ondra2 ondra2 komentáře u knih

Napoleonova tažení I: Vítězné roky Napoleonova tažení I: Vítězné roky Jiří Kovařík

Pěkně napsaná knížka,jediným nedostatkem je snad až moc podrobný popis jednotlivých jednotek v závěru knihy. U něj jsem postrádal obrazový doprovod, jehož absence nepřispěla přehlednosti popisu, zejména uniforem nebo zbraní.

25.04.2021 5 z 5

Dějiny Karibské oblasti Dějiny Karibské oblasti Oldřich Kašpar

S ohledem na objevení oblasti až na konci 15. a začátku 16. století nelze očekávat příliš hutný a rozsáhlý popis historických událostí. Pokud toto zájemce neočekává, pak nebude příliš zklamán.

09.04.2021 4 z 5

Dějiny Walesu Dějiny Walesu Blanka Říchová

Zpočátku nepřehledná změť jmen velšských panovníků se postupně vyjasnila a od středověku dále byla kniha vcelku slušná. Na Čínu nebo Spojené státy z tétoo edice zdaleka nemá.

23.03.2021 4 z 5

Florencie - životopis města Florencie - životopis města Christopher Hibbert

Kdo má raději politické než kulturní dějiny, nechť dá přednost Vzestupu a pádu rodu Medici. Kniha samozřejmě obsahuje i stránku politickou, je ale spíše více zaměřována na dějiny kulturní. K závěrečnému výčtu kulturních památek a pamětihodností by jistě byla vhodná i mapa podrobnější, než jaká v knize je.

08.03.2021 4 z 5

Živý nebo mrtvý Živý nebo mrtvý Tom Clancy

Zatím mě žádná z knih od Clancyho a jeho týmu nezklamala.

20.01.2021

Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Ondřej Neff

Verna jsem asi nikdy nečetl, ale s takovým obrazovým doprovodem uvidím, zda to nezkusím.

12.01.2021 5 z 5

Dějiny Spojených států amerických Dějiny Spojených států amerických George Brown Tindall

Jedinou nevýhodou knihy je její omezený rozsah. Jen škoda, že se jedná podle autorů o zkrácenou verzi jejich předchozí publikace. Rád bych viděl verzi nezkrácenou.

11.01.2021

Lišky pouště Lišky pouště Paul Carell

Velice živě podaný popis bojů v severní Africe. Je pravdou, že autor se opírá především o prameny německé a jak již předešlí komentátoři uváděli, je z knihy patrné, na čí straně stojí, to ale kvalitě knihy neubírá. Nedá se rovněž říci, že by z knihy byla nějak patrná snaha autora vyzvednout ideologii Třetí říše či jakkoli projevit sympatie s ní, všímá si pouze schopností vojáků plnit jim zadané nebo jimi si předsevzaté úkoly a plány. Nepochybně se najde pro změnu americký nebo britský autor upřednostňující především pohled z jiné strany.
Knize by asi skutečně více slušelo určité množství mapek, které by přidaly na přehlednosti, na druhou stranu se nejedná o nic, co by si zájemce o uvedenou oblast bojů nemohl najít v jiné knize.

09.01.2021 5 z 5

Kristova trnová koruna Kristova trnová koruna Peter Kováč

Oproti prvnímu dílu edice se tento čte o něco lépe, na druhou stranu je trochu stručnější a vlastní text autora je kratší. Kladem knihy je obrazový doprovod a zajímavá kapitola o stavební technologii středověku.

29.12.2020 4 z 5

Vítězové nad Kartágem Vítězové nad Kartágem Jiří Kovařík

Standardní autorův přístup, kdy vlastní text prokládá citacemi antických historiků. Relativně stručný historický přehled válek a bitev Římanů s jejich protivníky bez podrobnějšího zabíhání do jiných oblastí tehdejšího života.

17.12.2020 4 z 5

Východ: vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944-1989 Východ: vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944-1989 Jiří Vykoukal

Velmi podrobný popis vývoje členů komunistického bloku po druhé světové válce doplněný spoustou tabulek, na druhou stranu je pravda, že kniha obsahuje větší množství překlepů, s čímž si mohl někdo dát více práce. Na informační bohatost knihy to však nemá vliv.

08.12.2020

Maršál Žukov Maršál Žukov Vladimir Vasiljevič Karpov

Přestože je z knihy zřejmé, že autor je velkým fanouškem maršála Žukova, je schopen na něm nalézt i nedostatky, stejně tak i na Stalinovi a sovětském přístupu v době napadení v roce 1941. Rovněž se nebojí přiznat, že některá německá literatura po válce byla někdy objektivnější než popis ze strany sovětských autorů snažících se vylepšit obraz svůj či někoho jiného. Některá slabší místa plynoucí z autorova vnímání počínajícího soupeření mezi spojenci ke konci druhé světové války a po ní na celkové čtivosti a poutavosti knihy neubírají.

01.12.2020 5 z 5

Arnhem 1944 Arnhem 1944 Jaroslav Hrbek

Pro mě překvapivě čtivá. Události popisuje stručně, hutně a bez hluchých míst a nadbytečných úvah. Lze si jen povzdechnout, co vše mohlo být na vrchním velení učiněno lépe, aby nebylo tolika prakticky zbytečných obětí a operace mohla uspět. I tuto otázku kniha na závěr rozebírá.

25.11.2020 5 z 5

Dějiny Albánie Dějiny Albánie František Šístek

Kniha je vcelku zajímavá, ovšem ve srovnání s některými jinými tituly edice méně čtivá. Na můj vkus je pro mě jako neznalce oblasti zahlcena spoustou informací, které asi rychle zapomenu, což se ale nebude týkat popisu diktatury Envera Hodži. Co jsem od knihy čekal,to jsem dostal.

04.11.2020

Řády a kláštery Řády a kláštery Kristina Krüger

Pokud jde o podrobnost informací, pravděpodobně se najde řada jiných publikací, kde se jich najde více. Kniha je však průřezem historie klášterů a hlavních církevních řádů a jejich vlivu na architekturu jejich center působení, podrobnost tak při omezeném rozsahu knihy musela jít stranou. Předností jsou ale fotografie, ty je radost si prohlížet.

30.10.2020

Velká válka na moři. 1. díl – rok 1914 Velká válka na moři. 1. díl – rok 1914 Jaroslav Hrbek

Stručný nicméně informačně bohatý přehled prvního válečného roku na moři, a to po celém světě, včetně vedlejších bojišť - Indického a Tichého oceánu. Pro laika asi poněkud zbytečně podrobný přehled jednotlivých lodí válčících stran na závěr knihy, ale kdo chce, ten se do přehledu začte. Jeho vynechání ostatními na kvalitě předchozích partií knihy nic nezmění.

16.10.2020 5 z 5

Balkán ve válce a v revoluci 1939 - 1945 Balkán ve válce a v revoluci 1939 - 1945 Miroslav Tejchman

Velice podrobná a hutná kniha. Bylo by zbytečné znovu přepisovat anotaci knihy, pouze ze závěru lze citovat "nebylo důležité, zda národy jihovýchodní Evropy toužily tehdy po komunismu, či ne. Byl jim v podstatě naordinován a šlo jen o to, s jakou dávkou dobrovolnosti jsou ochotné tuto léčbu podstoupit".

04.10.2020 5 z 5

Brno Brno Karel Kuča

Velmi podrobně popsaná historie Brna a blízkého okolí. Místy trochu nepřehledná, ale je vidět, že s ní měl autor spoustu práce. Bez připojených map by kniha byla kvalitativně nesrovnatelně níže a těžko přehledná. Kdo neví, jako dosud i já, pak se dozví o tom, že o přesunu nádraží se uvažuje již déle než sto let, přičemž pro uvedený krok autor snáší řadu celkem logických argumentů. Jen pro zajímavost, hotel Boby centrum je popsán jako hotel s "neuvěřitelně tupým výrazem", s čímž lze jedině souhlasit.

27.09.2020 4 z 5

Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna Jean Flori

Kniha mě celkem zklamala, obdobně jako ze stejné edice Svatý Ludvík. Dávám přednost politickým dějinám před dohady a interpretacemi kronikářů. Z větší části kniha ani nebyla o osobnosti Eleonory, k níž samozřejmě jinak uvádí řadu zajímavých informací, ale spíše o postavách kolem ní. Snad bude od stejného autora lepší Richard Lví srdce.

26.09.2020 4 z 5

Tři vojevůdci Togó, Jamamoto, Jamašita Tři vojevůdci Togó, Jamamoto, Jamašita Edwin Palmer Hoyt

Stručné medailonky tří velitelů japonské armády. Poněkud rušivě působil překlad hlavního města Ruska jako Sv. Petrohrad. Oproti Herbertu Bixovi a knize Hirohito a vznik moderního Japonska je císař popisován jako osoba ve vleku armádní kliky, nikoli jako jedna z rozhodujících osob. Pro podrobnější informace je třeba hledat jinou knihu.

25.09.2020 4 z 5