Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Čtrnácté patro, čtrnáctý rok Čtrnácté patro, čtrnáctý rok Vladimír Svoboda

Čtrnáctiletá Stáňa Vernerova vyrůstá v netradičním prostředí - na hausbotu Birger Jarl II. Najednou je nucena milovanou loď opustit, zvykat si na bydlení ve čtrnáctém patře městského věžáku i na novou školu a spolužáky. Příběh Stani a její rodiny je nosný, bohužel autor podle mého názoru nevyužil jeho potenciál - kniha se neuvěřitelně táhne a místy jde o nezazivnou nudu. Škoda, třikrát škoda.

25.01.2023 2 z 5

Chci jen tvé dobro Chci jen tvé dobro Petra Nagyová Džerengová

Manzel René je úspěšným právníkem a evidentně svou hezkou a inteligentní ženu pokládá za doplněk, kterým se může chlubit na party s obchodními společníky, nebo co to bylo zač. Kristína, absolventka vysoké školy, stavěla celý život své potřeby a sny až za svého manžela a svou dceru, což se mimochodem dost jasné projevilo v jejich chování k ní. Velmi dobrý psychologický román. A těšilo mě po delší době opět číst slovensky.

25.01.2023 4 z 5

Pozri sa na seba Pozri sa na seba Petra Nagyová Džerengová

Lydia, inteligentní a vzdělaná žena, je bohužel dočasně finančně závislá na svém manželovi, který pod maskou distingovaneho muže a váženého univerzitního profesora skrývá svou skutečnou tvář násilníka a manipulátora. Postupně svou mladou ženu přesvědčí, že si za vse může sama a že ji nikdo neuvěří.
"Musí ich vychovat tak, aby muzovi nikdy nedali důvod na nasilie... "
Navíc se Lydia stává obětí ve hře na mstitel, kterou rozjíždí jiný muž. Podaří se ní najít cestu ven z bludného kruhu? Napínavá kniha slovenské autorky.

25.01.2023 4 z 5

Bude mi čtrnáct Bude mi čtrnáct Sergej Anatoljevič Ivanov

Příliš krátké kapitoly - pulstrankove - oddělené názvem bohužel tristily děj. Ačkoli šlo o sovětskou literaturu, příběh třináctileté Stelly postavené před těžký úkol se četl celkem dobře.

23.01.2023 3 z 5

Od města k městu Od města k městu Jan Brabec

Kniha pro všechny generace, kterou prectete za večer. Četla jsem ji v šesté třídě a vzpomínám si, jak jsem malé Alence a všem ostatním dětem cirkusu Krok tak trochu záviděla jejich dobrodružný život. Dnes to samozřejmě vidím jinak : Předem nalajnovana kariéra tanečnice na drátě (Alenka), trapezisty (Mojmír), zonglerky (Regina), hadí zeny (Šárka), krasojezdkyne (Eliška), nemožnost pěstovat klasická dětská přátelství či jiné zájmy vzhledem k neustálým přesunům... I po letech mi utkvěl nemotorny Ctirad, pro kterého byla připravena kariéra klauna - augusta, ale který o něco podobného evidentně nestál. Samozřejmě ho všichni odsuzovali : " Ani na augusta to nedotahnes, kluku líná.... " Ale co když se jednoduše pro cirkus nenarodil? V cirkusovém prostředí zřejmě těžko přijatelný fakt.

23.01.2023 4 z 5

Beze stopy Beze stopy Mary Torjussen

Úspěšná a atraktivní účetní Hannah náhle přichází o dlouholetého partnera, který ji pošle zcela jednoznačný vzkaz ve formě zameteni všech stop po sobě včetně opuštění pracovního místa a odstranění veškerých účtů na sociálních sítich. Normálně uvažující žena by jistě prožívala bolest z rozchodu a zlost nad formou rozchodu, ale patrně by dříve či později přijala fakt, že jejich vztah se vyčerpal a není cesty zpět. To se stává častěji, než jest si prati. Zpočátku jsem Hannah litovala - takové věci se nedělají. Postupně ale ztrácela mé sympatie, jak začala házet za hlavu dlouholeté pracovní úsilí i přátele. A nakonec se ukázalo, že je všechno o dost jinak - jak ve vztahu s Mattem, tak v letitem přátelství Hannah a Katie.Výborný psychothriller, který se dobře čte.

21.01.2023 4 z 5

Čtvrté, páté ráno Čtvrté, páté ráno Olga Bojarová (p)

Výborný psychologický román poukazující na rozdílné přístupy k životu : Emancipovaná doktorka Eva, která bojuje s předsudky primáře Hlouška, Karla překonávající zdravotní problémy a toužící dodělat školu a posunout se ve svém životě dal, Lída nucená posunout svou vidinu života ve městě ještě o nějaký čas, Mirka po spontánním potratu, ale hlavně předčasně zestárla Anna, matka dvou dětí pripoutana ekonomicky i společenský k násilnické mu manželovi a řešící závažné dilema.

18.01.2023 5 z 5

Královna bez koruny Královna bez koruny Margaret Campbell Barnes

Výborné beletristické zpracování osudu čtvrté ženy anglického panovníka Jindřicha Osmého. Když si postupně projdeme osudy jeho ostatních manželek - zavrzena, stata, zemřela, zavrzena, stata, přežila, patrně dojdeme k názoru, že tato přímá, praktická a oběma nohama na zemi pevně stojící vlamska princezna byla nakonec ze všech šesti nejšťastnější.

09.01.2023 5 z 5

Věno pro Yvettu Márovou Věno pro Yvettu Márovou Jana Červenková

Snem hlavní hrdinky je stát se filmovou režisérkou, ale nejde za svým snem s patřičným úsilím, navíc se chová s odpuštěním jako blbeček. Nic moc.

09.01.2023 2 z 5

Blíženci Blíženci Stanislav Rudolf

Jeden příběh o szivani členů nové rodiny vyprávěný střídavě ctrnactiletym Davidem a stejně starou Miladou, kteří se díky sňatku svých rodičů, rozvedené Milky a vdovce Petra, stanou nevlastnimi sourozenci. A není to snadný úkol : Mladí je zranitelné a zejména na malém městě, kde rodina žije, se najde hodně lidí zatížených předsudky, o nevhodných poznámkách vrstevníků nemluvě. David je technicky nadaný sportovec, zatímco Milada, velmi hezká a chytrá dívka, je intelektuálně založena. Problémem je její pohybové postižení po DMO, kvůli kterému je občas odmitana jak spolužáky, tak na začátku svými dvěma novými sourozenci. Ale i díky nové nevlastní matce nebo kamarádce Renate začne postupně objevovat svou fyzickou krásu i jiné přednosti. Naopak Davida nové okolnosti přinutí změnit své priority a oba k sobě postupně najdou cestu.

09.01.2023 3 z 5

Superstar - první dáma Hollywoodu Superstar - první dáma Hollywoodu Kate Coscarelli

Kdysi jsem si ji přečetla, přiznávám, že tajne, protože jsem se za to styděla. Každopádně smutnou skutečnosti zůstává, že i dnes jistě existuje nezanedbatelné množství ctižádostivých matek, které ve jménu svého snu mít z dcery herečku nebo supermodelku se nebudou stitit absolutně ničeho. Kdo z vás sledujete případy doktorky Kellerove, jistě si vybavíte dil Mateřská láska.

04.01.2023 2 z 5

Ze skořápky ven Ze skořápky ven Walentin Chorell

Mám ráda severské autory, ale tato kniha mi kdysi coby stredoskolacce připadala velice těžkopádna a přišlo mi v porevoluční době velice zvláštní, že dva mladí lidé, gymnaziální studenti z demokratické země, kteří měli moznost studovat, věnovat se svobodne zvolenému oboru nebo poznávat svět, se v tak nezralem věku rozhodli založit rodinu. To nemohlo skončit jinak než velkým karambolem.

03.01.2023 2 z 5

Uvězněna v rodné zemi Uvězněna v rodné zemi Katja Schneidt

martin3554 : Jednak se za něj úředně neprovdala, jednak nešlo no Araba, nýbrž o Turka.

22.12.2022 4 z 5

Mládí na křídlech Mládí na křídlech Helena Šmahelová

Pebra : Tak to jsme dvě. Stejně jako Matylda byla i teta produktem své doby.

13.12.2022 4 z 5

Láska a válka 1 Láska a válka 1 John Jakes

Dva velcí přátelé stojící na opačné straně barikády. Příliš mnoho násilí.

12.12.2022 4 z 5

Sběratel polibků Sběratel polibků James Patterson

Ráno jdu do školy, poté s kamarádkou na kávu, večer si zaběhat, před spaním si čtu...... a mezitím každý můj krok sleduje psychopat, který panuje proměnit můj život v peklo..... Strasna

12.12.2022 4 z 5

Výsostné území Výsostné území Hana Pražáková

Magda a Irena - dvě vysokoškolačky z Moravy, pro které osud v jejich devatenácti letech připravil dost nelehké zkoušky. Knížku jsem četla na konci osmé třídy a snad ještě budu mít příležitost.

08.12.2022 4 z 5

Indonésie, jak ji pozná málokdo Indonésie, jak ji pozná málokdo Veronika Škvárová

Indonésie očima české studentky. Nechybí spousta krásných fotografii, čtivý text bez zbytečných příkras a postřehy o této ostrovní zemi, které jako běžný turista asi nepoznáte. Autorku obdivuji, že v Jogjakarte vydržela celý rok - já bych z ji popisovaneho přístupu místních k plnění slibů, dochvilnosti, apod. lezla za měsíc po po zdi.

07.12.2022 4 z 5

Princezna z Nemanic Princezna z Nemanic Hedwig Courths-Mahler

Kdysi jsem ji objevila u kamarádky na chatě. Je to klasická červená knihovna, ale vyzdvihuje i dílu vůle a dobrá srdce i pevný charakter některých protagonistů - vychovatelka Miss Nobbs, Jan, paní Kielcova, podomek Matyáš, přítelkyně z penzionatu.

07.12.2022 3 z 5

Černé labutě Černé labutě Bogomil Rajnov

Tuto knihu jsem kdysi objevila v knihovně, a ačkoli nejde o žádné převratné dílo, dodnes na mne působí vzpomínka na noc poté, co hlavní hrdinka úspěšně zaskočila za svou kolegyni - solistku v roli Černé labutě. Aplaus, opojení, patnáct minut slávy - a pak najednou opět "jen" vidina kariéry sboristky. Možná ano, možná ne. Zajímalo by mě, jak se dal vyvíjel osud hlavní hrdinky po tomto večeru.

07.12.2022 3 z 5