Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna

Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233402/mid_eleonora-akvitanska-vzpurna-kralovn-233402.jpg 4 15 15

Eleanor Akvitánská (1122–1204), dědička akvitánského vévodství a dvojnásobná královna, byla nejprve manželkou francouzského krále Ludvíka VII. Když dosáhla rozvodu s ním, stala se ženou normanského vévody a anglického krále Jindřicha II. Tato matka tří králů (Jindřicha Mladíka, Richarda Lvího srdce a Jana Bezzemka), vládla téměř sedmdesát let, strávila však také patnáct let ve vězení, kam ji uvrhl její druhý manžel. Byla zatracována pro svůj tzv. "nemravný" život, stala se však i inspirací trubadúrů. Hodnocení a soudy Eleonořiny osobnosti se i mezi historiky dodnes značně rozcházejí. Jean Flori, který patří k významným znalců evropského středověku a rytířské a dvorské kultury vytváří objektivní a především na důkladné analýze pramenů založený životopis této mimořádné pozoruhodné ženy, přičemž nepřestává být velmi poutavým vypravěčem.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo
Originální název:

Aliénor d’Aquitaine. La reine insoumise , 2004


více info...

Přidat komentář

VendulaB
28.08.2023 3 z 5

Jistě jde o vysoce kvalitní knihu, ale naprosto na úkor čtenářského zážitku. O Eleonoře existují mnohem přístupnější knihy, z této knihy bych nikdy nepoznala, o jak zajímavou osobnost šlo.

Kozel
16.10.2022 4 z 5

Vynikající práce o osobnosti, která zatřásla společenským systémem 12. století a kterážto byla manželkou dvou králů a zároveň matkou dalších tří. Práce o osobnosti, která se už za života stala postavou spíš mýtickou, kdy se legenda mísí se skutečností natolik, že dodnes není jednoduché rozdělit pověsti od skutečnosti. Jean Flori se o to pokusil dost zajímavým způsobem.

Flori se rozhodl pojmout vyprávění o Eleonoře nanejvýš kriticky, kdy se nebojí (až nestydatě) shodit nebo opravit předchozí historiografické práce a jejich autory. Zcela nepochybně k nepotěšení oněch autorů, avšak jednoznačně s přínosem pro čtenáře laické. Sám se brání jakýmkoliv závěrům, dohadům či spekulacím, což opakovaně vlastními slovy zdůrazňuje. A pokud se k něčemu přece odhodlá, otevřeně dané myšlence dává nálepku "moje vlastní". Následkem musím říct, že jsem dosud v monografii nečetl tolik otevřených "nevíme", "neznáme", "nikdy vědět nebudeme", "něco", "nějak". Nejvíce to vyznívá v momentě, kdy za přelomový bod života Eleonory autor považuje "antiochijský incident", kterého se zarytě drží a kdy se stalo "něco". A to "něco", ať už tím bylo cokoliv, vedlo k nedozírným následkům a zvratům do budoucna. Druhým následkem přístupu je, že kniha je spíš dějinami Plantagenetů a konkurenčního boje s Kapetovci než čistou biografií Eleonory Akvitánské. Je-li to dobře nebo špatně, je otázkou vkusu.

O nic méně zajímavá je druhá část knihy, kde se Flori zabývá spíš mýtickou aurou Eleonory Akvitánské. Mimoděk tak nabízí pozoruhodné práce na téma středověkého vnímání manželství a lásky, kronikářství i návodu, jak podobné prameny číst. V neposlední řadě pak stejně pozoruhodný rozbor pozadí artušovského mýtu a spojení Guinevry s Eleonorou. Což mě osobně vždycky zaujme. Navíc v jeho práci dostává prostor srovnání francouzských a anglických přístupů, ačkoliv vázané především na Guinevru/Eleonoru. Takových prací v češtině, myslím, moc není.

Ačkoliv Floriho kniha může být zklamáním ve smyslu, že nepodává "definitivní" příběh života královny a její doby, je přesto skvělou prací na dané téma ve smyslu ne zrovna typického přístupu, kdy pokládá více otázek než odpovědí. Za cenu občas zbytečného a zdlouhavého rozepsaní se nad jediným tématem staví vedle sebe dva možné obrazy Eleonory Akvitánské. Ani jeden není dovedený do finále. Na druhou stranu, a to je zásadní, je velmi čistý a určující natolik, aby si ono možné finále domaloval čtenář sám. Hlavně, přes veškerou Floriho snahu trochu odkrýt obraz Eleonory, se autorovi povedlo pouze potvrdit, že Eleonora Akvitánská především zůstává fascinujícím symbolem.


Lartie
25.05.2021 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Líbí se mi autorovo demontování předchozích, někdy až demonizačních děl. Zcela bych vynechal část knihy věnovanou artušovským legendám - přišla mi nadbytečná.

InaPražáková
19.05.2021 4 z 5

Poctivé, střízlivé, ale rozhodně ne nudné shrnutí života a doby Eleonory Akvitánské. Místy víc doby než života, protože o mužích v jejím okolí se zkrátka dochovalo víc zpráv. Díky tomu jde i o širší studii Plantagenetů a nově vznikající dvorské kultury.
Druhá část blíž rozebírá několik oblíbených témat, kterým se často věnují historici i romanopisci, přeci jen byla Eleonora osobnost ve své době výjimečná. Flori se snaží uvést na pravou míru obvyklá zkreslení a porovnáním starších pramenů i moderních historických prací určit alespoň pravděpodobnost některých tradovaných názorů.
Paradoxně je čtivější životopisná část, vystavěná na spolehlivých faktech, jejichž původ autor nemá potřebu zpochybňovat. Umí být zábavný, aniž by ohromoval kontroverzemi. Když dojde na nejisté aféry, Flori se sám do historické rekonstrukce raději nepouští, místo toho (občas trochu dlouze) komentuje možné motivy autorů, kteří je zaznamenali nebo se vůbec podíleli na jejich vzniku. Tyto pasáže určitě potěší badatele, který hledá výklad k pramenům, ale i pro laika je to stále srozumitelné čtení.
Flori je velice disciplinovaný a opatrný historik, ale netrpí přílišnou skepsí, aby šmahem zavrhoval všechno spolehlivě nedoložené jako neexistující nebo nehodné zkoumání. Naopak řadí poznatky podle pravděpodobnosti a u nejistých navrhuje víc možností. Pro tu důslednost a nesmírnou znalost původních textů, jakož i srozumitelnost podání, rozhodně stojí za to jeho knihy číst.

ondra2
26.09.2020 4 z 5

Kniha mě celkem zklamala, obdobně jako ze stejné edice Svatý Ludvík. Dávám přednost politickým dějinám před dohady a interpretacemi kronikářů. Z větší části kniha ani nebyla o osobnosti Eleonory, k níž samozřejmě jinak uvádí řadu zajímavých informací, ale spíše o postavách kolem ní. Snad bude od stejného autora lepší Richard Lví srdce.

Luigi1
19.09.2020 5 z 5

Velice krásně napsaný životopis Eleanory Aktitánské o které jsem slyšel,ale tak krásně popsaný život a osud jsem už dlouho nečetl.Doporučuji.

Danka22
31.03.2020 3 z 5

Některé části knihy byly moc zajímavé ale je pravda, že se autor někdy až příliš rozepisoval. Občas byly nudné citace, kterých je až moc. Dozvěděla jsem se o ní ale spoustu věcí, nicméně mohlo toho být méně.

tonda2186
03.10.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem, což jsem u životopisu rozhodně nečekal.

McBerny
18.11.2015 3 z 5

Velmi nudné čtení založené na opakovaných citátech a s využitím materiálů, kterých autor použil již v jiných dílech. Zklamání už vzhledem k edici, ve které kniha vyšla....

Štítky knihy

životopisy, biografie středověk královny dějiny Francie Eleonora Akvitánská, královna, cca 1122-1204

Autorovy další knížky

Jean Flori
francouzská, 1936 - 2018
2008  85%Rytíři a rytířství ve středověku
2014  83%Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna
2016  94%Richard Lví srdce