nmkcz nmkcz komentáře u knih

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

U T. Pratchetta jsem zvyklý, že mimo svůj svět Zeměplochy plodí spíše neslané nemastné kousky, i když svůj humor nutící člověka řehtat se nepokrytě i ostatním na obtíž si vždy zachovává. Tento příspěvek je ovšem vynikajícím úkrokem stranou a mimořádně povedenou parodií/vzpourou zjevení sv. Jana s tradičním slovním i "gagovým" humorem v perfektním překladu Jana Kantůrka ( http://www.databazeknih.cz/zivotopis/jan-kanturek-7755 ).

Strata Strata Terry Pratchett

Nemůžu zcela souhlasit s tím, že nejde o knihu ze série Úžasné zeměplochy. Jde o téměř scifi pohled na Plochu. Plocha jako hříčka. Plocha jako stroj. Kniha dívající se zpoza pomezí na tradiční zeměplochu brýlemi Rámy A.C.Clarka....

30.11.-0001 3 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Šok. Mysleli jste si, že fantasy světy jsou vyčerpané? Mysleli jste si, že fantasy už znamená pouze infantilitu, přímočarost a nekonečnou plochost? Je čas nechat se přesvědčit o opaku. Vířivá koupel oleje, výměšků, krve a temných představ čeká. "Steam-punk"/"New Weird" až na kost.

Železná rada Železná rada China Miéville

Autor si uchovává vyprávěčskou virtuozitu i monstróznost popisovaného. V tomto svazku se bohužel až příliš nechává unést svým politickým zaměřením. Nicméně nejde o žádný politický "pamflet", nebo okázalou demonstraci světonázoru. Pouze je příliš zřejmé komu autor "fandí".

30.11.-0001 3 z 5

Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy China Miéville

Sbírka na které je cítít, že si autor čistil styl a pomalu šlechtil náměty. Nahoru dolů, občas úžas a sem tam bohužel i smutný údiv.

30.11.-0001

Král Krysa Král Krysa China Miéville

"Čekaj tě velký věci, synku. Pohybuj se vopatrně, tanči na špíčkách, nevydávej ani zvuk. Můžeš bejt jako já. Pokud jde vo tebe, vejšky už ti nejsou zapovězený, dole se nemáš čeho bát. Seš krysí hošek. Akorát se musíš naučit všecky finty. Nabrousíme ti zoubky.... musíme získat zpátky království."

Vynikající a slibující prvotina dnes již hvězdy stylu "new wierd" vás vezme za oponu Londýna, do špinavého ráje, který je předurčen stát se kulisou pro finále legendy. Pokud začnete s Miévillem touto knihou, jistě nezalitujete.

Jizva Jizva China Miéville

Brilantní příběh, nezávazně navazující na "Nádraží Perdido". Miéville prokresluje svůj svět Bas-lagu s absurdní důvěryhodností a jistotou. Styl "new weird", nebo mnou preferovanější označení "steam-punk", přijímá rozsáhlé konstrukce mýtů, legend, rozsáhle historie, intrik, mocenských bojů národů a ras i druhů stejně ochotně jako marast, bezvýchodnost, ale i okouzlení a hrdost jednotlivých postav. Musím doporučit přečíst si nejprve "Nádraží Perdido", není to sice nutné pro pochopení, ale určitě si pojednání o pirátském plovoucím městu Armadě užijete více, když nejprve probdíte několik horečnatých nocí v kakofonii ulic Nového Krobuzonu.

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Jde o brak v nejlepším smyslu slova. Pro čtenáře, kteří propadli krvi a "vypřísněnosti" kladných hrdinů ve stylu pana Kulhánka( http://www.databazeknih.cz/autori/jiri-kulhanek-176 ) bude tento kousek jaksi povědomým, ba domácím; i když já osobně cítím o odstín temnější srdce, p. Kulhánek odpustí, svědomitější přípravu a bezoddychový spád. Ostatní by si měli nejprve rozmyslet, zda se vrhnout do boje proti celému peklu s polní lopatkou, nebo raději uhnout dokud je krve pouze po kotníky. "Efektivní brutalita" nechť autora provází i po časy příští...

30.11.-0001 4 z 5