onRock onRock komentáře u knih

Závislost na alkoholu a jiných drogách Závislost na alkoholu a jiných drogách Jaroslav Skála

Alfa a omega československých publikácií o alkohole. Je len škoda, že už neexistujú napríklad záchytné stanice. Takisto je škoda, že opilstvo sa všeobecne bagatelizuje, aj keď má, hneď po závislosti na nikotíne, v našich štátoch najviac ľudských obetí. O tisícoch zničených rodín a katastrofálne vychovaných deťoch ani nehovoriac. Prohíbícia samozrejme cestou nie je, rovnako tak ale ani hyperdostupnosť hyperlacného alkoholu hypermizernej kvality.

01.03.2018 5 z 5

Nejšťastnější miminko v okolí Nejšťastnější miminko v okolí Harvey Karp

Veľmi kvalitná a dobrá pragmatická kniha písaná s ľahkosťou. V praxi sme s manželkou aplikovali len pár bodov, ktoré zabrali. Kniha funguje a zbytočne nestraší ani nefilozofuje, na rozdiel od mnohých kníh európskych autorov. Odporúčam ako povinné čítanie sestrám (a lekárom) pôrodníckych oddelení na Slovensku, z ktorých mnohé by najradšej zaviedli prísny režim deťom už od pár týždňov ich veku. Potom sa ani nečudujem, že populácia našej krajiny je na tom tak ako je.

28.10.2017 5 z 5

Ježíš: Životopis pro 21. století Ježíš: Životopis pro 21. století Paul Johnson

V mnohých miestach nepresný a subjektívnym pohľadom autora ovplyvnený životopis Ježiša Krista. Určite je potrebné siahnuť aj po iných objektívnejších zdrojoch o živote Ježiša. Teda pokiaľ čitateľ nechce pri skúške z pozadia Nového zákona vyletieť.

26.10.2017 2 z 5

Bylo mi patnáct. Deník z let 1939–1940 Bylo mi patnáct. Deník z let 1939–1940 Eva Rodenová

Tínedžerský sporadicky písaný denník, ktorý dokumentuje hrôzu obdobia praktického politického antisemitizmu len na vedľajšej koľaji. Zväčša opisuje len dievčenské zaľúbenia a hľadanie seba samej. Možno by bolo lepšie denník doplniť skutočným príbehom, a state z denníku použiť len ako doplnok príbehu, ktorý denník nepodáva vôbec jasne. Každopádne dôležitá kniha, minimálne z dokumentárnych dôvodov.

11.10.2017 3 z 5

Z deníku vlaku svobody Z deníku vlaku svobody Karel Ruml

Kniha, z ktorej na vás dýchne duch doby prelomu 40. a 50. rokov 20. storočia v Československu. Veľmi silný a smutný príbeh o tom, ako boľševici zničili život celej jednej generácii mladých ľudí.

04.10.2017 5 z 5

Okamžik Okamžik Søren Kierkegaard

Geniálna kniha geniálneho človeka, ktorá oddeľuje formálne kresťanstvo, (ktoré žiadnym kresťanstvom nie je), od kresťanstva skutočného, ktoré sa prejavuje zmenou životného štýlu, hodnôt, pokáním, reálnym nasledovaním Ježiša Krista, napriek výsmechu a odporu okolia. Jedna z prvých kníh, ktorá poukazuje na falošnú cirkev do ktorej sa vstupuje len formálne pokropením nič netušiacich detí v kostole bez akejkoľvek prítomnosti viery a zmeny života. Odsúdenie pokryteckej formy zbožnosti neprinášajúcej žiadne spasenie duše v osobe viacerých vysoko postavených cirkevných hodnostárov. Geniálna, ostrá a odvážna kniha, verím tomu, že znovuzrodeného filozofa.

27.05.2017

Jdi a už nehřeš Jdi a už nehřeš Michael L. Brown

„Vynikající... jedna z těch ojedinělých knih, které proměňují život svých čtenářů.“ Bill Bright

09.11.2014

Hrabě Zinzendorf Hrabě Zinzendorf John R. Weinlick

Podrobná biografia grófa Zinzendorfa resp. prebudenia / obnovenia Jednoty bratskej. Náročné ale povzbudivé čítanie.

15.04.2022 5 z 5

Diablov denník Diablov denník Robert K. Wittman

Mám pocit, že autori knihy nevedeli celkom presne čo chcú povedať. Veľmi zavádzajúci je názov knihy - pretože táto sa takmer vôbec nezaoberá denníkom Alfreda Rosenberga. Prvá časť knihy je suchopárnym čítaním o tom ako sa denník podarilo nájsť a zvyšok knihy je len stručnou históriou povstania a pádu nemeckého nacizmu. Sklamanie, napriek získaniu pár užitočných informácií.

19.02.2021 3 z 5

Děti a rozvod Děti a rozvod Edward Teyber

Skvelá kniha, ktorá sa zaoberá problémami výchovy detí nielen rozvedených rodičov a takisto problémami rodičov, ktorých manželstvo je v kríze. Kniha na viacnásobné prečítanie pre deti, ktoré pochádzajú z rozvedených rodín, aj pre rozvedených rodičov.

19.02.2021 5 z 5

Ve jménu Božím? Ve jménu Božím? David A. Yallop

(SPOILER) Brilantná kniha o prepojení mafie, slobodomurárov a Vatikánu, voči ktorému chcel rázne zakročiť jeden (s vysokou pravdepodobnosťou) zavraždený neskorumpovaný pápež.

30.01.2021 5 z 5

Důvěřovat Boží milosti Důvěřovat Boží milosti Derek Prince

(SPOILER) Znepokojuje ma myšlienka, nakoľko je naša snaha, nárokovanie a presadzovanie výrazom Kristovho Ducha a nakoľko skôr vychádza z iného zdroja.

Som presvedčený, že charizmatické hnutie sa bude musieť s týmto problémom vyrovnať. Budeme sa musieť naučiť rozlišovať medzi pravými a falošnými prorokmi, pravými a falošnými služobníkmi, tými, ktorí slúžia Bohu v Duchu a v pravde, a tými, ktorí takto neslúžia. Rozlišujúcim bodom nie sú zázraky, ale Kristov Duch: "Ak však niekto nemá Kristovho Ducha, ten nie je jeho."

16.11.2020 5 z 5

Základy křesťanského života Základy křesťanského života Derek Prince

Kniha o základoch viery v Krista, na základe Židom 6, z protestanského, ak chcete letničného, pohľadu. Naprostá pecka pre neformálneho kresťana.

09.11.2020 5 z 5

William Carey William Carey Sam Wellman

(SPOILER) Čitateľná biografia anglického kresťanského jazykovedca, botanika a misionára – nonkonformistu a baptistu. Jeho misia v Indii je príbehom tragickým a hrdinským zároveň. Jednou z jeho snáh, ktorú by ocenil aj súčasný európsky humanista, bol boj proti upaľovaniu manželiek pri smrti ich manželov a boj proti vraždám batoliat, v tej dobe v Indii spútanej krutosťou úplne bežných.

09.11.2020 5 z 5

Nejla Nejla Bob Hitching

(SPOILER) Drsný príbeh plný lásky, nenávisti a smrti na pozadí krutého a nemilosrdného islamského sveta, v ktorom žena neznamená niekedy viac ako domáce zviera. A byť kresťanom v moslimskom svete?

09.09.2020 5 z 5

Mistrovský plán Mistrovský plán David R. Reagan

Táto kniha ponúka čitateľný pohľad na modernú kresťanskú eschatológiu – konkrétne vysvetľuje rozdiely medzi názormi zastávajúcimi amilenializmus, postmilenializmus a historický resp. moderný premilenializmus. Autor obhajuje moderný premilenializmus. Dotýka sa samozrejme aj témy milénia, druhého príchodu Ježiša Krista, duše a tela človeka.

12.08.2020 5 z 5

Císaři neumírají v posteli Císaři neumírají v posteli Fik Meijer

Kniha, ktorá rozoberá naozaj len stručne životy a smrť samovládcov, cisárov, diktátorov (západo) Rímskej ríše počnúc Júliom Cézarom, končiac Romulom Augustulom. Dejiny vrážd, úkladov a násilia.

18.07.2020 4 z 5

Od utrpení k triumfu Od utrpení k triumfu Richard Wurmbrand

(SPOILER) Když se rozneslo, že v Temešváru zabili nevinné lidi (proslýchalo se, že jich jsou tisíce), propukly spontánně demonstrace i na dalších místech. Třináct dětí, z nichž nejstaršímu bylo čtrnáct, vytvořilo svými těly hradbu proti oddílu státní policie, který mohl postoupit jedině kdyby je pozabíjel. Děti klečely na zemi a volaly: „Prosíme, nezabíjejte nás!“ Policie nebrala žádné ohledy. Když první z dětí padlo, ostatní neutekly, ale zůstaly klečet se vztaženýma rukama. V lásce a dětské důvěře vůči vrahům prosily: „Nezabíjejte nás!“

Na místě, kde děti zahynuly, dnes stojí kříž.

V Rumunsku se zrodila legenda. Říká, že revoluci začali andělé. Sestoupili z nebe, vstoupili do srdcí dětí a dali jim svatou odvahu dobrých andělů, kteří porazili satanovy zástupy na nebi. Mučednictví těchto dětí přineslo vítězství neozbrojených lidí nad armádou. Proti obyvatelům byly povolány tanky a oddíly, ale marně. Vojáci měli diktátora po krk stejně jako lidé. V Sibini vysadili na tanky dva pravoslavné kněze. Ti všechny požádali, aby poklekli k modlitbě. Tisíce demonstrantů, včetně vojáků a důstojníků, tedy poklekly a ti, kdo si modlitbu ještě pamatovali, modlili se společně „Otče náš“. Vojáci se objímali s ostatními lidmi. Povstání už nebylo možné potlačit.

27.06.2020 5 z 5

Akce Kuba Akce Kuba Tom White

Drsný väzenský príbeh o brutalite Fidelovho totalitného komunistického režimu, ktorá neváha vraždiť a mučiť svojich odporcov nielen z radov kresťanov. A ešte jeden biblický odkaz súčasným obdivovateľom historických komunistických režimov: „Beda tým, čo na zlé povedia: Dobré, a na dobré: Zlé, ktorí tmu menia na svetlo a svetlo na tmu, trpké na sladké a sladké na trpké.“ (Iz 5,20)

17.05.2020 5 z 5

Rock proti proudu M-Z (II. díl) Rock proti proudu M-Z (II. díl) Petr Čáp

V svojej dobe kniha určovala čo si fakt treba nahrať na kazety alebo napáliť na CD. Teda ak to niekto v okruhu 100 km mal. M-Z.

03.08.2019 5 z 5