Lúzři: Stále spolu

Policejnímu týmu nepřizpůsobivých odpadlíků se ani zdaleka nepodařilo znovu získat svou zašlou slávu. Jsou pokleslí na duchu jako nikdy a ani příchod nového, bláznivého kolegy, který si myslí, že je mušketýr, nestačí k povznesení týmové nálady. Jediná Anne Capestanová neztrácí víru. Tomuhle vyšetřování by se ale opravdu raději vyhnula. Zavražděného komisaře Serge Rufuse znala a měla důvod ho nenávidět. Byl otcem jejího exmanžela. Krátký, živý a nápaditý příběh se skvěle vypracovanými vyšetřovacími postupy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364575/luzri-stale-spolu-XiP-364575.jpg 3.67

Lúzři (2.)

Rester groupés (2016)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, XYZ

Hella

Slabší než první díl, který byl vcelku vtipný a originální. V půlce knihy jsem se vícekrát přistihla, že opakovaně myslím na úplně jiné věci, než na příběh a soustředění se odmítalo vrátit.

Jaruš7

Jako prvotní nápad vytvořit takovou pracovní četu, je možná záviděníhodný, ale udržet úroveň, to chce posílit intriky.
Bezděčný nápad s Avatarem - (Boží.)
Citace:"D.. na hlavě sluchátka s mikrofonem, bušil do klávesnice jako šílený. Cestou kolem komisařka na jeho monitoru zahlédla chvějící se křovinatou krajinu plnou armády trpaslíků. V popředí poskakoval troll .. a mával kolem sebe mečem.
""D..!Nehraješ si snad s podezřelým?" "Právě že jo. Vadí to? Je tak pěkně nastajlovanej, že jsem si ji vzal jako svého avatara...Stejně nevíme kdo to je! .."Ale tohle je hra on-line? Všichni ho můžou vidět...," "Jistě, zároveň tak hledáme svědky!"
Víc nedám, ale tohle jsem si nemohla odpustit. :-)
Další, snad série, v mé kolonce -Šmrncovní detektivky.(Rychlopalba, Inspektor.Prevít)

marlowe

Zatímco prvnímu dílu se toho zas až tolik vytknout nedalo, dvojka je vážně mizérie.
Ale vezměme to popořádku:

a) Stále nechápu, proč autorka do "týmu lúzrů" nanominovala takové množství policistů (teď dokonce přibyli další dva!!!) , když jí dělá viditelné problémy tohle nesourodé stádečko nýmandů vůbec ukočírovat a alespoň náznakově udržet v jakés takés formaci. (A to nemluvím o chudáku čtenáři, který se v těch figurkách má vyznat.) Zvláště když (na rozdíl od jedničky) se tentokrát zabýváme PŘEDEVŠÍM šéfkou oddělení Capestanovou. Na její podřízené tak zbylo jen pár usmolených drobečků a občasných štěků, což právo na existenci celého toho početného a silně upozaděného ansámblu podivínů značně problematizuje.

b) Nenápaditý příběh, nulová snaha o nějakou logickou návaznost dějů, prakticky nijaké vyšetřování. Těmto antidevizám by se měl autor detektivek vyhnout obloukem.

c) Sókratés ve svém podobenství o jeskyni připodobňuje naše vnímání života k pozorování stínů, vržených na zeď. A přesně takhle jsem vnímal děj knihy. Jako shluk nejasných obrazů, nejednoznačných stínů jednajících postav, ke kterým člověk nezískal žádný vztah a u kterých mohl pozorovat jen dvojrozměrné obrysy bez barev a výrazů.

d) Proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě? Proč psát srozumitelně, když to jde i jinak: klopotně, v náznacích, pomocí nevyřčených zámlk či jakýchsi "zpožděných vysvětlení"? Na mnoha místech totiž narazíte na pasáže, které pochopíte až o dvě stránky později – jako by si autorka libovala v tom, že vás nechá tápat. Kdyby se jednalo o nějakou "těžkou" literaturu, neřeknu ani popel, ale u "humoristické detektivky" bych takové schválnosti rád oželel.

e) Nevím, nese-li větší díl viny autorka nebo překladatelka (nebo moje natvrdlost), ale pohodovému čtení rozhodně neprospěly věty, které jste museli číst vícekrát, abyste vůbec pochopili (v tom lepším případě), co je vám sdělováno.
Jeden příklad za všechny:
Díky vzezření vyvolence davů spolu s vystupováním dandyho do tohoto prostředí přesně pro něj dokonale zapadal.
A o tohle jste zakopávali pořád.

Takže resumé: 30% za pár vtipných scén (příhoda s osly, mistrovství v žehlení košil atd.) a pevné rozhodnutí, že do trojky už nejdu!

Evina74

Druhý díl opět nezklamal. Spíš než detektivní zápletku si člověk vychutná všechny ty figurky, zvykne si na ně, prožívá vše s nimi a najednou je konec. Nezbývá než si počkat na další díl...

Sophie Hénaff

Sophie Hénaff