NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Stíny v létě Stíny v létě Daniel Abraham

„Na pekle nejsou žádné zámky. A pokud tam nejsou zámky, co jiného tam potom kohokoliv drží než strach, že odejít může být ještě horší?“

Celkom solídne fantasy. Nie je to však klasické fantasy plné ras, čarodejov, drakov, či iných stvorení. Tento príbeh sa drží skôr pri zemi a zameriava sa skôr na vzťahy medzi postavami. Samozrejme sa nachádza aj tu nejaká tá mágia, kde si básnici pripútajú rôznych duchov, ktorý im nedobrovolne slúžia.

Tento príbeh je príbeh Otaha, ktorý skrýva svoju identitu a vystupuje hlavne ako Itani. Čakala ho skvelá budúcnosť, no on si vybral skromný život. Zamiloval sa do krásnej Liat, ktorá mi v príbehu najviac prekážala, hlavne jej správanie. Napriek tomu Itani vystupuje skôr v pozadí a do problematiky vstupuje až niekde v polovici, keď jeho totožnosť odhalí jeho priateľ z detstva Maati, ktorý je žiakom samotného básnika. Tu nastáva zlom a medzi Itanim, Maatim a Liat vznikajú nečakané komplikácie. Jednoznačne sa teším na pokračovanie. Vynikajúce napísaná kniha. Hviezdu uberám, za menšie nedostatky a hlavne kvôli Liat, ktorá mi pila krv.

30.03.2022 4 z 5

Vlčice a Mandragora. Část první Vlčice a Mandragora. Část první Zdeněk Žemlička

Súhlasím z názorom ostatných, že tento diel Vlčice Kroany je kvalitou o dosť horší ako prvý diel. Avšak, Vlčica a Mandragora je rozdelená do dvoch častí a táto časť nás pravdepodobne mala dostať do obrazu, čo sa bude diať ďalej. Veľa vysvetlovania a veľa skákania od postavy k postave, kde sa autor snažil opísať ich príbeh. Vstupuje tu nová postava a to Alana. Neprekvapuje ma, že je to vlčica, no čo ma dostalko, že sa cesta Alany skrížila s osudom Marobuda. Marobudov charakter prešiel obrovskou zmenou. Z chamtivého a nepríjemného kráľa sa stal celkom dobrý vladár, ktorý sa chystá na boj s Rímom. Kristomou osud je tiež odhalený. Dozvedáme sa o ňom viac, hlavne o jeho rodine, čo ma doslova šokovalo na konci knihy. Objavuje sa tu omnoho viac kúzelných postáv, čo je príjemné spestrenie, no zatial nikam nevedie aby významne posunuli dej. Som zvedavý, čo prinesie pokračovanie.

08.02.2022 3 z 5

Cunadino rozhodnutí Cunadino rozhodnutí Masaši Kišimoto

"Mám na to jen týden! Musím tu rasecosi techniku zvládnuť."

Naruto pokračuje vo svojom výcviku Rasenganu a robí pokroky. Dostáva sa do tretej fázy, ktorá je bohužial náročná. Jiraya sa snaží presvedčiť Tsunade aby prijala post Hokageho. Tsunade má bohužial aj inú ponuku od Oročimara a to takú, ktorá sa neodmieta. Dozvedáme sa tu dosť z histórie Tsunade. Vnučka legendárneho 2. Hokageho nie je žiadne orezávatko a preto sa aj stala jednym z legendárnych saninov. Tsunade má obrovskú silu, pobavil ma hlavne súboj Naruta, pričol vznikla aj zaujímavá stávka medzi Narutom a Tsunade.

02.01.2024 5 z 5

Příběhy ze Zeměmoří Příběhy ze Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Môj posledný rest ságy Zememoria. Mile prekvapený. Každá poviedka bola v niečom zaujímavá. Príbehy sa odohrávali v inom časovom úseku, čo dodalo, každej poviedke svoju výnimočnosť. Ťažko sa mi hodnotí, ktorá bola najlepšia a najhoršia, aj tak každý čitateľ ma svoj vkus na príbehy. Určite odporúčam prečítať každému, čo privonial k príbehom Geda.

Hledač (5*)
Medra, Vydra a Rybák sú mená jedného čarodeja. Nie je to mocný čarodej, no veľmi bystrý. Je to obdobie pred Gedom a je to príbeh o vzniku univerzity. Vydra bol nadaný chlapec, ktorý svoj dar musel skrývať a vďaka ktorému bol neustále prenasledovsný. Je to poviedka plná bolesti, smútku, trápenia, ale aj plná nádeje, lásky, dôvery a priateľstva.

Černá Růže a Diamant (4*)
Diamant je syn bohatého obchodníka, ktorý má nesmierny dar čarodejníka. Zlaťák jeho otec je nadšený keď rozvýja svoj talent, no prekáža mu vzťah z Ružou, ktorá je dcéra chudobnej čarodejky. Diamant sa nakoniec rozhoduje pre lásku a svoje nadanie čarodejníka a bohatstvo rodiny odmieta. Nakoniec pekný príbeh z dobrým koncom.

Kosti země (5*)
Mne sa to páčilo. Je to o čarodejoch, ktorý učili Geda. Jedná sa o príbeh, kde Gedovu domovinu ohrozuje zemetrasenie a Chaluh potrebuje pomoc svojho žiaka, s ktorým sa stretávame aj v príbehu Čarodeja Zememoria.

Na Vysokých blatech (5*)
Poviedka kde sa objavuje samotný Ged. Dedinu zužuje mor dobytka a nikto si nevie dať rady, až kým do dediny nepríde záhadný muž menom Irioth. Ubytuje sa u chudobnej sedliačky, ktorá je za divnú spoločnosť rada. Po smrti muža jej ostal len brat, ktorý sa neustále opíjal. Irioth nie je obyčajný čarodej a preto za ním prichádza samotný arcimág Ged.

Dračinka (4*)
Dračinka je dievča, ktoré túži od mala vidieť a vzdelávať sa na univerzite v Roke, no máto problém, a to že na školu môžu chodiť len muži. Celkom dobre sa to zamotáva a hlavne zaujímavý koniec.

21.08.2023 5 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Ve službách klanu je kniha, ktorú by som zaradil do sveta Koniáša, Baklyho a knihy Dlouhý sprint s ozvěnou. Príbeh lásky, mágie, zvratov a hlavne veľa kopania, kopania a kopania. Tento krát sa Žamboch rozhodol ísť vlastnou cestou do stredu Zeme, kde hlavný hrdina získava dôležité magické kryštále. Je to opäť niečo iné, ako je človek zvyknutý od tohto autora, ale nenôžem povedať, že to bolo zlé. Pre mňa to bola povinnosť a málo kníh som ešte nečítal od Žambocha.

20.09.2022 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

" Lewenhart si představil ošetřovatělku svého oddělení, s drsnýma rukama a naprostým nedostatkem něhy. Laskavost považovala za slabosť, s čím Lewenhart v zásadě souhlasil, ale byl by radši, kdyby ve většině jeho lidí představa zranění nevyvolávala hrůzu jen proto, že je měla ošetrovat ona."

Kniha plná výborných nápadov. Najprv som si myslel, že to bude opäť svet zničený vojnov, alebo nukleárnov nehodov, či dokonca inou chemickou príčinou, no našu planétu ohrozujú neznáme tvory z budúcnosti, pred ktorými sa určitá elita chránila v mestách v oblakoch. Pre mňa niečo nové. Lewenharta som si hneď obľúbil. Nemá 100% hrdinské vlastnosti, no dokázal racionálne uvažovať a vyvodzovať dôsledky. Príbeh neustále napínavý, takže človek sa od čítania ťažko odtrhol.

Od Sněgoňovej zatial najlepšie dielo. Skvele skombinovaná detektívka s katastrofickým svetom. Trošku hororových scén, trošku humoru, ale aj napätia. Cítiť tam spoluprácu s Kotletom, čo samozrejme nie je na škodu, pretože v budúcnosti možné očakavať ešte väčšie pokroky. Teším sa na jej ďaľšie diela.

27.01.2021 5 z 5

Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy David Hatcher Childress

"Naše úspechy a neúspechy sú navzájom prepojené ako sila a hmota. Ak sa oddelia, už niet viac človeka." (Nikola Tesla)

Tesla bol vizionár svojej doby a nenasvedčujú to len jeho vynálezy, ale aj jeho myšlienky. Knihu som dostal ako dar, a som neskutočne rád, že sa ku mne dostala. Hlavne ma fascinovalo Teslove zmýšlanie o ľudoch, kde opisuje nie človeka ako jednotlivca, ale ľudstvo ako celok. Už v tej dobe vedel akým smerom sa obyvatelia Zeme vyberú a čo som bol hlavne prekvapený, tak sa aj jeho slová v tejto dobe plnia. Zaskočil ma aj fakt o elektrickom automobile. V jeho dobe dokázal vyvinúť auto na elektrický pohon, len bohaté korporácie ho neustále držali pod krkom, ale najväčšiu zaujímavosť tejto knihy je Teslová energia pre všetkých. Škoda, že nenašiel dostatok financií na dokončenie svojej veže, možno by sme boli dnes úplne niekde inde, hlavne čo sa týka chápania elektrickej energie.

31.03.2020 5 z 5

Doba krkavců Doba krkavců Martina Šrámková

Kapesník pro princeznu (4*)
Jadwiga je čarodejka na kráľovskom dvore a pomáha chrániť kráľa pred rôznymi intrigami. No mladú čarodejku to už nebabí a uteká do vesnice len so strieborným mečom na chrbte. Zastaví u stareny liečiteľky, ktorá ju vezme pod svoju ochranu, no príbej sa kompliluje ako náhle niečo pozabíja vojvodkynine kone. Obvinia Jadwigu a tá musí čeliť prenásledovaniu. Je to krátka doplnková poviedka, ale celkom zábavná a dobre napísaná.

Doba krkavců (3*)
Najdlhší príbeh čarodejky Jadwigi. Minulosť ju dobieha a musí znova stúpiť do kráľovstva, ktorému sa chcela vyhýbať celý svoj život. Vyhľadá ju jej kamarátka Jusufine. Bohužial, dlhší príbeh neznamená lepší.

Špatné časy (3*)
Jadwiga ide pomôcť kráľovi zbaviť sa kliadby, ktorá bola zoslaná neznámym nepriateľom. Nie je to ľahká úloha, pretože panovník má hneď niekoľko ľudí, ktorí mu neprajú.

10.10.2022 3 z 5

Rozdelený svet Rozdelený svet Tim Marshall

"Vytvorili sme Europskú úniu, Africkú úniu, OSN, ASEAN, MERCOSUR, OPEC, NATO, Svetovú banku a stovky ďalších nadnárodných a globálnych organizácii, ktoré nám pomáhajú zjednocovať sa a urovnávať konflikty. Sú vlastne formálnym priznaním, že naša ľudská povaha je, aká je. Vďaka nim však môžu megakmene hľadať odpovede na svoje rozdielnosti, udržiavať svoje múry a pritom hľadať trvalejšie riešenia." ( Tim Marshall )

V prvej kapitole sa Tim Marshall venuje Číne a nejde zrovna o Veľký Čínsky múr, aj keď je spomínaný v historickej časti kapitoli, ale ide hlavne o digitálny múr, ktorá Čína zaviedla na svojich obyvateľov. Autor popisuje celkovú situáciu komunistickej Číny a snaží sa opísať hlavne jej problémy, ktorým musí táto vláda čeliť.

USA a exprezident Donald Trump má nasvedomí ďaľší múr, aj keď imaginárny, mexický múr. Mal zabrániť hispánskym migrantom vstúpiť do USA. Ameriku rozdeľuje veľa vecí ako politický demokrati a republikáni, či etnické a rasové odlišnosti. Tieto problémy vedú k najčastejším sporom v modernej Amerikre.

Veľké množstvo múrov sa stavia aj medzi Palestínov a Izraelom. Hlavným dôvodom je aby obmedzili v Izraeli časté teroristické útoky, no Palestína to vidí inak. Spor je tu už od samostatného vzniku a k pokoju neprispieva ani teroristicke hnutie Hamas, ktoré sa snaží vznik samostatného Palestinského štátu. Mieru nepomáha ani rozdelenie Pásma Gazy a Západného brehu Jordánska, kde veľkú časť tvoria palestínci a tieto dve oblasti rozdeluje Izrael. Prekvapením je aj rozdelenie židovského obyvateľstva, ktoré sa odlišuje a vzájomne sa od seba odcudzuje. Nevedel som, že je toľko židovských hnutí, ktoré sa medzi sebou moc nemajú v láske a preto sa mestá delia do rôznych štvrtí.

Obrovské množstvo múrov vzniká aj ďalej na východ od Izraelu. Príkladom je Irak a jeho hlavné mesto Bagdad, kde američania vybudovali zelenú zónu. No najväčším dôsledkom bariér je neustáli konflikt medzi sunitmi a šitmi, ktorý trvá od 7. storočia. Štáty ako Saudská Arábia a Jordánsko neustále stavajú nové ploty, múri a valy. Turecko sa takýmto spôsobom bráni proti migrácii zo Sýrie. Nepokoje Blízkeho východu budú podľa autora trvať naďalej a zbavenie bariér sa konať nebude.

Najdlhší hraničný plot sa nachádza v Indii. A to na hraniciach s Bangládešom. S Bangládeša uteká veľké množstvo ľudí pred útlakom menšín, no India týchto ľudí nechce a preto im bráni vstúpiť do ich vlasti. India nemá dobré vzťahy ani s Pakistánom, kde vznikajú nové zábrany a to hlavne v oblasti Kašmír, o ktorú si nárokujú obe krajiny.

Afrika trpí problémom ako Blízky východ Africký kontinent tvorí mnoho kmeňov, ktoré neuznávajú štátne hranice Hranice vytvorili ešte kolonisti a preto veľa kmeňov s nimi nesúhlasia a vznikajú obrovské štátne problémy. Veľký rozdiel je aj medzi bohatou a chudobnou sortou, kde v dôsledku vo veľkých mestách vznikajú rôzne štvrte.

Aj Európa trpela železnou oponou, ktorej následky odznievajú aj teraz. Európska únia sa snaží tieto bariéry válať, no nie všade sa to darí. Za posledných 10 rokov EU stála veľkým problémom ako migračná vlna, hospodárska kríza, brexit, či teraz vojna na Ukrajine. Všetky tieto problémy rozdeľujú členské štáty a je otázka niekoľkých rokov, či to EU ustojí, alebo sa rozpadne.

30.04.2022 5 z 5

Eichmann v Jeruzaleme: Správa o banalite zla Eichmann v Jeruzaleme: Správa o banalite zla Hannah Arendt

"Zlo pochádza z toho, keď zlyhá myslenie. Zlo odoláva mysleniu, pretože vo chvíli, keď sa myslenie usiluje spojiť so zlom a preskúmať premisy a princípy, z ktorých ono pochádza, dostavuje sa sklamanie, pretože tam nič nie je. To je práve banalita zla." (Hannah Arendtová)

Kniha rozoberá proces Adolfa Eichmanna, ktorý je zodpovedný za riešenie židovskej otázky a je zodpovedný za deportáciu židov skoro zo všetkých štátov ovladajúcich Nemeckov ríšou.

Kde začať. Autorka je sama židovka, ktorá utiekla z Nemecka pred nacistickým režímom. Knihu v Izraeli dlho odcudzivali a autorku nenávideli, kvôli pasážam v knihe, ktoré obhajujú Eichmanna, a ktoré tvrdia, že celý proces je fraška a Izrael sa snaží len na Eichmannovi vybiť zlosť. Samozrejme autorka súhlasila s rozsudkom smrti, no nepáčilo sa jej ako sa k tomu Židovksý národ postavil.

Dozvedáme sa tu veľa o Eichamnnovom pôsobení v SS a o jeho práci pre Nemecko. Ono je pravda, že Eichmann celý čas nesúhlasil s konečným riešením a namiesto toho sa snažil Židov deportovať mimo Nemecko, kde im chcel vytvoriť vlastný štát, no Hitler a Himmler boli iného názora. Adolf Eichmann sa musel prispôsobiť a tak dostal na starosť kontrolovať a organizovať deportáciu, čím sa bohužial previnil. Pre ľudí, čo majú radi knihy z 2. sv. vojny je to vynikajúce doplnkové čítanie.

30.10.2021 4 z 5

Prečo ľudia veria nezmyslom Prečo ľudia veria nezmyslom Marek Jurkovič

" Hlavnou myšlienkou kapitoly je, že naše videnie sveta nie je také jasné a objektívne, ako by sme radi verili, ani keď disponujeme dostatočným intelektom, vzdelaním alebo vedeckou gramotnosťou. Aj vtedy nahliadame na svet cez okuliare, ktoré sú zafarbené ideológiami skupín, ku ktorým sa hlásime. Náš sklon rozdelovať svet do skupín (my a oni) nás vedie k tomu, aby sme vnímali "oni" negatívne a so strachom, ktorý môže viesť až k nenávisti a konfliktu. Tieto naše skreslenia a obavy sa ľahko dajú zneužiť rôznymi manipulátormi, preto verím, že po prečítaní tejto kapitoly získa čitateľ väčší nadhľad nad svojimi identitami a úzkosťami." ( Marek Jurkovič)

Kráčal som po tenkom ľade. Bál som sa tejto psychologickej knihy. Nemám skoro žiadne skúsenosti s psychológiou, ale zaujal ma názov knihy a hlavne edícia Civilizácia ma neraz presvedčila o svojich kvalitách.

Moje obavy, chvala bohu, boli nakoniec zbytočné. Samozrejme sú úseky pri ktorých som sa musel vracať, lebo som sa strácal v niektorých častiach, hlavne niektorí spisovatelia sa vyjadrovali moc odborne, ale čo je podstatné, niečo ma táto kniha naučila. Nikto nie je dokonalý, hlavná vec je, či sa dokážeme ponaučiť.

Čo sa týka obsahu knihy. Už samotný názov svečí o naivite ľudstva a v čo sú hlavne niektorí ľudia veriť. Morské panny, anjeli, či klamstvá o očkovaní. Skupina autorov sa nám snaží vysvetliť a hlavne pomôcť, ako sa vyhýbať a brániť proti falošným informáciam a radia nám ako vycvičiť svoje kritické myslenie.

03.05.2021 5 z 5

Dobrodružstvá Toma Sawyera Dobrodružstvá Toma Sawyera Mark Twain (p)

Tom Sawyer je prešibanec, luhár, podvodník, sebec, ale napriek tom chlapec, ktorý má srdce na pravom mieste. Zo začiatku som mu moc nefandil, ale potom som si uvedomil : Kto bol v dectve odlišný? Tom bol lapaj, ktorý neustále niečo vyvádzal aby bol stredom pozornosti, čo sa mu strašne páčilo. Vďaka jeho neposednosti sa neraz dostal do veľkých problémov, ale vždy si svojou šikovnosťou dokázal pomôcť. Pomocou príbehu som si zaspomínal na huncúctva čo som povyvádzal ako nerozvážne dieťa. Kniha je fantasticky napísaná a preto netrvá dlho kým to človek prečíta. Tomovi kamaráti Joe a Finn skvele zapadajú do príbehu. Je to zase trošku odbočka od môjho žánru, ale pri povinnej literatúre si začínam hľadať záľubu. Skvelá oddychovka od fantasy a scifi literatúry.

19.08.2019 5 z 5

Poslední boj Poslední boj Masaši Kišimoto

"Tretí, zdá sa, že všetky malé lístočky Listovej s ľahkosťou prijali ohnivú vôľu, o ktorej ste mi vždy rozprával. Zatial len malými plamienkami osvetluje pár ďaľších lístkov, ale raz prepukne v mohutný požiar, ktorý pomôže znovu ochrániť našu vesnicu spolu s novým Hokagem."

Ohnivá zem je ochránená pred Oročimarom, no za veľkú cenu a to je život tretieho. Tento diel je smutný a plný spomienok. Gaara prehral proti Narutovi, alebo by som to nazval remízou. Treba nájsť 5. Hokageho a horúcim kandidátom je Džiraja a aby nebolo málo objavujú sa tu nové postavy, ktoré pochádzajú z tajnej skupiny Akacuki. Sasukeho brat Itachi a ďaľší legendárny šermiar z mlžnej Kisame hľadajú Naruta, no nášho hrdinu sprevádza jeden z legendárnych saninov.

04.07.2023 5 z 5

Warcraft: Legendy 2 Warcraft: Legendy 2 Richard A. Knaak

Legendy opäť neskalmali. Nachádza sa tu príbey plné utrpenia, niekedy nádeje, niektoré sú humorné. Teším sa na ďaľší zväzok.

Strach (4*)
S nemrtvym taurenom Tragom sme sa už stretli v prvom zväzku. Tento krát pokračuje svojou cestou za slobodou. Král Lichou ho stále viac a viac ovláda. Na pomoc mu prichádza aj Thrall, no jediná Tragova nádej sa nachádza v Northrende.

Válečnice: odloučení (5*)
Dojemný príbeh dvojčat, ktoré boli od narodenia odlúčené. Ich otec zahynul v Karazhane a matka umrela žialom za svojou láskou. Jednu sestru vychovávali trpaslíci a druhú krvavý elfovia. Prišiel čas odhaliť pravdu a dvojčata sa opäť stretávajú.

Míle a míle cest (5*)
Príbeh o gnomovi Milesovi Corebenderovi a taurenke Kove Broadhorn. Je to zábavna dvojka, hlvane keď sa na potulkách svetom stretne shaman s rogunou. Humoru nechýba na cestách do Ungorodu, kde sa majú stretnúť s vedmou.

Rodinné hodnoty (5*)
Príbeh sa odohráva za čias pred inváziou na Azeroth. Ork neopúšťa svoje hodonty a nenapije sa Mannorothovej krvi. Odmieta zabiť malú drenaiku a namiesto toho ju vychová. Dojemný príbeh.

28.06.2023 5 z 5

Masa a moc Masa a moc Elias Canetti

"Všetko, čím sme a čo dokážeme, všetko, čo vytvára v reprezentatívnom zmysle slova ľudskú kultúru, sme v počiatkoch najprv vtelili prostredníctvom premien. Nástrojmi tohto prisvojenia boli ruky a tvár. Ich význam (v porovnaní s ostatnými časťami tela) neustále rástol. Samostatný život rúk v tomto prapôvodnom zmysle sa v pomerne čistej podobe uchoval v našich gestách."

Zaujímava kniha, ktorá popisuje vývoj ľudstva a vysvetľuje jeho túžbu k moci a jeho samostatný rast. Nebudem tvrdiť, že som všetkému rozumel, no autor sa to snaží podať čo najjednoduchšie. Používa strašne veľa príkladou v spoločenstvách, čo ma teší. Dozvedel som sa o mnohých kultúrach ako žijú, hlavne tých austrálskych a afrických, kde je úplne iná mentalita a majú nastavené iné priority, ako moderné spoločenstvo. Autor sa v knihe často opakuje, čo mi trochu vadilo. Z edície Civilizácia som čítal lepšie knihy, čo sa týka vývoja ľudstva.

20.06.2023 3 z 5

Krivoprísažník Krivoprísažník Michelle Paver

„Torak...“ šepol Fin-Kedinn a jeho prenikavé modré oči sa zahľadeli do Torakových. „Hľadáš pomstu. Nedovoľ však, aby pohltila celú tvoju myseľ. Pomsta spaľuje, Torak.“ povedal Fin-Kedinn, keď ho rieka odnášala preč. „Spaľuje srdce. A prehlbuje bolesť. Nedovoľ, aby sa to stalo aj tebe.“

Znova som rozmýšlal, že dám len 4*, no záver ma potešil. Torak sa choval ako úplny idiot a keby stál vedľa mňa, tak mu dám pár faciek. Strašne mi vadilo to jeho sobecké správanie, nelogické konanie a zbytočné žiarlenie. Mám pocit, že v celej Kronike dávnoveku, je jediná rozumná osoba, a to Fin- Kedinn. Áno, je to zamerané na mladšie publikom, ale všetko má svoje hranice. Dokonca požierač duší bol nečakane hlúpy.

Nakoniec som dal 5*. V tejto časti navštívime hlboký les, ktorý ma tajomnú atmosféru. Pasáže s vlkom opäť pobavili, hlavne pasáž, keď si uvedomuje, že Torak nie je vlk. Torak v tomto diele prichádza o ďaľšiu blízku osobu, samozrejme kvôli tomu, že je blb, ale nejdem viac prezrádzať. Po 4 knihách to určite odporúčam prečítať a sám som zvedavý na ukončenie celej série.

15.01.2022 5 z 5

Honba za meteorom Honba za meteorom Jules Verne

Možno menej známe dielo od Julesa Verna, ale autor neustále dokazuje svoje kvality. Neustále využíva svoje poznatky nie len z geografie, ale aj astronómie, fyziky a chémie. Očividne bol autor sčítaný a nebál sa svoje poznatky použiť vo svojej tvorbe.

Tento príbeh sa točí okolo dvoch amatérskych astronómov, Deana Forsytha a doktora Sydneya Hudelsona, ktorí naraz objavia meteor v neskutočnej veľkosti. Tu začína spor dvoch rodín, ktoré rozdelia mestečko Waston na dve frakcie. Aby nebolo málo v príbehu sa časom objavuje mladý francúzsky vedec, Zephyrin Xirdal, ktorý donúti, vďaka svojmu vynálezu, dopadnúť tento obrovský kus zlata na Zem, pričom vzniká medzinárodný problém, komu toto zlato vlastne patrí.

U Verneho som zatial nezažil iný koniec ako Happy End a Honba za meteorom nie je výnimka.

09.03.2021 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

"Podľa Dávivcových skúseností, a tých mal veľa, sa vojna skladá z 99% nudy, zvyčajne v zime a vlhku, hladu a chorobách a často v prenášaní hromady železa do kopca, a z 1% hrôzy, pri ktorej by sa skoro každý posral."

Späť na severe, kde Černý Dow bojuje proti Bayazovi a kráľovskej armáde. Prečo vlastne vznikla táto vojna? Absolutne netuším, jedna z možností je, že sa Bayazovi nepáči, že trón Severu si prisvojil Černý Dow a nie Psí Čumák.

Znova je tu obrovské množstvo postáv. S niektorými sme sa už stretli v minulých dielach, napríklad Třesavec, Černý Dow, Psí Čumák, Bremer dan Gorst a tak ďalej. Autor hneď na začiatku popisuje kto na akej strane bojuje a chce to istý čas kým si ich čitateľ zaradí, ale autor ako vždy dokáže pripísať charskterom isté vlastnosti, ktoré ich vystihujú.

Ono je ťažké si vybrať, ktorej strane fandiť. Niekedy som bol naklonený Bayazovi a niekedy zase Dowovi. Pri čítaní som si pripadal len ako pozorovateľ a viac-menej fandil, len určitým osobám.

Mojim favoritom bol Dávivec a jeho tucet. Tieto pasáže sa mi čítali najlepšie a charakteri postáv mi pripadali najmenej pokrivené. Žloutek a kaprál Tunny ukazujú tu lajdácku časť vojska. Hodne som sa pri toma smial, ako Tunny učí nových rekrutov remeslu zašívania sa. Zvláštna osoba bol dan Gorst. Prepnutý psychopat, niečo také, ako Krvavá Deviatka.

Ak čakáte Krvavú Deviatku, musím vás sklamať, ten je pravdepodobne v hline, ale aj bez neho sa tu nájde veľa rozseknutých údov, potoky krvi a rozdrvených hláv. Knihu som si užil a teším sa na ďaľšie výtvory autora.

08.05.2022 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Solídna zbierka poviedok. Samozrejme, ako v každej zbierke sú horšie a lepšie poviedky, no v tejto anatológii si každá jedna poviedka drží kvalitu. Pavel Fritz ma prekvapil, od neho mojá prvá kniha, preto som sa toho z prvoti trošku bál. Veľa poviedok sa nachádza v zborníku Archa zrůd, ktorú autor napísal pre edíciu Pevnosť. Dúfajme, že napíše aj roziahlejšie diela, určite si ich potom vyhľadám.

Pláž (3*)
Menšia kombinácua Vetrelca a Robinsa Crusoa. Príbeh posledného stroskotanca vesmírnej lodi na neznámej planéte. Páči sa mi ako autor zapojil aj minulosť pilota. Dobrý začiatok tejto zbierky snáď sa to bude zlepšovať.

Bestie (5*)
Tak toto bola riadbana bomba. A ten záver. Škoda, že to nebolo o čo si dlhšie. Trošku mi to pripomínalo báj Tézusa a Minotaura vo vesmírnom prevedení.

To, co milovalo Arthura Brookse (5*)
Zaslúžený plný počet hviezd. Arthur je strážca majáku, ktorý narazil na novú životnú formu. Síce som podobné sci-fi už čítal, no Pavel Fritz dokázal vykúzliť z tejto témy ešte niečo viac.

Lovci vraků (5*)
Partia, ktorá hladala stroskotané vesmírne lode a zbierala ich cennosti. Skupina lovcov našli skutočný objav, keďže natrafili na jeden z najstarších vrakov, no nečakali, že natrafia na novú formu života, ktorá ich po jednom začne zabíjať.

Archa zrůd (3*)
Expedícia, ktorá sa snažila prísť na dôvod úmrtia vyspelej civilizácie. Poviedka ničím extra nezapôsobila, dá sa povedať, že skončila happy endom.

Čau zítra (5*)
Trošku zmena. Príbeh sa odohráva na Zemi, ktorú napadli emzáci. Pripomínalo mi to Hviezdnu pechotu. Mariňáci vytrvalo bojujú proti nepriateľovi už niekoľko rokov. Nápad zálohovania mozgu a vytváranie klonov celkom zaujal. Škoda, že je to len ako poviedka, celkom by ma zaujímalo ako to celé dopadlo.

Zahrada slepců (3*)
Nebolo to zlé, no niečo tomu chýbalo. Obrovské vesmírne plavidlo, ktoré zbiera inteligentný život a zároveň ho skúša, či je vhodný pokročiť ďalej. Napínavý príbeh, ktorý skrýva obrovské tajomstvo. Pripomínalo mi to knihu Dies irae.

Mrtví od Krakenova moře (4*)
Vesmírny svet skombinovaný s paralelnými prvkami. Ide o exorcistu, ktorý má doviesť mŕtve duše na večný odpočinok, no zamotáva sa to, keď do príbehu vstupuje duša mimozemského tvora.

Roky naší lásky (3*)
Najslabší výtvor tochto autora. Nápad opäť nebol zlý, len to podanie. Je to príbeh ľudstva, ktoré prišlo o zmysel života. Ľudstvo sa postupne dostávalo do kyberpriestoru, kde mohli byť kýmkoľvek a čímkoľvek no časom prichádzali o svoju osobnosť.

Kam plují harmy (4*)
Posledná poviedka a najroziahlejšia. Ľudstvo tvorí alianciu s mimozenskými rasami a naše potomstvo v tejto skupine má úlohu obrancov. Všetko sa začne zamotávať, keď ľudia objavia vzácny artefakt, ktorý musia, no neodovzdajú, rase zvanej Vládci. Stretávame sa tu s cestovaním časom, paralelnými svetmi a obrovskov vesmírnov bitkov.

29.09.2021 5 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu Svetozár Olovrant

"Židia majú kresťanských svätcov, aj keď ich vo svojej viere nepotrebujú. Nemci majú svätcov, že by z nich mohli postaviť armádu. Maďari majú svätcov, že by z nich mohli variť perkelt. Taliani majú toľko svätcov, že sa im už pletú. Dokonca aj ti neveriaci Češi nazbierali svätcov ako stromov v lese. Jedine my veriaci katolíci pod Tatrami nemáme ani jedného."

Trošku sklamaný. Nebol to doslova prepadák, ale predstavoval som si to trochu inak, ani nápad, zaradiť Jánošíka do steampunku, nebol zlý, no napriek tomu mi tam niečo chýbalo. Zbytočne veľa sexistických scén, autor to neskutočne preháňal. Príbehu to viac uškodilo. Aj dej plynul výnimočne rýchlo, spisovateľ sa zbytočne nezamotával. Čakal som trošku viac písania o Dračiom ráde, ale aj táto sekta, ktorá vyrábala železných drakov bola spomenuta len okrajovo a viac sa autor zameral na Bátoričku. Dám ešte šancu pokračovaniu. 3* s odretými ušami.

17.05.2021 3 z 5