Pavelpi Pavelpi komentáře u knih

Plavci na Sázavě Plavci na Sázavě Jan Morávek

Po dlouhé době jsem se konečně dostal i k mému oblíbenému spisovateli. Kniha je moc pěkně napsaná a dokáže nás zatáhnout do prostředí vorařů. Tohle řemeslo už dávno zaniklo, ale přesto si myslím, že je dobré si knihu přečíst, aby jsme věděli, jak tvrdě a drsně se v té době žilo, milovalo a také umíralo.

01.01.2022 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Po letech jsem se díky Výzvě do téhle knihy dal. Ze začátku jsem z toho byl dost mimo, ale pak to u mne zabralo a nakonec jsem knihu přečetl celou. Dokážu pochopit, že jako klukovi se mi tahle kniha moc nelíbila, hlavně proto, že jsem jí ani nemohl rozumět. Ale dneska je to už jiné a tak jsem rád, že jsem si jí znovu přečetl a dost se mi líbila, takže za mě čtyři hvězdy.

20.09.2021 4 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Škoda, že už je konec a vůbec bych se nezlobil, kdyby se náhle objevilo další pokračování. Určitě bych si ho koupil, protože by mne zajímalo, jak to bude dál s postavami téhle rodinné kroniky Heřmanů. Jednotlivé postavy by si určitě zasloužily další pokračování příběhů. A tak, jestli autor čte tyhle naše komentáře moc bych se přimlouval za další pokračování. Připadá mi to totiž tak trochu ustřižené.

26.06.2021 5 z 5

Smrt talentovaného ševce Smrt talentovaného ševce Václav Erben

Tenhle příběh kpt. Exnera jsem už dříve viděl jako film a docela se mi líbil. Teď jsem se konečně dostal na přečtení knihy a je to paráda. Zápletka je dobrá, jednoduchá, nikdo nemusí pátrat, co tím chtěl autor říci. A všechno vyřeší oblíbený Exner. Jsem rád, že jsem se k tomu dostal.

25.02.2022 5 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Velmi slušně napsáno a poručík Borůvka je mým oblíbeným detektivem. Způsob řešení případů se mi hodně zamlouvá. Je to sice dávná doba v kriminalistice, ale já to mám docela rád. Vyšetřování dedukcí a ne pomocí počítačů DNA a bůh ví jakých ještě dnešních vymožeností mám raději než současné metody. Navíc je Borůvka normální člověk a ne superman, který všechno zmákne levou zadní.

06.08.2021 4 z 5

Pan učitel Pan učitel Božena Němcová

Kniha,kterou mám doma někdy od dětských let a nikdy jsem se k ní nedostal.Letos jsem se do ní dal,ale Covid, který jsem dostal, mi jí na dlouhou dobu přerušil.Teprve teď,když se z toho začínám vzpamatovávat, jsem jí mohl konečně dočíst.Je to pěkné,je to o vzdělání dětí a chození do školy.Myslím, že to plně sedí na dnešní dobu.

15.04.2021 5 z 5

Čechosabáky: Ve stínu legií Čechosabáky: Ve stínu legií Jan Michl

Myslím, že legionáři nebyli všichni zloději a vrazi, i když je tak autor líčí. V Rusku podle něj byli ti špatní a na ostatních frontách ti dobří. Ale myslím, že to tak nebylo. Všude byli dobří nebo špatní lidé. Tak je to vždycky a všude. Jinak ale detektivka je to dost dobrá a postup pátrání docela napínavě vedl až k rozluštění.

25.07.2022 4 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Je to takové docela průměrné, mrtvých je čím dál tím víc a pořád přibývají. Je to škoda, protože jsem tyhle postavy měl docela rád a najednou to vypadá, jako kdyby autor to bral už jen ze setrvačnosti a jeho práce ho moc netěšila. Doufám, pokud ještě Oldřich z Chlumu bude vycházet, že ty další příběhy budou zase tak jako dříve.

04.06.2022 4 z 5

Kniha robinzonů Kniha robinzonů František Běhounek

Jednotlivé osudy tzv. Robinsonů, jejich boj o holé přežití. Zajímavé byly všechny příběhy a nejvíc se mi líbily osudy vzbouřenců z lodi Bounty a jejich závěr na ostrově Pitcairnu, kde se jich vzájemně pozabíjelo celkem 5, jeden spáchal sebevraždu a pouze jediný přežil a dožil se 96 let a na ostrově strávil celkem 40 let svého života.

01.01.2022 4 z 5

Pavilón se smuteční vrbou Pavilón se smuteční vrbou Robert van Gulik

Zase jedna z perfektních logických knih, které dokáže jenom autor. Po přečtení jsem se pustil i do doslovu autora a poučil jsem se o boji s naditými rukávy, které zachránilo život katolickým řádovým sestrám za boxerského povstání v roce 1900.Sestry narazily cestou do katedrály na rozlícený dav lidí. Odevzdaně zvedly ruce zahalené v rukávech a modlily se k Bohu. Najednou někdo v davu vykřikl : Pozor! Mají nadité rukávy! A dav ustoupil a uvolnil jim cestu. Když totiž sestry zvedly ruce, tak se jim breviáře, které si nesly v rukávech otvíraly a zavíraly a tak se útočníci domnívali, že sestry mají nadité rukávy a ustoupili jim.

12.05.2021 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Začátek nic moc, ale pak se to docela rychle vylepšilo a už to bylo dobré. Docela se mi líbily vložky kronikáře, který nejprve seznámil se situací toho daného období, protože nejsem žádný moc velký znalec a musel bych hledat, co se vlastně v daném období odehrálo a událo. Určitě se pustím do dalších dílů hned jak vyjdou.

23.02.2023 5 z 5

Ranč U Zelené sedmy 1 Ranč U Zelené sedmy 1 Eva Pelantová

Bezvadné. K tomu se nedá nic jiného říct. Babička je prostě hvězda. Někdy dříve jsem viděl i seriál v televizi, ale řekl bych, že kniha je ještě lepší. I když samozřejmě se mi při čtení promítají v hlavě postavy herců. Je to takové hodně moc hezké čtení na odpočinek.

04.02.2021 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Tak zatím poslední díl.Už se těším na pokračování,které vyjde v roce 2020.Wolfram a Beneš budou dále pokračovat ve své práci pro České království.Oba hrdinové vystupují jako čestní a spravedliví muži,kteří nesnášejí bezpráví a křivdy.

21.04.2020 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Moc se mi to líbilo,dokonce tak,že jsem si hned objednal všechny díly téhle série a teď už jen čekám až přijdou.Už se těším až to vezmu od prvního dílu.

25.01.2020 5 z 5

Šel malíř chudě do světa Šel malíř chudě do světa Jaroslav Seifert

Sice je to kniha veršů určená pro děti,ale protože jí doma mám,tak jsem jí dal do Výzvy.Básně moc nečtu,ale tady mě vzalo hlavně oživení v podobě ilustrací Mikoláše Alše.Vesničky,chaloupky a také popisy krásné naší přírody.Jsem rád,že jsem se k této knize dostal.

10.01.2020 4 z 5

Případ ukradené soli Případ ukradené soli Stanislav Češka

Tak poslední příběh ze Zločinů na Velké Moravě je už dopsán a je to pro mne celkem škoda. Sice byly příběhy celkem jednoduché , ale také logické. Rozhodně to není nějaké historické veledílo, ale spíš klasická detektivka, která má spád. Škoda, že už to skončilo, závěr byl také velmi hezký. Určitě se k těmto knihám ještě vrátím.

23.02.2023 5 z 5

Vesničanka Vesničanka Jiří Křenek

Moc pěkné. Knihu mám někdy od roku 1984 včetně pokračování. Protože jsem kdysi viděl seriál, který mě nijak zvlášť nenadchnul, už jsem knihy ani nečetl a ležely u mě v knihovně hodně dlouho. Teprve teď vidím, jakou chybu jsem udělal. Jsem rád, že se mi povedlo tuhle letitou chybu napravit a dát knize plný počet hvězd. Hned jak skončím výzvu, pustím se do dalších dvou dílů.

14.06.2022 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Tak jsem se konečně dozvěděl,jak to bylo na začátku.Příběh Beneše a Wolframa se mi hodně líbí a tak jsem musel dát plný počet bodů.

10.02.2020 5 z 5

Husitský král Husitský král Alois Jirásek

Už jsem to kdysi četl, ale dal jsem se to toho znova. Chtěl jsem si přečíst nějakou historickou klasiku a tak jsem se do toho dal a celkem jsem byl překvapený. Jirásek nebyl můj moc velký oblíbenec, ale bude to asi věkem, že mám větší přehled než dříve. A tak
musím dát plný počet hvězd, což bych v mládí asi neudělal.

18.01.2023 5 z 5

Četnické případy Četnické případy Michal Dlouhý

Moc dobrá kniha, která mne zaujala hlavně jednotlivými příběhy pátrací služby četníků. Případy nebyly moc rozvláčné a a kniha mě bavila. Je vidět, že i četníci uměli vyšetřovat případy, které byly dost složité a těžké. Důležitá byla také znalost místních terénů a lidí, kteří bydleli v okolí. Je to trochu jiný názor na četnictvo než třeba názor kriminálky z velkých měst, kteří četnické pátračky dost podceňovali.

08.10.2022 5 z 5