Pebra Pebra komentáře u knih

Velocipéd pana Kulhánka Velocipéd pana Kulhánka Viktor Fischl

Ze sedla velocipédu jako by byl ten svět krásnější, podobně jako ze hřbetu koně.

03.05.2021 5 z 5

Do dívčích let Do dívčích let Pavla Moudrá

Obdivuji, jak lidé před sto padesáti lety milovali své rodiče, život a svět vůbec. Jak toužili po vzdělání! Život třináctileté dívky byl v roce 1870 logicky diametrálně odlišný od života dnešního. Z moudrého vyprávění člověku hřeje u srdce.

26.04.2021 5 z 5

Staromódní příběh Staromódní příběh Magda Szabó

Kniha mě oslnila. Jako když náhle sedíte u stolu s hrdou krásnou hraběnkou, kolem vás pluje její bohatý život, a na zadní projekci se občas zastaví v detailu nějaký muž nebo předmět, který obzvlášť milovala. Třeba šálek na kávu. A když příběh skončí, nechce se vám knížku zavřít.

19.04.2021 5 z 5

Naše maminka Naše maminka Vojta Beneš (p)

Sbírám staré vyřazené knihy, proto se ke mně dostávají tituly jako Naše maminka. Láskyplné vyprávění o dobách minulých, z každé věty je cítit obdiv k pracovité, houževnaté "Naně Benešojc". Jo, tyhle maminky v devatenáctém století na vsi prožily docela jiný život než my, o dvě stě let později. I láska dětí k rodičům byla asi jiná, vroucí a oddaná. Děti jistě chápaly, že jim jde vlastně pořád o život a v dospělosti to ocenily - i když po nich jejich maminky občas hodily to polínko a podrazily jim nohy, aby nemohly utéct od práce za kamarády. To ale říkám s úsměvem, stejně jako to popisuje autor téhle knihy.

01.04.2021 4 z 5

Oh, to bylo hezké, úsměvné, dojemné, obzvlášť konec --- když přistoupíme na Fitzgeraldovu hru, a představíme si, že po bohatě prožitém životu neumírá starý muž, ale kojenec.

10.03.2021 5 z 5

Šternův pokus milovat Šternův pokus milovat David Zábranský

Mívám opravdu ve zvyku přečíst knihy do konce, ale tady jsem to vzdala na straně 18. :) Samolibý Štern a jeho hloupé bludy, které nemají s moudry nic společného, se nedají stravovat. Hvězdu dávám jen za autorovu píli, s kterou popsal 215 stran.

09.03.2021 1 z 5

Dámský krejčí Dámský krejčí Georges Feydeau

Malinko zašmodrchané, ale když si to člověk představí na jevišti, vidí úsměvnou komedii. A když si člověk představí, že by se takto skutečně žilo, odpouštělo a milovalo, byl by na světě ráj.

17.01.2021 4 z 5

Sedm kolem Tomáše Sedm kolem Tomáše Herma Svozilová-Johnová

Dětské knihy vydané před více jak padesáti lety nemůžeme hodnotit dnešníma očima. Kniha mě bavila před mnoha lety, když mi bylo devět a dostala jsem ji od táty za vysvědčení, dnes jsem ji četla s nostalgií, a emoce vzbudila skoro stejné. Příběh kluků a holek z jednoho smíchovského činžáku by se dnes takhle nemohl udát, a navíc by ani nešel tak svobodně popsat, vzhledem k menšině, o které se autorka zmiňuje - a velmi laskavě, to podotýkám. Přestože se týká krádeže obrazu a jeho znovunalezení, tak bohužel jen okrajově, mnohem víc se autorka rozepisuje o postupném přátelství mezi dětmi, stmelené společnými zážitky a prací... Kam se takové děti poděly? :)

16.10.2020 5 z 5

První hřích První hřích Ignát Herrmann

Báječný svět bez techniky, elektroniky, sice s bídou ale s uctivostí ... jednoduché, humorné, upřímné - Hermann vypráví o svých zážitcích z dětství a mládí, je dobrý pozorovatel a schopný vypravěč. Knížku jsem našla na nádraží. Ve vztahu ke knihám jsou Češi kupodivu velmi laskaví. Zaplaťpánbů... :)

05.10.2019 5 z 5

Malá kronika Anny Magdaleny Bachové Malá kronika Anny Magdaleny Bachové Esther Meynell

Až neuvěřitelně zamilovaná manželka slavného skladatele s velkou úctou vypráví o jeho životě, do kterého vstoupila ve chvíli, kdy ovdověl a zůstal sám se čtyřmi dětmi, které přijala za vlastní. Její vyznání je až úsměvné a záviděníhodné. Pokud si to tedy autorka knihy nevymyslela.

18.09.2019 4 z 5

Škola mé štěstí Škola mé štěstí Karolina Světlá (p)

Jsem stará konzerva a miluju devatenácté století. Světlá na docela nereálném příběhu malé chudé Bohdanky okatě ukazuje, jak dojít ke štěstí, když se bude držet jasných zásad, která současná generace ignoruje. Například Kdo nepracuje, ať nejí. :)

24.08.2019 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Dobrý námět, jen jsem se kvůli vlastní roztržitosti musela knihou projít dvakrát, abych pochopila, proč jedna želva za druhou :).

07.08.2019 2 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Ta kniha není spatná, kdyz pristoupíte na to ze ji psala Japonka, které díky vrozené trpelivosti neprijde otravné trcet dvanáct hodin v obchode s použitým zbožím a zajímavost vidí i v tom, ze zárivky zárí a mouchy bzucí a kazdý den se dá sníst neco dobrého, coz popisuje barvite, cituji napr. "Pan Nakano si dal polední menu s veprovym masem na zázvoru. Takeo menu s vařenou rybou a já rýži s kari omáčkou. Maso na zázvoru a vařenou rybu přinesli okamžitě". :). K zádnému harakiri nedoslo, krome toho, ze se jí podarilo sbalit kolegu, který za den utrousil jedno ci dve slova a nechápu, cím jí zaujal. :) Ne, nehaním tu knihu, nakonec jsem se bavila tím, ze jsem si predstavovala, ze ji vypráví Ceska, kterou by ctenári roznesli na kopytech.

25.04.2019 3 z 5

Martin v ráji Martin v ráji Jan Ryska

Jednoduché čtení o době, která už zanikla... děti chodily ráno samo pro mléko přímo do kravína, toulaly se nočním lesem, jezdily na valníku a těšily se na koláče. Ryska uměl psát pro malé děti, ovšem ty se za ta léta proměnily, takže nelze očekávat, že by je svět minulý bavil tak, jako nás.

08.06.2024 4 z 5

Začalo to v III. A Začalo to v III. A František Omelka

Vždycky mám zvláštní smutný pocit, když čtu dětské knihy z období krátce po roce 1948... I tady cítím autorovo skutečné nadšení z toho, že by svět mohl být zachráněný socialismem, potažmo komunismem. Podle toho vypadá i příběh. Kolik bylo těch lidí, co propadli iluzi? A jaké asi bylo jejich rozčarování?

04.06.2024 4 z 5

Mírnou oklikou Mírnou oklikou Jan Kačer

Smutný rytíř Honza Kačer...

02.06.2024 5 z 5

Job. Román prostého člověka Job. Román prostého člověka Joseph Roth

Roth má zajímavý jazyk. Popisuje příběh dobře a přesto úsporně jak umí málokdo. Všichni možná směřujeme k zázraku, kdo ví.

02.06.2024 5 z 5

Jedu k mámě Jedu k mámě Jan Kačer

Bude mi chybět.

30.05.2024 5 z 5

Leviatan a jiné prózy Leviatan a jiné prózy Joseph Roth

Hluboká sonda do lidské duše, až mě z toho občas jímal strach - jakoby to psal čaroděj.

22.05.2024 5 z 5

Skaláci Skaláci Alois Jirásek

Anotace zase velmi zavádějící... Knihu ocení milovníci 17. a 18. století, kteří se nebojí Jiráska :). Tady je poměrně stručný a jasný. Mě osobně fascinuje, jak vůbec mohli obyčejní lidé přežít ta krutá staletí.

15.05.2024 5 z 5