Job. Román prostého člověka

Kniha Job s podtitulem Román prostého člověka rakouského žurnalisty a spisovatele židovského původu Josepha Rotha líčí osudy ortodoxního volyňského Žida Mendela Singera a jeho rodiny v carském Rusku přelomu 19. a 20. století a posléze v emigraci ve Spojených státech. Zdánlivě jednoduchý, klasicky vyprávěný příběh učitele, jeho manželky a čtyř dětí je plasticky podaným svědectvím o životě předválečné východoevropské židovské komunity. Mendelův zápas s osudem, zasazený do doby hroutících se států a rozpadajících se jistot, však zároveň přerůstá ve všelidské podobenství o ztrátě, naději a věrnosti tradici v moderním světě a naléhavě tak promlouvá také k dnešnímu čtenáři....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290281/big_job-roman-prosteho-cloveka-DOI-290281.jpg 4.448

Vydáno: , Vyšehrad

Hiob. Roman eines einfachen Mannes, 1930

Kniha Job. Román prostého člověka

Knišíl
25.11.2021

Kniha jež je prošpikována aluzemi na biblické příběhy, samozřejmě nepřekvapivě na Joba, ale osobně jsem tam spatřoval též příběhy judského exodu a Josefův příběh z Genese. Roth je autor, který, myslím, není tolik znán, což je možná škoda. Jeho styl s jakým vykresluje psychologické procesy v člověku a mezilidské vztahy je nadmíru hoden nobelisty. Citlivá ukázka toho, že ačkoli jsme leckdy těžce zkoušeni, musíme vytrvat v naději. Život je přeci jenom krásná věc.

vendy246
19.11.2021

Pěkně napsaná kniha o volyňském Židovi Mendelu Singerovi a jeho rodině. Bída, víra, emigrace a utrpení nad tragickými osudy dětí. Kniha přesto nepůsobí depresivně a závěr je překvapivě pozitivní. Zaujal mne zejména popis získávání dokladů a povolení pro cestu do Ameriky. Kolik prostředků a kolik rizika museli tito nejchudší z chudých podstoupit.
"Kdo není bedlivý, je roven holubu..."

Kristuflina
09.08.2021

Krásně vyprávěný příběh jednoho života. Chvilkami velice smutný, chvilkami hřející u srdce. Dojemné pasáže rozmlouvání s mrtvou ženou, myšlenky na nemocného syna. Přestože jazyk knížky může být pro některé čtenáře zastaralý, tak se čte velmi dobře a určitě má poselství i v této době. Ačkoliv sama věřící nejsem, tak ve mně tato útlá kniha zanechala velkou stopu.

novecento
22.12.2020

Joseph Roth patří mezi mé oblíbené autory. Tento lidský příběh se dá přenést na miliony podobných osudů v obou meziválečných obdobích. Nejsem zastáncem teorie o úžasném návratu ztraceného syna. Ženy, nebo dívky jsou na stejném hodnotovém měřítku. To jen my muži se snažíme je uvádět do pozic, které nám vyhovují. Velkým kladem této útlé knihy je zachycení života židovské komunity v dané době.

PeterBahn
10.06.2020

Působivý vhled do místa a doby ruských židů a jejich migrace (alespoň jedné rodiny). Při čtení se střídaly pocity úzkosti ale i naděje při odhodlání cestovat do lepších časů a příznivějších míst k žití…

Nikolča
16.04.2019

Tato knížka sice po celou dobu působí trochu nudně, ale přesto jsem pořád měla potřebu číst dál a dál a konec mi skvěle vynahradil čas strávený u čtení. Pěkná knížka.

toppka
20.01.2019

Chvílemi jsem nevěděla, jestli knihu vůbec dočtu. Ale nakonec nelituji, že jsem dočetla, je tam pár dobrých pasáží. Přesto podruhé už číst asi nebudu.

Svilka
28.01.2018

Velmi citlivě napsáný příběh, kde lásku k vlastním dětem nic nepředčí. A v případě postiženého dítěte je to pouto ještě silnější.