petgona petgona komentáře u knih

Dcéra snehu Dcéra snehu Eowyn Ivey

Pekne, trocha smutne, ale zaroven povznasajuce. Velmi pekne opisy prirody a dobre priblizenie tazkeho zivota na aljaske. Zacala som to citat s urcitou rezervou a skor nizkymi ocakavaniami, ale v konecnom dosledku som velmi milo prekvapena. Knihy magickeho realizmu, ak su dobre napisane a nie su prilis tragicke, su pre mna ako pohladenie po dusi.

18.05.2023 4 z 5

Chladnokrvne Chladnokrvne Truman Capote

Citalo sa mi to trocha tazsie, mozno aj preto, ze kniha zacina rozuzlenim. Ale o tomto pripade som si uz davnejsie vypocula aj ppdcast, takze som bola informovana.
Ocenujem, ze je to dosledny rozbor, ale velmi rozvlacny a nie az taky putavy ako by som si zelala.

11.05.2023 3 z 5

Zoznam hostí Zoznam hostí Lucy Foley

Pacilo sa mi to. Napatie bolo budovane postupne a hoci bolo vyvrcholenie az na samom konci, nemala som pocit, ze som bola ukratena. Pocasie, ktore naberalo na obratkach pekne ramcovalo dej a doplnalo tajuplnu atmosferu.
Celkovo prijemne a nenarocne citanie, ktore nedovoli pustit knihu z ruky. Urcite odporucam.

19.04.2023 5 z 5

Had z Essexu Had z Essexu Sarah Perry

Strasna kniha. Ako keby autorka zacala pisat viacero pribehov o roznych ludoch, ale zistila, ze vsetky su prilis kratke a tak ich spojila do tohto. Mnoho pasazi (niekedy aj par viet v ramci jedneho odseku) na seba nenadvazuju a posobia zmatocne.
Postavy su do jednej nesympaticke a ich vzajomne vztahy posobia neprirodzene - presne, ako hovorim vyssie, akoby nahodne zlucene nesuvisiace pribehy.
Svojou poetikou mi to pripomenulo Lucy Maud Montgomery, ale ta nikdy netrpela tym, ze sa chce venovat desiatim temam naraz a jej knihy su lahke a snive. Toto bolo zbytocne komplikovane, lebo chcela tam byt aj romantika a najroznejsie medziludske vztahy, aj prijatie autistickeho dietata, aj socialna otazka, aj feminizmus, aj viera vs. veda ci pokrok vs. spiatocnictvo v mysleni a je z toho gulas, zavinuty do metafor a siahodlhych opisov. Vela veci je nacrtnutych len okrajovo, ved citatel si domysli, ale ked ich tam je vela, je to otravne.
Viaceri hovoria, ako im to pripomenulo viktorianske Anglicko...mne vobec. Ked citam Burlive vysiny alebo Jane Eyre, doslova citim hmlu a vietor zo slatin a taku tu typicku tajomnost, tu som citila len nudu a posledne kapitoly som len netrpezlivo prelistovala, popreskakovala vsetky tie filozoficke zamyslenia.
Ale ano, obalka je krasna, ta je vinna, ze som si to priniesla domov.

17.04.2023 odpad!

Reťaz Reťaz Adrian McKinty

Dobre a napinave. Aj ked troska pritiahnute za vlasy, predovsetkym koniec.

09.04.2023 4 z 5

Klub nenapraviteľných optimistov Klub nenapraviteľných optimistov Jean-Michel Guenassia

Zo zaciatku som mala problem sa zacitat, nudilo ma to a bolo to velmi rozvlacne. Mam radsej akcnejsie knihy, kde sa na kazdej strane nieco deje a tak som dost bojovala. Ale potom zacal konecne autor rozpisovat osudy jednotlivych postav a zacali sa diat veci v Michelovej rodine a vtiahlo ma to. Je to trpky a smutny pribeh, ale zaroven zanechava akusi pachut optimizmu a nadeje.

08.04.2023 4 z 5

Dobrá sestra Dobrá sestra Sally Hepworth

Pridavam sa k vsetkym dobrym hodnoteniam. Jednoduchy a celkom aj predvidatelny pribeh, ale za to putavo podany. Tak trochu mi to niecim pripomenulo Utec, Jane, ktoru milujem a tak nekriticky davam pat hviezdiciek

21.03.2023 5 z 5

Mesiac nad Soho Mesiac nad Soho Ben Aaronovitch

Super. Vtipne, napinave a napadite. Cita sa to samo.

17.03.2023 5 z 5

Potkan Potkan František Kozmon

Som velmi milo prekvapena, hoci som si uz jednotlive postavy popriradovala k jednotlivym zlocinom asi niekde v polovici, bolo to dobre napisane, zapletka bola zaujimava. Tesim sa na druhy diel a urcite si od tohto autora precitam este viac.
Vzdy ma velmi potesi, ked sa mi dostane do ruk slovensky autor, ktory nie je ani trapny ani nudny. Najdu sa tu aj ozaj sikovni ludia.

12.03.2023 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Tato kniha mi neprisla nejak ohromujuca, nakoniec je to len dalsia romanca hoci na vyssej urovni ako "harlekynky" a ja teda romance velmi neoblubujem, zdaju sa mi vacsinou nudne a opakujuce sa.
Ale uznavam, ze sa to necitalo zle, ako oddychovka je to fajn.

11.03.2023 3 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Slabsia ako dvojka, ale stale dost citatelna. Viem, ze je napisana nejaka kniha z pohladu Cardana, ale myslim si, ze vsetky mohli byt napisane z jeho pohladu. Opakujem sa, ale Jude mi ako hlavna hrdinka vobec nesadla. Chyba jej charizma, hrdinskost, je bezohladna a hlupa. Hoci uznavam, ze je vidiet urcity vyvoj oproti prvemu dielu, ovela viac presli zmenou ine postavy ako napriklad Cardan ci Judine sestry.
Pribeh ako taky je fajn, Feria je zaujimave miesto plne potencialu na ine pribehy a mozno by som si precitala aj ine, ale uz by som si ich bezhlavo nekupila.

07.03.2023 3 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Druhy diel bol podstatne lepsi ako prvy. Jude je stale hlupa a zbrkla, snazi sa intrigovat aj ked jej to velmi nejde. Zato Cardan sa mi pozdava cim dalej, tym viac a to ako s Jude vypiekol ma dost potesilo.
Kazdopadne, je tu viac akcie, stale sa tu nieco melie a vytvara napatie.

06.03.2023 4 z 5

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

S tymto som sa vratila do casu, ked som ficala na Kennyonovej a hltala som vsetky knihy od nej, ku ktorym som sa dostala. Akurat, ze teraz by som ju neocenila, tak ako som neocenila toto. Moj mozog uz nie je mozog tinedzerky a tak mi zacali vadit surovi alfa samci a schopne ale v podstate blbe zeny, ktore si bez svojho alfa samca ani mlieko nemozu ist same kupit, lebo su hnusni ziarlivi a absolutne zbytocne maju o ne strach - co je podla mna zas len prejav narcizmu a problemu s nedoverou a ziarlivostou. A v kuse sa po sebe valaju, oblapaju, vacsina pribehu sa toci len o tom.

06.03.2023 1 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Tak toto bolo pre mna obrovske sklamanie. Na Martinuse to ma vynikajuce hodnotenie, tu to ma tiez dobre hodnotenie a musela som sa do toho nutit, aby som to docitala. Urobila som totiz chybu a kupila som si rovno celu trilogiu, a ked ju uz teda mam, aj si to precitam.
Ale och, ako neznasam Jude! Ma tu mat 17 rokov, ale cely cas som mala pocit, ze ma tak maximalne 12. Vsetky jej rozhodnutia boli zbrkle, hlupe, jej neustale opakovanie, ako cely zivot studovala strategiu by som jej neuverila ani kebyze mi ukaze vysvedcenia od Madoca. Vsetko co sa tam dialo bolo tak nesmierne predvidatelne a ona sa nad nicim ani na sekundu nezamyslela.
Porovnavam to s inymi YA knihami a tam su tie hrdinky na uplne inej urovni. Z traumy, ktoru zaziju v detstve vychadzaju ako vyspele a silne mlade zeny, hoci su to casto len tinedzerky, ktore bojuju naozaj tvrdo a dostavaju sa do podstatne komplikovanejsich a tragickejsich situacii. Tuto sa autorke podarilo vytvorit hlupu a arogantnu dievcinku,s ktorou som ani na sekundu nedokazala sympatizovat, ani ked ju Cardan a jeho partia "tyrali".
Apropo, Cardan. Kruty princ? Vobec. Na to by sa tam dal najst iny adept. Prave on bol ten, koho mi bolo luto a ktoreho spravanie mi uplne davalo zmysel.
Dalsia vec, ktora ma skutocne zarazila, bola, ze som mala velmi casto pocit, ze citam detsku knihu. Nepotrebujem mat v knihach samu krv, mrtvoly, vnutornosti a 18+ sceny, ale uff, naozaj som bola na pochybach. A nesposobili to rozne rozpravkove bytosti, fantasy citavam pomerne casto, ale ta forma a jazyk mi prisli trivialne. A tiez postava Jude a jej sestier, ta ich skola....ako keby sa autorka nevedela sama rozhodnut, co s tym.
Takze teraz som velmi zvedava na druhy diel. Lebo napr taky Skleny tron mal skvely rozbeh a pre mna mizerny koniec, tu to bude, velmi dufam, presne naopak.

04.03.2023 1 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Velmi pekne. Aj smutne, ale dobre napisane. Napinave, premyslene a neprekombinovane viac ako treba.

25.02.2023 5 z 5

Stále spolu Stále spolu Sophie Hénaff

Linka s detektivnou zapletkou bola fajn, skoda len, ze to bolo prekladane a zahltene takym tym "comic relief" momentami a ze ich vobec nebolo malo. Zehlenie, Merlotova krysa, kadejake prirovnania a vsuvky, ale predovsetkym ta bitka, ktora bola tak velmi od veci, ze som mala chut ju rovno celu preskocit. Z hladiska deja podla mna nemala vyznam a skor mala posobit ako akysi "bonding moment" pre oddelenie, ale verim, ze pri troche namahy by sa dalo vymysliet nieco menej cudne a zbytocne.
Dve novopridane postavy do tejto skupinky vyvrhelov nijako nepomohli, opat to bolo len nieco navyse a vobec to tam nemuselo byt. Autorka sa radsej mohla venovat rozvijaniu vztahov a pozadia u charakterov, s ktorymi sme sa uz zoznamili.
Rovnako mi prekazal aj jazyk, ktory mal navodzovat akusi lahsiu a humornejsiu atmosferu - podla mna to velmi nefungovalo. Skor to vo mne vyvolavalo pocit, ze to je prilis silene.
Napriek vsetkemu docitane, ale viem, ze nad prípadným dalsim dielom sa tuho zamyslim, ci si ho prinesiem z kniznice.

18.02.2023 2 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Nemala som ziadne konkretne ocakavania, isla som do toho, len preto, ze mam rada grecku mytologiu a kniha ma skutocne krasnu obalku. Ale samotny obsah sa mi nepacil. Bolo to nudne a prazdne, nezostane mi to rezonovat v hlave a o par tyzdnov uplne zabudnem, ze som to citala.

11.02.2023 2 z 5

Vražda medzi riadkami Vražda medzi riadkami Janice Hallett

Musela som si zvyknut na format a bolo to cele pritiahnute za vlasy, ale musim sa priznat, ze ma to dost vtiahlo a jednoducho som sa MUSELA dostat k rozlusteniu celeho pribehu. Cize pre mna to bolo mile prekvapenie a velmi som si knihu uzila.

29.01.2023 4 z 5

Hotel Bertram Hotel Bertram Agatha Christie

Taka slabsia slecna Marplova. Cele to bolo chaoticke a priehladne. Hlavu zlocineckej skupiny som si domyslela asi uz na strane 10. Obvykle nemam paru, ze kto je pachatel, ale tu..nuz, dost nuda.
A vela chyb som si tam vsimla, obcas som musela skocit spat par riadkov, aby som pochopila, kto co povedal, lebo rody tam lietali hore-dole. Takisto boli chybne koncovky a nejaky ten domrveny nominativ pluralu. Skoda, toto tiez nezvykne napravit dojem.

28.01.2023 2 z 5

Trestanec Trestanec Martin Benkovič

Povedala by som, ze slabsie ako jednotka, ale stale pomerne obstojne. Co mi ale zanechalo troska pachut- preto len 3*, bol koniec. Bol taky uponahlany, zvlastny a postaveny na zvlastnom zvrate. Hlavne ten Kruger mi tam akosi nesedel a ako to tam s nim bolo vyriesene - predpokladam, ze sa k tomu este autor vrati a hadam, ze mi doplni nejake dieliky skladacky.

21.01.2023 3 z 5