netopýr088 netopýr088 komentáře u knih

Homer a Langley Homer a Langley E. L. Doctorow

čítal som to dávno, ale doteraz si pamätám atmosféru tej knihy, a pre mňa to bola jedna z najkrajších kníh autora, čo sa týka témy a spracovania, radím ju na druhé miesto za Svetovou výstavou.

19.03.2020 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

...niežeby to bolo napísané zle (preto tie tri hviezdy), ale kauzalita deja mi nedávala zmysel a ten koniec radšej nebudem komentovať, tam to bolo najviac vypuklé a nejako narýchlo ukončené, akoby to spisovateľ/-ka písal/-a v bolestiach a ku koncu si dal/-a morfium a k tomu prášky na spanie. A to som si ten koniec čítal viackrát a stále som mal pocit, že mi tam dačo uniká, možno moja chyba.
Nepresvedčila ma, aby som si prečítal ďalšie knihy autora/-ky
Takže asi nie som cieľová skupina na čítanie takéhoto druhu literatúry.

Oprava.
Napísal som vyššie uvedený komentár, aj keď som vedel, že s ním nie úplne súhlasím, veď tá kniha sa predsa nečítala ťažko ani nebola vskutku od veci, a ja mám predsa v obľube knihy, v ktorých viac než to, ako sa niečo udialo, je dôležitejšie to, aký to bol pocit. A Temná dcéra to všetko mala, tak som začal hútať a naozaj som našiel chybu vo mne.
Vravím si, že mi neostáva nič iné, len to s ňou skúsiť znova. A po prečítaní prvej kapitoly, mi všetko docvaklo. Najťažšie sa nám rozpráva o veciach, ktorým nerozumieme.
Nech je toho dôkazom ako kniha samotná tak i ten môj popis vyššie!
A mne už teraz neostáva iné, len jednu hviezdu pridať, hoci to neznamená, že by E. F. nejako výrazne poskočil/-la (od radosti).

19.01.2020 4 z 5

Všeobecná teória zabúdania Všeobecná teória zabúdania José Eduardo Agualusa

Nádherný príbeh o sile odpustenia, plný afrických mýtov a čarov. Zaujímavé, ako sa môžu stretnúť veľké dejiny celého jedného národa v jedinom človeku, ktorý sa nadovšetko pred nimi snaží zamurovať a zabudnúť.

13.01.2020 5 z 5

Zaslíbené země Zaslíbené země Jean-Michel Guenassia

Pekný, dobre napísaný román. Nemá veľmi zmysel, rozoberať knihu vzhľadom na prvý diel, ale Zasľúbené zeme bez znalosti Klubu nenapraviteľných optimistov, ako samostatné dielo neobstoja, takže tomu v komentároch nižšie, rozumiem.

11.03.2024 5 z 5

Křehká rovnováha Křehká rovnováha Rohinton Mistry

Všetky postavy v románe majú svoj vývoj, svoje napätie a svoje tragédie. A je tu zachytený celý ľudský život. Jednoznačne patrí medzi desať najlepších kníh, ktoré som kedy čítal...

09.02.2024 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

nečitateľné...možno, že som iba nemal vytrvalosť dostať sa cez tých sto stránok, moja norma je 50str, ale netreba mi takýchto kníh. V prvej kapitole ma hnevalo zmenšujúce sa okienko v kumbále, myslím si, že sa v priebehu knihy začne opäť zväčšovať, ale nechcelo sa mi na to čakať. (dodatok) Dievčence dnes v bookclube vraveli, že táto kniha je pohladenie po duši, leda tak proti srsti!

20.11.2022

Zlobivá holka Zlobivá holka Mario Vargas Llosa

Už po prvej kapitole tohto románu mi bolo jasné, že sa jedná o výnimočnú knihu. Vargas Llosa je dokonalý rozprávač, pre mňa najlepšia jeho kniha. Dávam 6 hviezd z piatich možných, teda šup do odporúčaných!

04.06.2022 5 z 5

Tetřev hlušec Tetřev hlušec Michel Tournier

v tejto poviedkovej knihe nie je jediná slabá poviedka, pán Tournier vie namiešať správnu zmes reality a rozprávkovej atmosféry, za všetky vyzdvihnem Amandinu aneb dvě zahrady, v ktorej sú symboly navrstvené tak, až nám autor vytvára akúsi bariéru, tu medzi detstvom a dospelosťou! Všetko tu má svoje miesto a význam! Ostatné poviedky sú rovnako vydarené...

15.09.2021 5 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

čítal som to už druhý krát, a tentoraz ma to oslovilo ešte viac, než pred troma rokmi, také nadčasové a prenosné do každého jazyka...

10.09.2021 4 z 5

Deň dlhší ako ľudský vek Deň dlhší ako ľudský vek Čingiz Ajtmatov

Keď z dokonale rovnej, suchej a na zbláznenie jednotvárnej stepi zrazu vyletí raketa, je to pre mňa jeden dokonalý obraz, obraz človeka-ľudstva, ktoré sa zo štyroch nôh stavia na dve...aby bolo bližšie ku hviezdam a k nebu (bohu)! Príbeh kozmonautov je tak podľa mojej mienky akoby kolmý na príbeh Edigejov, v zmysle horizontálny vs. vertikálny.

26.07.2021 4 z 5

Anna Kareninová II. Anna Kareninová II. Lev Nikolajevič Tolstoj

príbeh už v dnešnej dobe trochu fádny, ale to, čo dokázal Tolstoj na ohromnej ploche románu vykresliť je neoceniteľné...všetko premyslel do poslednej bodky od pomerov vo vtedajšej spoločnosti, cez rozdiely a podobnosti medzi šľachtou a ľudom až po psychologickú hĺbku všetkých postáv. Druhá časť sa mi do hlavy predierala ťažšie, než prvá, ale neľutujem...tak!

02.07.2021 4 z 5

Sanširó Sanširó Sóseki Nacume

Kamarátke som sa kedysi pokúšal vyvrátiť tézu, že všetci Japonci sú gýčiari, stačilo by jej dať prečítať napr. túto knihu, dielo ktoré odhaľuje iba dobu, o ktorej sa píše, a nie dobu vzniku. Tomu sa povie dobrý vkus a literárny cit, a ten nebude nikdy gýčom, lebo je moderný v každej dobe. Japonci vedia.

14.02.2021 5 z 5

Okno na jih Okno na jih Gyrðir Elíasson

Neviem, či to autor zamýšľal, ale mne to prišlo veľmi vtipné, polovicu knihy som prečítal v rade na testovanie Covid 21 a je celkom možné, že som bol jediný v dobrej nálade...nádhera, ale taká maličká nepovšimnutá. Komu to pripomína Dopplera, mýli sa, Doppler je oproti tomuto úplný brak. šup s autorom do obľúbených.

20.01.2021 5 z 5

Príbeh o Áste Príbeh o Áste Jón Kalman Stefánsson

Stefánsson opäť potvrdil svoje majstrovstvo. To ako on dokáže rozprávať príbehy, ktoré sú z kategórie obyčajných ľudských, a vyhmatávať z nich poéziu a múdrosť, je očarujúce a nie je to trik, ale fortieľ. Pri ňom (Stefánssonovi) je aj smútok krásny.

28.10.2020 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

všetko čo som sa naučila v materskej škôlke, to budem opakovať celý život, akoby nám autorka vravela touto knihou. Budeme do seba navzájom hádzať šišky, kradnúť si bábiky, trucovať, obviňovať sa a kadejaké ukrutnosti stvárať, dokým aspoň v blízkosti smrti nepochopíme, že najviac je láska. Blee. Ja to tak nechcem.

28.03.2020 4 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

malé a veľké dejiny sa v tejto knihe stretajú v jednej osôbke, ktorej jednoduchý ale pravdivý pohľad na svet, mi prosto učaril. Výborne vystavaný román. Hoci v tretej časti, písanej vo forme dopisov bez odpovede, sa už nič veľmi nerozplietlo. A absentovalo mi rozuzlenie Herbertovho príbehu. inak poctivá práca.

20.01.2020 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

MOŽNÝ SPOILER!
Knihu som si zaželal pod stromček na lanské Vianoce, ale som ju na prvýkrát nedočítal, pretože vtedy (február) som
asi nemal obdobie vhodné na čítanie kníh. Druhý pokus bol úspešnejší, nakoniec som
ani nebol sklamaný, ako koncom zimy. Už prvá kapitola, mimo epilóg, je napísaná famózne, autor nám v nej predstavil niekoľko
postáv vo vzájomných interakciách, a na tejto malej ploche dokázal obsiahnuť neuveriteľné množstvo emócií a urobil to nevtieravo a bez pátosu
a sentimentu. Dokonca aj postavu Richarda, ktorý sa na kúpe kvetov nezúčastní a aj tak si vieme predstaviť, aký má vzťah s Clarissou a ostatnými postavami v tejto kapitole vs knihe. Bravo!
Príbehy v knihe takmer absentujú, avšak Cunningham z toho mála vytrieskal maximum. Napríklad v jednej torte hodenej do koša,
dokázal zachytiť výchovu dieťaťa, pocit menejcennosti manželky v domácnosti, chuť zavďačiť sa manželovi, pocit nekontroly nad svojím životom, i túžbu po zmene. Už tu nám dal nahliadnuť akoby do budúcnosti...náznak, že toto manželstvo skončí rozvodom. Neskôr v knihe nám to potvrdí, a to iba tak mimochodom.
Pre mňa je to najmä o tom, ako nám knihy (tá, ktorú spisovatelia píšu a tá istá, ktorú čitatelia čítajú) môžu zmeniť život, ale že napriek tomu
zostane naším životom, a my ho musíme cez to všetko prežiť so všetkými prekvapeniami, milými i nepríjemnými.

Poznámka pod čiarou alebo porovnanie seba so sebou samým vtedy a dnes.
Keby som kedysi začal čítať Cunninghamove knihy od Hodín, asi by som si ho neobľúbil, dnes keby som začal od Hodín,
určite by som siahol po ostatných jeho románoch.
Vtedy som chcel čítať (a čítal) všetky, okrem Hodín, pretože tie (Hodiny) mali (pre mňa) odstrašujúcu nálepku bestsellera.
Dnešný Netopýr088 asi dozrel na knihy tohto typu, len ma zaráža,
čo sa to na mne zmenilo od februára?

29.10.2023

Světlo ženy Světlo ženy Romain Gary (p)

mne prišla táto kniha nádejeplná a nie depresívna, je to o láske, ktorá prekoná smrť...
obraz maestra Galbu a jeho psa Matto Grossa bol synonymom k hlavnému príbehu.
krásna literatúra, mnoho pekných viet, čo viac si želať od knihy.
Bolo by dobré mať sa o tejto knihe s kým porozprávať...taký som z nej zasýtený, až mi chýbajú iné perspektívy, iné východiská.

06.12.2022 5 z 5

Prirodzené svetlo Prirodzené svetlo Pál Závada

Veľký román, nielen rozsahom, zachytáva obdobie pred Druhou svetovou vojnou, počas nej a krátko po nej na osude niekoľkých rodín v Slovenskom Komlóši. Hlavne zo začiatku bolo na mňa priveľa postáv, a zbytočne veľa politikárčenia, čo ma v literatúre nezaujíma, ale oplatilo sa počkať, pretože v ďalších častiach autor na nikom nenechá suchú niť, píše pravdivo, bez pátosu a odsudzovania o všemožných hrôzach, ktoré sa diali obyvateľstvu počas pohnutej doby. Niekedy až strašné okamihy. Najmä útek Istvána Semetku zo zajatia som si však užil nadmieru. Samozrejme nedá mi opomenúť obrazový materiál použitý v knihe, ktorý umocňuje atmosféru románu. Potrebná kniha, aby sme si uvedomili, že krivdy sú vzájomné, a vinníkmi sme vlastne všetci. Na Nobelovku by stačilo aj menej.

14.09.2022 5 z 5

Sledování změn Sledování změn Sajjid Kašua

Kašua je hebrejsky píšuci Palestínec, rovnako ako protagonista knihy. Kvitujem komentáre užívateľov podo mnou, a pre mňa má táto kniha ešte jeden dôležitý aspekt. Je to podľa mňa o sile a moci literatúry, o tom, že aj vymyslený príbeh sa môže hlboko (a fatálne) dotknúť niečieho života, a o tom, že keď sa naučíme v literatúre mlčať a klamať, postupne sa pripravujeme o možnosti, ako povedať pravdu.

30.05.2022 5 z 5