Okamžik

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Význačný dánský filozof kriticky zkoumá dobovou podobu i význam křesťanství. V průběhu uplynulých osmnácti století toto náboženství prošlo úpadkovým vývojem, neboť pro církevní činitele se stalo zdrojem osobního obohacení. Ke křesťanské víře se hlásili téměř všichni, kněžský stav se tak stal "vzkvétající živností". Kierkegaard tudíž zásadně odmítá vztáhnout na sebe charakteristiku křesťana, poněvadž v dobové formě křesťanství nenachází nic, s čím by se mohl ztotožnit. Vztahuje na sebe naopak tzv. sokratickou úlohu - po svém antickém vzoru bude zpochybňovat, zpochybní podstatu "křesťana"! Kněží a křesťanští myslitelé představují pouhé sofisty, kteří se neznalým snaží namluvit co je pravda a co je křesťanství. Vášnivá kritika dobové podoby křesťanství coby instituce pochybným způsobem ovládající svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55387/big_okamzik-lIu-55387.jpg 4.410
Žánr:
Náboženství, Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Kalich
Originální název:

Øieblikket, 1855


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Okamžik

onRock
27.05.2017

Geniálna kniha geniálneho človeka, ktorá oddeľuje formálne kresťanstvo, (ktoré žiadnym kresťanstvom nie je), od kresťanstva skutočného, ktoré sa prejavuje zmenou životného štýlu, hodnôt, pokáním, reálnym nasledovaním Ježiša Krista, napriek výsmechu a odporu okolia. Jedna z prvých kníh, ktorá poukazuje na falošnú cirkev do ktorej sa vstupuje len formálne pokropením nič netušiacich detí v kostole bez akejkoľvek prítomnosti viery a zmeny života. Odsúdenie pokryteckej formy zbožnosti neprinášajúcej žiadne spasenie duše v osobe viacerých vysoko postavených cirkevných hodnostárov. Geniálna, ostrá a odvážna kniha, verím tomu, že znovuzrodeného filozofa.

Janek
08.07.2013

Když člověk kritizuje svou vlastní církev, vůbec to nemusí znamenat, že ji nemá rád. Od Kierkegaarda bychom se (rozuměj my křesťané) měli hodně učit.


Nico
14.12.2011

Okamžik je sbírkou článků, které Kierkegaard psal v polovině 19. století. Styl je velmi břitký a leckdy rozhodně humorný, čte se velmi dobře (nejedná se o filosofující dílo). Autor se naváží do církve a křesťanství dnešního světa a poznámky jsou to velmi trefné. Snaží se očistit křesťanství od všeho hnoje, které na sebe nakydalo v průběhu několika staletí a snaží se vrátit ke křesťanství Kristovu. Je to samozřejmě nemožné, on sám to uznává, ale člověk se u knihy alespoň baví a rád si přečtě křesťanského teologa - filosofa, který píchá do (vlastního) vosího hnízda.