezatěžuje čtenáře dlouhými popisy, třemi větami dokáže zachytit to nejpodstatnější z každé postavy a žene se dál, až do velmi neobvyklého konce. Šokující rozuzlení vyráží dech a vy budete žasnout nad tím, jak skvěle si Christie s románem poradila.
___

Zajímavost: Samotná Agatha Christie byla na svůj román oprávněně hrdá a ve své autobiografii poznamenala: "Napsala jsem tu knihu, protože napsat ji bylo tak těžké, až mě ten nápad fascinoval. Černoušky jsem napsala po příšerně složitém promyšlení a měla jsem radost, co jsem z toho udělala."

Nakonec přijde smrt Nakonec přijde smrt Agatha Christie

Kniha je pro Agathu Christie netypická právě dějem, který se neodhrává v autorčině současnosti, nýbrž v dalekém starověku. Výlet časem je to rozhodně zdařilý, Královna zločinu s exotickým prostředí Egypta flirtovala několikrát a málokdy šlápla vedle. Nakonec přijde smrt je určitě nadprůměrný román s perfektní detektivní zápletkou, které dodává šťáva právě zmiňované prostředí. Jedna věc mě ovšem na knize naprosto dostala: ta hypnoticky vybudovaná atmosféra. Rozhodně netradiční čtenářský zážitek, umocněný tím, že jsem knihu sjel při dovolené v Egyptě.

Ke knize se rovněž váže jedna zajímavost. Několikrát se stalo, že vydavatelé autorčiných knih naléhali na autorku, aby závěry svých románů přepsala. Bylo tomu tak například u Hadího doupěte a jiných, Christie však vždy takové tlaky odmítala a stála si tvrdohlavě za svým. Nakonec přijde smrt je jedinou výjimkou - rozuzlení románu bylo původně jiné, nakladateli se však příliš nezamlouvalo a tak jej Agatha přepsala. Později několikrát potvrdila, že svého rozhodnutí lituje a v budoucnu pak již nikdy podobnou věc nepřipustila. Jaký byl původní závěr románu se však (bohužel) již nikdy nedozvíme.

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Chladný thriller, spousta krve, zbraní, výstřelů i mrtvých (vlastně přemýšlím, ve které detektivce bylo více mrtvol než v Kruté hře, žádná mě však nenapadá - to když někdo vyroste na christieovkách). I když je knížka poměrně útlá, budete se divit, kolik v ní je zvratů a akcí. Kratičké kapitolky a žádná omáčka kolem. Úsloví "napětí do poslední stránky" tady platí bezvýhradně. A pana Kurtze budete zbožňovat!

Misery Misery Stephen King

Komorní thriller. Celá kniha se odehrává v jednom domě a vystupují v ní jen dvě postavy, přesto je od začátku napínavá a u konce jsem doslova napětím nedýchal. Annie je jedna z nejodpornějších postav, kterou kdy King stvořil a právě ona zvyšuje už tak neuvěřitelnou čtivost tohoto románu. Velký respekt, udělat z tak jednoduché zápletky takové dílo. Filmové zpracování z roku 1990 je rovněž zdařilé, Kathy Bates dostala za roli Misery svého prvního Oscara.

Poznámka pod čarou: Jsem jediný, komu nepřišly ukázky z Paulova románu zbytečné? Docela mě děsily, což není u hororu tak špatné, no ne?